Haber AMD ekran kartı kullananlara Cyberpunk 2077'den kötü haber

Görkem Say

Ride for Ruin and World's Ending!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Bildiğiniz üzere Cyberpunk 2077'nin çıkmasına az bir süre kaldı. Oyun Dünya genelinde büyük merakla bekleniyor ve büyük bir sükse yapması bekleniyor. NVIDIA'da bunu fırsat bilmiş olacak ki, oyuna epey bir yatırım yapmış durumda. Oyun için gerekli sistem gereksinimleri güncellendi. AMD ekran kartları için ışın izleme desteği verilmiyor. Buna ek olarak, oyun NVIDIA kartlar ile çok daha optimize çalışacak. Bunu da RTX 2060 ile 5700 XT'nin eşit tutulmasından anlayabilirsiniz. Yani aslında 2070S rakibi bir kart, 2060 ile denk bir kart olmuş durumda Cyberpunk 2077 için. Aslında 3080 rakibi olan 6800 XT'de, 3070 ile aynı klasmana düşmüş durumda. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

nws_cyberpunk2077wymaganiasprzetowe.jpg

Mikail_Ebrinç

Profesör
Bildiğiniz üzere Cyberpunk 2077'nin çıkmasına az bir süre kaldı. Oyun Dünya genelinde büyük merakla bekleniyor ve büyük bir sükse yapması bekleniyor. NVIDIA'da bunu fırsat bilmiş olacak ki, oyuna epey bir yatırım yapmış durumda. Oyun için gerekli sistem gereksinimleri güncellendi. AMD ekran kartları için ışın izleme desteği verilmiyor. Buna ek olarak, oyun NVIDIA kartlar ile çok daha optimize çalışacak. Bunu da RTX 2060 ile 5700 XT'nin eşit tutulmasından anlayabilirsiniz. Yani aslında 2070S rakibi bir kart, 2060 ile denk bir kart olmuş durumda Cyberpunk 2077 için. Aslında 3080 rakibi olan 6800 XT'de, 3070 ile aynı klasmana düşmüş durumda. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ekli dosyayı görüntüle 125104
Bence açabildiğine şükredelim

Tolga6bd6

Asistan

Parayı basmışla nvidia :(

Görkem Say

Yönetici
Super Moderator
Editor
Bence açabildiğine şükredelim
Olay para veren kişi için açabilmekten çok öte artık. Zamanında CDPR yetkilileri oyunu düşük sistemler için de uygun hale getireceklerini ancak birisi bilgisayar toplamak için 1500 dolar harcarsa bu paraya değeceğini söylemişlerdi. Parasını AMD sisteme harcayanlar için değmeyecek. Ekran kartına 4-4.5K para veren birisi, RTX 2060 ile aynı performansı almak istemez.

Benim için önemli değil. Ray tracing ya da ışın izleme teknolojisi önemli değil bence. Hatta gereksiz bile. Firmaların daha fazla fiyata satmak için çıkardıkları şeyler işte. Ben RTX 2060 Super alacağıma RX 5700 XT alırım daha mantıklı olur. Şimdi de RX 6000 serisinden bir şey almak istiyorum ileri de.

TheFreaky

Doçent
Benim 1060 model Rx 590 rakibi olmuş bee :D ahshhsha
Çok yaşa Nvidia Torpilinden yararlanıyoz sayende
pu hahaha. RX 570 Rakibi GTX 750 Tİ oldu ! :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim için önemli değil. Ray tracing ya da ışın izleme teknolojisi önemli değil bence. Hatta gereksiz bile. Firmaların daha fazla fiyata satmak için çıkardıkları şeyler işte. Ben RTX 2060 Super alacağıma RX 5700 XT alırım daha mantıklı olur. Şimdi de RX 6000 serisinden bir şey almak istiyorum ileri de.
RX 6800 XT boşamı para vercem o zaman nvidia böyle yaparsa :D

TheTruthHurts

Profesör

Bir dakika. Bu Nvidia’nın para verip geliştiricilerin bilerek böyle yapma meselesi kesin mi?

PC donanımlarıyla alakalı bilgim çok fazla değildir ama dünkü izlediğim bir YouTube videosunda yeni çıkan AMD kartları ray tracing konusunda yeni model RTX kartlarından bayağı bir gerideydi diye hatırlıyorum. Bundan dolayı ray tracing’de gereksinimi henüz koymamış olabilirler. RTX’lerin daha optimize olma konusu da mantıklı geldi çünkü AMD’ler daha yeni çıktı.

Bence gelecekte bu gereksinimler tekrar güncellenecek.

Son düzenleme:

TheFreaky

Doçent
Bir dakika. Bu Nvidia’nın para verip geliştiricilerin bilerek böyle yapma meselesi kesin mi?

PC donanımlarıyla alakalı bilgim çok fazla değildir ama dünkü izlediğim bir YouTube videosunda yeni çıkan AMD kartları ray tracing konusunda yeni model RTX kartlarından bayağı bir gerideydi. Bundan dolayı ray tracing’de gereksinimi henüz koymamış olabilirler. RTX’lerin daha optimize olma konusu da mantıklı geldi çünkü AMD’ler daha yeni çıktı.

Watch Dogs 2 Örnek. RX 5700 XT RTX 2060 resmen aynı fpslerde geziyor. resmen saçma bişeydi. AMD optimize konusunda önde değil nvidia ya göre.

Görkem Say

Yönetici
Super Moderator
Editor

PC donanımlarıyla alakalı bilgim çok fazla değildir ama dünkü izlediğim bir YouTube videosunda yeni çıkan AMD kartları ray tracing konusunda yeni model RTX kartlarından bayağı bir gerideydi. Bundan dolayı ray tracing’de gereksinimi henüz koymamış olabilirler. RTX’lerin daha optimize olma konusu da mantıklı geldi çünkü AMD’ler daha yeni çıktı.

5700 XT çıkalı 1 yıldan fazla oluyor. 1440p'de 2060 ile aynı kefeye koymuşlar ki 2060 2K kartı değil zaten. Özel çalışmışlar belli ki.

Watch Dogs 2 Örnek. RX 5700 XT RTX 2060 resmen aynı fpslerde geziyor. resmen saçma bişeydi. AMD optimize konusunda önde değil nvidia ya göre.
Olay AMD'ye bağlı değil. AC Valhalla'ya da bakarsak AMD kartlar fark atıyor NVIDIA'ya. Geliştiriciler ile üreticiler arasındaki anlaşmalar tamamen.

TheTruthHurts

Profesör
5700 XT çıkalı 1 yıldan fazla oluyor. 1440p'de 2060 ile aynı kefeye koymuşlar ki 2060 2K kartı değil zaten. Özel çalışmışlar belli ki.
Ah. 5700’ü görmemişim.

Önde olmadığı belli. Yinede ben biraz daha zaman verirdim. Belki düzeltirler bu listeyi.

Görkem Say

Yönetici
Super Moderator
Editor
Ah. 5700’ü görmemişim.

Önde olmadığı belli. Yinede ben biraz daha zaman verirdim. Belki düzeltirler bu listeyi.
Bu gibi durumlar oluyor. Son yıllarda çıkan AC oyunlarında da Ryzen-Radeon simgesi boşuna çıkmıyor oyun başlarken. Valhalla'da ki performans farkları da bunu kanıtlar nitelikte zaten.