Soru Alacağım işlemci bilgisayarıma uyumlu mu ?

Bu konuyu okuyanlar

Enkaren

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Öncelikle Merhaba, yakın zamanda elime birazcık para geçti ve bu parayla bilgisayarımın işlemcisini geliştirmek istiyorum ama bu konu hakkında pek fazla bilgim yok o yüzden yardım edebilirseniz güzel olur. Birde Ekran kartı darboğazı diye birşey duydum, eğer Ekran kartı darboğazı olursa oyunlarda fps'im kötü yönde etkilenir mi ?

Anakart : GA-H55M-S2
Şuanki işlemcim : i3-530 (2.93GHz)
Ekran Kartım : GT 9600

Almayı Düşündüğüm işlemci : i5-661 (3.33GHz)

RellanLoL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Öncelikle Merhaba, yakın zamanda elime birazcık para geçti ve bu parayla bilgisayarımın işlemcisini geliştirmek istiyorum ama bu konu hakkında pek fazla bilgim yok o yüzden yardım edebilirseniz güzel olur. Birde Ekran kartı darboğazı diye birşey duydum, eğer Ekran kartı darboğazı olursa oyunlarda fps'im kötü yönde etkilenir mi ?

Anakart : GA-H55M-S2
Şuanki işlemcim : i3-530 (2.93GHz)
Ekran Kartım : GT 9600

Almayı Düşündüğüm işlemci : i5-661 (3.33GHz)
Fps kötü yönde olmaz. Artış olur fakat öyle 10 20 m+ fps beklemeyin 1.nesil islrmci nede olsa

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Uyumlu ama pek bir şey bekleme.
Ekran kartın işlemcinden daha kötü olduğundan darboğaza sebep oluyor bir tık önüne geçebilmek için çözünürlük düşürebilirsin. Bu sayede FPS değerinde artar. 1080p gibi çözünürlükler bu sisteme fazla gelir. Bana kalırsa 1024x768 kullanmalısın.
Örneğin bu sistemde ekran kartı işlemciye göre daha düşük performanslı. Ekran kartın işlemcinin hızına yetişemeyeceği için işlemcin tam gaz çalışmaktansa ekran kartına yetecek kadar çalışır. Ama yinede işlemci gücü gerektiren oyunlarda felan şuana göre bir tık performans iyileşmesi görülebilir.