Aliexpress'ten Alışveriş Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

Michael De Santa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Merhabalar. Aliexpress'ten aşağıdaki üç ürünü satın alacağım. Kuponla ve gönderimle dahil 95,98 TL tutuyor. Size bir kaç sorularım olacaktı;
  • Ürünlerin gümrükte kalma ihtimali var mı?
  • Ürünler için her hangi bir gümrük vergisi ödeyecek miyim?
  • Covid-19 salgını varken Aliexpress'ten (Çin'den) ürün almak mantıklı mıdır?
  • Kaç günde elime ulaşır?
Deneyimi olan arkadaşlar paylaşsın ki herkes yararlansın.

Ürünler;

larsbutgod

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Ben eskiden alışveris yapardım ve türkiyeye göre o ürünü daha ucuza alırdım fakat yeni kurallarla ile birlikte sanırım her ürüne +vergi veriliyor.. Bir örnek paylaşayım bundan tam olarak 3-4 ay önce çinden kargo gelmişti.. aliexpressden sipariş etmiştim ve 10 kuruş ödedim kuponla birlikte çok ucuza gelmişti sonra kargo kapıma gelince ayrı olarak 24 lira mi 54 lirami gibi bir fiyat söylediler.. ben de kabul etmedim kargoyu tam fiyati hatirlayamadim ama dusunun 10 kuruşa bu kadar yapılıyorsa...

reisemre57

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Merhabalar. Aliexpress'ten aşağıdaki üç ürünü satın alacağım. Kuponla ve gönderimle dahil 95,98 TL tutuyor. Size bir kaç sorularım olacaktı;

Ürünler;
daha önce aliexpress ten 3 kez ürün sipariş ettim. 3 üde yakaşık bir ayda geldi ama covid-19 nedeniyle kargon biraaz daha gecikebilir üçünede 20 tl vergi ödemiştim. eğer satıcı güvenilirse bunu yorumlardan , olumlu geri dönüşlerden ve satıcının ne zamandr aliexpress te satış yaptığından öğrenebilirsin. onun dışında aliexpress güvenilir bir alışveriş sitesi. sorun yaşayacağını sanmıyorum

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,619

Ürünler;

Yine bilgi olsun diye belirtmeden geçemeyeceğim. Takipsiz gönderimler gümrükten geçmiyor. Yani ufak tefek üç beş liralık ürünler gümrükten geçmez ve evine gelmez. Eğer takipli gönderim ise (ki bu genelde birazcık daha yüksek fiyatlı ürünlerde oluyor) ürünler gümrükten geçer, evine gelene kadar geç gelmesi haricinde bir sıkıntı yaşamazsın. Evine getiren kargo görevlisi senden gümrük vergisini ister. Eğer kabul edersen parayı ödeyip ürünü alırsın, reddedersen ürünü teslim etmez ve para ödemezsin.

20 lira standart vergi üzerine %20 vergiyi de eklersek aldığın ürünler yaklaşık olarak 140 liraya mal olacak

Eğer aynı firma hepsini beraber gönderecekse veya hepsini takipli gönderecekse sıkıntı yaşamazsın. Satıcıya mesaj yazıp takipli kargo ile göndermesini isteyebilirsin

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779

Ürünler;

Merhaba,

Bu aldığınız ürünler normal şartlarda gümrüğe takılacak ürünler değil. Memura eser de sorun çıkarırsa onu bilemem ama sorun olacağını düşünmüyorum.

Ürünleri bedava kargo seçeneği ile (örneğin china post gibi) gönderim seçtiyseniz evet kargo ödersiniz. Banggood'a mesela ön ödemeli seçenekler var, vergiyi ve kargo parasını alıyorlar sizden, gümrükten direkt ekstra ücret ödenmeden geçiyor. Ama siz bunun gibi bir sistem seçmediyseniz gümrük parası bir toka bile alsanız kesilir.

Çok kısa bir süre içinde gelmese (1-2 gün gibi) bir sorun olacağını düşünmüyorum. Cansız yüzeylerde virüs çok uzun süre yaşayamıyormuş uzmanların söylediğine göre.

