Haber Almayı düşünenlere duyurulur: iPhone 11 satışa kapatıldı!

Bu konuyu okuyanlar

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Apple Türkiye web sitesinde HomePod Mini'nin ardından gelen sürprizle iPhone 11 satışları durduruldu. Ne düşünüyorsunuz?

Ekran Resmi 2021-11-23 17.08.19.png

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bizim insanımıza fark eder mi ? Resmi satış yokmuş stok yokmuş flan.

Gider yan sitelerden alır en olmadı karaborsa olarak el altından alır yurtdışından kaçak getirtir 10 bin TL verir gene alır İphone 11'i...

Son düzenleme:

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613

Gider yan sitelerden alır en olmadı karaborsa olarak el altında 10 bin TL verir gene alır İphone 11'i...
Ekranı LCD di yanlış hatırlamıyorsam. Fiyatı neredeyse aynı olan oled ekranlı iphone 12 mini daha nantıklı.

Son düzenleme:

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175

Gider yan sitelerden alır en olmadı karaborsa olarak el altından alır yurtdışından kaçak getirtir 10 bin TL verir gene alır İphone 11'i...

Değil mi.. Kesinlikle haklısın kardeşim. Bütün kabahat bizim insanımızda. Telefon onun ne haddine. Ne demişti sayın bakanımız? "Bazı vatandaşlarımız maalesef uygun fiyata otomobil getirmeye çalışıyor".. Vatandaşa bakar mısın uygun fiyata otomobil almaya kalkışıyor, sen kimsin ya ne demek uygun fiyata telefon, otomobil??

Ne olmuş başka memleketlerin 10 katı fiyatına almak zorunda kalıyorsak? Büyüklerimiz hep bizi düşündüğü için oluyor bunlar. Sakın ola siz siz olun da uygun fiyata telefon, otomobil gibi şeylerin hayaline kapılmayın, Allah çarpar.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Değil mi.. Kesinlikle haklısın kardeşim. Bütün kabahat bizim insanımızda. Telefon onun ne haddine. Ne demişti sayın bakanımız? "Bazı vatandaşlarımız maalesef uygun fiyata otomobil getirmeye çalışıyor".. Vatandaşa bakar mısın uygun fiyata otomobil almaya kalkışıyor, sen kimsin ya ne demek uygun fiyata telefon, otomobil??

Ne olmuş başka memleketlerin 10 katı fiyatına almak zorunda kalıyorsak? Büyüklerimiz hep bizi düşündüğü için oluyor bunlar. Sakın ola siz siz olun da uygun fiyata telefon, otomobil gibi şeylerin hayaline kapılmayın, Allah çarpar.
O arkadaşla diyaloğa girmeyin hocam. Ona kalırsa bizim insanımız aç gözlü ve doymak bilmez, imkanı olsa sürekli telefon, araba, ev ve bilgisayar değiştirir sanki bunları yapmak çok büyük bir lüksmüş gibi...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
O arkadaşla diyaloğa girmeyin hocam. Ona kalırsa bizim insanımız aç gözlü ve doymak bilmez, imkanı olsa sürekli telefon, araba, ev ve bilgisayar değiştirir sanki bunları yapmak çok büyük bir lüksmüş gibi...

Kazancın varsa değiştir en pahalısın al BANANE... İstersen altın kaplamalı al.

Ama geliri yok asgari ücretle çalışan veya getirisi olmayan maaşı olmayan öğrencinin neyine İphone 12-13 flan diyorum sadece. Gelirin ve ihtiyacın oranında ürün almalısın. Ama tabii siz hemen işi demagojiye vurup bir telefon almıyacaz mı araba alamıyacazmıya getiriyon.

Atıyorum Asgari ücretli çalışan birinin İphone alması normal mi ! Bence değil olay bu sadece.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Ama geliri yok asgari ücretle çalışan veya getirisi olmayan maaşı olmayan öğrencinin neyine İphone 12-13 flan diyorum sadece. Gelirin ve ihtiyacın oranında ürün almalısın. Ama tabii siz hemen işi demagojiye vurup bir telefon almıyacaz mı araba alamıyacazmıya getiriyon.

Atıyorum Asgari ücretli çalışan birinin İphone alması normal mi ! Bence değil olay bu sadece.
Asgari ücretli birisinin iPhone alması lüks olmamalı bunu kafa sok. Elin Amerikalısı o iPhone'u 10-15 günde McDonalds'da çalışıp alıyor.

