Alkol yasakları yarın başlıyor

Bu konuyu okuyanlar

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
He o unutturmaya çalıştı he. Senin kültürünün Türk kültürüyle ne alakası var

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
park ve bahçelerde sokak aralarinda yasak zaten o sebepten otoban kenarina kaçıyor adamlar kimse gormesin rahatsiz olmasin diye.
cok gizemli bir olayi yok :)

fotoğraf çeker eklerim yarın ortamı . kimse rahatsız olmasın diye caddeye doğru çıkarmış suluyor dayım. :)

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
fotoğraf çeker eklerim yarın ortamı . kimse rahatsız olmasın diye caddeye doğru çıkarmış suluyor dayım. :)

ben dayiyi ve yaptığıni bilmen onu da savunmam. otobandan ne anliyorlar lafinin cevabini vermeye çalıştim. yoksa insan trafigine acik heryerde zaten yasak icki tuketimi ha ne kadar uygulanabiliyor onu tartışalım.

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
yemin ediyorum sen su icsen sana yariyor ulasamadim senin bu kafana. :) lafları kes

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
daha geçen hafta mecidiyeköyde sarhoşun birine halk otobüsü çarptı. ilk başta köpeği ezdi araba dedik. bik baktık altından bi amca çıktı. şoförü bişey yok, ölmez bunlar dedi bastı gitti. adamı arkadaşla kenara sürükleyip çuval gibi bıraktık. artık nasıl bi içmeyse yemin ederim araba çarptığından bile haberi yok. bize çıkışıyor falan. çok yazık.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
daha geçen hafta mecidiyeköyde sarhoşun birine halk otobüsü çarptı. ilk başta köpeği ezdi araba dedik. bik baktık altından bi amca çıktı. şoförü bişey yok, ölmez bunlar dedi bastı gitti. adamı arkadaşla kenara sürükleyip çuval gibi bıraktık. artık nasıl bi içmeyse yemin ederim araba çarptığından bile haberi yok. bize çıkışıyor falan. çok yazık.

Ahuahuahua kim vurdu baya yaa falanmı dedi :D:D

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Türk olmak için illa Müslüman olmak veya Örf ve Adetlerine uymamızmı gerekiyor? Ailesi Türkiyede doğup büyümüş birinin çocuğu Müslüman olmasa Örf ve Adetlere uymasa Türk olamıyormu bunumu demek istiyorsunuz acaba?

1980'li yıllardı yeğenim, ermeni terörünün yurtdışındaki hariciye personelimize karşı topyekün saldırıya geçip başımıza büyük gaileler açtığı yıllar... o günlerde TRT ekranlarında bir röportaja rastladım. amerikada yaşayan ermeni kökenli yaşlı bir zat konuşuyordu. Türk topraklarında doğup büyümüş, buraların kültürüyle yetişmiş bir zat. edward amcaydı ismi, hiç unutmadım.

evinin içinin görüntüleri eşliğinde konuşuyordu edward amca... duvarında ud asılıydı, fon müziği dede efendiden çalıyordu. klasik bir osmanlı mimarisini uygulamıştı evine. "ben türküm" diyordu, "burada yaşasamda, vatanım o topraklardır. o toprakların nasırlı ellerini, alnından ter süzülen yüzlerini seviyorum" diyordu. "bir hristiyan olmama rağmen gökkubesinde salınan ezanlarını özledim" diyordu.

ve ağlıyordu edward amca... dayanamamıştım, ben de onunla beraber ağlıyordum.
o röportajı izleyen, dinleyen herkes ağlıyordu.

evet, türk olmak için belki ille de müslüman olmanız gerekmeyebilir: ama eğer bir edward amca kadar bu topraklara, bu toprakların kültürüne, adetine, örfüne... mertliğine, misafirperverliğine aşina değilsen işte o zaman gerçekten Türk olamazsın kardeşcağız.

Türk olmak damarında taşıdığın kan değildir, yüreğinin duvarlarına, cidarına... santim santim, milim milim bu sevdayı işlemektir nakış nakış...

geçmişte batı aleminde müslüman deyince Türk gelirdi akıllara... Türk'ün yüreği ile islam'ın kimyası tetabuk etmişti çünkü. türk kendini islamda bulmuş, onunla ifade etmişti, islam da bütün cevvaliyetini, güzelliğini Türk'ün ruhunda dile getirmişti sanki.

et ve tırnak gibiydi bu.

ben diyorum ki, islamı anlamadan Türk'ü anlayamazsın, Türkü anlamadan da islamı tanıyamazsın!

gerisi lâfı güzaftır benim için.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
demek orda medeniyetten nasibini alamamış mağra adamları çok var sorsan modernim derler en önemli görgü kuralını bilmeden yaşayıp ölecekler...