Ben yaptığım alışverişlerde bedava kargo seçeneğini tercih ediyorum, bu kargo ile seçeneği ile en uzun süren siparişim 1-1.5 ay sürdü. Siz en az 1 ay'a hazırlıklı olun bu virüs döneminde.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Gelen her kargo pakedi için 8.70₺ sabit ücret var (Gümrüğe sunma + Damga Pulu Vergisi)

Yani paketleri/kargoları her ürün için ayrı ayrı gönderirlerse her bir paket için ayrı olarak 8.70₺ ödersiniz.

Ayrıca ürünlerin fiyatı üzerinden %20 gümrük vergisi alınır. Genelde gönderici ürünün fiyatını sattığı fiyattan düşük yazıyor. Yani o 8.70₺'yi daha az vergi ödeyerek amorti edersiniz bence.

Sizin alacağınız ürünler ÖTV Kanununun ek IV sayılı listesinde yer almadığı için ayrıca ÖTV ödemezsiniz. Ama o listede yer alıyor olsaydı listede belirtilen oranda ekstra ÖTV öderdiniz.

Normalde kayıtlı gönderi olarak gönderilen siparişler koronavirüs öncesi 20 günde falan geliyordu. Ama şu an durumu bilemiyorum. Çünkü bu zamanda sipariş vermedim hiç. En son ocak ayında Ugreen'den ürün almıştım.

Takipli (kayıtlı) ve takipsiz (kayıtsız) kargolar var. Kayıtsız olanların kargo hareketleri takip edilemiyor.

Aliexpress kargo türlerini araştırarak kargo seçiminizi ona göre yapmanızda fayda var. Örneğin; China Post Ordinary Small Packet Plus, AliExpress Standard Shipping vs. kargo çeşitleri var. Bunları internetten araştırabilirsiniz. Bazı kargo türleri kayıtlı, bazıları kayıtsız gönderi. Kayıtsız gönderiler daha geç geliyor ve kargo hareketlerini takip edemiyorsunuz.

Önceden PTT, kayıtsız Aliexpress gönderilerini posta kutusuna veya kapının önüne bırakıp gidiyordu. Ama artık her üründen vergi alındığı için PTT elden teslim ediyor mecburen.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yine bilgi olsun diye belirtmeden geçemeyeceğim. Takipsiz gönderimler gümrükten geçmiyor. Yani ufak tefek üç beş liralık ürünler gümrükten geçmez ve evine gelmez. Eğer takipli gönderim ise (ki bu genelde birazcık daha yüksek fiyatlı ürünlerde oluyor) ürünler gümrükten geçer, evine gelene kadar geç gelmesi haricinde bir sıkıntı yaşamazsın. Evine getiren kargo görevlisi senden gümrük vergisini ister. Eğer kabul edersen parayı ödeyip ürünü alırsın, reddedersen ürünü teslim etmez ve para ödemezsin.

20 lira standart vergi üzerine %20 vergiyi de eklersek aldığın ürünler yaklaşık olarak 140 liraya mal olacak

Eğer aynı firma hepsini beraber gönderecekse veya hepsini takipli gönderecekse sıkıntı yaşamazsın. Satıcıya mesaj yazıp takipli kargo ile göndermesini isteyebilirsin
Her takipsiz gönderi gelmez, demek yanlış olur. 2-3 sene önce Aliexpress'ten takipsiz gönderi ile gönderilen ürünüm bana ulaştı. Yine 4 ay önce arkadaşımın takipsiz gönderisi de ulaştı. Zaten belli bir süre içinde ürün ulaşmaz ise itiraz oluşturup paranızı geri alabilirsiniz. Maksimum süre 45 gün müydü neydi, tam hatırlaymadım. Ama hiç böyle bir sorun yaşamadım. Ama koronavirüs sonrası durumu bilmiyorum.

Son düzenleme:

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,619
Gelen her kargo pakedi için 8.70₺ sabit ücret var (Gümrüğe sunma + Damga Pulu Vergisi)

Yani paketleri/kargoları her ürün için ayrı ayrı gönderirlerse her bir paket için ayrı olarak 8.70₺ ödersiniz.