Reaksiyon puanı
3,027
Asgari ücretlinin cebinde iPhone olabilir, olmalı. Bakın Almanya'ya, bir asgari ücretle iki tane iPhone 11 alabiliyorlar. Üstelik nüfusun çok az bir kısmı asgari ücretle çalışıyor, ortalama maaşları çok daha fazla. iPhone lüks değil, ihtiyaçtır. Aynı şekilde araba da lüks değildir.

iPhone 11'e gelecek olursak, ben şu telefonla 13 arasında pek fark göremiyorum. Elbet değişiklikler var ama ben sosyal medya kullanırken o telefonun işlemcisinin tamamını kullanmıyorum. Her sene yüzdelerle ifade edilen performans artışları benim için zerre önemli değil şahsen. Kamerası falan da bana yeterli geliyor. Fiyatı itibariyle de Türkiye şartlarında tercih edilebilir bir telefondu. Biraz eskimiş olsa da Türkiye pazarı için bence hâlâ iyi satacak bir cihazdı ama stoklar bitmiş olmalı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ekranı bile çöp. Bunun yerine 12 mini alınabilir.
LCD'den midem bulanıyor genelde, ama ekranı çöp değil. Biri bu hurafeyi seneler önce ortaya attı. Ekranın kalitesi gayet iyi ama OLED ile falan yarışamaz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Asgari ücretli birisinin iPhone alması lüks olmamalı bunu kafa sok. Elin Amerikalısı o iPhone'u 10-15 günde McDonalds'da çalışıp alıyor.

Kısayladığın ülke ABD ise tamam o zaman :) Dünyanın en büyük ekonomisini dünyayı sömüren devlet ile kıyaslıyon. Ana sorun bu işte yerini yordamını haddini bilmemek... Kendini yükseklerde sanmak.

Adamların piyasasında dönen para 20-25 Trilyon Dolar üstüne bir 20 Trilyon Dolar diğer ülkelere kağıt olarak satıyor üstüne bir 20 Trilyon Dolarda devletlerin ABD'ye borcu vardır. Borç karşılığı uygun fiyata hizmet ve mal alıyor.

Bizim Türkiye'de yılda dönen para sadece 650-700 Milyar $ kaç katı oluyor bir hesapla istersen !

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kısayladığın ülke ABD ise tamam o zaman :) Dünyanın en büyük ekonomisini dünyayı sömüren devlet ile kıyaslıyon. Ana sorun bu işte yerini yordamını bilmemek...

Adamların piyasasında dönen para 20-25 Trilyon Dolar üstüne bir 20 Trilyon Dolar diğer ülkelere kağıt olarak satıyor üstüne bir 20 Trilyon Dolarda devletlerin ABD'ye borcu vardır. Borç karşılığı uygun fiyata hizmet ve mal alıyor.

Bizim Türkiye'de yılda dönen para sadece 650-700 Milyar $ kaç katı oluyor bir hesapla istersen !
ABD'ye gerek yok. Avrupa'nın herhangi bir ülkesine git durum aynı. Estonya veya Polonya gibi ülkeler de buna dahil. Senin reisin diyor ya Almanya şöyle zor durumda, Avrupa böyle zor durumda, biz ekonomik olarak böyle güçlü ve büyük ülkeyiz diye.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Ozkan beyin haklılık payı var. Vatandaşımız son model ürünlere fazla ilgi gösteriyor. Bakıyorum yabancılara. Adam 3-4 sene önce çıkan modeli kullanıyor. İstese rahatlıkla son model telefonu atabilir cebine.

Bu durum için en iyi örnek bence Japonya. Adamların muazzam bir ekonomisi var. Refah üst düzey. Ama tuşlu telefon kullanmaya devam ediyorlar. En iyisi olsun diye bir dertleri yok. İşini görüp görmediğine bakıyor sadece.

Zaten halihazırda iphone 12 kullanan biri bu sıkıntılı ekonomide iphone 13 almayı düşünüyorsa bence kişisel gelişim konusunda sıkıntılarımız var demektir. Gerçi bu şekilde de insanlara iyi eğitim verilmediğini söyleyebiliriz. Çoğu sorunun temelinde eğitim sisteminin yetersiz olması var diyebiliriz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ozkan beyin haklılık payı var. Vatandaşımız son model ürünlere fazla ilgi gösteriyor. Bakıyorum yabancılara. Adam 3-4 sene önce çıkan modeli kullanıyor. İstese rahatlıkla son model telefonu atabilir cebine.

