Alkol tüketen hane sayısında ciddi düşüş !

Bu konuyu okuyanlar

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
168

Son 8.5 yılda alkollü içeceklerin fiyatı yüzde 129 artış gösterirken toplam tüketimde üçte bir oranında düşüş yaşandı.

Alkollü içecekler üzerindeki yüksek vergi artışlarının, vergi gelirlerini önemli ölçüde artırırken, alkollü içecek tüketen hane sayısını da hissedilir şekilde azalttığı ortaya çıktı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nce (BETAM) yapılan araştırmaya göre TÜFE artışının yüzde 79 ile sınırlı olduğu son 8.5 yılda, alkollü içeceklerin fiyatı yüzde 129 artış gösterdi.

YÜZDE 34 AZALDI
Vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 50’nin üzerinde arttığı bu dönemde, alkollü içecek tükettiğini beyan eden hane sayısında ve bu hanelerin ortalama tüketiminde düşüşler gözlendi. Araştırmada 2003’ten 2008’e kadar olan dönemde toplam tüketimde üçte bir oranında bir düşüş yaşandığı belirtildi. 2003’te hanelerin yaptığı alkollü içecek harcaması 2008 yılı aralık ayı fiyatlarıyla 827 milyon 399 bin TL iken, bu rakam 2009 yılında 549 milyon 452 bin TL’ye geriledi. Toplam tüketim yaklaşık yüzde 34 oranında düştü.

HT Ekonomi Haber7

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
124
Fiyatları deli gibi artırırsanız tabi düşüş olur normaldir :) Ekmeğin fiyatını deli gibi yükseltin, ekmeğe olan talep dahi düşer.

saolbakalım

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Aaa çok ayıp olmuş halbuki %100 e çıkması lazımdı 2010 itibari ile

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bu konunun temcid pilavı gibi tekrar gündeme gelmesi manidar...

(referans gazetesi, genel yayın yönetmeniyle beraber radikale transfer oldu malumunuz. sitesi kapanmadan linkleri okuyun lütfen)

daha önce radikalde çıkan şu

http://www.radikal.com.tr/Radikal.a...rticleID=980995&Date=08.11.2010&CategoryID=80

haber üzerine üşenmeyip aynı grubun diğer gazesinden alıntıladığım haberler

1- Denetim, kayıtlı içki satışını artırdı http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=129418&KTG_KOD=430

2- Denetimler alkollü içki sektörünü büyüttü http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=133437&KTG_KOD=157

4- Toplam büyüklüğü 4 milyar dolara ulaşan alkollü içki sektörü Türkiye'de hızlı bir büyüme trendine girdi. http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=56241

yani müsterih olunuz??!!
hane sayısında düşüşten çok alkollü katil sürücülerin artışını haber yapıverin.

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
230
O kadar zamma normal

Reaksiyon puanı
184
Bizim gibi alkolü yurt dışından ucuza alanlar için durmak yok yola devam :D

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
eskiden babalar çocuklarını içki alsın diye bakkala gönderirdi şimdi yanında sıgara içmeye çekiniyor ne mutlu bize

blazedanger35

Doçent
Reaksiyon puanı
3
millet te para mı var da içsin.
sahtesini içip kör olacağına içmesinler daha iyi.

sahan2106

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Gayet sevindirici bir haber. Keşke Sigara içinde böyle rakamlar görebilsek.

mayten

Asistan
Reaksiyon puanı
2
düsüsün fiyatla alakası yok be dayı mersın adana da örnegin kaçak sigara ve alkolden satıcılar köseyi dondu cukurovanın sigara markası prestij oldu en cok içilen cigara 2.5 tl suan mersınde satılan en ıyı kacak marka oldu sonrada tuketım dustu diye haber yaparlar inanmıyorum dusse bıle cok az

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
612
Kaçak içki satışlarıda tavan yapmıştır.

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Kimse bir duble yeni rakının verdiği keyfi engelleyemez. %500 zam olsa bile.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Kimse bir duble yeni rakının verdiği keyfi engelleyemez. %500 zam olsa bile.
sana katiliyorum %500 degil %1500 olmali rakamlar hatta icen suc islemis olmali ,benim elimde yetki olsa ne yapacagimi biliyorum amma isten hüküm Allahin

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
124
sana katiliyorum %500 degil %1500 olmali rakamlar hatta icen suc islemis olmali ,benim elimde yetki olsa ne yapacagimi biliyorum amma isten hüküm Allahin

İçki içeni idam et istiyorsan ? Yobazlık deyince olay oluyor sonra...

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Kısır döngüye girdi olay.Devlet vergi arttırdıkça, kaçağa yöneliş artıyor.Kaçak artınca vergi geliri düşüyor.Vergi geliri düştü diye tekrardan vergi zammı yapılıyor.İnsanların bu tarz ürünlere vergiye isyan edince, alkolik dinsiz damgası yiyeceği için ses çıkaramadıklarını biliyorlar, zamları habire geçiriyorlar.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
48
Bu tür istatistik sonuçları sadece haber olarak kalsa amacına ulaşabilir ancak bu tür sonuçları bazı anlayışların çağdaşlaşmışlıktan uzaklaşma olarak görenlerin tepkilerini sıcak tutma amaçlı kullanıldıklarını düşünüyorum. Sebeb olarak başörtü için ekranlara çıkan yazar, düşünürlerin kimi zaman bazı tarihler arası yapılan araştırmalarda başörtünün yüzde ? kadar arttığını söyleyip baskı ile yapıldığını, bazen içkili yerlerin gerici belediyeler tarafından işi yokuşa sürüldüğü haberleri vs vs Tüm bu bahsettiklerim psikolojik öğreti olarak bu tür olguları havada kapmak için bekleyen insanlara ulaştırılıyor.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
252
sağlıklı yaşam için gerekli bir hamleydi yapıldı. umarım toplum sağlığını koruyan bu tür uygulamalar artarak devam eder.

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
çağdaş bir türkiyeye hiç yakışmayan istatistikler bunlar. olur mu canım öyle şey. acilen şehrin ana arterlerine fıçılar konulsun çağdaş seviyelere erişene kadar içkiye bulansın sokaklar. böyle bir türkiye de yaşamak istemem yoksa. hayatımı tehdit ediyorlar resmen. yaşasın zıkkımlanma özgürlüğü kahrolsun insan gibi yaşama istekleri :D :D :D

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
327
Fukaralık denizinde yüzüyor insanlar, ekmeği zor bulan içkiyi nasıl içsin?

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Fiyatları deli gibi artırırsanız tabi düşüş olur normaldir :) Ekmeğin fiyatını deli gibi yükseltin, ekmeğe olan talep dahi düşer.

Şimdi alkolün fiyatı düşse içmeyende içip tüketimi mi artıracak. Alkol sigara bağımlılık yapan maddeler. Bağımlısının kullanımı pek azalmaz.

Azalma nedeni bilinçlenme olabilir.