Ayrıca ürünlerin fiyatı üzerinden %20 gümrük vergisi alınır. Genelde gönderici ürünün fiyatını sattığı fiyattan düşük yazıyor. Yani o 8.70₺'yi daha az vergi ödeyerek amorti edersiniz bence.

Sizin alacağınız ürünler ÖTV Kanununun ek IV sayılı listesinde yer almadığı için ayrıca ÖTV ödemezsiniz. Ama o listede yer alıyor olsaydı listede belirtilen oranda ekstra ÖTV öderdiniz.

Normalde kayıtlı gönderi olarak gönderilen siparişler koronavirüs öncesi 20 günde falan geliyordu. Ama şu an durumu bilemiyorum. Çünkü bu zamanda sipariş vermedim hiç. En son ocak ayında Ugreen'den ürün almıştım.

Takipli (kayıtlı) ve takipsiz (kayıtsız) kargolar var. Kayıtsız olanların kargo hareketleri takip edilemiyor.

Aliexpress kargo türlerini araştırarak kargo seçiminizi ona göre yapmanızda fayda var. Örneğin; China Post Ordinary Small Packet Plus, AliExpress Standard Shipping vs. kargo çeşitleri var. Bunları internetten araştırabilirsiniz. Bazı kargo türleri kayıtlı, bazıları kayıtsız gönderi. Kayıtsız gönderiler daha geç geliyor ve kargo hareketlerini takip edemiyorsunuz.

Önceden PTT, kayıtsız Aliexpress gönderilerini posta kutusuna veya kapının önüne bırakıp gidiyordu. Ama artık her üründen vergi alındığı için PTT elden teslim ediyor mecburen.

Her takipsiz gönderi gelmez, demek yanlış olur. 2-3 sene önce Aliexpress'ten takipsiz gönderi ile gönderilen ürünüm bana ulaştı. Yine 4 ay önce arkadaşımın takipsiz gönderisi de ulaştı. Zaten belli bir süre içinde ürün ulaşmaz ise itiraz oluşturup paranızı geri alabilirsiniz. Maksimum süre 45 gün müydü neydi, tam hatırlaymadım. Ama hiç böyle bir sorun yaşamadım. Ama koronavirüs sonrası durumu bilmiyorum.
4 liralık takipli gönderim geldi 18 lira gümrük vergisi ile birlikte. Bu standart vergi 8 liraydı demeyi yanlış buluyorum. Yine de arkadaşım ürünler gelince bu gönderiye yorum olarak ne kadar gümrük vergisi ödediğini söylerse çok memnun olurum zira hepimiz merak ediyoruz :D

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
4 liralık takipli gönderim geldi 18 lira gümrük vergisi ile birlikte. Bu standart vergi 8 liraydı demeyi yanlış buluyorum. Yine de arkadaşım ürünler gelince bu gönderiye yorum olarak ne kadar gümrük vergisi ödediğini söylerse çok memnun olurum zira hepimiz merak ediyoruz :D
8₺ sabit ücret alınıyor. Ona ilave ekstra %20 gümrük vergisi de alınıyor zaten.

Gönderici kargo pakedine ürünün fiyatını kaç dolar yazmış ki siz 10₺ fazla vergi ödemişsiniz?

Siz 4₺'ye ne almıştınız? Ürün neydi? ÖTV Kanununun ek IV sayılı listesinde yer alıyor muydu? Ama yine de 10₺ vergi çıkmaması lazım.

Pakedin üstünde ürünün bildirilen fiyatı ve vergiler yazıyor.

ggümrük vergisi ödiceksin geçen aylarda 20 liralık bi kulaklık aldım 26 lira vergi ödedim biraz şans eseri
Kulaklık almak şans işi.
Kulaklıkta %20 gümrük vergisine ilave %20 de ÖTV alınıyor. Yani 8.80₺'ye ilave yaklaşık %40 vergi ödüyorsunuz.

