Aliexpress Korona Virüsü

Bu konuyu okuyanlar

Kubilayhan014

Doçent
Reaksiyon puanı
182
Merhaba arkadaşlar Aliexpressten bir siparişim var henüz gelmedi ama aklıma şuanda gündem olan korona virüsü geldi. Oradan gelen ürününde bu virüsün bulaşma ihtimali varmıdır. Sipariş suanda yolda. Belki de bu siparişte virus bulaşma tehlikesi olduğu için elime hiç ulaşmayadabilir. Siz ne düşünüyorsunuz?

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Elinize ulaşır. Ticaret yasağı yok. Ayrıca önemli olan kişilerle temas etmemek, Açıkta virus 48 saat yaşıyor.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
olur mu olur ama şöyle de bir durum yok mu. biz sadece bizzat kendimizin alıcı olarak aracı olduğumuz durumları dikkate alıyoruz şuan ,halbuki ordan diğer insanların aldığı ve bize sattığı bissürü ürün yok mu,atıyorum ben daha geçen gün dell bilgisayar aldım evet bunu ben gittigidiyordan aldım ama sonuçt menşei neresi : çin.

....

elbette ihtiyatlı olmak iyi bişey ama ... biraz da oluruna bırakmak da gereken bir diğer birşey olabilir.
nerdeyse emin olduğum bir düşüncem var birkaç ay olmadı bir iki yıla bu konuda tarihe karışacaktır :)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Ürün ne zaman kargoya verildi ve hangi şehirden kargolandı önemli olan bu.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,744
Merhaba arkadaşlar Aliexpressten bir siparişim var henüz gelmedi ama aklıma şuanda gündem olan korona virüsü geldi. Oradan gelen ürününde bu virüsün bulaşma ihtimali varmıdır. Sipariş suanda yolda. Belki de bu siparişte virus bulaşma tehlikesi olduğu için elime hiç ulaşmayadabilir. Siz ne düşünüyorsunuz?
Satıcınızın ülkesi nedir?

Kubilayhan014

Doçent
Reaksiyon puanı
182
olur mu olur ama şöyle de bir durum yok mu. biz sadece bizzat kendimizin alıcı olarak aracı olduğumuz durumları dikkate alıyoruz şuan ,halbuki ordan diğer insanların aldığı ve bize sattığı bissürü ürün yok mu,atıyorum ben daha geçen gün dell bilgisayar aldım evet bunu ben gittigidiyordan aldım ama sonuçt menşei neresi : çin.

....

elbette ihtiyatlı olmak iyi bişey ama ... biraz da oluruna bırakmak da gereken bir diğer birşey olabilir.
nerdeyse emin olduğum bir düşüncem var birkaç ay olmadı bir iki yıla bu konuda tarihe karışacaktır :)
Evet haklısınız ama dell bilgisayarınız ülkemize geldiğinde Çin'de böyle bir virüs yoktu belkide. Benim aldığım ürün de 2 3 hafta önce kargoya verildi ama aklıma takılmadı değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

Satıcınızın ülkesi nedir?
Çin

Korkudan ürün gelince direk atmayı düşünür hale geldim. ??

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94

....

Yeni bir şey değil ki bu, 2017'den beri bilinen S.A.R.S virüsünün türevi. Birden hortlamadı yani.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Yeni bir şey değil ki bu, 2017'den beri bilinen S.A.R.S virüsünün türevi. Birden hortlamadı yani.
Yeni bir şey esasen. İnsanlık için yeni. Bu virüs zaten biliniyordu ancak normal şartlarda insana geçmesi aşırı derecede zor bir virüs. İnsana geçmesi zor olduğu kadar, hayvandan hayvana geçmesi de zor. Ancak bu tüketilen yılan veya yarasa sonucu virüs insan vücuduna girince orada mutasyona uğruyor. Bu yüzden insandan insana bulaşması da kolay hale geldi. Virüs biliniyordu ancak bu virüs mutasyon geçirdiği için eldeki bilinen veriler bir işe yaramıyor.

Kubilayhan014

Doçent
Reaksiyon puanı
182
Yeni bir şey esasen. İnsanlık için yeni. Bu virüs zaten biliniyordu ancak normal şartlarda insana geçmesi aşırı derecede zor bir virüs. İnsana geçmesi zor olduğu kadar, hayvandan hayvana geçmesi de zor. Ancak bu tüketilen yılan veya yarasa sonucu virüs insan vücuduna girince orada mutasyona uğruyor. Bu yüzden insandan insana bulaşması da kolay hale geldi. Virüs biliniyordu ancak bu virüs mutasyon geçirdiği için eldeki bilinen veriler bir işe yaramıyor.
Anladım doğrudur. Avrupa'ya da sıçradığını duydum.

