Alex'e Göre Fenerbahçe'de Namaz Kılanlar ?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

La Edri

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Alex, namaz kılanı 'aşırı dinci' gördü!

06 Haziran 2010 10:01

Brezilya basınına konuşan F.Bahçe kaptanı Alex'ten ilginç yorum... 'Takım arkadaşların arasında aşırıcı dinci olan var mı?' sorusuna Alex, "hocadan antrenmanları namaz saatine göre ayarlanması bile isteniyor." dedi.

MEHMET ÇİFTÇİ'nin haberi

Alex, “Hayatında hiç iyi oynamamış bir insan nasıl iyi veya kötü diye bir oyuncuyu karşılaştırır” dedi

Fenerbahçe kaptanı Alex de Souza, Brezilya’nın Folha gazetesine verdiği röportajda çarpıcı açıklamalar yaptı. Sorulara büyük bir içtenlikle cevap veren tecrübeli oyuncu futbol üzerine ilginç tespitlerde bulundu.

- Brezilya ekibinin taktik planı hakkında ne düşünüyorsun?
“Dunga’nın futbolu biraz savunma ağırlıklı. Çok fazla defansif oyuncu ile mücadele ettiğinizde ortaya güzel futbol çıkmıyor. Ben de bu futbolu beğenmiyorum.”

- Adriano sence neden çağrılmadı?
“Bu Dunga’nın suçu değil. Dunga bir futbolcunun hem saha, hem de saha dışı davranışına göre takım oluşturuyor. Adriano’nun özel yaşantısındaki olaylar Dunga’nın suçu değil. Bana göre hoca Adriano’yu son dakikaya kadar düzelmesi için bekledi ancak olmadı.”

- Bu özel yaşantıyla gündeme gelmek sanki futbolda yaygınlaşmaya başladı...
“Her fubolcunun bir özel yaşantısı var. Saygı duymak gerek. Öyle futbolcular gördüm ki, geceleyin dışarı çıkıp, içmek, eğlenmek istiyordu. Yapıyordu da... Ancak ertesi gün antrenmana sapasağlam geliyordu. Böyle durumları kınamamak lazım. Burada önemli olan futbolcunun sağlığına dikkat etmesi ve zamanında istenilen yerde olmasıdır.”

- Kamplardan hoşlanmıyorsun galiba?
“18 yaşımdan bu yana kamplardan hiç hoşlanmadım. Kampların futbolcular üzerinde yararlı olduğunu sanmıyorum. Futbolcuları bir yere kilitlemenin, hep aynı şeyleri yapıp, aynı şeyleri yemenin bir fayda getireceğini düşünmüyorum.”

- Televizyonda tartışmalı futbol programlarını izliyor musun?
“Futbolu saha dışında analiz etmek çok kolay. Ancak bu tartışmalardan çok sey öğreniyorum. Çoğu analizciler, benim sahada uyuduğumu, yavaş futbol oynadığımı, futbolu soğuttuğumu ileri sürüyor. Seyirci futbolu televizyonda seyrederken bunları zaten görüyor, değerlendirmesini yapıyor. Roberto Carlos, milli takıma çağrılırsam gençlere örnek olabilirim demişti. Ardından yorumcular, Carlos’un emekliye ayrılmasını, oyun oynamamasını, bira içip eğlenme zamanının geldiğini söylediler. Bunun futbol ile ne alakası var? Carlos bira içmek isterse evinde içer, eğlenmek isterse bunu kimseye söylemeden yapar. Televizyonda bu tür eleştiriler yaptığınızda dikkatli olmak zorundasınız, sosyal olarak problemli toplumlarda bu tür eleştirilere insanlar büyük önem veriyor.”

- Brezilya ve Türkiye’de medyanın futbola bakış açıları nasıl?
“Hep aynı polemikler... Eski bir futbolcu, ki hayatında hiç iyi futbol oynamamış, birden futbol yorumcusu olup iyi futbolcuyu tartışır hale geliyor. Ama sen hiç iyi futbolcu olmadın ki... Nasıl iyi ve kötü futbolcuyu karşılaştırırsın! Adam sırf tartışma yaratmak için yorumcu oluyor.

- Türkiye’de günlük hayatın nasıl geçiyor. Brezilya ile farkı var mı?
“Buradaki hayat Brezilya ile aynı. Sadece en çok tiyatroyu özledim. Lisan bilmedigim için tiyatroya gidemiyorum.”

- Dini konular nasıl, seni şaşırtıyor mu?
“Başlangıçta evet şaşırdığım oldu ama artık alıştım.”

- Kulüpte, takım arkadaşların arasında aşırıcı dinci olan var mı?
“Bazı oyuncular namaz kılmak istiyor. Teknik direktörlerden antrenmanları namaz saatine göre ayarlanması bile isteniyor.

- Futbolcu olarak çalıştığın en iyi teknik direktor kim?
“Luxembourgo.”

