American megatrends CPU Eror

Bu konuyu okuyanlar

oguzhankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Yardımcı olabilcek var mı ?

Ekli dosyalar

• AC1475CE-CFB2-4D3D-900A-DFDC47E91087.jpeg
    AC1475CE-CFB2-4D3D-900A-DFDC47E91087.jpeg
    56.5 KB · Görüntüleme: 78

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Denetleyiciden kaynaklanan bir sorun olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

BIOS’ta CPU Fan Low Limit ayarı vardır. Burada Low Limit değeri genelde 600’dür. Fakat PC ilk açılırken işlemci sıcak olmadığından dolayı fan 600 devirden bile daha düşük bir devirde döner. BIOS da 600 RPM altında bir değerde uyarı vermeye programlandığından devir 600 altında dolunca CPU Fan Error hatası alırsın. Bu hata hiçbir sorun teşkil etmez zira fan ayarı PWM modundadır. Yani işlemci ısındıkça fan RPM değeri, yani fanın dakikada yaptığı devir de artar. 2500 devire kadar çıkar fan gerektiğinde. Peki bu hatayı almamak için ne yapmalı ? BIOS’ta CPU Fan LOW Limit ayarını 200 yapığında, uyarı sadece fan 200 RPM altında düşünce gelecektir. 200 RPM altında zaten fan bir nevi bozulmuş ve dönmüyor demektir. Ayarı değiştikten sonra F10 ile ayarları kaydetmeyi unutmayın.

oguzhankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Denetleyiciden kaynaklanan bir sorun olabilir.

BIOS’ta CPU Fan Low Limit ayarı vardır. Burada Low Limit değeri genelde 600’dür. Fakat PC ilk açılırken işlemci sıcak olmadığından dolayı fan 600 devirden bile daha düşük bir devirde döner. BIOS da 600 RPM altında bir değerde uyarı vermeye programlandığından devir 600 altında dolunca CPU Fan Error hatası alırsın. Bu hata hiçbir sorun teşkil etmez zira fan ayarı PWM modundadır. Yani işlemci ısındıkça fan RPM değeri, yani fanın dakikada yaptığı devir de artar. 2500 devire kadar çıkar fan gerektiğinde. Peki bu hatayı almamak için ne yapmalı ? BIOS’ta CPU Fan LOW Limit ayarını 200 yapığında, uyarı sadece fan 200 RPM altında düşünce gelecektir. 200 RPM altında zaten fan bir nevi bozulmuş ve dönmüyor demektir. Ayarı değiştikten sonra F10 ile ayarları kaydetmeyi unutmayın.
Dediğin gibi yaptım fanlarda bi sıkıntı olmadan çalılıyor hala ama açılıyor son kendiliğinden ekran gidiyor sonra pc kendini kapatıyor.

Şimdi bilgisayar normal açılıyor sonra bi program açınca ekran yine gidiyor anlamadım ?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
cpu fan yazan kısımda ,monitör veya ignore yazar. Hangisinde ise,diğerine al.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Fan soğutma yapamıyor olabilir mi?
Bilgisayara bakım yapıp (temizleme+termal macun) yeniden bakın isterseniz.

oguzhankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

oguzhankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bir yerlerde problem var ve bunun yazılımdan kaynaklandanmadığını anlamanın tek yolu denemek, yapın.
Şimdi denicem çünkü işlemci soğutucuyu bile değiştirdim macunlarını sıktım bağlantılarını kontrol ettim bide format atayım bilgilendiricem.

Denedim ama hiç bir şey olmadı demekli sistemsel hata yazılımsal değil ?

Son düzenleme:

Son mesajlar