Şuanda bence Aliexpres satışlarını etkiler bu virüs sadece benim aklima gelmiş olamaz

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
Ürünü eldivenle aç dezenfekte et eğer digital bir ürün değilse 1-2 dk ısıt sıcak mikrobu öldürür sonra sıkıntı olmaz

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
virüs insandan insana ve hayvandan insana geçiyor bir şey olmaz ama dezenfekte edebilirsin istersen

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Kullandığınız ürünlerin yarısına yakını made in China hatırlatayım. Böyle ürünlerden bulaşan birşey olsa illa bir önlem alınırdı.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Sizin için ve duyanlar için yeni, insandan insana bulaşıcılığı hayvandan insana geçişi de yeni değil. Her virüs mutasyona uğrar. Corona virüsüne özgü değil. Virüsleri bakterilerden ayıran bir özellik de bu. Size ve insanlara yeni gibi gelmesinin sebebi pandemi tehdidi oluşturması.

Bende çinden 6 ocakta kol saati siparis ettim.Nasıl dezenfekte edebilirim?
İçin rahat edecekse ve saatin Su geçirmezse hastanelerde kullanılan el dezenfektanı ile yıka. Eczanelerde bulabilirsin.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Sizin için ve duyanlar için yeni, insandan insana bulaşıcılığı hayvandan insana geçişi de yeni değil. Her virüs mutasyona uğrar. Corona virüsüne özgü değil. Virüsleri bakterilerden ayıran bir özellik de bu. Size ve insanlara yeni gibi gelmesinin sebebi pandemi tehdidi oluşturması.

İçin rahat edecekse ve saatin Su geçirmezse hastanelerde kullanılan el dezenfektanı ile yıka. Eczanelerde bulabilirsin.
Bana yeni gelmiyor. Ben 2018 yılından beri olanların farkındayım. İlk ciddi teşhisi de 2019 haziran ayında duydum. Uzun zamandır konu hakkında kendi çapımda araştırmalar yürütüyorum zaten.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
valla hiç mikrobiyoloji dersi almadım veya kendim özel bi çalışma da yapmadım bununla alakalı ,daha çok sinir sistemi ile alakalı şeyler işledik fakat şunu da biliyorum

bakteriler de değişime uğrar...
hatta bu sebeptendir ki mesela antibiyotik aldığınızda doktorun reçete ettiği şekilde veya prospectusta yazdığı gibi kullanmak çok önemli. mesela ilk iki gün aldınız (zamanlama eğer 5 gün almanız gerektiği şeklinde belirtilmişse) o zaman o 2 gün olarak aldığınız antibiyotiğin faydası olmadığı gibi zararı dahi dokunur. çünkü bakteri değişime uğrar ve birde o aldığınız antibiyotiğe karşı direnç geliştirir.

bakteriler zaten prokaryot hücreler yani zarla çevrili organelleri ve sitplazma zarı yoktur.
rna ve dnası sitplazmada dağılmıştır
sonuç: bana göre bakterilerde mutasyona uğrayabilirler..(gerçi bu fen alanı ,ondan bana göresi sana göresi olmaz genelde ama ben bu konuya has çok bilgili olmadığımdan öyle yazdım :) )

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Bence o kadar korkulacak bişey değil. Korkulacak bişey olsa daha fazla gündem olurdu

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Bana yeni gelmiyor. Ben 2018 yılından beri olanların farkındayım. İlk ciddi teşhisi de 2019 haziran ayında duydum. Uzun zamandır konu hakkında kendi çapımda araştırmalar yürütüyorum zaten.
2003

Şu an karantinaya alınan şehirlerde, 2003’teki tedavi yöntemi uygulanıyor. SARS tedavisi. Farazi konuşmamak lazım.

Arkadaşlar aliexpress mevzusu da şudur. Virüsler bakterilerden farklı olarak yaşamak ve üremek için canlı bir organlzmaya parazit olarak yerleşmek durumundadır. Yerleşmediği takdirde dış ortamda yaşam süreleri virüse göre değişir. Mesela HIV yarım saat yaşar. Corona için bu süre 48 saat, konak süresi 4-5 gün, semptomların ortaya çıkması da 14 gün olarak gözlenmiş görünüyor. Bulaş yaşamış bir kişiyle temas etmemek önemli olan bu.

