"Alsancak Stadı yıkılabilir, maç oynanmasın!"

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Katılım
30 Temmuz 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,099
Puanları
113
Yaş
37
İzmir’de 16 bin kişi kapasiteli Alsancak Stadı’nın yıkılma tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle kullanılmaması istendi.

alsancak600_1GYOR.jpg


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, depreme dayanıklı olmadığı ve çökme riski taşıdığı öne sürülen Alsancak Stadı'yla ilgili önemli bir karar verildi.

Statta yaklaşık 15 gün önce yapılan testler sonucunda tribünlerle idari binanın yıkılma tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Tesisin, derhal boşaltılması kararlaştırıldı.

Tesiste 6 Ağustos'ta yapılan depreme dayanıklılık testinin ardından ellerine, "Müsabaka oynamaya uygun değil" raporunun geldiğini belirten İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, "Durumu Türkiye Futbol Federasyonu'na da ilettik. Tesis can güvenliği sağlamıyor. Stadın bitişiğinde kullandığımız il müdürlüğü binasını da derhal boşaltacağız. Acil olarak kendimize yer arıyoruz" dedi.

dens1UWDOVN.jpg


Stadın durumuyla ilgili İzmir Valiliği'yle de görüşen Tatlısu, "Hem açık tribün, hem de kapalı tribün için gelen raporlar korkunç. Kapalı tribünün altında temel bile olmadığı ortaya çıktı. Tesis bünyesinde yer alan il müdürlüğü binamız en küçük bir araç geçişinde, hatta rüzgarda bile sallanıyor. Bu şartlarda burada tek maç dahi oynanamaz. İzmir Valiliği detaylı analiz ve açıklamaları kamuoyuyla paylaşacak. Statla ilgili nihai kararın ne olacağını bilmiyorum" diye konuştu.

Alsancak Stadı'nı son 6 sezondur Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü'nden kiralayan, Karşıyaka, Göztepe ve Altınordu ile birlikte iç saha maçlarını emektar tesiste oynayan Altay, kararın şokunu yaşıyor.

Tek gelir kaynaklarının diğer İzmir kulüplerinden elde ettikleri stadı kiralama bedeli olduğunu söyleyen Altay Başkanı Aslan Savaşan, "Bu testler ligin başlamasına günler kala kala değil, geçtiğimiz sezonun sonunda yapılmalı, güçlendirme gerekiyorsa tribünler güçlendirilmeliydi. Şu anda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Stat için 70 bin TL'ye 3 bin adet yeni koltuk siparişi verdik. Passolig sistemi için stada büyük yatırım yapıldı. İzmir futbolunda çok büyük kaos oluşacak" şeklinde konuştu.

İzmir'de kurulan, Kurtuluş Savaşı sonrası Yunanistan'a taşınan Panianios Kulübü'nün 1910'da kullanmaya başladığı Alsancak Stadı'nda tribünler ilk kez 1929'da inşa edildi.

Mimar Harbi Hotan tarafından 1971'de son şekli verilen emektar tesis, 2005 Dünya Üniversite Oyunları öncesi makyajlandı.

İzmir kulüpleri, geçen sezon kendi bütçelerinden yaklaşık 700 bin TL harcayarak zemini yeniletti.

Beton ve inşaat kalitesi düşük kalan stadın özellikle 7235 kişilik açık tribününün kolonlarında derin çatlaklar oluştuğu, dökülen sıvalardan çürük demirler ortaya çıktığına yönelik haberler DHA’da yer almıştı.

KAYNAK

"AÇIK VE KAPALI TRİBÜNÜN TEMELİ YOK"
"Hem açık tribün, hem de kapalı tribün için gelen raporlar korkunç. Kapalı tribünün altında temel bile olmadığı ortaya çıktı. Tesis bünyesinde yer alan il müdürlüğü binamız en küçük bir araç geçişinde, hatta rüzgarda bile sallanıyor. Bu şartlarda burada tek maç dahi oynanamaz. İzmir Valiliği detaylı analiz ve açıklamaları kamuoyuyla paylaşacak. Statla ilgili nihai kararın ne olacağını bilmiyorum."

