AMD Intel'den daha ucuz ise neden daha çok performans veriyor?

Bu konuyu okuyanlar

SerhatXG

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Arkadaşlar bu konuyu açmamın sebebi şu: Fiyat listelerinde(eskiden hazırlanmış olduğu için düşük yada yüksek olabilir) AMD'nin en pahalı işlemcisi olan FX-9590 Intel Core i5-4670K'nın bile altında kalıyor. Bunun sebebi ne? Elbette herkesin bildiği üzere bir işlemciye(veya herhangi bir eşya) ne kadar para verirsek o kadar performans alırız. Peki(tekrar ediyorum liste eski) Intel Core i7-4960X 3300 TL civarında iken neden FX-9590 700 TL gibi bir fiyata sahip?
Intel Core i7-4960X 3.6GHz ve 6 çekirdekli. AMD FX-9590 ise 4.7 GHz ve 8 çekirdekli. Ancak AMD işlemcilerinin fiyatı düşük. Ve benim aklıma bir şey takıldı: AMD Intel'den daha ucuz ise neden daha çok performans veriyor? Yoksa performans veriyormuş gibi görünüyor ancak gerçekte düşük bir işlemci mi? Kafamı karıştırdı bu mesele :)

enesyuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Amd ve intel işlemcilerin kapışması :D şimdi fiyat olarak amd her türlü alıyo apuları işlemci fiyatları intelden çok daha ucuz. Amd işlemciler intel işlemcilere göre daha çok ısınıyor, daha çok elektrik tüketiyor, darboğaz meydana gelebiliyor, fpsde düşüş olabiliyor, oyun perrformansını etkiliyor. İntelin çift çekirdekli işlemcileri (i3 ve G3258) amdnin dört ve altı çekirdekli işlemcileriyle aynı performansı veriyor. İntelin dört çekirdekli işlemcisi ile amdnin 8 çekirdekli işlemcileri eşit gibi bir şey. Olaya başka bir cepheden bakarsak Apple'ın çift çekirdekli işlemcisi android bazında sekiz çekirdekli işlemcilerle nerdeyse aynı performansı veriyor. Günümüzde çoklu çekirdek performansı değil tek çekirdek performansı öne çıkıyor. DirectX 12'nin gelişiyle birlikte bu değişebilir. Henüz belli değil. İntel işlemciler amd ye göre daha az ısınıyor daha az güç tüketiyor darboğaza fazla rastlanmıyor. Amd alacaksan yanına soğutucu şart ;) amdnin apu işlemcileri gerçekten iyi performans veriyor. Sonuç olarak intel kazanıyor.

h2oxygen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
AMD için bugatti veyron diyelim
İntel için ise actros 1851 LS

Her iki aracında Motor hacmi birbirine yakın

Olay tam anlamı ile bu Bugatti sıradan bir yarışta hız ve atiklik olarak actros u geçecektir. ama yük altında actros bugattinin çekemeyeceği yükü rahatlıkla çekecektir.
Sonuç olarak her iki koşulda da Bugatti daha çok yakıt tüketicek :)

ünlü düşünür derki; Herşey MHZ değil, siz birde onun mimarisine bakın.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
[MENTION=462155]enesyuksel[/MENTION]
asıl ısınma sorunu kronikleşen intel'dir sen yanlış biliyorsun... AMD ısınmıyor... yıllardır ısınmıyor... uydurmayın...

enesyuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
@enesyuksel
asıl ısınma sorunu kronikleşen intel'dir sen yanlış biliyorsun... AMD ısınmıyor... yıllardır ısınmıyor... uydurmayın...
İntelde ısınma sorunu yok internette testlere bakabilirsin. Ayrıca stok soğutucu intelde daha iyi çalışır. İntel daha serin çalışır.

