Yardım Altın için en iyi banka? Düğün takınları için hangi banka?

Bu konuyu okuyanlar

sudezgi23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Geçen hafta bir düğünümüz oldu. Az-çok bir şekilde altın, takı geldi. Bunları bir bankada saklamak istiyorum.

Altınları bozdurup bankaya yatırmak değil de fiziki olarak altınları alan bir banka arıyorum. Zarara uğratmayacak mümkünse.

www.vakifbank.com.tr

Mesela Vakıf Bank'ın şu hesabını açtırıp gitsem, fiziki altınları olduğu gibi alıyorlar mı?

Sizce hangi bankayı kullanmak daha mantıklı. Kısa vadede dokunmayacağız ve oraya bıraktığımızı unutacağız. Herkes Kuveyt Türk diyor ama nedense o bankaya bir şekilde güvenemiyorum.

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Bildiğim kadarıyla fiziksel olarak saklamak yerine değerini saklıyor bu tür altın hesapları, örneğin 10 gram altını koyduğunuzda, 1 yıl sonra tekrar para veya altın olarak almak istediğinizde değer olarak yine 10 grama tekabül eden bir miktar alıyorsunuz. Fiziksel olarak saklamak için büyük ihtimalle bankadan kasa kiralamanız falan gerekir.
Anladığım kadarıyla verdiğiniz linkteki hesapta da fiziksel değil değer olarak saklanıyor.
Bir öneri olarak bir bileziğin değeri sadece gramı olmuyor, işçilik maliyeti de oluyor. Bundan dolayı bankaya yatırmadan önce bir kuyumcuda örneğin 10 gram bilezik+ işçilik maliyeti ile 11 grama tekabül ediyor olsun siz bileziği 10 gram olarak bankaya koymak yerine kuyumcuda bileziğin işçilik değeri kadar da altın ekleyip o şekilde hesabınıza koyun. Bankaların işlik değeri olan ürünlerle ilgili tutumu nedir bilmiyorum, düğün altınları için belki bir yöntemleri vardır.