AMD Phenom II X4 965 Isı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Sar3s

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar konu başlığında da belirttiğim gibi Amd phenom II X4 965 B.E 3.4 ghz bir işlemciye sahibim. Özellikle yazın bilgisayarda oyun açıp yarım saat oturulmuyor . Oyunda görüntü kalitesine de önem verdiğimden yüksek çözünürlükte de oynuyorum , sıcaklık 70-72 dereceyi görüyor oturduğum yerde saunaya girmiş gibi terliyorum . Zaten bir stok fanı var işlemcinin Allah'a emanet , hiç tesiri bile yok seside cabası. Amd'nin Türkiye bayisini arayıp bilgi aldık 70 derece sıcaklığın kullanıma göre normal ve işlemciyi yakmayacağını söylediler . Merak ettiğim konu işlemcinin aşınması gibi bir durum olur mu ? +Bu yaz sogutması iyi ve sessiz bir fan almayı düşünüyorum tavsiyelerinizi de bekliyorum.

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Fani iyilestir. Yuksek bir fan al. Kapagi acik kullaniyorum ben yazin tavsiye ederim.Yerden yuksekte olmasinida tavsiye ederim.

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Aynı işlemciden var stok fanı değiştirmek gerekiyor kule tipi 12cm fanlı soğutucudan kullanmak gerekir bende boşta 35 yükte 50-55 dereceyi geçmiyor..

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Amd ile 70 dereceler gayet normal.
Ben p4 ile 80 leri geçtiğim oldu.
Soğutucu ve fanı temizlemeyi denediniz mi?

Sar3s

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayda bir temizliyorum o konuda sıkıntı yok. Amdlerin genelinde bu tür sıcaklık sorunu varmış . Her ne kadar işlemciyi etkilemesede ki yıpratıyor diye düşünüyorum pc ye oturanı etkiliyor .
Benim boşta 45-50 yükte 65-72 . Peki iyi uzun ömürlü bir fan için bütçe nedir ?

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
oyunlarda 70 normal illede soğusun diyosan biraz pahalı bir soğutucu alcan

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ayda bir temizliyorum o konuda sıkıntı yok. Amdlerin genelinde bu tür sıcaklık sorunu varmış . Her ne kadar işlemciyi etkilemesede ki yıpratıyor diye düşünüyorum pc ye oturanı etkiliyor .
Benim boşta 45-50 yükte 65-72 . Peki iyi uzun ömürlü bir fan için bütçe nedir ?

Isı sorunu falan yok. Onu söyleyenler yıllar öncesinin işlemcilerine dayandırıyorlar ki o örnektede fansız çalıştırılan bir işlemci söz konusu. Hangi işlemci olsa problem çıkar. Yazın her işlemci ısınır. Ayrıca kasa içi hava sirkülasyonuda düzgün olmalı hatırı sayılır derecede fark ettirir. Soğutucu konusunda haklısınız ama AMD nin stock soğutucuları iyi değil. Akasa x4 gibi bir soğutucu alırsanız yeterli gelir.

Sar3s

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi bir soğutucu ile işlemciden daha çok verim alabilirim düşüncesindeyim . Oyunlarda kasanın üstüne yumurta kırsanız rahat rahat pişer yani :)

Root-Sistemci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Amd İşlemcilerin Geneli Isınma Sorunu vardır. KASA içersine ekstra fan takviyesi yap. başka türlü düzelmez. kolay gelsin

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Amd İşlemcilerin Geneli Isınma Sorunu vardır. KASA içersine ekstra fan takviyesi yap. başka türlü düzelmez. kolay gelsin

amd intel farketmez fan kötüyse hertürlü işlemci ısınır bende 25 tane amd var nie hiç ısınmıyor geneli ısınıyorsa benimkiler nie yük altında 55'i geçmiyor ? cevap verirsen çok mutlu olurum

Root-Sistemci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sen Profesörsün ondan olmasın. :)

AMD İşlemciler Isınıyor Bu Açıkça ortada olan bir sorun kime sorarsan sor bunu söyler.İNTEL amd göre daha dayanıklı

GRAFİK GÖRSEL tasarımlarda 3boyutlu sistemlerde intel çok iyi çalışıyor

Oyun oynamak için AMD çok iyi çalışıyor tabi parçalar arası uyumluluğuda ayarlamak lazım ATİ NVDIA ekrankartı vs. SOĞUTMA sistemide ayır bir konu

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
hadi oradan intel fanboyu neyi ispat edeceğim sen ancak çamur atarsın...

Uğurcan7

Asistan
Reaksiyon puanı
1
işlemcinin ısınmaması için bugüne kadar yapılan herşeyden farklı bişey yap,spotçularda ve klimacılarda vs. 20*20 bi fan bulfişe takılandan,kasanın bi tarafına sıkıştır veya açık bırak bir gıdım ısınma olmaz internette gezinmiş gibi hissediyor pc.ama fan yakın olması lazım.saygılarımla..

sercangüler

Asistan
Reaksiyon puanı
1
aynı işlemciden şuan bende kasa topluyorum herks bu ısınmadan şikayetci ama ayrıcada bir soğutucu alıyorum şimdi bu işlemciye :)

Uğurcan7

Asistan
Reaksiyon puanı
1
nevrotikstar a katılıyorum bilmeden oc yapmaya çalışırsan rekor kıran intel bile perte çıkar.eğitim şart

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Bende de aynı işlemci var. Stok fanı kullanıyorum.Soğutucu ızgaraları arası sık ve ince sanırım soğutmanın verimliliği için, ancak bu sefer de kasa oyun kasası ise havalandırması iyiyse soğutucu ızgarası fan bitiminde zamanla toz birikmeleri olursa sıcaklık olağan şekilde yükselebiliyor.Yüksek performanslı işlemler için kendi fanı ses konusunda :) yeterli gelmiyor ben aynı anda 3 film convert ettiğim halde 70 dereceyi görmedim (63) ama kendi fanı bunu sağlamak için oldukça devirli çalışıyor. Sadece performans fanı ve belki temizlik basit sorunu çözer.