- Ya Scolari?
“Harika bir hoca ama futbola bakış açımız farklı...

- Dünya Kupası’nı kim kazanır?
“Geleneksel olarak Brezilya, İngiltere favori. İtalya’yı da pas geçmemek lazım. Bence Hollanda da iyi bir takım kurdu...”

- Ya Arjantin?
“Arjantin iyi ama İspanya daha güçlü. Favori takımları özel maçlarda gösterecekleri performansa göre değerlendirmek gerek.”

Türkçe’yi öğrenemedi!
Uzun bir süredir Türkiye’de bulunan Alex de Souza, Türkçe’yi anladığını ancak konuşamadığını söyledi. Brezilyalı yıldız, Fenerbahçe’nin 100 yılı aşkın bir tarihe sahip bulunduğunu belirtirken, “Avrupa’da maç oynadığımızda çevre ülkelerde yaşayan Türkler adeta maçımıza akın ediyor, bizi hiçbir yerde yalnız bırakmıyorlar” ifadelerini kullandı.

Milliyet

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Neden öyle diyorsun şimdi?

Çünkü insanların inançlarına saygısız, değerlerine duyarsız. Senin başka bir dine mensup olman, ya da başka dindekilerin inançları gereği taleplerde bulunması, onları hakir görme, yaftalama hakkını sana vermez ki % 99 müslüman bir ülkede böyle bir şey demek bile abesle iştigaldir

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Çünkü insanların inançlarına saygısız, değerlerine duyarsız. Senin başka bir dine mensup olman, ya da başka dindekilerin inançları gereği taleplerde bulunması, onları hakir görme, yaftalama hakkını sana vermez ki % 99 müslüman bir ülkede böyle bir şey demek bile abesle iştigaldir

Sen de O'na hakaret ettiğinde O'nun seviyesine inmiş olmuyor musun ama? :) Ondan sordum, yanlış anlama.

new_order

Asistan
Reaksiyon puanı
5

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Ben hakaret etmedim, sesli ve yazılı düşündüm sadece :D

Ayrıca onların seviyelerine inmeyelim diye herşeyi yutarsak, bi gün kalp krizi geçiririz :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
çünkü cigersiz dememle aynı sebepten demiş
laf olsun torba dolsun die yorum yapmana gerek yok bu bir röportaj ve o da soruya cevap vermiş, bir yorumda bulunmamıs nie aksi bir şey sölemişcesine kendi yorumunu katarak o şekilde sölediğini insanlara düşündürtmeye çalışıyorsun?

Mesajından hiçbir şey anlamadım.

---------- saat 12:04 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:04 eklenmişti ----------

Ben hakaret etmedim, sesli ve yazılı düşündüm sadece :D

Ayrıca onların seviyelerine inmeyelim diye herşeyi yutarsak, bi gün kalp krizi geçiririz :)

Haklısın da çaktırmadan laf sokacaksın öyle durumlarda. :D

new_order

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Demek istediğim eğer ben mr_raine cigersiz deseydim, o da ''alex cigersiz'' o sebepten demiş, ama gereksiz yere bi yorum... röportajda eğer hayır antremanlar namaza göre ayarlanmamalı dese mr_raine hak verirdim bi derece ancak cümlesi yoruma açık değil nasıl öle bi sonuc cıkarttı anlamış değilim.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Brezilya basınına konuşan F.Bahçe kaptanı Alex'ten ilginç yorum... 'Takım arkadaşların arasında aşırıcı dinci olan var mı?' sorusuna Alex, "hocadan antrenmanları namaz saatine göre ayarlanması bile isteniyor." dedi.

Bu cümle yeterince açıklayıcı...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Demek istediğim eğer ben mr_raine cigersiz deseydim, o da ''alex cigersiz'' o sebepten demiş, ama gereksiz yere bi yorum... röportajda eğer hayır antremanlar namaza göre ayarlanmamalı dese mr_raine hak verirdim bi derece ancak cümlesi yoruma açık değil nasıl öle bi sonuc cıkarttı anlamış değilim.

Hıı, sen rain'e dedin yani onu. Tamam o zaman, ben aradan çekileyim. :)

---------- saat 12:18 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:17 eklenmişti ----------

Bu cümle yeterince açıklayıcı...

Arkadaşı anladım ben. :) Diyor ki: "Alex sadece durumu belirtmiş. Bu durumun olmaması gerektiğini ya da yanlış olduğunu belirtmemiş."

Yani bu durumda senin sözün yanlış oluyor ama Alex'e yöneltilen soruya göre de o anlam çıkıyor işte.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Tuhaf karşılaması normal. Abartılacak bişey yok. Biz namaz kılsak Sultanahmette dışarda turistlerde bize bakar tuhaf tuhaf.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Namaz kılmak, aşırı dincilik değildir. Alexin ne bilgisi var ki bu konuda akıllı yorumlar yapsın, onlara göre müslümanlar, binaları havaya uçuran canlı bombalar. (ikiz kule)

Kendilerini müslüman sananlar, masum insanları bedelsiz bir şekilde öldürüp ve bunu cihat anlayışı gibi dünya basınına vurgulayan müslüman zaten bizden değildir, olumsuz yanı da yabancıların tüm müslümanları aynı kefeye koyup tartmalarıdır.

