AMD'nin Ekonomik 45'liği: Propus

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Buradaki 45'lik tabii ki pikabınıza koyup dinleyeceğiniz bir plak değil. Masaüstüne yönelik 45 nanometrelik AMD işlemcilerde, yeni bir çekirdeğin haberini aldık!

AMD'nin 45 nanometrelik yeni işlemcileri olan Shanghai (sunucu) ve Deneb (masaüstü) kod adlı çekirdeklerini daha önce duyurmuştuk. Görünüşe göre, AMD, masaüstüne yönelik olan Deneb yongasını, alışılageldik üçüncü seviye önbellek uygulaması olmadan da piyasaya sunacak. Bu çekirdekten türetilecek olan dört çekirdekli ve L3 önbelleksiz modelin kod adı ise Propus.

Nasıl Olacak da Olacak?

İşin ilginç yanı, AMD'nin üç ve dört çekirdek mimarisinde, üçüncü seviye önbellek bir çekirdekler arası takas alanı olarak kullanılıyordu. Bu alan olmayınca daha da fazla doğrudan bellek erişimi görmemiz mümkün. Zaten az görünen ikinci seviye önbelleklerin yanında, çıkartılan üçüncü seviye önbelleğin performansa etkisini ise, ürün çıktığında göreceğiz.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Abi bende 45'lik diyince rakı sandım :d Varmıydı ya 45'lik içmeyen de anlamıor :D

Geçen gün bilgisayar topladım müşteriye ve Intel işlemci kullandık soğutucusu incelmişti. Bilmiyorum 45 Nm mi ama tahmin ettiğim kadarıyla öyle olmalı. Eğer 4 çekirdek teknolojisinde 45 Nm ürünler cıkarsa zaman kaybetmeden alırım

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Dört çekirdekli işlemci haberin rakı yorumu ile başlayan tek milletiz herhalde!

Dört çekirdekli işlemciler el mahkum ucuzlayacak ama L3 seviyesindeki önbelleğin olmaması performansı nasıl etkiler tahmin edemiyorum?