valla hiç mikrobiyoloji dersi almadım veya kendim özel bi çalışma da yapmadım bununla alakalı ,daha çok sinir sistemi ile alakalı şeyler işledik fakat şunu da biliyorum

bakteriler de değişime uğrar...
hatta bu sebeptendir ki mesela antibiyotik aldığınızda doktorun reçete ettiği şekilde veya prospectusta yazdığı gibi kullanmak çok önemli. mesela ilk iki gün aldınız (zamanlama eğer 5 gün almanız gerektiği şeklinde belirtilmişse) o zaman o 2 gün olarak aldığınız antibiyotiğin faydası olmadığı gibi zararı dahi dokunur. çünkü bakteri değişime uğrar ve birde o aldığınız antibiyotiğe karşı direnç geliştirir.

bakteriler zaten prokaryot hücreler yani zarla çevrili organelleri ve sitplazma zarı yoktur.
rna ve dnası sitplazmada dağılmıştır
sonuç: bana göre bakterilerde mutasyona uğrayabilirler..(gerçi bu fen alanı ,ondan bana göresi sana göresi olmaz genelde ama ben bu konuya has çok bilgili olmadığımdan öyle yazdım :) )
Verdiğiniz örnek hiç uymuyor. Bakterinin direnç kazanıp bağışıklığa uğramasıyla mutasyon aynı şey değil.

Son düzenleme:

Ata0000000101010

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Saat su geçirmez değil ama su geçiriyor olmasına rağmen Eczaneden dezenfektan alıp temizlemeyi düşünüyorum.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Verdiğiniz örnek hiç uymuyor. Bakterinin direnç kazanıp bağışıklığa uğramasıyla mutasyon aynı şey değil.

hayır burda böyle olduğuna dair referans var,bu gösterilmiş.sizin analdığınız şekilde değil bu arada tam olarak

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Gönderdiğiniz linki okudunuz mu? Yoksa yazdığımı görüp alelacele google araması yazıp copy paste mi yaptınız?

These mutations are random and can be located anywhere in the DNA. Mutations can also form due to external factors like radiation or harmful chemicals. Virüslerde böyle birşey yok. Virüsler mutasyona açık ve dış etkene bağlı değil. Bakteriler gibi bir etkileşim içine girmek zorunda değiller. Bakteriler kararlıdır. Dış ortamda yaşarlar. Virüsler dayanıklı değil.

Son düzenleme:

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
yani şurada çok çık bi cümle var (sizin anladığınızla benim söylediğim şeyin aynı olduğundan emin değilim)

Results of mutations can produce changes in structural or colony characteristics or loss in sensitivity to antibiotics. Some potential consequences of mutations are as follows:
  • Auxotrophs: have a mutation which leaves an essential nutrient process dysfunctional.
  • Resistant mutants: can withstand the stress of exposure to inhibitory molecules or antibiotics secondary to acquired mutation.
  • Regulatory mutants: have disruptions on regulatory sequences like promotor regions.
  • Constitutive mutants: continuously express genes that usually switch on and off as in operons.
Ref: Bacterial DNA Mutations - StatPearls - NCBI Bookshelf

benim söylediğim şey şu: bakteriler mutasyona uğrayabilir. bu mutasyonlar sonucu antibioticslere karşı sesitivite / hassasiyet (yani resistent burdaki benim anladığım bi nevi direnç) kazanabilmekteler.

siz ise başta sanıyorum (değiştirmediyseniz bilmiyorum) bakterileri virüslerden ayıran özelliğin bakterilerin mutajenik olmadığı yada mutasyona uğramayacağı şeklinde idi. bunlarda üstteki bağlantıyla çelişki içersinde.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Mutejenik özellikleri kıyaslanamaz. Söylediğiniz gibi yazmışım haklısınız. Mutejenik özelliği virüsler gibi değil demeliydim. Virüslerden farklı.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Mutejenik özellikleri kıyaslanamaz. Söylediğiniz gibi yazmışım haklısınız. Mutejenik özelliği virüsler gibi değil demeliydim. Virüslerden farklı.

yani benim bildiğim kadarıyla ,virolojide kendi içersinde bambaşka bir alan olarak kabul edilebilmekte. çünkü bazı bilim insanları onları canlı olarak tasnif etmemekteler. çünkü asli bir üreme özeliği yok bildiğiniz üzere. bazı virüslerde genom materyali sadece rna dır.(örnek: retrovirüsler spesifik: hiv böyledir.)

ve virüs ökaryot yda prokaryot bir hücreye kendi genomunu eşleterek çoğalır.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
2003

Şu an karantinaya alınan şehirlerde, 2003’teki tedavi yöntemi uygulanıyor. SARS tedavisi. Farazi konuşmamak lazım.

