Altyapım Olmasına Rağmen Düşük Hız

Bu konuyu okuyanlar

KTMR

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Birçok altyapı sorgulama sitesinde altyapımı sorguladım. Altyapım 50Mbps gözüküyor. Ben küçükken taşındığımız bu eve, babam Türk Telekom internet almış. Yıllardır Türk Telekom kullanıyoruz. Şimdi asıl soruna gelirsek:

1-2 ay önce hiçbir sıkıntım yoktu, 30Mbps Download / 3Mbps Upload alıyordum. Sonra bi' anda internet kesildi. Haftalarca durmadan aradım. 2 hafta sonunda 1 kişi yollayabildiler. Adam gelmeden 1-2 saat önce internet geldi. Sorun sunucu kaynaklı olabilir dedi ve gitti. İnternet geldiğinden beri hızım 12Mbps Download / 0.4 Upload'ı geçmiyor. Hız sorunundan dolayı yeniden arıza kaydı oluşturdum. Bu sefer 1-2 saate geldi biri. Başka bir modem taktı, hiçbir sıkıntı yok dedi. O sırada aklıma hız testi yaptırmak gelmedi. Modemi değişirseniz "düzelebilir" dedi ve gitti. Şimdi ise aklıma bir soru takılıyor.

Bunlar madem modem kaynaklı, internet kesilene kadar sıkıntı yoktu da kesildikten sonra mı sıkıntı başladı? Bence bilerek sunucudan gelen interneti kısıtlıyorlar.
(not: pakette herhangi bir değişiklik yok hala aynı paketi kullanıyorum. 35Mbps'e Kadar Kotasız.)
internet_hız.PNG

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,639
Arada bir bende de oluyor. Genel bir problem sanırım

KTMR

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Öyle bir şey yapamazlar fakat DSLAM cihazı yapabilir, bazı durumlara göre.
Modem arayüzüne giriş yapın, xDSL istatistiklerinizi paylaşın, inceleyeceğim.
Modemi resetlersem, arayüz şifreleri sıfırlanır mı?

KTMR

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Evet sıfırlanır.
Peki yeniden kurulum yapmam gerekli mi? Yoksa tak çalıştır mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neyse hocam sizi de yormaya gerek yok. İnternetten baktım 2018 ve sonrasında TTNet'in dağıtmış olduğu modemler oto-kurulum yapıyor. İyi geceler.

Son düzenleme:

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Peki yeniden kurulum yapmam gerekli mi? Yoksa tak çalıştır mı?

Yeniden kurulum gerekli olabilir. Türk Telekom'un verdiği modem ise, otomatik kurulabilir, net bir şey diyemem.

Neyse hocam sizi de yormaya gerek yok. İnternetten baktım 2018 ve sonrasında TTNet'in dağıtmış olduğu modemler oto-kurulum yapıyor. İyi geceler.

Estağfurullah, küçük bilgi için... Aktif değildim sadece.

selowins33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba Arkadaşlar,

Büyük bir proje için node olma şansı yakaladım, fakat bu proje için çok iyi donanımlı bir bilgisayar (yaklaşık 20.000 TL) ve 100mb download /upload kesintisiz hıza erişmem gerekli.

Download konusunda sıkıntı yok fakat Türkiye de sınırsız kotasız 100mb upload veren sağlayıcı bulamıyorum, Bu sorunu nasıl çözebileceğim konusunda bilgili arkadaşların yardımına gerçekten ihtiyacım var. 15 gün içinde bu sorunu çözmem gerek, gerekirse aylık 500-1000 TL ödemeye razıyım.

Şu an Turkcell superonline Powerbox gibi en yüksek hızlı olduğu söylenenler bile veremiyor maalesef. Baz istasyonuna yakınlık falan istiyor ve en fazla 20mb upload veriyor.

Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Selam ve saygılar.

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Merhaba Arkadaşlar,

Büyük bir proje için node olma şansı yakaladım, fakat bu proje için çok iyi donanımlı bir bilgisayar (yaklaşık 20.000 TL) ve 100mb download /upload kesintisiz hıza erişmem gerekli.

Download konusunda sıkıntı yok fakat Türkiye de sınırsız kotasız 100mb upload veren sağlayıcı bulamıyorum, Bu sorunu nasıl çözebileceğim konusunda bilgili arkadaşların yardımına gerçekten ihtiyacım var. 15 gün içinde bu sorunu çözmem gerek, gerekirse aylık 500-1000 TL ödemeye razıyım.

Şu an Turkcell superonline Powerbox gibi en yüksek hızlı olduğu söylenenler bile veremiyor maalesef. Baz istasyonuna yakınlık falan istiyor ve en fazla 20mb upload veriyor.

Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Selam ve saygılar.

Bunun için metro ethernet bağlantısı veriyorlar. Ama 500 -1000 TL gibi bir rakama çözemezsiniz.

100mbps download - upload hızı için ödeme tutarı: 12.235,00 TL

Birde bunları kurumsal firmalara veriyorlar.

BU TT tarifesi. Belki diğer firmalar daha ucuza veriyor olabilir

selowins33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bunun için metro ethernet bağlantısı veriyorlar. Ama 500 -1000 TL gibi bir rakama çözemezsiniz.

100mbps download - upload hızı için ödeme tutarı: 12.235,00 TL

Birde bunları kurumsal firmalara veriyorlar.

BU TT tarifesi. Belki diğer firmalar daha ucuza veriyor olabilir
BAşka bir çözüm mümkün değil mi hocam, yok mudur başka bir yolu?