Bu durum için en iyi örnek bence Japonya. Adamların muazzam bir ekonomisi var. Refah üst düzey. Ama tuşlu telefon kullanmaya devam ediyorlar. En iyisi olsun diye bir dertleri yok. İşini görüp görmediğine bakıyor sadece.

Zaten halihazırda iphone 12 kullanan biri bu sıkıntılı ekonomide iphone 13 almayı düşünüyorsa bence kişisel gelişim konusunda sıkıntılarımız var demektir. Gerçi bu şekilde de insanlara iyi eğitim verilmediğini söyleyebiliriz. Çoğu sorunun temelinde eğitim sisteminin yetersiz olması var diyebiliriz.
O olay ulaşılabilirlikle alakalı. Sen doğduğundan itibaren her şeye kolay ulaşabilir olursan doğal olarak aç gözlü olmazsın veya her ürününü zırt pırt değiştirmezsin. Ancak insan bir ürünü alamadıkça daha da arzular. Sonradan görmüşlükle doğuştan zengin olmak gibi değerlendirebilirsin bunu. Ayrıca yurt dışında da pek çok kişi elindeki ürünü sık sık değiştirip yenisini alıyor-deniyor. Japonya'yı hiç bulaştırmayın onlar kültürleri gereği her alanda sadeliği tercih ediyorlar.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Anladığım kadarıyla hep şuraya geliyor konu; "ekonomi kötü sen niye iphone alıyorsun", "asgari ücretli iphone almasın, et yemesin", "neden düşük maaşın varken telefon alırsın"..

Bunlar yanlış sorular arkadaşlar. Doğru sorular şunlar; "neden ülkenin yarısından çoğu düşük maaşla çalışmak zorunda kalıyor", "neden kendi ülkenizin vatandaşına dünyada herkesin kullandığı bir refahı layık görmüyorsunuz", "neden yetersiz olduğunu kendiniz söylediğiniz bu maaşla milyonları çalıştırmak zorunda kalan rezalet bir ekonomimiz var", "ve neden bu ekonomi 20 yıldır iyileşmek şöyle dursun hep daha kötüye gidiyor"? Herkes "ayağını yorganına göre uzat" demeyi biliyor fakat kimse bu yorgan neden sürekli kısalıyor demiyor. Herkes ekonomik koşullar kötüyken ihtiyaçlarını karşılama demeyi biliyor fakat kimse bu sevdiğimin ekonomik koşulları neden hep kötü neden hiç düzelmiyor demeyi bilmiyor.

Nasreddin Hoca fıkrası gibiyiz.. Hırsızın hiç mi suçu diyesi geliyor insanın. Hatta utanmaz arlanmaz ahmak insanlar "bak elinde suyun var su alabiliyorsun" diyecek seviyeye düşmüş durumda. Bakanlar, milletvekilleri bile "et yemeyin, domatesi kiloyla almayıverin" diyor, first lady bile "porsiyonlarınızı küçültün" diyor. Utanmasalar sen fakirsin hayvan herif üç tane domates senin neyine diyecekler. İşte onların takipçileri de bizim paramızla yapılan yol hakkında "pahalıysa kullanmayın" diyor. Yakında ekmek pahalıysa aç kalın, ekmek soğan neyinize diyecekler.

Tüp kuyruğunu mazeret gösterenler insanları maydanoz kuyruğuna soktu, bunu da tanzim market adı altında "hizmet" diye yutturdu. Maydanoz kuyruğuna girdiniz arkadaşlar, hala neden bu kadar fakirleştik diye soracağınıza "niye telefon alıyorsun" diye yüzsüz sorular sorup seviyeyi her gün daha da aşağıya çekiyorsunuz.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983

İşte ülkemizin sorunu bu neden öğrenci İPhone kulllanmasın neden,güzel güzel sistemler toplamasın,neden PS almasın???
Ne eksiğimiz var diğelerinden.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
İşte ülkemizin sorunu bu neden öğrenci İPhone kulllanmasın neden,güzel güzel sistemler toplamasın,neden PS almasın???
Ne eksiğimiz var diğelerinden.

O zaman baban çok çalışacaktı alacak durumun olacaktı. Sen çalışmıyon baban çalışmıyor üstüne dedende çalışmamış 100 yıldır ekonomimiz ortada.

