Amd işlemci

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar

http://forum.shiftdelete.net/islemc...er-ile-amd-islemciler-arasindaki-farklar.html mod'un açtığı bu konu çok dikkatimi çekti gerçekten
hiç amd sistem kullanmadım açıkcası korkuyorum performans alamam babamdanda fırça yerim diyo o kadar para verdik vs.

şimdi normalde benim

işlemcim:intel 2500 3.1 turbo ile 3.4 e çıkıyor 4 çekirdekli intel hd graphich 2000

anakart:http://www.vatanbilgisayar.com/msi-h67ma-e45-(b3)-h67ma-e45-(b3)-intel-h67-soket-1155-ddr3-1333mhz-vga-sata-3.0-anakart/productdetails.aspx?I_ID=52929

ş
imdi bu intel araştırdığıma göre kuzey köprüsünü işlemcinin içine atmış tam olarak o olay nasıl?

bu işlemci ve anakart a denk amd sistem önerirmisinize? lütfen çok performans farkı olmasın ve overclock yapmıcam

Şimdiden teşekkürler.

---------- Post added at 15:04 ---------- Previous post was at 14:14 ----------

yokmu yardım edecek biri

---------- Post added at 18:37 ---------- Previous post was at 15:04 ----------

yokmu kimse .d

zertuna

Asistan
Reaksiyon puanı
0
SDN bir çok üyesi gibi donanımcı üyeleride küstürdüğü ve forumdan uzaklaştırdığı için sana yardım edicek kimseyi bulman biraz zor kardeş... Keşke sana yardım edebilseydim :(

Chris Brown

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Amd de şuanda salt performansta i5 2500 ü geçecek,fark atacak bir işlemci yok. Oyun performansı konusudna da i5 2500 alınası değil 2000TL ve altı sistemler için. O yazıda belirtilmeyen noktalar var. İntelin F/P oranına göre Amd den düşük olmasına rağmen pazar payının Amd den daha yüksek olmasının sebebi hazır sistemlerdir. Bilgisayarını genel anlamda sıradan işler ve oyun için kullanan birisinin F/P olarak alabileceği en iyi işlemci X4 955 tir ve F/P olarak intelde rakibi yoktur. Yani işlemci ve sistem seçininde kullanım amacı ve öncelikler belirlenmelidir.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Kuzey Köprüsü, işlemci ile bellek ve ekran kartı arasındaki veri iletişiminden sorumlu birimdir. bu birim eskiden anakarta tümleşik vaziyette idi. intel yeni nesil işlemcileri ile (tıpkı bellek kontrolcülerinde olduğu gibi) kuzey körüsünü işlemcinin içine entegre etti. bu sayede işlemci ile bellek ve ekran kartı ararsındaki veri alışverişinin daha kısa yoldan yapılmasını sağladı. bu da performansı arttıran bir özellik.

diğer soruna gelelim. şu an piyasada i5 2500K ile "tek çekirdek performansında" yarışacak bir amd işlemci yok. çoklu çekirdek gerektiren (multi tasking) uygulamalarda x6 işlemciler i5 serisine rakip olabilir.

bu sebeple oyun oynamak için pc alan ve bütçesi 1700 TL ve yukarısı olan kullanıcılar için en iyi çözüm i5 2500K'lı bir sistem.

ancak grafik yazılımlar, tasarım programları, video işleyen yazılımlar ile haşır neşir olan, dolayısıyla çoklu çekirdek performansına önem veren kişiler için i5 2500K yerine x6 işlemciler daha iyi bir seçim olacaktır.

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
öncelikle herkese teşekkürler

şimdi [MENTION=101111]Chris Brown[/MENTION] sistemim 1200tl tutuyor intel var iken amd hiç bilmiyorum model falan olarak o yüzden amd toplasam ne kadar tutar bilemicem ancak sistemde hem oyun hemde internette gezincek genellikle zaten hazır sistemden nefret ettim herşeyden çalıyorlar ya

[MENTION=43929]rtsbora[/MENTION] oh be sonunda .d

şimdi amd anakartlara baktımda ondan sordum kuzey köprüsünü bazı amd kartlarda var bazılarında yok nedeni nedir bunun

zaten sistemi senle birlikte düşündük şimdi mod un açtığı konu kafamı karıştırdı çünkü amd toplarsak biraz daha ucuza gelcek gibi duruyor ama performans olarak nasıl olcak bilmiyorum