Ürünü aldığınızdan itibaren gümrüğe ulaşana kadar dolar kurunun değişmediğini varsayarsak 20₺'lik kulaklık için vergi hesabı şöyle;
Gümrüğe sunum ücreti: 8.00₺
Damga pulu vergisi: 0.80₺
Gümrük vergisi: %20 (yani 4₺)
ÖTV: Bu ürün için %20, yani ürünün gümrük vergisi eklenmiş fiyatının %20'si (yani 24₺'nin %20'si: 4.8₺)

TOPLAM: Ürün fiyatına ilave 17.6₺ vergi ödemeniz gerekirdi. Sizden 9₺ fazla alınmış.

Ürünler;

Bu arada Aliexpress'ten çok ucuz ürün almayın. 0.50₺'lik ürün bile alsanız gümrük vergisine ilave 8.80₺ sabit ücret ödüyorsunuz. Mesela linkini koyduğunuz yaklaşık 3-4₺ fiyatı olan akıllı bileklik kordonu için 10₺ civarı vergi ödersiniz.

Diğer iki Ugreen ürününü ayrı ayrı 2 kargo halinde gönderirlerse 8.80₺ zararınız olur. Çünkü bu ücret her kargodan ayrı ayrı alınıyor.

Son düzenleme:

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,619
8₺ sabit ücret alınıyor. Ona ilave ekstra %20 gümrük vergisi de alınıyor zaten.

Gönderici kargo pakedine ürünün fiyatını kaç dolar yazmış ki siz 10₺ fazla vergi ödemişsiniz?

Siz 4₺'ye ne almıştınız? Ürün neydi? ÖTV Kanununun ek IV sayılı listesinde yer alıyor muydu? Ama yine de 10₺ vergi çıkmaması lazım.

Pakedin üstünde ürünün bildirilen fiyatı ve vergiler yazıyor.

Kulaklık almak şans işi.
Kulaklıkta %20 gümrük vergisine ilave %20 de ÖTV alınıyor. Yani 8.80₺'ye ilave yaklaşık %40 vergi ödüyorsunuz.

Ürünü aldığınızdan itibaren gümrüğe ulaşana kadar dolar kurunun değişmediğini varsayarsak 20₺'lik kulaklık için vergi hesabı şöyle;
Gümrüğe sunum ücreti: 8.00₺
Damga pulu vergisi: 0.80₺
Gümrük vergisi: %20 (yani 4₺)
ÖTV: Bu ürün için %20, yani ürünün gümrük vergisi eklenmiş fiyatının %20'si (yani 24₺'nin %20'si: 4.8₺)

TOPLAM: Ürün fiyatına ilave 17.6₺ vergi ödemeniz gerekirdi. Sizden 9₺ fazla alınmış.

Bu arada Aliexpress'ten çok ucuz ürün almayın. 0.50₺'lik ürün bile alsanız gümrük vergisine ilave 8.80₺ sabit ücret ödüyorsunuz. Mesela linkini koyduğunuz yaklaşık 3-4₺ fiyatı olan akıllı bileklik kordonu için 10₺ civarı vergi ödersiniz.

Diğer iki Ugreen ürününü ayrı ayrı 2 kargo halinde gönderirlerse 8.80₺ zararınız olur. Çünkü bu ücret her kargodan ayrı ayrı alınıyor.
Ben tohum satın almıştım. Diğerleri gelmedi, bir tanesi geldi o da gereğinden fazla vergi ile

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Söz konusu 3 ürünün fiyatını ayrı ayrı yazabilir misiniz? Kargosu ücretli olanlarda kargo ücretini eklemeden yazın ama. Kargo ücretinden vergi alınmıyor çünkü.
Yaklaşık vergisini ve diğer ücretlerini hesaplayalım.

Michael De Santa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Söz konusu 3 ürünün fiyatını ayrı ayrı yazabilir misiniz? Kargosu ücretli olanlarda kargo ücretini eklemeden yazın ama. Kargo ücretinden vergi alınmıyor çünkü.
Yaklaşık vergisini ve diğer ücretlerini hesaplayalım.
Mi Band 3 kordonu 4.02 TL, Ugreen adaptör 77.40 TL, Ugreen USB kablosu 21.70 TL.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Mi Band 3 kordonu 4.02 TL, Ugreen adaptör 77.40 TL, Ugreen USB kablosu 21.70 TL.
Doların ürün gümrüğe geldiğinde de aynı olduğunu farz ederek hesaplama yapıyorum.