KARNLIKLARLORDU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar amd de ısınma olayı artık yok o sizin dediğiniz mazide kaldı :)

GORT

Asistan
Reaksiyon puanı
4
AMD ısınmayı kesti tam yükte tüketimide tam yazıyor intel gibi sürpriz yapmıyor... 95 derecede 1 buçuk saat stress testi yapan youtubeber var arayın bulun sadece oc ile 4.5ghz ile... intel ısınmasıda IHS kapağının altında kullandığı termal macun yüzünden oluyor...

KARNLIKLARLORDU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
benimde kaç senedir kullandığım amd bilgisayar var dediğiniz gibi hiçbi ısınma yok öyle izlemeyle herşey anlaşılmıyor kullanmak gerekli :)

KARNLIKLARLORDU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kardeşim ben örnek olarak verdim genel anlamda ısınma yok amd lerde artık

SerhatXG

Asistan
Reaksiyon puanı
15
+ Üstün amd fanboy ordusuyla karşılaştık ne yapalım efendim?
- Üstlerine Xeon E7-8890 gönderin geldikleri gibi giderler ;)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

İnternetten benchmarklara bakmanda fayda var.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
malesef amd intel'in 10 yıl gerisinde kaldı o fx8-9590'ı takacak anakart Türkiye'de yok harcadığı gücün karşılığını da vermiyor eski teknoloji olması yüzünden artık busaatten sonra amd almak hata olur ...

SerhatXG

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Hepiniz xeonu unuttunuz yaw yok böyle bişey

TheFame

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Biri(İntel) mimari , çekirdek dizilimi , nm kasıyor
Diğeri(AMD) çekirdek sayısı , ghz kasıyor
Sonuçta ortada :dirol:

Kenpachi

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
İşlemcide Intel ama ekran kartında her türlü AMD. Ha oyun pc'si toplayacaksan AMD fiyat olarak daha tercih edilebilir.

melik.bck

Asistan
Reaksiyon puanı
13
AMD güzel hoş da ısınıyor ya bide çabuk eskiyor.Stabillik azalıyor

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550

7000 dolarlık bir işlemci olmasaydı gönderirdin.

Intel ve AMD nin iyi ya da kötü olup tartışmanın bir manası yok. İki firmanın da kendine göre tercih edilme sebepleri var. F/P ürün isteyen AMD nin FX-6300 ve FX-8300 çözümlerine yönelir ya da APU işlemcilerine. Performans arayan kişiler ise i5-i7 işlemci tercih eder bu kadar basit.

S

SDN Okuru wc

SDN Okuru
AMD güzel hoş da ısınıyor ya bide çabuk eskiyor.Stabillik azalıyor

2004 yılından beri ısınan AMD işlemci yok... asıl intel 3 nesilden beri core i serisinde ısınma rekorları kırıyor... OC ile 95 derecede saatlerce stress testi yapan anlatıyor...

SerhatXG

Asistan
Reaksiyon puanı
15
7000 dolarlık bir işlemci olmasaydı gönderirdin.

Intel ve AMD nin iyi ya da kötü olup tartışmanın bir manası yok. İki firmanın da kendine göre tercih edilme sebepleri var. F/P ürün isteyen AMD nin FX-6300 ve FX-8300 çözümlerine yönelir ya da APU işlemcilerine. Performans arayan kişiler ise i5-i7 işlemci tercih eder bu kadar basit.

Bütçe sıkıntı değil göndereyim mi bi tane?

SerhatXG

Asistan
Reaksiyon puanı
15
bizim ki alana kadar amd batıcak...

Haklısın ben onu alana kadar AMD batar :D

Tamam, komik oldunuz.

Komik olmak sizin işiniz bizim değil.

