Alcatel Lucent 4G'ye Koşuyor

Ecevit BIKTIM

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Alcatel-Lucent, 2009 Genişbant Dünya Forumu'nda (Broadband World Forum Europe), yeni nesil kablolu ve kablosuz erişimdeki uzmanlığını gözler önüne serdi.

Alcatel-Lucent, Long Term Evolution (LTE - uzun vadeli dönüşüm) ve Passive Optical Networking (PON- yeni nesil Pasif Optik Ağ) teknolojilerinin sorunsuz bir şekilde birleştirerek, en çok talep gören, yüksek hızlı geniş bant hizmetleri sunmayı mümkün kıldığını gösterdi. Yapılan canlı uygulamalarda, LTE'nin birden fazla eşzamanlı video akışını ve hızlı kanal değişimini yönetme yeteneği sergilendi. Sistem, fiber üzerinden trafik taşımaya yönelik, yüksek kapasiteli bir 10G GPON (Gigabit Passive Optical Network) aktarım çözümüyle tamamlandı.
10G GPON teknolojisinin günümüzün 2.5G uygulamalarına yönelik uygun bir yükseltme yolu olduğunu kanıtlamak ve karma GPON ortamlarında çalışabildiğini göstermek, operatörlerin uzun vadeli iki temel kaygısını ortadan kaldırılması için önemli. Operatörler ne de olsa, ilk GPON yatırımlarını zora sokmak istemedikleri gibi, mecbur kalmadıkları sürece mevcut abonelerini kesintiye uğratmak da istemiyorlar.
gpon_11253709572.jpg

10G GPON standartları henüz onaylanma aşamasında olsa da, Alcatel-Lucent, bu teknolojinin, gerektiğinde, müşterilerinin erişim ağlarındaki daha yüksek kapasite ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğunu gösteriyor.
Çoğul ortamın geleceği IP tabanlı ağlar üzerinden geniş bant erişiminde öngörülüyor ve geniş bandın geliştirilmiş sürümüne GPON (Gigabit Passive Optical Network) adı veriliyor. PON teknolojisi, noktadan noktaya şebekelerle karşılaştırıldığında daha az fiber kullanılması nedeniyle bakım ve maliyet avantajına sahip.
Bu teknoloji evlere, iş merkezlere veya sitelere düşük montaj maliyetli bir çözüm sunuyor. GPON şebekesi sayesinde bir noktadan çok noktaya dağıtım konfigürasyonu sağlanabiliyor. Ev başına aynı anda iki HDTV kanalı servisi verilebilmesinin yanı sıra, VOD yayınları, VoIP hizmeti ve güvenlik kamera gibi servisler aynı anda sunulabiliyor.
:: GPON teknolojisini daha öne duymuş muydunuz?
Yazan: Ecevit Bıktım
SDN - http://shiftdelete.net

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Alcatel; duyunca aklıma OneTouch Max telefon geldi. Bir de OneTouch Easy modeli vardı o zamanlar. Telsiz gibiydi mavi falan. Şimdi Alcatel ne işlerle uğraşıyor... 3G'ye geç(e)meden 4G hay maşallah :D

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Yapmayın böyle haberler yüreğimize inecek. Bir yıl üçge üçge dedik durduk daha göremedik, millet dörtgeden bahsediyor.

Miroğlu_80

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Böyle bir teknoloji daha önce hiç duymadım ama helal olsun adamlara daha millet 3g'ye alışmaya çalışırken adamlar 4g'ye koşuyor helal olsun tebrik ederim...