AM4 soket ?

Bu konuyu okuyanlar

rx8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar belki uygun konuya yazmıyor olabilirim kusura bakmayın, benim bir sorum olacaktı.
1) Herkes duymuştur bu AMD 2020 yılına kadar AM4 soket kullanma sözü mü vermiş yoksa ryzen 2000 serisine mi destek sağlayacakmış. Şu konuyu bi aydınlatabilir misiniz?
2) Bir de AM4 ile ilgiliyse eğer şöyle bir sorum var. AM4 lü bir işlemci alsak misal ryzen 5 2600, ileride 5. Nesil AMD alsak farklı bir soket kullanırsa bu sefer de anakartı mı değiştirmek zorunda kalacağız?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
2020 yılında çıkacak işlemciler de dahil AM4 soketi kullanılacak fakat şöyle bir durum var. En düşük AM4 sokete sahip A320 serisi bir anakartı alıp üst seviye işlemci takamazsınız. Olay işlemciden ziyade anakartta bitiyor. Anakartının termal gücü ne kadar kuvvetliyse o kadar uzun ömürlü kullanırsın. Zamanında ilk Ryzen işlemciler ile iyi bir X370 anakart alan birisi bir sonraki nesilden Ryzen işlemci de kullanabilir.

• Beğen
Reactions: rx8

rx8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2020 yılında çıkacak işlemciler de dahil AM4 soketi kullanılacak fakat şöyle bir durum var. En düşük AM4 sokete sahip A320 serisi bir anakartı alıp üst seviye işlemci takamazsınız. Olay işlemciden ziyade anakartta bitiyor. Anakartının termal gücü ne kadar kuvvetliyse o kadar uzun ömürlü kullanırsın. Zamanında ilk Ryzen işlemciler ile iyi bir X370 anakart alan birisi bir sonraki nesilden Ryzen işlemci de kullanabilir.
Anlaşıldı teşekkürler. Peki B450 anakartlarla ilgili görüşünüz nedir bu termal güç muhabbeti için. Bu kartla Ryzen 5 2600 (daha sonra upgrade edilebilir) ve RTX 2060/GTX1070 kullanmayı düşünüyorum. Tabiki daha iyi anakartlar daha iyi performans verir fakat B450 yeterli olur mu ?
Bir de B450M gaming plus modellerinde mosfet soğutucuları çok geniş, düz modeller de bu yok kritik bir değer mi taşıyor?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Anlaşıldı teşekkürler. Peki B450 anakartlarla ilgili görüşünüz nedir bu termal güç muhabbeti için. Bu kartla Ryzen 5 2600 (daha sonra upgrade edilebilir) ve RTX 2060/GTX1070 kullanmayı düşünüyorum. Tabiki daha iyi anakartlar daha iyi performans verir fakat B450 yeterli olur mu ?
Bir de B450M gaming plus modellerinde mosfet soğutucuları çok geniş, düz modeller de bu yok kritik bir değer mi taşıyor?
Anakartın ekran kartı ile çok alakası yok. İsterseniz 2080 Ti bile takabilirsiniz. B450 serisinin bazı modelleri termal açıdan gayet iyi. Bu modeller arasında F/P olarak MSI B450 Plus ve B450 A Pro modelleri var. Bunların Max modelleri satışa çıktı yani direkt 3. nesil Ryzen işlemciler ile uyumlular. Bu anakarta Ryzen 3700x-3800x gibi işlemcileri çok rahat besler termal açıdan. Biraz daha ileri gitmek isterseniz B450 Tomahawk Max modeli de var. Linkleri ürünleri göstermek için veriyorum başka yerlerden daha ucuza bulunabilir.