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Kimse kusura bakmasinda yüzde yüz Türk olmak icin müslaman olmak veya islam dinine mensup olmak diye birsey olmaz. Forumda bakiyorumda herkes islam dini ile türklügü bütünlestirmeye calisiyor.

Yüzde yüz Türk olan Türklerin 5 bin yillik tarihi vardir ve araplasmamislardir ve bu tarihin sadece 1140 yili islam ile geciyor. (Oda icler acisi ve kan dolu bir tarih)

O nedenle kimse cikipda islam olmasa türk denilmez gibi terimler yazmasin.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Ahuahuahua kim vurdu baya yaa falanmı dedi :D:D

yok bea. keşke öyle olsaydı. dedimya adam varlığının farkında değil ki kendine vurulduğunu fark etsin. bırakın beni gideyim diye söyleniyordu. bacağı kırılmıştı galiba, ama onun da farkında değildi. süre süre gitti.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Tarih bilgisi iyi olan bir kişinin zaten İslamiyet ile Türklüğü birleşitrmesi beklenemez konu nerden buraya geldi anlamış değilim.

Konumuza dönecek olursak bağımlılık yapan herşeyi yasaklamak devletin görevidir ama "18 YAŞINA KADAR" ve ayrıca alkol,sigara vb maddelerden daha tehlikeli birşey var oda internet.. Farkında mısınız bilmiyorum ama göz ve sırt hastalıkları son 3-4 yıldır çok fazla artış gösterdi...

Yani diyeceğim şu alkol ve sigara günah keçisi seçilmiş durumda ve böylece asıl zarar verenler ortaya çıkamıyor. En mantıklısı şu 18 yaş sınırı konusunda ciddi bie şekilde kontrol altına alınması çünkü bu tür bağımlılıklar genelde erken yaşta başlayanlardan oluyor ve bu iş saat 22:00 dan sonra alkol satışını yasaklayıp tabelalardaki reklamları kaldırtmakla olmaz...

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=78573]s3rh47[/MENTION]

Bende milliyetçi biriyim. Ama olaya düzgün bakabilmek gerek. Türklük ve Müslümanlık iki önemli ünvanımız. He mesela ben müslüman değilimdir ama ülkenin önemli bir kısmı müslüman olduğu için benide alakadar eder.

Asıl sorun şu milliyetçiler ve özellikle İslamcılar açısından radikallik.

Sizin dediğiniz gibi içkinin sigaranın kökünü kazıyalım bizim örfümüzde adetimizde yok lafını bir siyasetçi etse milyon kelle havada uçuşur. Aynı şekilde milliyetçilerde hadi gelin şurda zımbırtılar var kellerine alalım dese yine milyon kelle havada uçuşur.

Mesele şu radikalliği herkes bir kenara bıraksın. Sen İslamcısın diye seni yok etme özgürlüğüm yok ama aynı şekilde seninde beni yok etme özgürlüğün yok!

Son olarak yine herkes radikalliği bir kenara bırakırsa en azından forumdaki troll sorununu çözebileceğimizi düşünüyorum

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
[MENTION=78573]s3rh47[/MENTION]

Bende milliyetçi biriyim. Ama olaya düzgün bakabilmek gerek. Türklük ve Müslümanlık iki önemli ünvanımız. He mesela ben müslüman değilimdir ama ülkenin önemli bir kısmı müslüman olduğu için benide alakadar eder.

Asıl sorun şu milliyetçiler ve özellikle İslamcılar açısından radikallik.

Sizin dediğiniz gibi içkinin sigaranın kökünü kazıyalım bizim örfümüzde adetimizde yok lafını bir siyasetçi etse milyon kelle havada uçuşur. Aynı şekilde milliyetçilerde hadi gelin şurda zımbırtılar var kellerine alalım dese yine milyon kelle havada uçuşur.

Mesele şu radikalliği herkes bir kenara bıraksın. Sen İslamcısın diye seni yok etme özgürlüğüm yok ama aynı şekilde seninde beni yok etme özgürlüğün yok!

Son olarak yine herkes radikalliği bir kenara bırakırsa en azından forumdaki troll sorununu çözebileceğimizi düşünüyorum

Belki sende haklisin , lakin forumda Türk olmak icin islam dinine mensup olmak gibi yorumlar yazan kisilere senin düsüncen ile katilamiyorum.

