Soru aliexpress vergi ne kadar gelir

CrAzY16FoX

Asistan
aliexpress ten tevsiye etmem genellikle çakma isim ve gpu kullanıyorlar eğer butcen 250 tl gibiyse 2. el r7 240 alabilirsiniz almak istemiyorsanız biraz daha biriktirip sıfır alabilirsiniz
 

10021997

Üyecik
aliexpress ten tevsiye etmem genellikle çakma isim ve gpu kullanıyorlar eğer butcen 250 tl gibiyse 2. el r7 240 alabilirsiniz almak istemiyorsanız biraz daha biriktirip sıfır alabilirsiniz
Arkadaş haklı, benim bir arkadaşım 3 yıl önce falan laptopuna ssd almıştı ucuz diye. Ürün geldikten sonra araştırdı çakma çıkmıştı. Bir de sizin bu alacağınız ekran kartına hiç yorum falan da yapılmamış riske girmeyin hiç. İlla da alacaksanız yorumları ve puanı iyi olanını bulun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Vergi işini de bildiğim kadarıyla ürünün kendisi 245 tl'ye denk geliyor. Size maliyeti ekran kartı ötv vergisine dahilse 360 tl civarına gelir toplamda. Ötvye dahil değilse 300 tl civarına gelir.
 
Son düzenleme:

bilexsamet

Profesör
Kısaca ödeyeceğiniz vergi ve ücretler şöyle;
-Gümrüğe sunum ücreti
-Damga vergisi
-Gümrük vergisi
-(Duruma göre ÖTV de alınabilir)

Açıklama:
1. Alacağınız ürünün fiyatı ne olursa olsun, 8.00₺ Gümrük Sunum Ücreti ve 0.80₺ Damga Pulu Vergisi Ödersiniz. (2020 ücretleri)
2. Alacağınız ürün fiyatının %20'si kadar gümrük vergisi ödersiniz.
3. Eğer alacağınız ürün ÖTV Kanununun Ek (IV) Sayılı listesinde yer alıyorsa bu listede belirtilen oranda ayrıca ÖTV ödersiniz. ÖTV alınırken ürün fiyatı+Gümrük Vergisi'nin toplamı üzerinden vergilendirme yapılır. Ekran kartının ek (IV) sayılı listede bulunup bulunmadığına bakmak lazım.

ÖTV Kanunu Bağlantısı:
Mesaj otomatik birleştirildi:

ÖTV Kanunu'nun Ek (IV) sayılı listesine baktım. Ekran kartı ile ilgili bir bilgiye/ibareye rastlamadım.

Muhtemelen ekran kartı için ÖTV alınmayacaktır. Ben öyle değerlendiriyorum. Tam olarak konuyu bilen arkadaş varsa düzeltsin lütfen.

Ama gelen ürünlerin vergilendirmesi genelde bizim hesapladığımızdan daha düşük çıkıyor. Çünkü satıcı ürünü sattığı fiyattan daha düşük bir fiyata satmış gibi ürünün pakedine fiyat basıyor. Yani siz ürünü 10 Dolar'a aldınız diyelim. Satıcı bunun fiyatına kargo pakedinde 5 Dolar yazıyor. Doğal olarak gümrük vergisi hesaplanırken paketteki fiyat üzerinden gümrük vergisi hesaplaması yapılıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani 34.83$ ürününüz bugün (Dolar:6.94₺) Türkiye'ye gelmiş olsa ve satıcı kargo pakedine ürün fiyatını 34.83$ olarak bildirse şöyle olur:

Ürün Fiyatı: 34.83*6.94=241.72₺
Gümrük Vergisi: 48.34₺
Gümrüğe Sunma Ücreti: 8₺
Damga vergisi: 0.80₺
ÖTV: 0₺ (Çünkü; aldığınız ürünün ÖTV Kanunu'nun ek ıv sayılı listesine girmediğini hesap ettik)
TOPLAM: 298.86₺
 
Son düzenleme:
Üst