Alevi sunni evliliği

Bu konuyu okuyanlar

Amanda

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Türk-Kürt-Alevi-Sunni-Çerkez-Laz-Göçmeni vs. vs. bir çatı altında yaşıyorsan gerisi boş.Tabi bizim insanımız biraz cahil olduğu için çok önem verirler böyle şeylere, önemli olan karakter. Kalpler bir olsun yeter.İleride de çocuğun kendi tercihi olur fazla abartılacak bir şey değil.
Bazı arkadaşlar da aleviler çok tutucu falan demiş aslında onlar çok fazla toplum altında ezildikleri için ve bağımsız bir şekilde bunu dile getiremedikleri için öyleler.Tutucu olduklarından değildir yani.

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Shiftdelete Alo Fetva Hattına Hoşgeldiniz

Soru saçma cevaplar ondan da saçma

Uğurcan7

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben Aleviyim,Sünni arkadaşlarım var kardeşim gibiler,ablaları ablam gibidir,anaları anam gibidir.Sülalemizde bir tane Sünni gelinimiz var çok şeker bir abladır kendisi,hiç kimse ses çıkarmadı,her zaman görüşürüz.Yani sonuçta hepimiz kardeşiz,aynı topraklarda yaşıyoruz,din kardeşiyiz...
'İki gönül bir olunca samanlık seyran olur.' demişler...

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
hiristiyan yahudu budist ile musluman evleniyorda kimse gig demiyor. alevi sunni evliliginde neden herkes karsi
iki kisi sevmise digerlerine birsey yemek duser

CuMaAli

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Sizin Dünya görüşünuze uymayan sorular saçma mi oluyor .

Bu sorular sünni veya alevi alimine sorulacak sorular değil mi?

Sorunun cevabını vermesi gereken sünni veya alevi alimler değil mi?

Benim cevabımdan sen öyle bir sonucu nasıl çıkardın.

Reaksiyon puanı
10,324
kıymetli arkadaşlar ben böyle bir konu başlığı açılmamasını temenni ederdim, ama madem [MENTION=365]seciL[/MENTION] kardeşimiz merak edip açmış, öyleyse konunun aslını, faslını ve en doğru yorumunu Şu yazıdan okuyun ve bu konudaki islami düşünceyi -hatta fetva da diyebilirsiniz buna- öğrenmeye çalışalım, hep beraber.

biraz uzun ama, sabırla sonuna dek okumanızı istirham ederim.

bu mevzu önemli, sana göresi bana göresi yok çünkü.

hiristiyan yahudu budist ile musluman evleniyorda kimse gig demiyor. alevi sunni evliliginde neden herkes karsi
iki kisi sevmise digerlerine birsey yemek duser

yahu ne olur, birşeyi bilmeden, aslını araştırmadan konuşmayın sevgili arkadaşlar olmaz mı ya?!

1. bir müslüman erkeğin ehl-i kitaptan (yahudi, hristiyan... Allah Tealanın varlığına, birliğine samimi olarak inanmış olmak kaydıyla!-) bir kadınla evlenmesine cevaz verilmiştir.

2. ama müslüman bir kadın "Lailaheillallah, Muhammedun Resulullah" düsturuna, kaidesine samimi olarak inanmamış hiçbir gayri müslimle -ehli kitapta olsa bile- asla cevaz verilmemiştir. evlenmesi halinde nikahı batıldır, haramdır ve ömür boyu büyük bir zinakâr ve günahkâr olarak yaşamına devam eder. ama eğer bu gibi şeylerin onun için önemi yoksa orası ayrı. o zaten islamdan çıkmış demektir.

3. ne erkek, ne kadın hiçbir müslüman hindu gibi, budist gibi vb. hiçbir putperest ile asla evlenemez, haramdır çünkü.

Reaksiyon puanı
188
Yanlış anlaşılmasını istemem ama din olgusu bazen aşırı saçma geliyor...