Suan anda yasadigimiz cagda ülkenin önemli bir kismi islam ile bütünlesmis olabilir , kendi örf ve adetlerini inandigi dine göre uyarlayabilir ama bunlar koskosa Türk tarihini degistirmez.

Bak adam cikmis diyor : Biz ezelden beri vardik ezelden beri bu topraklardaydik. Ama ezelden beri ne islam vardi nede siz bu topraklardaydiniz. Onlara sorsan türkler sadece 1400 yildir var derler ama geriye kalan 3500 yilin haddi hesabini hic soran yok ? Sanki ozamanki atalarimiz asagilik bir mahlukatmis gibi islam olmazsa Türk olmaz derler.

Simdi sorarim adamlara , damarlarinda tasidigin kanin , hücrelerinde bulunan genetigin 5000 yil önceki atalarina ait degildide kime aitti ?

Bilemiyorum ama insanlar bir dine inanmak icin kendi irkini satmak zorunda mi ?

Yani sana göre simdilik islam suanda ülkenin üvani ama 3500 yil öncede samanizm de türklerin ünvani idi. Eger senin mantigina bakarsak bundan 2000 yil sonrada baska bir catar gelir ve ne olur bizde bugün asagilik ata olmaktan baska birsey olmayiz artik..

Ben sadece sunu ögrendim: din hic bir zaman Irkdan daha üstün degildir. Dinler degisir , belli dillerde degisir ama irklar asla...

O nedenle Türk olmak icin islama mensup olmak gerekmez.

Bu radikal bir karar degildir sadece gercektir.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Doğru Türk olmak için islam gerekmez.

Ama bir başka kişinin dediği gibi genetikte yeterli değildir. Senin dediğin gibi genetik damar kandan gidecek olursak durum vahim çünkü Türkçülüğün en önemli insanı Ziya Gökalp'in etniğini biliyoruz.

Türkçülük yada Türk milliyetçiliği hiçbir zaman teorik olarak ırkçı olmadı olmayacakta. Şuna katılıyorum İslamı Türkçülüğün önüne geçirmek çeşitli sorunlar getiriyor. Bugün yaşadığımız sadece Arapların ölümüne duyarlı olmak gibi.

Radikalliğin şurdan kaynak evet bencede bir dine mensup olmak bir ırka mensup olmaktan daha önemli. Çünkü din bir felsefedir seçeneklerin vardır. Irk da yoktur. Dine mensup olmak ırk satmaksa zaten Hristiyan yada Musevi Türkleri de biliyoruz onlarda satmış oluyor sana göre.

Dostum milliyetçilik islamcılık diğer tüm görüşler de senin gibi desteksiz ayarsız insanlar yüzünden zarar görüyor. Radikal taraftarı az olan görüş her daim kazanır

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
O nedenle Türk olmak icin islama mensup olmak gerekmez.

Türklük ve Müslümanlık gibi et ve tırnak gibi olmuş iki kavramı gayri müslim tebaadan arkadaşlarımızın izah etmeye çalışması bana oldukça tuhaf geldi. Yalnız bu iki güzide arkadaşımıza bir hususu hatırlatmamda fayda mülahaza ediyorum.

Macarlar ve Gagavuzlar Türk değil midir arkadaşlar? Türktürler; ne ki hristiyan dinine mensuplar, öyle değil mi?
peki bu iki ulus için bugünkü Türkiye Türkleri ile bir benzerlik, yakınlık, ruh ve gönül birlikteliğinden bahsedebilir miyiz?
edemeyiz!
peki öyleyse, size bir sorum daha olacak...
Türk olan Macar yahut gagavuzlar mı, yoksa aslen slav ırkından olan müslüman boşnaklar mı Türklük ile daha haşir neşirdir?
görüyorsunuz, ne kadar kabul etmek istemeseniz de gerek antropoloji, gerek sosyolojik veriler size uzak kalıyor, sizi teyit etmiyor.
gerçi bütünüyle bunların da bir önemi yok benim için, isteyen kendini dilediği gibi hisseder, kendine yakın bulduğu bir kimliğe, kültüre yahut ulusa ait görebilir. kim ne karışabilir ki!

