Alevi sunni evliliği

Bu konuyu okuyanlar

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
Ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu konularda?
Benim gözlemlediğim kadarıyla genelde gençler bunu sorun etmiyorlar ama aileler en önemli sorun olarak karşımıza çıkıyorlar...
Zor durum.. derin durum.. Başıma gelmedi ama eminim öyledir.

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence artık yaşam tarzların farkı yok insanların alevi sunni hanifi v.s karkocada olsan inancını yaşıyacan koçan 15 gün oruç tutsun sen 29 yada 30 ne fark edicek anlaştıktan sonra...

asmode

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkdşlar herkes tabikide istediğini düşünmekde ve yaşamkda özgürdür. ailelerin tutumu ise tamammen cağdışı ve kabuledilemez bir yaklaşımdır. ama onlarıda sulamamak gerek onlarda ailelerinden ne yansıtıldıysa nlrı düşünmektedirler. her iki kesim içinde diorum tabiki. ama önmeli olan herkesi inançları ile yargılamamamktır!!!

KesKin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şu an alevi sünni düğünlerinin hepsi aynı. Hiç birinde fark yok. Tabii doğuda ya da başka bir bölgede nasıldır bilmiyorum. Ama Ege bölgesinde düğünlerin hepsi aynı. Fakat düğünlerin dışında farklı olunan nokta yok mu ??? Var. Örneği bizler cammi'ye girmeyiz. Saç taramayız v.s gibi ama bunlardan kaçına kaç alevi uyuyor onu bilmiyorum. Ama şöyle bir şey de düşünülüyor. Aleviler kürtlerle aynı değildir. Bir çok yerde bu yazıyor. Ama kürt'ler kürt. Alevi'ler Alevi. Sünni'ler Sünni'dir...

Sonuçta;
[size=20pt]Hepimiz Kardeşiz[/size]​

gizem durmaz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Eskiyle kıyaslarsak bu durum biraz daha soyutlaşmış durumda. Bildiğim kadarıyla eskiden aileler böyle şeylere daha titizlikle yaklaşırlarmış.Ama bu durum her ne kadar biraz etkisini yitirip yeni nesiller umursamasada ailelerin bu konuda baskıcı oldukları hala ortada.
Kimileri her ne kadar ayrım yapmamak istesede bu durum sesizliğiylede bi engel gibi. İnsanları mezheplerine göre gruplandırıp, sınıflara ayırmak oldukça kötü bir durum. Dedim ya kimileri her ne kadar ayrımcılık yapmak istemeselerde düşünce farklılıkları olsun yaşam şekilleri olsun yinede hep bir uyuşmazlık çıkarıyor. Mesela sekiz senelik bir arkadaşım var.Onunla artık arkadaşlığı geç kardeş gibiyiz diyebilirim. Ama gelin görünkü bizimde böyle bir sorunumuz var. Sorun dediğimden dolayı sakın benimde ayrımcılık yaptığımı düşünmeyim. Demek istediğim şu; eğer henüz 15 yaşında ve arkadaş olan 2 kişinin arasında bu durum ufak prüzler çıkarıyorsa evli 2 insanın arasında daha ne tarz uyuşmazlıklar çıkar bilinmez. Tabii bu durum bi genelleme yani bu her mezhep farlılılıkları olan çiftlerde bu şekilede olacak diye bir şey yok. :]

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar hepimiz insanız, birbirimize saygı duymak gerekir ancak bi de şu açıdan bakmak lazım, peki çocuk doğduğunda ne olacak ??

hangi meshebin kuralları ile yatişecek ??

büyük karmaşa yaşar çocuk dini açıdan...

gizem durmaz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
murmillo dedi ki:
arkadaşlar hepimiz insanız, birbirimize saygı duymak gerekir ancak bi de şu açıdan bakmak lazım, peki çocuk doğduğunda ne olacak ??

Kesinlikle. Tahminimce her zamanki gibi erkek tarafı daha ağır basacak. ;)
Zetan böyle bir duruma şahit olmuştum :]

Mr.Fastfinger

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Dediğin gibi gençler bu konuyu kafasına pek takmıyor ama aileler ciddi problem yaratabiliyorlar.Bana göre ailelerin sorun yaptığı bir evliliği yapmak akıl karı değil.Her zaman başka bir sorun çıkartırlar.O evliliğin ne tadı kalır ne tuzu.Üzülerek belirtiyorumki hala geri kafalı birçok insan var.Kötü bir örneğede şahit oldum.Herkes eşit herkes kardeş ama sorunlar bu şekilde çözülmüyor...

alicia

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ben sorun etmem ailem hiç etmez ister alevi ister hristiyan ne farkederki herkes aynı Allaha inanıyor sonucta

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yani bir sonuca varıcak olursak, "malesef" ki başka mesheplerden insanların haytlarını birleştirmesi çok zor.

kim böyle bişey yapıosa allah kolaylık versin :)

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Bence bu çiftleri bir arada tutmak için Katolik nikahı kıyalım; çocuk on sekiz yaşına kadar Şintoist olsun; ardından başka dine intisap edip etmeyeceğini seçsin. Çocuk ben Pagan olacağım derse annesi ve babası da Türk kavimlerinin eski inanışı olan Tengricilik yoluna geçsin, mutlu mesut yaşasınlar...