En büyük dedemiz cephede yarı aç yarı top torunları için savaşmış bu ülkeyi kurtarmış. Ama evlat sade gösteriş ve harcama derdinde. Sana İphone yakışmaz sen kimsin Iphone kullanacan diyen yok. Paran varsa en ama en kalitelisini al istersen. Ama baban emekli sen çalışmıyon abin okumamış asgari ücretle çalışırken en iyisi olsun benim neyim eksik Iphone alıcam diyen Z kuşağına benim lafım.

O şuan refah içinde yaşayan ALman'ın Japon'un Korelinin büyük dedesine sormak lazım nasıl zahmet çektin nasıl çalıştın çabaladında bize böyle bir ülke bıraktın diye.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
O zaman baban çok çalışacaktı alacak durumun olacaktı. Sen çalışmıyon baban çalışmıyor üstüne dedende çalışmamış 100 yıldır ekonomimiz ortada.

En büyük dedemiz cephede yarı aç yarı top torunları için savaşmış bu ülkeyi kurtarmış. Ama evlat sade gösteriş ve harcama derdinde. Sana İphone yakışmaz sen kimsin Iphone kullanacan diyen yok. Paran varsa en ama en kalitelisini al istersen. Ama baban emekli sen çalışmıyon abin okumamış asgari ücretle çalışırken en iyisi olsun benim neyim eksik Iphone alıcam diyen Z kuşağına benim lafım.
Ha yani alamayanları durumu hep çalışmamaktan öylemi ?
? Artık güldürüyosun.

Targaryen

Asistan
Reaksiyon puanı
269

O şuan refah içinde yaşayan ALman'ın Japon'un Korelinin büyük dedesine sormak lazım nasıl zahmet çektin nasıl çalıştın çabaladında bize böyle bir ülke bıraktın diye.
Öncelikle merhaba,

Yazdıklarınız hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum;
Cevap vermeyeyim dedim kendimi zor tuttum. Mesajlarınızın gerçekten kendi adıma konuşmam gerekirse karşılığı yok. Bu nasıl bir duyar bu nasıl bir düşünce yapısı bu nasıl bir örneklemedir.
Atalarımıza hepimiz minnettarız. Lütfen konuyu hassas noktalarımızdan geçmişimizden uzaklaştıralım. Ancak, içinde bulunduğumuz ekonominin sebebini evlat olarak (bizlerin) hiçte üstüme almıyorum kusura bakma. Neymiş efendim, paran varsa al kalitelisini al. Sorunda bu ekonomiyi öyle hale getirdiler ki insanların hayal kurmasını bile engeller oldular. Sizse çıkmışsınız burada yok baban çalışsaymış, cepte para varsa alırsın, neymiş gösteriş peşinde koşuyormuş evlat. Kimse kusura bakmasın siyasetse siyaset. Şuanda içinde olduğumuz durumun sebebi evlatlar torunlar olarak bizler değiliz. Sebebini herkes çok net biliyor. Kimisi eleştiriyor kimisi forumda evlat dede tarzı yorumlar yazıyor. Alacak tabi ki Z kuşağı, en iyi oyun konsollarını da oynayacak, en güzel yerleri de gezecek, en güzel kıyafetleri de giyecek. Z kuşağının çocukları da ileride teknolojiye, giyime, sanata ulaşamayınca babalarımı çalışmamış olacak yoksa ekonomik bir sıkıntıyı mı atlatıp geçmişi bu imkansızlığı mı sağlayacak. Geçelim bunları. Bir ülkenin gençliği (hangi ülke olursa olsun) bunları yapamıyorsa sorumlusu, o ülkenin gençliği falan değildir, gençliğin atası hiç değildir.

Toplu taşımada yazdığım için devrik cümleler olabilir. Forum üyelerinin affına sığınıyorum.
Herkese şu zor günlerde sağlık, huzur ve olabildiğince mutluluk diliyorum.
Sevgiler.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Bu telefon yerine 12 Mini alırım zaten. Ekranı LCD ve 720p olan cihaza bu kadar parayı vermem ben. Aralarında fiyat olarak çok fark da yok. Hem daha yeni ve 1 yıl fazla güncelleme alır, hemde OLED ekranı olmuş olur.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Öncelikle merhaba,