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şimdi güzel diyelim uygulama hoş alkol alip direksiyona çikmalarida engelledik oda güzel ama bir cumhuriyetle yönetilen adi özgür devlette bu kadar padişahlik gibi her şeyi yasaklamak baya düşündürücü bir olay bunun üzerinden para kazanan binlerce insan yüzlerce tesisler kolay degil o tesis için harcanan paralar bununla gecim kaynagi olan insanlar bunlar ne olucak insanlari kişkirtip cezalar yagdirip iç huzuru bozmak polisi askeri akollü vatandaşlarla karşi karşiya getirmek sonucunda alkol almiş i,nsan yasak dediğinde dahada sarhoş olup kötü şeyler yapmalari örnek polisle tartişip kavga etmelerine sebep olucak şeyler binlerce mahkemelik olaylar istedikleri türkiyemi olucak şimdi buna anlam veremedim her ne zikkimsa birakin kardeşim bunlari ya insanlari sizmi günahkarliktan alicaksiniz yoksa amaç başkami sindirilmiş bit türkiye yaratmakmi derdiniz özgürlülkleri bir yandan böylemi alicaksiniz insanlarin elinden yaziklar olsun.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Türklük ve Müslümanlık gibi et ve tırnak gibi olmuş iki kavramı gayri müslim tebaadan arkadaşlarımızın izah etmeye çalışması bana oldukça tuhaf geldi. Yalnız bu iki güzide arkadaşımıza bir hususu hatırlatmamda fayda mülahaza ediyorum.

Macarlar ve Gagavuzlar Türk değil midir arkadaşlar? Türktürler; ne ki hristiyan dinine mensuplar, öyle değil mi?
peki bu iki ulus için bugünkü Türkiye Türkleri ile bir benzerlik, yakınlık, ruh ve gönül birlikteliğinden bahsedebilir miyiz?
edemeyiz!
Türk olan Macar yahut gagavuzlar mı, yoksa aslen slav ırkından olan müslüman boşnaklar mı Türklük ile daha haşir neşirdir?
görüyorsunuz, ne kadar kabul etmek istemeseniz de gerek antropoloji, gerek sosyolojik veriler size uzak kalıyor, sizi teyit etmiyor.
gerçi bütünüyle bunların da bir önemi yok benim için, isteyen kendini dilediği gibi hisseder, kendine yakın bulduğu bir kimliğe, kültüre yahut ulusa ait görebilir. kim ne karışabilir ki!
okuyaydın iyiydi senin dediğinden farklı bir şey söylemedik yine de giydirmeye çalışıyorsun :D

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
okuyaydın iyiydi senin dediğinden farklı bir şey söylemedik yine de giydirmeye çalışıyorsun :D

Seyyah hocamız ergen değil, büyük abimizdir, hatta amcamız sayılır. Giydirmek gibi basit şeylerle uğraşmaz. Bilgisini, tecrübesini paylaşır sadece..

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Sana herhangi bir şey ispatlamak zorunda olduğumu zannetmiyorum. İnanmak ya da inanmamak konusunda özgürsün. Herkesi kendiniz gibi sanmaya devam edebilirsiniz. İplenmediğinizde zorunuza gitmesin.

Berk9405

Asistan
Reaksiyon puanı
0

edemeyiz!

Abi bana kalirsa hristiyan gagavuz turkleri musluman boşnaklara gore bize daha yakin bir kulture sahip. Bunu gagavuz türklerinin konustugu türkçenin bize ne kadar yakin bir türkçe olduguna bakarak anlayabiliriz. Ayrica yasayis tarzlari da biz musluman anadolu turklerine ve orta asya turklerine benzer. Örneğin onlarda da kadin bizdeki gibi önemli bir unsurdur. Eşlerinin ve kızlarinin namuslarina cok onem verirler. Bizdeki gibi muhafazakar bir yapıları vardir. Evlenirken bbizdeki gibi kina gecesi vs yaparlar. Türkülerini dinledigimizde bile bizim anadoludan çıkan turkulere ne kadar benzedigini goruruz. Ama boşnaklarla ayni dini paylasmamizdan baska pek bir ortak noktamiz yok. Ha onlar da bizim din kardeşimiz severiz hatta dünya kupasinda bile onlari tutuyorum. :D Yani demek istediğim kültürlerin benzer olmasi ayni dinden olmakla olmuyor ayni kani taşımak kültür benzerliginde daha önemli.

