Altın Evde mi Saklanmalı Bankada mı?

Bu konuyu okuyanlar

ulkeroffice

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar, evlilik için kazandığım paraları Cumhuriyet altını alarak kendimce geleceğe dönük yatırımlar yapıyorum. Ancak altın miktarı arttıkça güvenlik açısından endişelerim de artıyor. Altınları kendimkenlarımla mı saklamalıyım vadesiz mevduat hesabına aktarmalıyım?

Ziraat bankası vadesiz altın mevduat hesabı açıp oradan altın almayı düşünüyorum. Sizce mantıklı olan hangisidir?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bankadan altın hesabı açın. Fiziki altını muhafaza etmesi zor. Hem fiziki altını bozdururken bankaya göre daha fazla zarar edersiniz.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Hocam bu devirde evde birikimimi asla saklamam şahsen. Ben belli bir miktarın üzerindeki nakit parayı bile genelde üstümde taşımam. Bence bankalar daha güvenilir bu konularda.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Eğer evin sağlam ve güvenli ise en güzeli gerçek altını evde saklamak bence, bankalara güvenilmez, yok şu yok bu parası bir de bozdurmaya kalktığında fahiş oranlar teklif ediyolar olumsuz anlamda...

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Eğer evin sağlam ve güvenli ise en güzeli gerçek altını evde saklamak bence, bankalara güvenilmez, yok şu yok bu parası bir de bozdurmaya kalktığında fahiş oranlar teklif ediyolar olumsuz anlamda...
Fiziki altını bozdururken daha fazla zarar ediliyor. Hem kuyumcudan fiziki altın alırken sahte altın alma riski var. Bence en güvenli yöntem altın hesabı.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Merhabalar, evlilik için kazandığım paraları Cumhuriyet altını alarak kendimce geleceğe dönük yatırımlar yapıyorum. Ancak altın miktarı arttıkça güvenlik açısından endişelerim de artıyor. Altınları kendimkenlarımla mı saklamalıyım vadesiz mevduat hesabına aktarmalıyım?

Ziraat bankası vadesiz altın mevduat hesabı açıp oradan altın almayı düşünüyorum. Sizce mantıklı olan hangisidir?
Bana göre gizlice saklamak ben bankalara güvenmiyorum 2001 krizini duyunca bankalara güvenim azaldı ama bazı işlemlerde bankasız olmuyor... 5000 üzerini bankaya yatırma taraftarı değilim... bir yere gömerim...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Fiziki altını bozdururken daha fazla zarar ediliyor. Hem kuyumcudan fiziki altın alırken sahte altın alma riski var. Bence en güvenli yöntem altın hesabı.
Bilinen, güvenilir yerden altın alacan, bozdururken zarar edildiği kısmına ise katılmıyorum, bankalar daha soyguncu...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bana göre gizlice saklamak ben bankalara güvenmiyorum 2001 krizini duyunca bankalara güvenim azaldı ama bazı işlemlerde bankasız olmuyor... 5000 üzerini bankaya yatırma taraftarı değilim... bir yere gömerim...
Sakın gömdüğün yer dışarıda filan olmasın, anında götürürler, teknoloji gelişti :D

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Bilinen, güvenilir yerden altın alacan, bozdururken zarar edildiği kısmına ise katılmıyorum, bankalar daha soyguncu...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sakın gömdüğün yer dışarıda filan olmasın, anında götürürler, teknoloji gelişti :D
Yok kardeşim ben engelli. Biriyim ayda 800 devlet veriyor oda zaten yeme içme elektirk su derken ayın sonunu görmüyor asgari ücret alanlar bile biriktiremiyor ben hiç birikim yapamiyorum

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bankada 5/24 düşük kur ile al-sat yapılabiliyor. Fiziki almak için kuyumcuya gitmek lazım. Kuyumcuya gitmek için zaman ve yol parasından zaten zararımız oluyor. Ayrıca kuyumcuların kur farkı bankadan daha yüksek. Bir de kuyumcudan kuyumcuya altın fiyatları değişiyor. Ama bankadan anında altın alıp satılabiliyor. Hem kuyumculardan yüklü miktarda altın bozdururken mırın kırın yapabiliyorlar. Ama banka mırın kırın yapmıyor. Özellikle Rahip Brunson olayı zamanında kuyumcular müşteriden altın almak istemedi veya değerinin altında almak istediler. Bu tip olayları da düşünmek lazım.

Hem bankada 100.000₺'ye kadar devlet güvencesi var.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Bankada 5/24 düşük kur ile al-sat yapılabiliyor. Fiziki almak için kuyumcuya gitmek lazım. Kuyumcuya gitmek için zaman ve yol parasından zaten zararımız oluyor. Ayrıca kuyumcuların kur farkı bankadan daha yüksek. Bir de kuyumcudan kuyumcuya altın fiyatları değişiyor. Ama bankadan anında altın alıp satılabiliyor. Hem kuyumculardan yüklü miktarda altın bozdururken mırın kırın yapabiliyorlar. Ama banka mırın kırın yapmıyor. Özellikle Rahip Brunson olayı zamanında kuyumcular müşteriden altın almak istemedi veya değerinin altında almak istediler. Bu tip olayları da düşünmek lazım.

Hem bankada 100.000₺'ye kadar devlet güvencesi var.
2001 krizindede adamlar parasını çekememiş... bankalar da güvenilmez ama neyse...

yasncn1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
altın evde para bankada saklanır. fahiş alış satış miktarları ile bankalar rekor kırıyor

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Tabi ki de bankada. Hırsızın giremeyeceği ev yoktur çünkü. Adamlar o kadar profesyonelleşmiş ki polisler bile "Yok artık!" diyor.

moto87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bankada saklamak daha mantikli evde saklamak artik cok riskli olabilir

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
Ben olsam evde saklardım nasiplensin yavrucaklar.Canım sövme istiyor.Hele bu eve gelsin.Ben onun arkasından 7 sülalesine geçirmiyor muyum.

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Çok büyük yatırım ise bankada ama normal bir düzeyde ise evde saklanması daha mantıklı çünkü bankalar çok kesinti yapıyor döviz ve altın ile ilgili böyle oluncada bankada tutmak mantıklı değil