AMD vs Intel

Bu konuyu okuyanlar

BilgisayarUzmani

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Bugüne kadar bu konu çok tartışıldı. Son noktayı koymak istiyorum. Aşağıdaki yazıyı incelediğinizde her şeyin farkına varacaksınız.

Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2019, bu yıl da oldukça önemli yeniliklere ev sahipliği yapıyor. AMD ve Intel tarafından gelecek hamleler de bilgisayar toplayacak olanlar ve teknoloji meraklıları tarafından heyecanla bekleniyor.

Son yıllarda Ryzen serisinin tanıtılmasıyla beraber iki dev işlemci üreticisi Intel ve AMD arasında iyice kızışan rekabet, bu yıl çok daha artacak gibi duruyor. CES 2019'da adeta şov yapan/yapacak olan üreticiler, fuarda tanıttıkları işlemcileri 2019 yılının ilerleyen zamanlarında satışa sunacak.
Grafik İşlemcisi Barındırmayan 9. Nesil Intel Core İşlemciler
76e3a8ec5fe87b4a6502e6a1c66d26d2a9b795f3.png

Intel, CES 2019 kapsamında 14 nm 9. Nesil Intel Core işlemcilerin entegre grafik birimine sahip olmayan modellerini tanıttı. Adlandırmalarda yer alan “K” harfi, işlemcilerin çarpan kilidinin açık olduğunu gösterirken, “F” harfi de entegre grafik biriminin olmadığı anlamına geliyor.

İLGİLİ HABER
AMD ile Rekabeti Kızıştıran Intel, 9. Nesil Core İşlemcilerde Entegre Grafik Birimini Kaldırıyor

AMD ile rekabet edebilmek için uygun fiyatla satışa sunulması beklenen işlemciler, 2019 yılı için beklenen teknolojileri şu an için karşılayabilir durumda değil.
AMD Zen 2 Mimarisi
AMD tarafına baktığımızda ise işlerin biraz daha hızlı ilerlediğini görüyoruz. Halihazırda devam eden CES 2019 kapsamında 7 nm teknolojisine sahip Zen 2 mimarili işlemciler hakkında küçük bir tanıtım gerçekleştiren AMD, rekabeti iyice kızıştıracak gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER
AMD, 8 Çekirdekli Ryzen 3'ü ve Zen 2 Mimarisini CES 2019'da Tanıttı

AMD Ryzen 3000 serisinin sızdırılan ve henüz CES 2019'da bahsedilmeyen teknik özellikleri ise şu şekilde:
bfc880a34e2bc0a66d2f15462d921634dfd38e26.png

7 nm’lik yeni üretim teknolojisi sayesinde çok daha verimli çalışacak olan Ryzen 3000 serisi, uygun fiyatına karşılık sunacağı yüksek performansıyla çok konuşulacak gibi görünüyor.
Intel Ice Lake 10. Nesil İşlemciler
92621c0e7ec234fbba03e3ff0b2c5a443733d50f.jpeg

CES 2019’da Ice Lake serisi işlemcilerini duyuran Intel, AMD’nin Zen 2 serisine bu işlemcilerle karşılık verecek. Aslında 2016 yılında 10 nm sürecine geçeceğini söyleyen Intel, bu planlarını sürekli erteledi ve 2019 yılına kadar geldik. Bu yıl ise 10. Nesil işlemcileri 10 nm teknolojisiyle üreteceği kesinleşen Intel, CES 2019’da yaptığı duyuruda seri ile ilgili bazı bilgiler paylaşsa da tam olarak modelleri ve fiyatlarını açıklamadı.

İLGİLİ HABER
CES 2019'da Gövde Gösterisi Yapan Intel, 10nm Ice Lake İşlemcilerini Tanıttı

Bu yıl tanıtacağı işlemcilerinde yapay zeka konusuna önemli derecede vurgu yapan Intel, 10 nm sürecine geçerek verimliliği de artıracak. 2019'un ikinci yarısından itibaren piyasaya sürülecek olan Ice Lake işlemcilerin fiyatı hakkında ise henüz resmi bir bilgi bulunmuyor.
AMD'nin son yıllarda işlemci tarafında atağa kalkması, en çok biz son kullanıcıların işine yarayacak. İşlemci piyasasının bariz bir şekilde Intel'in elinde olduğunu düşündüğümüzde bu rekabet, Intel'in tekel olma rahatlığından sıyrılarak çok daha iyi teknolojileri bizlere sunacak olması anlamına geliyor.

Ben normalde bir İntel severim ancak fiyat özellik ve performansları bile karşılaştırsanız her şey ortaya çıkıyor.'
'AMD'
Ancak AMD'nin incelemiş olduğum RX 500 serisinde işlemcilerdeki kadar başarılı olduğunu söyleyemem.

Yazının Kaynağı; Technopat
Yazıyı Doğrulayan ve Onaylayan; Testlerle Ben Doğruladım :)