D20152819.jpg
D201528190.jpg


ALTAY ŞOKTA
Alsancak Stadı'nı son 6 sezondur Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü'nden kiralayan, Karşıyaka, Göztepe ve Altınordu'yla birlikte iç saha maçlarını emektar tesiste oynayan Altay, kararın şokunu yaşıyor. Tek gelir kaynaklarının diğer İzmir kulüplerinden elde ettikleri stadı kiralama bedeli olduğunu söyleyen Başkan Aslan Savaşan, şöyle dedi:

"ALSANCAK’TAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"
ALTAY Başkanı Aslan Savaşan, depremde yıkılma riski taşıdığı gerekçesiyle kapısına kilit vurulan Alsancak Stadı’ndan vazgeçmeyeceklerini açıkladı. 2008 yılından bu yana kiraladıkları tesisteki yenİleme çalışmalarına rağmen, emektar stadın kapatılma kararı nedeniyle doğan ve doğacak zararı talep edeceklerini ifade eden Savaşan, "Ülkemizde hangi statlarda deprem testinin yaptırıldığı sorusuna cevap arıyoruz, tüm statların deprem sağlamlık test sonuçlarının açıklanması gerekiyor. Stadın kapatılmasının ileride çok büyük bir kaos yaratacağı ve İzmir kulüplerinin başarılarını etkileyeceği aşikar" dedi. Başkan Savaşan, kulübün resmi sitesinden yaptığı açıklamada, Altay olarak bugüne dek kapı girişleri için 300 bin TL, yeni koltuklar için 325 bin TL ödediklerini, zemin yenilemesi için Altınordu, Karşıyaka ve Göztepe ile 700 bin TL masraf yaptıklarını söyledi. Savaşan, şöyle devam etti: "Altay, güvenlikçisinden, saha sorumlusuna kadar 15 personele ekmek kapısı açmış ve 365 gün stadın bakımının yapılmasını sağlamıştır. Tesesin sadece çimlerinin sulanmasına ait aylık 7000 TL fatura ödenmektedir. Kulübümüz stadyumun değerini artırmış ve İzmir futboluna katkı sağlamıştır. Alsancak Stadı’ndan vazgeçmeyeceğiz." / Mustafa KÖPRÜLÜ/İZMİR,(DHA)-

"Bu testler ligin başlamasına günler kala kala değil, geçtiğimiz sezonun sonunda yapılmalı, güçlendirme gerekiyorsa tribünler güçlendirilmeliydi. Şu anda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Stat için 70 bin TL'ye 3 bin adet yeni koltuk siparişi verdik. Passolig sistemi için stada büyük yatırım yapıldı. İzmir futbolunda çok büyük kaos oluşacak."

AVM ŞÜPHESİ
Alsancak Stadı'nın yeni sezonun başlamasına kısa süre kala kapatılması, İzmir'de "Tesisi alışveriş merkezi yapacaklar" söylentilerine yol açtı. Toplam 16 bin 400 kapasiteli stada 2012 yılında 81 milyon TL değer biçilmiş, kente yapılacak diğer statlar için kaynağın, bu tesisin ticari alana dönüştürülerek yaratılması planlanmıştı. Ancak İzmirlilerin tepkisi, yetkililere geri adım attırdı.

DHA ÇÜRÜK DEMİRLERİ ORTAYA ÇIKARMIŞTI
Alsancak Stadı'nın depremde yıkılma riski daha önce de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından dile getirildi. Bakanlık, tesisi Ankara Cebeci İnönü ve yeni stat için yıkılan Beşiktaş İnönü Statlarıyla birlikte en riskli tesis olarak belirledi. Doğan Haber Ajansı, beton ve inşaat kalitesi düşük kalan stadın özellikle 7235 kişilik açık tribününün kolonlarında derin çatlaklar oluştuğu, dökülen sıvalardan çürük demirler ortaya çıktığını 30 Temmuz 2013'te belgeledi, konuyla ilgili yetkililere çağrıda bulundu.