bi anakart işlemci önerirmisin i5 2500 e yakın bide tabi anakarta

zebaniselo

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Asus m5a97 223tl.amd phenom II x6 1090t 380 tl.yanına cooler master hyper 212 70 tl. işlemci fanı taktınmı,pek gürültü çıkmaz.i5 2500 den pek aşağı kalır yanı yoktur.ki zaten o.c yapmıcan.ama yaparsan rahat 4ghz olur.gelelim kuzey köprüsü meselesine.kuzey köprüsü ekran kartı,ram haberleşmesini sağlar.dolayısıyla özellikle oyun performansını doğrudan etkiler.ama amd çook önceden bellek kontrolcüsünü işlemci içine aldı.artık k.k. sadece ekran kartı haberleşmesini etkiliyor(onboard ekran kartı olan anakartlarda onboard ekran kartı k.k nün içindedir.amd de bu çipsetli anakart modeli genellikle g ile biter ).ekran kartı açısından etkilediği nokta da Pci exp veriyolu sayısıdır.mesela bazı anakartlar 2 tane pci express x16 slotu barındırır.ama 2. slot x4 hızında çalışır diye özelliklerinde yazar,nedeni k.k nün o kadar desteklemesi.intelde k.k işlemcide,amd de ise hala anakartta.nedenlerinden biri de şu.intel sli-c.f desteği verir,ama amd daha yeni sli lisansını aldı.eğer cpu içinde olsaydı k.k sü,işlemciyi yeni anakarta taksan bile sli yapmana engel olurdu(bu ufak neden,benim yorumum).bir de işlemcinin içine k.k alınması yeni bir soket çıkmasına neden olur.amd bunu kolay kolay yapmaz.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
öncelikle herkese teşekkürler

şimdi @Chris Brown sistemim 1200tl tutuyor intel var iken amd hiç bilmiyorum model falan olarak o yüzden amd toplasam ne kadar tutar bilemicem ancak sistemde hem oyun hemde internette gezincek genellikle zaten hazır sistemden nefret ettim herşeyden çalıyorlar ya

@rtsbora oh be sonunda .d

şimdi amd anakartlara baktımda ondan sordum kuzey köprüsünü bazı amd kartlarda var bazılarında yok nedeni nedir bunun

zaten sistemi senle birlikte düşündük şimdi mod un açtığı konu kafamı karıştırdı çünkü amd toplarsak biraz daha ucuza gelcek gibi duruyor ama performans olarak nasıl olcak bilmiyorum

bi anakart işlemci önerirmisin i5 2500 e yakın bide tabi anakarta

i5 için en iyisi z68 çipset.

http://www.vatanbilgisayar.com/anak...ta-3.0-anakart/productdetails.aspx?I_ID=56677

http://www.vatanbilgisayar.com/anak...&hdmi--anakart/productdetails.aspx?I_ID=56992

msi önermemin sebebi hem gen3 serisi yani pci-e 3.0 desteği hem de 16x/16x cf desteği. asus anakartlarda sadece sibertooth, formula, rampage gibi üst seri modellerde 16x/16x cf desteği var. diğer modellerde 2. ekran kartı slotu 4x oluyor genelde. ayrıca msi da asus gibi uefi biosa sahip.

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ben slı crossfire yapmıcam h67 yeter bana intel için

şimdi i5 2500 denk amd işlemci yok yani

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Intel sistem toplama bence kardeşim.Ben 97 yılında ilk bilgisayarımı aldım o günden bugüne Intel kullanıyorum.Verdiğin parayla intel sistemin sana verdiği performans aynı değil.He şuana dek hiç beni yarı yolda bırakmadı çok kaliteli ve dayanıklı ancak Intel tekelinden kurtulmak istiyorum ben.Hayatımda hiç AMD sistem kullanmadım ama haftalardır AMD'yi araştırıyorum ve Intel'e oranla çok ciddi bir F/P markası AMD.Bu denli kullanıcılarını mutlu eden muhteşem F/P ürünleri çıkaran AMD'ye destek verme zamanı bence.AMD ne kadar çok satarsa Intel o kadar çok ucuzlar.Intel piyasadaki tekeline güvenip fiyatlarını tavan yapıyor.

AMD'yi dene derim.

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=15367]El Padrino[/MENTION] ben senin gibiyim hiç amd sistem kullanmadım o yüzden bir takım korkularım

ayrıyetten amd stok fanları çok dandik oluyomuş

ama gerçekten ucuz fiyata güzel bir sistem olursa amd kurabilirim

bana anakart ve işlemci önerirmisiniz intel sisteme denk en üste yazıyor sistem

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
AMD Phenom II X4 955 İşlemci

Gigabyte 990XA UD3 Anakart

Sapphire HD6850 Ekran Kartı

Kingston 4 GB 1600 MHZ CL9 RAM

Seagate Barracuda 1 TB 7200 RPM 32 MB SATA3 HDD

Asus DVR-RW

XILENCE SPS-XP700.(135)R3 700 Watt PSU

Dark Raptor Kasa

Bu sistemle full ayarda oynayamayacağın hiçbir oyun yok.Yaklaşık 1500 lira civarı bu sistem.