Biri(İntel) mimari , çekirdek dizilimi , nm kasıyor
Diğeri(AMD) çekirdek sayısı , ghz kasıyor
Sonuçta ortada :dirol:

Hangi sonuç? Ben sonuç falan göremedim?

bybrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum öyle birşeyin karşılaştırmasını yapmışsın ki... Benim görüşüm tamamen yanlış olduğun.
Bu biraz toptancı mantığına dönmüş açıkcası... Bu ekran kartında 4 gb Gram var diyip, ama 10 yıl önce piyasaya çıktığını açıklamamak gibi birşey.
Birincisi bahsettiğin amd modeli 32 nanometre, intel 22...
GHz tabikide önemli ancak bu yine aynı mantığa giriyor 8 işlemcisi olmasıyla Ghz'inin yüksek olması yüksek performans verdiği anlamına gelmez ki benim verdiğim Ekran kartı örneğinden anlıcaksındır durumu zaten

SincapÇocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar bu konuyu açmamın sebebi şu: Fiyat listelerinde(eskiden hazırlanmış olduğu için düşük yada yüksek olabilir) AMD'nin en pahalı işlemcisi olan FX-9590 Intel Core i5-4670K'nın bile altında kalıyor. Bunun sebebi ne? Elbette herkesin bildiği üzere bir işlemciye(veya herhangi bir eşya) ne kadar para verirsek o kadar performans alırız. Peki(tekrar ediyorum liste eski) Intel Core i7-4960X 3300 TL civarında iken neden FX-9590 700 TL gibi bir fiyata sahip?
Intel Core i7-4960X 3.6GHz ve 6 çekirdekli. AMD FX-9590 ise 4.7 GHz ve 8 çekirdekli. Ancak AMD işlemcilerinin fiyatı düşük. Ve benim aklıma bir şey takıldı: AMD Intel'den daha ucuz ise neden daha çok performans veriyor? Yoksa performans veriyormuş gibi görünüyor ancak gerçekte düşük bir işlemci mi? Kafamı karıştırdı bu mesele :)

Aklıma gelen sadece bunlardı biraz daha fazla şey var ama bunlar geldi aklıma sadece :D yani özet olarak bunlar diyebiliriz.

sana yazacağım bu cevap tüm merak edilen soruları aydınlatacaktır :D başlıyorum
intel öncelikle ve öncelikle her zaman edit hız vs gibi şeyler için alınır
amd ise oyun için alınır
intel çok pahalıdır ama oyun performansları o kadarda iyi değildir amd kadar yani .D
amd oyun performansı iyidir ama ısınma sorunu vardır
intel hiç ısınmaz enazından nadiren :d
amd çok ısınır ama verdiğiniz paraya değer.
intel çok pahalıdır örneğin bir intel işlemci 500 tl ise ondna daha performanslı olan amd işlemci 300 tl falandır.
amd ucuzdur ama bazı sorunları vardır ısınma gibi
intelde pin soket faln vs vardır
amd ise fm-fx-phenom gibi şeyler vardır :D
intel genellikle hızı düşük işlemciler çıkarır bizde bunları oc ederiz ama her anakart desteklemez.
amd hızı yüksek olarak çıkarır bu yüzden oc gerekmez ama yaparsanız çok çok daha iyi perofrmans alırsınız

sonuç olarak oyun için amd ısınma sorununu göze alarak
edit vs için intel ama onunda bakımı anakartı vs parası çok fazladır.

ve son olarak
intel nvidia ekran kartlarıyla fazla performans verir
amd de amd ekran kartlarıyla :D

macerce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Amd işlemcileri severim ama İntel'in yapısına hayranım.

Amd NM yarışında tökezledi. Beklenileni yapamadı. Rakibi İntel amca 14 nm ile üretim yapmaya başladı, daha düşük kaç nm yaparız testlerine de başladı. Amd hala bir şeylerin ucundan tutayım da 14-16 nm bir şeyler yapayım diye hamle yapmadı. Bir ara 16 nm'den bahsediyorlardı ses kesildi. İntel aldı eline zurnayı öttüre öttüre gidiyor...

"Isınma konusuna hiç girmem."
Bakalım Amd ilerleyen günlerde ne yapacak...