Piyonist

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ben yorumları es geçerek doğrudan soruya cevap vermek istiyorum. Eğer birbirimizi seviyorsak bence engel olamaz. He olursa eğer benim maddi durumumda iyiyse kaçırırım. Sonuçta ben ömrümün geri kalanını onula paylaşacağım. Banane annesinden babasından. Ha yeri gelir önlerinde saygıyla eğilirim ama benden alamazlar. Kaçırırım. Dini ne olursa olsun. İstediği gibi de ibadetini yapabilir karışmam ki ailemde bana karışmadı. Çocuklara gelince onlarda istedikleri dine mensup olabilirler. Ne onlara daha mantıklı geliyorsa neye inanmak onlar için daha doğruysa ona inanabilirler. Ama biz onları en doğru şekilde yetiştirdikten sonra. Din tanrı ile kul arasında olan bir şeydir. Bizede saygı göstermek düşer. Sonuçta hepimiz gelip geçiciyiz. Sevin sevilin...

Tutuculuk konusuna gelince ben alevi bir aileden yetiştim ama bana hiç bir şekilde bir dayatma olmadı. Ben namaz kılmasınıda biliyorum, semah dönmesini de. Artık bunları aşmış olmamız lazım. Uyanın artık vatan elden gittiğinde senin şunlardansın, sen bunlardansınla kurtaramazsınız. Herşey insanlıkta bitiyor. Vee sözümü bitiriyorum. Vatan olarak yaptığımız en büyük hata ise;
Sen x şehrine gidiyorsun. İyi biriyle tanışıyorsun. Seni yediriyor içiriyor. Xliler melek gibi adamdır diyorsun.
Sen y şehrine gidiyorsun. Kötü biriyle tanışıyorsun. Dilin yanıyor. Y lere demediğini bırakmıyorsun.
A be benim arkadaşım sen iyiyi kötüden ayırt edemiyorsan senden kötüsü yok. X de temiz y de.

Reaksiyon puanı
10,324
Yanlış anlaşılmasını istemem ama din olgusu bazen aşırı saçma geliyor...

bak güzel kardeşim, hem yanlış anlaşılmasın diyorsun, hem din için saçmalık diyorsun, hem de aşırı saçmalık.
ateist olabilirsin, gayri müslim olabilirsin, putperest olabilirsin, bilmem ne olabilirsin, buna saygı duyarım...
ama dünya üzerinde milyarlarca insanın -buna dini olan herkes dahildir- inancına saygısızlık edemezsin.
böyle bir hakkın yok, doğrusu büyük ayıp ettin.

Reaksiyon puanı
188
bak güzel kardeşim, hem yanlış anlaşılmasın diyorsun, hem din için saçmalık diyorsun, hem de aşırı saçmalık.
ateist olabilirsin, gayri müslim olabilirsin, putperest olabilirsin, bilmem ne olabilirsin, buna saygı duyarım...
ama dünya üzerinde milyarlarca insanın -buna dini olan herkes dahildir- inancına saygısızlık edemezsin.
böyle bir hakkın yok, doğrusu büyük ayıp ettin.

Kendim adına konuştum başkası beni ilgilendirmez hele ki din konusunda. O zaman cümlemi şöyle düzelteyim; "Yanlış anlaşılmasını isemem ama din olgusu bazen bana aşırı saçma geliyor"

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Alevileri müslüman olarak görmeyen arkadaşlar var galiba aramızda dinen uygun bulmadıklarına göre. Kuran-ı Kerim , sunni sunni ile hanefi hanefi ile alevi alevi ile mi evlenmelidir yazıyor da biz mi bilmiyoruz? Bir arkadaşımız ise alimlerine sormak lazım diyor, mezhep farkı olabilir ama din aynı din, Allah da aynı değil mi? Kimin müslüman olup olmadığına karar vermek size mi düşer ?

Kaldıki soruyu soran arkadaş dini açıdan fetva istememiş. Kültürel ve toplumsal değerler ve ailelerin yaklaşımları üzerinden değerlendirip yaşanabilecek zorluklar ve ailelerin yaklaşımlarını ele almış.