Mi Band 3 kordonu 4.02 TL vergiler ve diğer ücretler;
Gümrüğe Sunma ücreti: 8.00₺
Damga Pulu Vergisi: 0.80₺
Gümrük vergisi (%20): 0.80₺

Ugreen adaptör (77.40 TL) vergiler ve diğer ücretler;
Gümrüğe Sunma ücreti: 8.00₺
Damga Pulu Vergisi: 0.80₺
Gümrük vergisi (%20): 15.48₺

Ugreen USB kablosu (21.70 TL) vergiler ve diğer ücretler;
Gümrüğe Sunma ücreti: 8.00₺ (Ugreen'den gelen diğer ürün ile aynı kargo pakedi içinde gönderilirse bu ücret tekrar alınmaz)
Damga Pulu Vergisi: 0.80₺ (Ugreen'den gelen diğer ürün ile aynı kargo pakedi içinde gönderilirse bu ücret tekrar alınmaz)
Gümrük vergisi (%20): 4.34₺

SONUÇ OLARAK;
Eğer Ugreen'den gelen 2 ürün aynı kargo ile gönderilirse -ki ben aynı kargo pakedi içinde gönderilir diye düşünüyorum (Zaten ayrı kargolar ile gönderilecekse sipariş esnasında her iki ürün için ayrı ayrı kargo parası eklenir)- toplamda yaklaşık 38.22₺ vergi ödersiniz. Eğer Ugreen'den alacağınız iki ürün ayrı kargolar ile gönderirse yaklaşık 47.02₺ vergi ödersiniz.
Koronavirüsten dolayı devlet ilave olarak dezenfekte vs. parası falan alıyor mu bilmiyorum ama zannetmiyorum.

ÖZETLE;
4₺'lik Mi Band kordonu size 13-15₺'ye gelir. Bence pek avantajlı değil.

ÖNEMLİ BİR NOT:
Satıcılar ürünü gönderirken fiyatını genelde size sattıkları fiyattan daha düşük beyan ediyorlar. Muhtemelen bu hesaplamada daha düşük vergi ödersiniz. Ama bu %20'lik gümrük vergisi ürünün gümrüğe geldiği zamanki dolar kuru üzerinden hesaplanıyor. Dolar değişmez ise en fazla benim yaptığım gibi bir vergi ile karşılaşacağınızı umuyorum. Hatta fiyatı düşük beyan ederlerse belki daha az vergi ödersiniz.
Her bir kargonun vergisi ayrı hesaplanıyor. Bu vergilerin hepsini toplu ödemiyorsunuz. Gelen kargoya göre ödüyorsunuz.

Aliexpress'ten aldığım, 2020 Ocak ayında bana ulaşan ve fiyatı 5$ olarak bildirilen tornavida bits ucu setinin vergi hesaplaması şöyleydi:
IMG_20200527_232129.jpg

IMG_20200527_231738.jpg

Son düzenleme:

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Arkadaşlar fiyatlandırma konusunda şunu söyleyebilirim.
Gumruk sunma ucreti sabittir.
damga vergisi sabittir.
gumruk vergisi memurun keyfine kalmıştır.
Yani size gelen ürünlerin fiyatlarını en ayrıntısına kadar bakmaz, baksada sipariş veren kullanıcılar genellikle 10 dolarlık siparişini 1 dolar olarak yazmasını ister satıcıya, memur da o fiyata göre işlemi yapar. Bazılarının paket fiyatını referans almayıp internetten benzer bir ürün fiyatını bakıp ona göre gümrük vergisi yazdığı da çok olur. Mesela en büyük örnek olarak şunu verebilirim. Çin'de çakma ürünler var malumunuz. Öyle birebir kopya ürünler varki memurlar bazen ürünü orijinal zannedip orijinal fiyatına bakıp internetten ona göre vergi kesiyor. Çok iyi çakma airpods'larda bu durum bazen olabiliyor melesa. O nedenle diyeceğim o ki Gumruk vergisi= kısmında ne yazacağı net belli değildir.