Hürriyet

D201528200.jpg
 

SARKAT

Profesör
Katılım
8 Mayıs 2008
Mesajlar
3,772
Reaksiyon puanı
65
Puanları
48
AVM yapmasınlar yine spor alanı ya da yeşil alan olsun.
 

mazruf

Guru
Emektar
Katılım
30 Temmuz 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,099
Puanları
113
Yaş
37
Betonun ömrü 50-60 yıl. Bu tip stadyumlar tehlikeli.

İnönü Stadı için de çürük söylentileri ayyuka çıkmıştı.
 

mazruf

Guru
Emektar
Katılım
30 Temmuz 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,099
Puanları
113
Yaş
37
"Alsancak 90+4'te gelen gol ile yıkılır. Kepçe - dozer ile değil"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Alsancak Stadı'yla ilgili geçtiğimiz ay içerisinden şok bir karar gelmişti. Depreme dayanıklı olmadığı ve çökme riski taşıdığı iddialarıyla sık sık gündeme gelen emektar tesiste yaklaşık 15 gün önce yapılan testler sonucunda tribünlerle idari binanın yıkılma tehlikesinin bulunduğu ve tesisin derhal boşaltılması kararlaştırıldı. Bu karar sonrasında hem İzmirli futbolseverler hem de kulüp başkanları karara tepki göstermeye devam ediyor.

Altay Kulübü Başkanı Aslan Savaşan'ın "Alsancak Stadı'ndan vazgeçmeyeceğiz" sözünden sonra bir tepki de taraftarlardan geldi.

Stadın yıkılmasına karşı olan bir taraftar yaptırdığı pankarta şu sözü yazdı: "Alsancak 90+4'te gelen gol ile yıkılır. Kepçe, dozer ile değil." Ayrıca taraftarlar stadın yıkımına tepkilerini sosyal medyada #AlsancakStad ıTarihtirYokEdilemez konu başlığı altında paylaşıyor.

25820775.jpg


'KULLANILAMAZ' DENDİ AMA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORLAR
DEPREMDE yıkılma riski bulunduğu gerekçesiyle futbol karşılaşmalarına kapatılan Alsancak Stadı’nın bünyesinde hizmet veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün çalışanları tehlike altında olduklarını söyledi.

TSYD Kupası ve ligin başlamasına kısa süre kala, ’Kullanılamaz’ raporu verilen, yıkılma tehlikesi görülünce kapatılan ve İl Müdürü Ali Osman Tatlısu’nun, 1 hafta içinde taşınacaklarını açıklamasından 15 gün geçmesine rağmen çalışanlar aynı yapıda çalışmak zorunda kalmalarına tepki gösterdi. Çalışanlar, İl Müdürü Tatlısı’nun, "Bina küçük bir araç geçtiğinde, hatta rüzgarda bile sallanıyor" sözlerini hatırlatarak, 4 katlı ana binanın, tribünlerden daha çürük olduğunu savundu. Çalışanlar, "6 Ağustos’ta kolonlarından numune alınarak yapılan testte bina için de ’Beton ve çelik kalitesi düşük. Depremde yıkılabilir. Kullanılamaz’ raporu verildiği söyleniyor. Rapor doğruysa, bizim de can güvenliğimiz yok. Hemen taşınmamız lazım" diye konuştu.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Müdürlüğü’nün, Örnekköy’deki Ulusal Tenis Eğitim Merkezi’ne taşınacağını açıkladığı hatırlatıldı.

SİSTEMLER TAŞINIYOR
Maçlara kapatılan Alsancak Stadı’na, nisan ayında kurulan elektronik bilet sisteminin sökülmesine başlandı. Alsancak’tan çıkarılacak sistem, Atatürk Stadı’na monte edilecek. Turnikeler, barkod ve kamera sistemleri, izleme odasının Atatürk Stadı’na yerleştirilmesinın yaklaşık 1 ay süreceği belirtildi. Hürriyet
 

Aretios

Profesör
Katılım
13 Kasım 2009
Mesajlar
3,815
Reaksiyon puanı
3
Puanları
38
sadece bu mu bunun gibi 100 lerce stat var yıkılması gereken ve yerine modern spor tesisleri yapılması gereken ....

umarım bi facia olmadan birileri bu köhnemiş statlarda pisi pisine can vermeden bu işlemler yapılır ....
 

Son mesajlar

Üst