Yazdıklarınız hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum;
Cevap vermeyeyim dedim kendimi zor tuttum. Mesajlarınızın gerçekten kendi adıma konuşmam gerekirse karşılığı yok. Bu nasıl bir duyar bu nasıl bir düşünce yapısı bu nasıl bir örneklemedir.
Atalarımıza hepimiz minnettarız. Lütfen konuyu hassas noktalarımızdan geçmişimizden uzaklaştıralım. Ancak, içinde bulunduğumuz ekonominin sebebini evlat olarak (bizlerin) hiçte üstüme almıyorum kusura bakma. Neymiş efendim, paran varsa al kalitelisini al. Sorunda bu ekonomiyi öyle hale getirdiler ki insanların hayal kurmasını bile engeller oldular. Sizse çıkmışsınız burada yok baban çalışsaymış, cepte para varsa alırsın, neymiş gösteriş peşinde koşuyormuş evlat. Kimse kusura bakmasın siyasetse siyaset. Şuanda içinde olduğumuz durumun sebebi evlatlar torunlar olarak bizler değiliz. Sebebini herkes çok net biliyor. Kimisi eleştiriyor kimisi forumda evlat dede tarzı yorumlar yazıyor. Alacak tabi ki Z kuşağı, en iyi oyun konsollarını da oynayacak, en güzel yerleri de gezecek, en güzel kıyafetleri de giyecek. Z kuşağının çocukları da ileride teknolojiye, giyime, sanata ulaşamayınca babalarımı çalışmamış olacak yoksa ekonomik bir sıkıntıyı mı atlatıp geçmişi bu imkansızlığı mı sağlayacak. Geçelim bunları. Bir ülkenin gençliği (hangi ülke olursa olsun) bunları yapamıyorsa sorumlusu, o ülkenin gençliği falan değildir, gençliğin atası hiç değildir.

Toplu taşımada yazdığım için devrik cümleler olabilir. Forum üyelerinin affına sığınıyorum.
Herkese şu zor günlerde sağlık, huzur ve olabildiğince mutluluk diliyorum.
Sevgiler.

Sen dediklerimi anlamayıp başka şeyler anlatıyorsun.

Ben diyorum ki Asgari ücretli birinin veya aileden zengin olmayan çalışmayan öğrenci adamın neyine İphone 12 İphone 13 flan diyorum ! Bunu anlamak bu kadar mı zor ! Asgari ücret yarın isterse 5 bin TL olsun gene İphone almamalı diyorum Asgari ücretli. Sen Z kuşağının hakkı hepsini alsın diyon. Al o zaman alabiliyorsan sürekli borçlan İphone için çalış sadece her yıl değiştir hatta . Sırf Adı İphone diye SE 2020 ye 7 bin TL ver sırf İphone diye 10 bin TL ye Iphone 11 al hakkın çünkü...

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Bu telefon yerine 12 Mini alırım zaten. Ekranı LCD ve 720p olan cihaza bu kadar parayı vermem ben. Aralarında fiyat olarak çok fark da yok. Hem daha yeni ve 1 yıl fazla güncelleme alır, hemde OLED ekranı olmuş olur.
Bende aynısını dedim açıkçası ve gereksiz linç yedim :(

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Anlamadığın nokta şu, bu ülke fakir veya savaştan çıkmış bir ülke değil. Elindeki kaynakları dibine kadar kendi yandaşının cebini doldurmak için kullanan bir hükümetin yönettiği ülke. Sen de kalkmış gençlere diyorsun ki çalışın ülkeyin yüceltin. Ülkenin içine edin edin sonra gençler halletsin. Çıkın şu dinozor kafasından.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Sizinle gerçekten aynı ülkede mi yaşıyoz ?

YPG-PYD-PKK sabah akşam hangi ülkenin askerine saldırıyor hangi devlete tehtit oluşturuyor !

FETO hangi ülkede darbe yapmaya çalıştı hangi ülkeye kast etti !

Bir sürü ülke ekonomik ve siyasi ambargoyu hangi ülkeye uyguluyor yaptırımlar nerden geliyor ekonominizi bitirecem diye tehtit edilen ülke hangisiydi ? Sonra sen çıkıyon savaştamıyız ki her şey güllük gülüstanlık neden böyle oluyor ki diyon :)
Abi ne alaka şimdi iPhone 11 konusunda bu? Ceza yemek mi istiyorsun?

Konuyu saptırmayalım arkadaşlar.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Yunanistanda asgari ücret 700 euro, iphone 12 128Gb 1000 euro. Yani iki asgari ücretle bir tane iphone 12 alabiliyorlar. Türkiyede asgari ücret 2800₺ iphone 12 128gb 11500₺ yani 4 asgari ücretle ancak bir adet alabiliyoruz. Alım gücümüz yunanistandan bile düşük. :D