Altyapı sorgu, hat değerlerim ve 100Mbps'e geçiş

batupng

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Birkaç gün önce taahhütü 2 ay sonra sona erecek olan aboneliğimi 16Mbps ADSL'den 35Mbps VDSL'e geçiş yaptırdım ve hat değerlerimi izlemeye koyuldum. Altyapı sorgu sistemlerinde alabileceğim maksimum hız 66Mbps olarak görünmekte fakat hat değerlerime göre teorik olarak 100Mbps'leri görebileceğimi anlıyorum. TT'yi arayıp konu hakkında bilgi almayı denediğimde karşıma bu konularda pek bilgili olmadığını düşündüğüm bir müşteri temsilcisi çıktı ve ısrarla hat değerlerimi kontrol etmelerini dile getirmeme rağmen maksimium 66Mbps hız alabileceğimi ve en fazla 50Mbps'lik bir pakete geçiş yapabileceğimi söyledi.

Soruma gelecek olursak aşağıda paylaştığım hat değerlerime göre 100Mbps'e geçiş yaptığımda ortalama 90Mbps kadarını sorunsuz alabilir miyim? Altyapı sorgu sistemleri bu konuda yanılabilir mi?

Altyapı sorgulamasında görünen potansiyel maksimum hız değerleri ve modem arayüzüne ulaşan potansiyel/teorik hız değerlerim:

Screenshot_2020-12-08 Altyapı Sonuçları Netspeed.png
Screenshot_2020-12-08 ASUS DSL-AC750 Dual-Band Wireless-AC750 Gigabit VDSL2 ADSL2+ Modem Route...png

dipnot: 35Mbps'in tamamına yakınını sorunsuz ve kesintisiz alabiliyorum. Yoğun kullanımın yaşandığı saatlerde ortalama 24-27 yakalasam da genel itibarıyla speedtest'ten aldığım sonuçlar 30-35 seyrinde.