<yatışma> derinden, etrafı titrete titrete bir lâ havle çeker </yatışma>

Affedersiniz de, böyle yerde öyle soruya, böyle cevap. Ama müşteri hep haklıdır; en kısa sürede fetva hattı kuracağız ki rahat edin.

Güzel günler dilerim.

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
hayatın acı gerçekleri ;)

kim isterki insanlar böyle saçma şeyler yaşasın ama oluyor...

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
çok samimi bir arkadaşım kız arkadaşı alevi olduğundan ve kızın ailesi istemediginden severek ayrıldılar.. alevi aileler bu konuda çok tutucular

gizem durmaz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Tamam arkadaşlar hepimiz kardeşiz hepimiz biriz hepimiz insanız ve hepimiz eşitiz ama çevredende görüyorsunuzdur herşey oratada. Çift her ne kadar birbirini çok sevsede sorunlar mutlaka olacak az önce verilen çocuk örneği gibi...
Ailelere gelince; kimi aileler gerçekten bu konuyu fazla abartıyor.Çocuklarını uyarıp, onlara yol göstermek tabiki güzel bir şey ama çocuk evlenmek istedikten sonra artık bişey denilemez. Sonuçta herkes kendi hayatının yöneticisidir. Konu alevilik sunnilik yada her ne olursa olsun zaten ailelerin onaya vermediği bir evlilik pek mutluluk verici değildir. Çünkü herkes kendi çocuğu bilir ve en iyide kendisi tanır. Büyüklük, olgunluk ve kendi yaşadıkları tecrübe ilede herşeyin farkındadırlar. İlerleyen zamanlarda da çocukta bunun farkına varır.

emubaltaci dedi ki:
çok samimi bir arkadaşım kız arkadaşı alevi olduğundan ve kızın ailesi istemediginden severek ayrıldılar.. alevi aileler bu konuda çok tutucular

Hemde oldukça fazla...

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
murmillo dedi ki:

Aynen ama genede Sevdimmi,bunları unutabilirim,Allah(c.c) unutturmasın
Ama yaparsam,Çocuğuma zibidilik haricinde karışmam"küpe,homo,sigara,içki,lez,tembellik"bunların yanlış olduğunu anlamak için kahin olmaya gerek yok,
Büydüğü zaman Kendisi neyin ne olduğunu bilicektir,baktımki yanlış gördüğüm bir yolda gidiyor,onunla beraber doğrusunu ararız ,O kazanırsa ben onun dediğini olurum yada yaparım(şahsen),Ben kazanırsam,ne yapması gerektiğini bilir,yapmazsada zorlamam,Bu Onun hayatı

murmillo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
eğitim önce ailede başlar, aile kendi içinde çatışırsa hem de inanç konusunda çocuğun psikolojisi ergin yaşlarda büyük bir boşluğa düşer.

keşke herkes sizin gibi düşünse acı_gerçek...

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
alicia dedi ki:
ben sorun etmem ailem hiç etmez ister alevi ister hristiyan ne farkederki herkes aynı Allaha inanıyor sonucta

ayyy çok güldüm yaa :D:D:D
herkes aynı Allah'a inanmıyo ama.(ek bilgi)

konuyla ilgili yorumuma gelince bi alevi kızı hayatta almam.onlarda beni almasın zaten.dinlerimizin uyuşmadığı birisiyle yapamam diye düşünüyorum...

gizem durmaz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
yer6 dedi ki:
alicia dedi ki:

konuyla ilgili yorumuma gelince bi alevi kızı hayatta almam.onlarda beni almasın zaten.dinlerimizin uyuşmadığı birisiyle yapamam diye düşünüyorum...

Alevi bi kızı hayatta almam demek yerine alevi bir kızla evlenmeyi düşünmüyorum diyebilirdin. Belki ölye demek istedin ama demeyi beceremedin. Sanki alavi kızları küçümsüyormuşsun gibi olmuş. Yorum yazarken daha dikkatli ol.
Bu arada uyuşmayan din değil mezheptir. Aleviler de sunniler de müslümandır.

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
gizem durmaz dedi ki:
yer6 dedi ki:
alicia dedi ki:

Alevi bi kızı hayatta almam demek yerine alevi bir kızla evlenmeyi düşünmüyorum diyebilirdin. Belki ölye demek istedin ama demeyi beceremedin. Sanki alavi kızları küçümsüyormuşsun gibi olmuş. Yorum yazarken daha dikkatli ol.
Bu arada uyuşmayan din değil mezheptir. Aleviler de sunniler de müslümandır.

iki cümlede aynı kapıya çıkıyo tamamiyle hemde.alevi birisini hiç kimseyi küçümsemediğim gibi küçümsemem.yanlızca inanışlarımız ve dünya görüşlerimizin farklı olduğu için almam dedim.yorumları benim dikkatli yazmam sözkonusu diil.çünkü tamamiyle doru yorumlar.ayrıca benim cvp yazdığım yorumda " ister alevi ister hristiyan ne farkederki herkes aynı Allaha inanıyor sonucta" yazılmış.ben bunun için herkes aynı şeye inanmıyo dedim.yorumları DOĞRU OKU...