Reaksiyon puanı
10,324
Kendim adına konuştum başkası beni ilgilendirmez hele ki din konusunda. O zaman cümlemi şöyle düzelteyim; "Yanlış anlaşılmasını isemem ama din olgusu bazen bana aşırı saçma geliyor"

kelime oyunu yaparak saçmalıyorsun iyice arkadaşım.
"benim dinim yok, hiçbir şeye inanmıyorum" diyebilirsin, buna sözüm yok...
ama "saçma" kelimesini kullanma hakkın yok.

adını hatırlayamadığım bir ateist "dinsizlik benim dinimdir" demişti.
evet, dinsizlik dahi bir dindir.
ve dünya üzerinde -bu yönüyle- dinsiz insan yok gibidir.
ama şuna inanmış, buna inanmıştır, orası ayrı...

sen dahi din kavramına olan öfkenle başka açıdan bir din sahibisin.
ama bunu anlayabilir misin bilemem.

tekrar ediyorum, saçmalık dinde değil, senin mantığında arkadaşım.
biraz daha saygılı olabilirsin, biraz daha nazik olabilirsin.
ne olduğunu bilmediğin bi şeye saçmalık demen sahiden bir saçmalık oluyor, haksızlık oluyor.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
# Müslüman bir kadın, ister sünni isterse alevi olsun İslamın emri ve yasaklarını kabul eden Müslüman bir erkekle evlenebilir. Ancak dindar olanını tercih etmesi tavsiye edilir.

# Müslüman kadın ve erkek, müşriklerle evlenemez. Müşrik kadın, Allah'a başka şeyleri ortak koşan,örneğîn puta, yıldızlara, ateşe ya da hayvana tapan kadındır.

# Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! Allah 'a ortak koşan kadınlarla, onlar iman etmedikçe evlenmeyin... ( Bakara, 221 )

Geniş açıklaması buyrun burada.

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/267/sunni-kiz-alevi-erkekle-evlenebilir-mi.html

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16

ne olduğunu bilmediğin bi şeye saçmalık demen sahiden bir saçmalık oluyor, haksızlık oluyor.

Aynı hassasiyeti başka millet ve dinlere ve bu bunlara küfürler, hakaretler edenlere de göstermeni bekliyoruz.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Mezhep fanatikliğinin tek getirisi "kan"dır... Yetmedi mi kardeşin kardeşi katletmesi, hala var mı bu ayrımı yapanlar ! Ayrıca şuna dikkat edin; Türk-Kürt-Alevi-Sunni-Çerkez-Laz-Göçmen bunları her defasında üstüne basa basa söylemenin zarardan başka bir getirisi yok, sen şu sen bu o şu bu bu bu nedir arkadaşlar... Bunu sürekli olarak üstüne basarak söyleyip durmayın, hem kardeşiz diyorsunuz hem herkesi sınıflandırıyorsunuz... Bu ne yaman çelişki, o adam bilmiyor mu laz ya da kürt mü vs ne olduğunu, ne diye bunu dikte edip duruyorsunuz...

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Shiftdelete Alo Fetva Hattına Hoşgeldiniz

Soru saçma cevaplar ondan da saçma

Islamiyet ruhbanlik dini değil ki sahih kaynakları alıp sizde öğrenebilirsiniz ve soru saçma cevaplar ondan da saçma demişsiniz yoksa benmi yanlış görüyorum.

Reaksiyon puanı
188

Peki senin beni yargılamak gibi bir hakkın var mı? Hele ki din konusunda. Para ile imanın kimde olduğu belli olmazmış. Sen önyargılarınla beni yorumlamayı geç kendine bak. Bu dünyada beni yargılamak hiç kimsenin işi değil hele ki senin hiç değil...

_Hayali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnsanlar genellikle dünyayı kendi inanışlarından ibaret görür. Bu tür cahiliyetleri bireyin önemsememesi gerek. Toplum her zamanki toplum.

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu tavırlar çok saçma...

Kaldı ki, Allah müslüman bir erkeğin hıristiyan veya yahudi bir kadınla evlenmesine izin vermişken, neden farklı mezheplere sahip müslümanlar birbirleriyle evlenmesi yasaklansın, engellensin?

GaMeRR119

Profesör
Reaksiyon puanı
1
aslında ben bu konuda.......................................................................

not : Üyemiz Şuan Derin Düşüncelere Dalmıştır Lütfen Daha Sonra Tekrar Sorunuz !