Anti-Code

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sigara ve ya alkol içmiyorum. İçen birisini görürsemde mutlaka zararlı olduğunu anlatırım.İçer içmez bu onun kararı.Yasaklamak ise resmen insanların özgürlüğünü kısıtlamak.Hiç kimsenin devlet bile olsa bireylerin yaşam tarzını kısıtlamaya hakkı yok.Ha içip içip araba kullanıyorlar milleti eziyorlar diye düşünen arkadaşlar varsa bence bunun önüne geçmek için gerçekten caydırıcı cezalara çarptırılmalı ve parası ve ya mevkisi olanlar bu cezadan kaçamamalı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Abi bana kalirsa hristiyan gagavuz turkleri musluman boşnaklara gore bize daha yakin bir kulture sahip. Bunu gagavuz türklerinin konustugu türkçenin bize ne kadar yakin bir türkçe olduguna bakarak anlayabiliriz. Ayrica yasayis tarzlari da biz musluman anadolu turklerine ve orta asya turklerine benzer. Örneğin onlarda da kadin bizdeki gibi önemli bir unsurdur. Eşlerinin ve kızlarinin namuslarina cok onem verirler. Bizdeki gibi muhafazakar bir yapıları vardir. Evlenirken bbizdeki gibi kina gecesi vs yaparlar. Türkülerini dinledigimizde bile bizim anadoludan çıkan turkulere ne kadar benzedigini goruruz. Ama boşnaklarla ayni dini paylasmamizdan baska pek bir ortak noktamiz yok. Ha onlar da bizim din kardeşimiz severiz hatta dünya kupasinda bile onlari tutuyorum. :D Yani demek istediğim kültürlerin benzer olmasi ayni dinden olmakla olmuyor ayni kani taşımak kültür benzerliginde daha önemli.

sevgili Berk, evvelen üslubundaki nezahet, edep ve zerafet için teşekkür ederim. görüşlerimizin farklı olmasının önemi yok, bu kadar güzel, temiz ve medeni şartlarda konuşabildiğimiz sürece sorun olmadığı gibi, üstelik birbirimizi anlama, belki hatalarımızı bile düzeltebilme konusunda mesafeler katedebiliriz.

belli ki gagavuzlar konusunda benden ziyade bilgiye sahipsiniz. aynı şeyleri macarlar için söyleseydiniz kabul etmezdim, ne ki gagavuzlar konusunda haklı olabilirsiniz. boşnak kardeşlerimize gelince ben burada bizimle yaşayan, çevremizde gördüğümüz, komşu olduğumuz insanlardan bahsetmiştim. bosnada yaşayanların da benzer sosyolojik yaşam biçimine sahip olabileceklerini düşündüğüm için...
[MENTION=378176]kehfest[/MENTION] adlı arkadaş, evet, aslında birbirine yakın düşündüğümüz durumlar oluyor. gayri müslim olduğunu söylemene rağmen müslim olan arkadaşlardan daha isabetli tespitlet yaptığının da farkındayım. bunun için sana teşekkür ederim. ne ki, birilerinin yaptığı yorumların arkasından yazdığın müstehzi ifadelerin çok kırıcı oluyor. bu bizleri küçültmez, ama senin ciddiyetini, inanırlığını zedeler. inancımızın, kimliğimizin önemi yok, burada hepimiz insan olarak varız, karşılıklı sevgi ve saygı inşa edemediğimiz zaman konuşmanın da, serdedilen görüşlerin de, yapılan yorumların da pek bir önemi kalmıyor.

size eğer biri "ühühühü", "tabi tabi" gibi sadece aşağılayan, müstehzi ifadeler kullanırsa içinizdeki bütün köprüleri yıkmış olursunuz. halbuki şu üç günlük dünyada üslubumuzu sevgi üstüne, muhabbet üstüne inşa edebilir, insanların yüreklerinde sevgiyle örülmüş kalıcı izler bırakabiliriz.

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70

Olur mu canım !? Alkolün en ufak bir zararı yoktur.Tam tersi algıyı açar, görüşü kuvvetlendirir, dikkat eksikliğini giderir.

Bu trajik hadise tamamen bu arkadaşların talihsizliği.Alkolle yakından uzaktan alakası olmayan bir hadise bu.İnsanları yanlış yönlendirmeyelim lütfen.Alkol içip arkadaş bıçaklamak, otobanda arabaların altında kalarak feci şekilde can vermek, yok yok bunlar tamamen hurafe.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Düşünceme göre, içki sigara serbest bırakılsın ama devletin yapacağı ankette göre içki sigara kullanıyor musun günde ne kadar gibi sorudan sonra, kişinin ödeyeceği sağlık sigortası primi artırılsın ki kimsenin üzerine extra yük gelmesin…