patrick

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
19
alicia dedi ki:

hmmm o zaman hristiyan olmamızda bi' sakınca yok yani öyle mi alicia! konu alevilik ile sünnilik arasındaki bir münasebet... Allah'a inanışla alakalı değil, İslamiyet'in koyduğu kurallara bu iki meshebin bakış açıları ile ilgili...
--------------
konuya gelirsek;
bırakında bu iki meshebe sahip kişiler bu problemi çözsünler(çözecekleri bir ehil kişi mutlaka bulacaklardır).. Alakasız açılan(!) bir konunun alakasız yorumları arasında yanlış anlaşılmalar ve saptırılmalar ya da buna mahal vermeler olabilir. bu tür konular, mühim konular ve herkesin yorum yapmaması ve kendini sakınması lazım kanaatini taşıyorum... bazıları da aklına gelen her düşünceyi konu başlığı olarak seçmese iyi olur!.. forumdan mı öğreneceksin bu konunun cevabını? yoksa bakın ne kadar farklı düşüncelerim var, farkımı farkedin mi demeye getiriyorsun!? "konuma alakalı yada alakasız yorumlar olsun ve uzayıp gitsin yeter, tatmin olurum" düşüncesine sahip olmaktan ve ciddiyetsizlikten başka bişey değil bu hareket...

hörmetlerimi fışkırtırım

tacettin37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
BENDE ALEVİ OLDUĞU İÇİN ÇOK SEVDİĞİM KIZ ARKADAŞIMDAN AYRILMAK ZORUNDA KALMIŞTIM. ALEVİLER BU KONUDA ÇOK TUTUCU HAKKATEN

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
tacettin37 dedi ki:
BENDE ALEVİ OLDUĞU İÇİN ÇOK SEVDİĞİM KIZ ARKADAŞIMDAN AYRILMAK ZORUNDA KALMIŞTIM. ALEVİLER BU KONUDA ÇOK TUTUCU HAKKATEN

Tacettin forum kurallarına göz atarsan seviniriz

http://www.shiftdelete.net/forum/index.php?action=kurallar

Arkadaşlar konuya gelince

Tabikide hepimiz aynı Allah'a iananıyoruz ama geçmişten günümüze kadar gelen Örf ve Adetleri görmemezlikten gelemeyiz
Sonuç olarak herkesin ve her kesimin değer yargılarına saygı duymalıyız

semiramis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya siz ailelerinizlemi yaşayacaksınız yoksa evleneceğiniz kişi ilemi herkesin değer yargıları farklıdır ama sonuçta hiç alakasız görünen iki kişi çok uyumlu ise birbirleri ile anlaşıyorsa başka ne olabilirki

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
semiramis dedi ki:
ya siz ailelerinizlemi yaşayacaksınız yoksa evleneceğiniz kişi ilemi herkesin değer yargıları farklıdır ama sonuçta hiç alakasız görünen iki kişi çok uyumlu ise birbirleri ile anlaşıyorsa başka ne olabilirki

Sanırım foruma üye olanlar kurallara hiç göz atmıyo :D
Semiramis
http://www.shiftdelete.net/forum/index.php?action=kurallar

Hiç alakasız görünen iki kişi çok uyumlu ise birbirleri ile anlaşıyorsa başka ne olabilirki *-*-*-*- diyosun ama değer yarğıları zaman zaman bu ilişkiyi zedeleyebilir
Bazen Örf ve Adetler herşeyden önce gelir
Saygılar

darth_sith

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eşim alevi ben sünniyim.4 yıldır evliyiz. çok uğraştık ama sonunda oldu. daha ne yazayım ki ?

gizem durmaz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
darth_sith dedi ki:
Eşim alevi ben sünniyim.4 yıldır evliyiz. çok uğraştık ama sonunda oldu. daha ne yazayım ki ?

İnşallah ömür boyunca hep mutlu olsunuz ^^

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
darth_sith dedi ki:

Allah mesut bahtiyar etsin bizde ne diyelim ki??? ???

darth_sith

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Daha ne yazayımki derken arkadaşlar yanlış anladılar galiba. Sadece çok isteyince ve direnince bazı şeyleri aşabiliyorsunuz sadece bunu demek istemiştim.

cimgo1903

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben sünniyim , sevdiğim kız alevi. ama bizi ayıracaklar belli. elimden geelni yapıcam ama. anlamadığım konu, bu kadar zor mu? seviyoruz birbirimizi allah şahit. neden sevgimizden vazgeçelim ki, bu nasıl iş ? hiç mi istemezler aileler çocuklarının mutluluğunu? allah böyle aşk yaşayanların yardımcısı olsun?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Selamün alüküm arakadaşim sözlüm alevi ama babam bilmiyor bu konuyu ögrediyinde bana cok kirilicak benden babami üzüleçek ve ileride cocugumun ben benim gibi olmasini dinimiz yönelik olmasindan yanayim bu konuda kafam cok karişik