Almanya’dan kritik corona virüsü açıklaması: Türkiye de listede

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Almanya Dışişleri Bakanlığı, 130 ülkeye seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzattı. Seyahat uyarısı yenilenen ülkeler arasında Türkiye de var. Seyahat uyarılarının, hijyen önlemleri, temas izleme, test kapasitesi ve şeffaf verilerin bulunup bulunmamasına göre verildiği açıklandı.

istanbul-reuters_16_9_1596012625-880x495.jpg

Corona virüsü sebebiyle Türkiye’ye turist yollamama tavsiyesinde bulunan Almanya’dan flaş bir açıklama geldi… Almanya Dışişleri Bakanlığı, 130 ülkeye seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzattı. Seyahat uyarısı yapılan ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.

“Gidilmemesi gereken” ülkeler listesini yayınlayan Robert Koch Enstitüsü, ülkelerin risk bölgesi olarak belirlenmesinde, her 100 bin kişide 50 kişilik virüs enfekte sayısını baz aldıklarını açıkladı. Almanlar'ın bu hesabı dikkate alınırsa, Türkiye'de yaklaşık en az 51.500 Corona pozitif kişi olması gerekiyor.

Türkiye'nin verdiği tüm sayılara rağmen seyahat uyarısını kaldırmayan Almanya'dan bu yaz Türkiye'ye artık yoğun şekilde bir turizm beklenmiyor.

LÜKSEMBURG DA LİSTEDE
Dışişleri Bakanlığı, seyahat uyarısı yapılan ülkeler arasına AB üyesi Lüksemburg'u da koydu. AB'de seyahat uyarısı yapılan tek ülke bu küçük Lüksemburg olurken, İspanya’nın turistik kentlerinden Barselona ve çevresindeki plajlarda dikkatli olunması istendi. Ancak İspanya için henüz bir seyahat uyarısı yapılmadı. Seyahat uyarısı yapılmayan ülkelerden gelenler, yine de üç gün içerisinde doktoruna gidip test yaptıracak.

Seyahat uyarısı yapılan ülkelere gidenler ise hemen havaalanlarında test edilecek.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Türkiye'nin paylaştığı veriler şeffaf mıdır, ben de merak ediyorum. Açıkçası ben paylaşılan veriler ile gerçeklerin farklı olabileceğini düşünüyorum.

Örneğin; arkadaşın birisi tat alamıyorum, halsizlik, hafif öksürük vs. şikayet ile hastaneye gitmiş. Koronavirüs testi yapmayıp akciğer filmi çekip yollamışlar. Nefes almakta zorluk çekersen gel, demişler. Doktor rapor da vermeyip maskeni takıp çalışabilirsin, demiş.

Bu testleri kime yapıyorlar, alamıyorum. Sadece nefes alamaz hale gelen hastalara test yapılırsa vakalar düşük çıkar tabi.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Akciğer filmi niye çekmislerdir biliyorsunuz??
Hakkı alkan da corona yakalandığında bir vlog çekmişti... dediki corona testi yaptılar ama 1 veya 2 hafta haber gelmedi sonra daha da rahatsızlanınca hasteneye gidip hastenede akciğer filmi çekmiş. Akciğerinde buzlanmamı ne dediydi tam hatırlamadım buda corona testinden daha hızlı bir testmis gibi bir sey demişti.. ( Hakkı alkan abiye de çok geçmiş olsun ALLAH birdaha göstermesin ) şeffaflık konusu tartışılır ama konu bu değıl..
Akciğer konusunda bilgilendireyim dedim kusura bakmayın iyi forumlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Türkiye'nin paylaştığı veriler şeffaf mıdır, ben de merak ediyorum. Açıkçası ben paylaşılan veriler ile gerçeklerin farklı olabileceğini düşünüyorum.

Örneğin; arkadaşın birisi tat alamıyorum, halsizlik, hafif öksürük vs. şikayet ile hastaneye gitmiş. Koronavirüs testi yapmayıp akciğer filmi çekip yollamışlar. Nefes almakta zorluk çekersen gel, demişler. Doktor rapor da vermeyip maskeni takıp çalışabilirsin, demiş.

Bu testleri kime yapıyorlar, alamıyorum. Sadece nefes alamaz hale gelen hastalara test yapılırsa vakalar düşük çıkar tabi.
Akciğer filmi niye çekmislerdir biliyorsunuz??
Hakkı alkan da corona yakalandığında bir vlog çekmişti... dediki corona testi yaptılar ama 1 veya 2 hafta haber gelmedi sonra daha da rahatsızlanınca hasteneye gidip hastenede akciğer filmi çekmiş. Akciğerinde buzlanmamı ne dediydi tam hatırlamadım buda corona testinden daha hızlı bir testmis gibi bir sey demişti.. ( Hakkı alkan abiye de çok geçmiş olsun ALLAH birdaha göstermesin ) şeffaflık konusu tartışılır ama konu bu değıl..
Akciğer konusunda bilgilendireyim dedim kusura bakmayın iyi forumlar