Aliexpress'ten yüksek fiyatlı ve ağır olan bir ürün almak

Bu konuyu okuyanlar

realGrandMa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,bugünlerde Aliexpress'ten yaklaşık 700 dolarlık ve 35 kiloluk bir ürün alacağım. Fakat olayla ilgili herhangi bir bilgim olmadığından size danışmak istedim. Aklıma takılan soruları aşağıya yazacağım.

1-İnternette hep 30KG altı ürünler konuşulduğundan, kargoyu verince benim ürünümde sıkıntı çıkar mı?
2-Ürün ülkeye ulaştığında gümrükte takılır mı?(Takılırsa nasıl alabilirim) veya fiyatının fazla olmasından dolayı bir sıkıntı çıkar mı?
3-50 doların üstündeki ürünlere ayrı ötv, KDV ve gümrük vergisi uygulanıyor mu?
4-35 kg ve 2-2.5 metrelik bir ürüne ayrıca toplam ne kadar ödeme yaparım?

Cevaplar için teşekkür ederim.

Reaksiyon puanı
3,027
1- Standart kargo sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz, yurtdışı ürünü olduğu için kapıda kargocu gitmeden ürünün sağlamlığını kontrol edin sorun varsa tutanak tutulmasını isteyin.
2- Nasıl bir ürün olduğuna bağlı.
3- Tüm ürünler için KDV söz konusu, %18 KDV ve eğer ÖTV istenen ürünlerden biriyse ÖTV ödersiniz.
4- Kargo ücreti sitede yazar, vergiyi fiyata göre hesaplıyorlar. ÖTV olmayan 100 dolarlık ürüne 118 dolar + 7TL paket kontrol ücreti ödersiniz.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Arkadaşımızın dediği gibi gümrük vergisi olma ihtimali var.

Mertb42

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Benim bildiğim 22 doların üstünde ürünler gümrükte takılabilirmiş

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Gümrükte takılma olayı eski bi geometri hocamın anlattığına göre çok saçmaymış. Aynı kyknın seçmesi gibi. Derslerden surface için tablet bilgisayar kullanıyordu. Onun kalemi de baya pahalı bişey yurttdışında var sadece bazen takılıyomuş bazen takılmıyomuş gümrükte