Namaz konusuna gelince, herkeste analiz edecek bir beyin vardır, isteyen kılar, istemeyen kılmaz bu kadar basittir, ama şunu da unutmamak lazım, kulun ilk hesaba çekileceği durum namazdır.

new_order

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Yahu Türk futbolcusun Brezilyada bi klube transfer oldun, oranın yerel muhabiri gelse sana deseki inançlı futbolcular var mı? bi sorun yaşıomusun tarzından bi soru sorsa cevap olarakta sen pazar günleri dua etmeye gitmek istiyorlar antremanlar buna göre bile hazırlanıo desen Brezilyalı okuyucu sna suna bak gelmiş burda top oynuyor ettiği lafa bak heralde gitcekler sanane cigersiz mi desin?

p.s:Cevaptan cok muhabirin soru sorma stiline bakmak lazım sanki haber cıkarmaya çalışıo aşırı kelimesini koymasa bu yorumları yapmazdınız.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
İnsanların inançlarını yaşamak istemeleri aşırı dincilik değildir. Bu şekilde yaftalamak ciğersizliktir.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Ciğerin olayım Alex bu sorular tuzak sorular. :D :D

new_order

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bakış açısı eksikliği...Tek yönden öle gözüküo demekki
-Hints & Tips-
İrdelemeniz gereken cevap değil soru.

orda aşırı dinci yerine inançlı desede alex aynı cevabı vercektir ama bunu görmek bu kadar zor olmasa gerek:D:D:D

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Burada Alex'a laf etmenin yersiz olduğu kanısındayım.

Namaz kılmanın dinimizde bir yükümlülük olduğunu anlatmamış ki kimse adama. O da aşırı bir eylem olarak algılamış bu hassas noktayı. Kışkırtıcı bir laf etmeye gerek yok.
Bu ayıp bence Alex'in değil en başta takım arkadaşlarının ayıbıdır bana göre.

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
kanı bozuk. sen futbolunu oyna gerisine neden karışıyorsun.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Burada Alex'a laf etmenin yersiz olduğu kanısındayım.

Namaz kılmanın dinimizde bir yükümlülük olduğunu anlatmamış ki kimse adama. O da aşırı bir eylem olarak algılamış bu hassas noktayı. Kışkırtıcı bir laf etmeye gerek yok.
Bu ayıp bence Alex'in değil en başta takım arkadaşlarının ayıbıdır bana göre.
+ 1

new_order

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Dinin vecibelerini madem bu kadar iyi bilen arkadaşlarımızla beraberiz burda sölenen her kötü sözünde gıybet olduğunu sölememe gerek yok sanırım cigersiz dediğiniz kanı bozuk dediğiniz Alexin kul hakkını nasıl ödemeyi planlıosunz? 4taksit yda daha cazip 8taksitle yapabiliriz:D:D:D

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Dinin vecibelerini madem bu kadar iyi bilen arkadaşlarımızla beraberiz burda sölenen her kötü sözünde gıybet olduğunu sölememe gerek yok sanırım cigersiz dediğiniz kanı bozuk dediğiniz Alexin kul hakkını nasıl ödemeyi planlıosunz? 4taksit yda daha cazip 8taksitle yapabiliriz:D:D:D
Alex'e kul hakkı yazılmıyordur belki, müslüman değil sonuçta.

new_order

Asistan
Reaksiyon puanı
5
O da bir kul deil mi?:D illa doğru yolu bulmasımı gerekiyor sen alexin kolunu kopartsan o zmn günah deil yani?:D
kul hakkında din gözetilmez;)

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
O da bir kul deil mi?:D illa doğru yolu bulmasımı gerekiyor sen alexin kolunu kopartsan o zmn günah deil yani?:D
kul hakkında din gözetilmez;)
Bilmiyorum, bilen varsa söylesin. Alex kul mu değil mi? Değilse alalım hemen kaptanlığı. :D

TeamTürk

Asistan
Reaksiyon puanı
12
kelime yanlış bir kere aşırı dinci olsalardı ilk fırsatta alexin ç.k.nü sünnet ederlerdi.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
tamamen yalan o soru böyle sorulmadı alex böyle cevap vermedi.orjinal röportajı bulun isterseniz.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441

Konuyu saptırma. Kimse, namaz kılmak şöyledir, kılınmalıdır, kılmayan şöyledir böyledir demedi. Kılıp kılmadığı için de eleştirmedi ayrıca. Hakkı ödeyeceksem de ben öderim. Sen dert etme.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...