Arkadaşlar aliexpress mevzusu da şudur. Virüsler bakterilerden farklı olarak yaşamak ve üremek için canlı bir organlzmaya parazit olarak yerleşmek durumundadır. Yerleşmediği takdirde dış ortamda yaşam süreleri virüse göre değişir. Mesela HIV yarım saat yaşar. Corona için bu süre 48 saat, konak süresi 4-5 gün, semptomların ortaya çıkması da 14 gün olarak gözlenmiş görünüyor. Bulaş yaşamış bir kişiyle temas etmemek önemli olan bu.

Ben onu demiyorum. 7. tür olarak adlandırılan bu korona virüsünün ilk tespit tarihi Nisan 2018 olarak biliniyor. Çin Askeri Enstitüsü tarafından bu tespit yapılıyor ve ardından Wuhan'da açılan laboratuvarda bu virüs üzerinde Çin hükümeti çalışmalarına başlıyor. İnsan üzerindeki ilk vakalar ise Haziran 2019'da düzenlenen ve 40.000 kişinin katılım gösterdiği bir etkinlik sonrası 8 kişide görülüyor. Bu virüs uzun süredir var zaten ancak hayvandan insana bulaşması çok zor. Ne olduysan Wuhan'da kurulan laboratuvar sonrası başlıyor her şey.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
yani benim bildiğim kadarıyla ,virolojide kendi içersinde bambaşka bir alan olarak kabul edilebilmekte. çünkü bazı bilim insanları onları canlı olarak tasnif etmemekteler. çünkü asli bir üreme özeliği yok bildiğiniz üzere. bazı virüslerde genom materyali sadece rna dır.(örnek: retrovirüsler spesifik: hiv böyledir.)

ve virüs ökaryot yda prokaryot bir hücreye kendi genomunu eşleterek çoğalır.
Priyonlar var çünkü, deli dana gibi. Hücre zarı olmayan virüsleri canlı kabul etmiyorlar.

temmuzz

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Ben onu demiyorum. 7. tür olarak adlandırılan bu korona virüsünün ilk tespit tarihi Nisan 2018 olarak biliniyor. Çin Askeri Enstitüsü tarafından bu tespit yapılıyor ve ardından Wuhan'da açılan laboratuvarda bu virüs üzerinde Çin hükümeti çalışmalarına başlıyor. İnsan üzerindeki ilk vakalar ise Haziran 2019'da düzenlenen ve 40.000 kişinin katılım gösterdiği bir etkinlik sonrası 8 kişide görülüyor. Bu virüs uzun süredir var zaten ancak hayvandan insana bulaşması çok zor. Ne olduysan Wuhan'da kurulan laboratuvar sonrası başlıyor her şey.
Mers-Cov literatürdeki adı. 2012 yılında Suudi Arabistanda görüldü. Daha fazla bilgiyi bu linkin dış kaynaklar (external links) bölümünden bulabilirsiniz.

Coronaviruses were discovered in the 1960s; the earliest ones discovered were infectious bronchitis virus in chickens and two viruses from the nasal cavities of human patients with the common coldthat were subsequently named human coronavirus 229E and human coronavirus OC43.[28] Other members of this family have since been identified, including SARS-CoV in 2003, HCoV NL63 in 2004, HKU1 in 2005, MERS-CoV in 2012, and 2019-nCoVin 2019; most of these have been involved in serious respiratory tract infections.
On 31 December 2019, a novel strain of coronavirus, officially designated as 2019-nCoV by the World Health Organization, was reported in Wuhan, China, as responsible for the 2019–20 Wuhan coronavirus outbreak.[29] By 24 January 2020, 25 deaths have been reported and 547 confirmed cases.[30][31] The Wuhan strain has been identified as a new strain of Betacoronavirus from group 2B with an ~70% genetic similarity to the SARS-CoV.[32] The virus was suspected to have originated in snakes,[33] but many leading researchers disagree with this conclusion.[34]

Ata0000000101010

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Ürün Dongguang tan gönderilmiş Wuhanın bulunduğu eyalette değil(Böylgede değil) Haritalardan baktım yol tarifiyle 1030 km gösteriyor aradaki mesafeyi.Ürünü yollayan satıciya sordum gümrükte dezenfeksyon saracağız falan dedi ama gümrükte dezenfeksyon yapcaklarını sanmıyorum.

Ürün ne zaman kargoya verildi ve hangi şehirden kargolandı önemli olan bu.
Ürün Dongguang tan gönderilmiş Wuhanın bulunduğu eyalette değil(Böylgede değil) Haritalardan baktım yol tarifiyle 1030 km gösteriyor aradaki mesafeyi.Ürünü yollayan satıciya sordum gümrükte dezenfeksyon saracağız falan dedi ama gümrükte dezenfeksyon yapcaklarını sanmıyorum

Son mesajlar