Uğurcan7

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bende de aynı işlemci var. Stok fanı kullanıyorum.Soğutucu ızgaraları arası sık ve ince sanırım soğutmanın verimliliği için, ancak bu sefer de kasa oyun kasası ise havalandırması iyiyse soğutucu ızgarası fan bitiminde zamanla toz birikmeleri olursa sıcaklık olağan şekilde yükselebiliyor.Yüksek performanslı işlemler için kendi fanı ses konusunda :) yeterli gelmiyor ben aynı anda 3 film convert ettiğim halde 70 dereceyi görmedim (63) ama kendi fanı bunu sağlamak için oldukça devirli çalışıyor. Sadece performans fanı ve belki temizlik basit sorunu çözer.

evet max. 65 derece oluyor(fazla zorlayınca),toz olayı benimde canımı sıkmıştı söktüm fanı ızgaralırım arsını kendimi ve soğutucuyu kasamayacak şekilde traş köpüğü fırçası ile temizledim,ayda bir yapınca hiç bir şey olmuyor.

http://forum.shiftdelete.net/donani...iyor-ve-sorunlar-bilenler-iceri-lutfen-2.html bu konuyu bir incele istersen bayağı aydınlanırsın.

saygılarımla.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Aynı işlemciyi 2 buçuk yıl önce almıştım, 3 ay kullandıktan sonra stok fanının gürültüsü yüzünden gidip 20 tl ye bir fan aldım :) Ne ses vardı ne sıcaklık, o gün bugündür kullanıyorum sorun yok :)

c_emre_m

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende Phenom II X2 555 var, şimdilik stok fanla idare ediyorum. İşlemcim tam yükte 55 dereceyi geçmiyor.

Ancak söz konusu X4 965 olunca iş değişiyor.
Çünkü 140 Watt TDP değeri olan bir işlemciden bahsediyoruz.
Tam yük altında ister istemez stok fanıyla o dereceleri görecektir.

Hele de benim gibi güneyin sıcak kentlerinden (İskenderun) birinde oturuyorsanız o işlemciye stok fan yeterli gelmez kanaatindeyim.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Bende Phenom II X2 555 var, şimdilik stok fanla idare ediyorum. İşlemcim tam yükte 55 dereceyi geçmiyor.

Ancak söz konusu X4 965 olunca iş değişiyor.
Çünkü 140 Watt TDP değeri olan bir işlemciden bahsediyoruz.
Tam yük altında ister istemez stok fanıyla o dereceleri görecektir.

Hele de benim gibi güneyin sıcak kentlerinden (İskenderun) birinde oturuyorsanız o işlemciye stok fan yeterli gelmez kanaatindeyim.
965 C2 revizyona kadar 140 w idi. C3 revizyonla bunu düşürdüler. piyasda satılanlar C3 revizyon ve 125 w. :)

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Soğutma sistemine detek yapmanda yarar var bence. Olmadı oyuncu kasası alıp güzel bi soğutma olabilir.

Uğurcan7

Asistan
Reaksiyon puanı
1
zaten o işlemciyi alıorsan farklı işler peşinde koşacağın kesin,stok fanla idare etmek gibi bir durum olamaz zaten,hidrojen bulamadım diye ilave bir fan koydum kasanın içine prize bağlı 14 watt bir fan koydum.en iyisi kaliteli bir kuleli fan almak.

c_emre_m

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
965 C2 revizyona kadar 140 w idi. C3 revizyonla bunu düşürdüler. piyasda satılanlar C3 revizyon ve 125 w. :)

Evet C3 rev. ile bir değişiklik yapılmıştı.

Şu anda bu yazıyı yazarken kullandığım i3 işlemcili notebook'un tamamen çektiği enerjinin 90 watt olduğunu düşünürseniz sadece bir işlemci için 125 watt az değil.

Tabi oldukçada başarılı bir işlemci şu anda bulsam ikincielde alırdım heralde.

benben2009

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
amd athlon 2 ler var bizde 30 40 arası değişiyor sıcaklıkları yük altında bile max 50 oluyor ama phenom x4 leri bilememem ama artık bu işlemciler bu kadar fazla ısınmaması gerekir diye tahmin ediyorum o sıcaklık çok çok fazla gibi geliyor.
hele bir arkadaş amdler öyle demiş çok yanlış bir bilgilendirmede bulunmuş görünürde amd sıcaklık değerlerini çok çok aşşağılara çekmiş

Root-Sistemci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Amd Klasikleşmiş Sorunları Fan Takviyesi + kasa içi genel temizlik ile havalandırma sistemi yaparsan donma sorunu düzelir

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
Amd Klasikleşmiş Sorunları Fan Takviyesi + kasa içi genel temizlik ile havalandırma sistemi yaparsan donma sorunu düzelir

ısınma sorunu asıl intel için klasikleşmiş sorundur... bütün onboard grafik kartları anakart ısısını arttırıyor... core i seriside eklenince ısı sorunu tavan yapıyor... ivy bridge ile rekor kırdılar oc yapınca 90~120 ile ısıtma sektöründe bizde varız diyorlar...

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
aynen masaüstü için sandy bridge daha iyi grafik performansı daha iyi olan ama fazla ısınan ivy bridge işlemciyi notebook için öneriyorlar..