Al bu işçiyi, 6 ay dene, maaşı benden

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
İŞKUR 150 bin işsize işbaşı yaptıracak

19829223.jpg

İŞKUR, eleman bulamamaktan şikayet eden patronlara, genç işsizleri gönderecek; ‘6 ay dene öyle karar ver, harçlığı, sigortası benden’ diyecek. 2 milyon 600 bin işsize karşın yaklaşık 1 milyon açık işin olduğu Türkiye’de İŞKUR, iş arayanla eleman arayanı buluşturmak için başlattığı programla, 150 bin kişiye ‘işbaşı’ yaptıracak.

Programdan yeni mezun olduğu için iş bulmakta sıkıntı çeken öğretmen, avukat, mühendisler ile açık öğretim veya ikinci öğretim son sınıfta okuyan öğrenciler ve engelliler de yararlanabilecek.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), işsizliği azaltma çalışmaları kapsamında yürüttüğü ‘işbaşı eğitim programında’ bu yıl hedef büyüttü. Geçen yıl 32 bin kişinin yararlandığı işbaşı eğitimi bu yıl en az 150 bin kişiye verilecek.

Patrona maliyeti sıfır

İşbaşı eğitiminden yararlanmak isteyen patronlar, 6 ay boyunca sıfır maliyetle elemanını ‘iş başında’ tanıma fırsatı buluyor. Çünkü, İŞKUR, bu program çerçevesinde gönderdiği elemanlara 6 ay boyunca günlük 25 lira ‘cep harçlığı’ veriyor. Genel sağlık sigortası ile iş kazası meslek hastalığı sigorta primlerini de üstleniyor. Patrona da sadece elemanı iş başında görerek, değerlendirmek düşüyor. İşini beğenirse de işe alıyor.

32 bin kişi işbaşı yaptı, 16 bini işi kaptı

2012 yılında işbaşı eğitimlerinden 32 bin kişinin yararlandığını ve hiçbir zorunluluk olmamasına karşın bunlardan yüzde 50’sinin işe yerleştirildiğini açıklayan İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, hedeflerinin bu yıl en az 150 bin kişiyi iş başı eğitiminden yararlandırmak istediklerini söyledi. Yeni mezunların iş bulmalarını kolaylaştırmak üzere başlattıkları programdan, İŞKUR’un meslek edindirme kursunu tamamlayanların da yararlandığının altını çizdi. Yazıcı, yapılan değişiklikle programın üniversite son sınıf öğrencileri ile açık öğretim öğrencilerine de açıldığını ancak bunların programın sonunda işe başlamalarına engel bir durumun olmaması gerektiğini söyledi. Yazıcı, bu yılın ilk 3 ayında programdan yararlanan sayısının ise 13 bin olduğunu ifade etti.

Kimler başvurabilir

-Yeni mezunlar, mezun olacaklar veya daha önce İŞKUR’un meslek edindirme kurslarına katılan işsizler.

-Beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi, çaycı gibi herhangi bir vasıf gerektirmeyen alanlarda program düzenlenmiyor. Ancak bunun dışında öğretmen, mühendis, avukat, büro görevlisi gibi her alanda kişinin programa katılması mümkün. Çünkü programla teorik bilgiye sahip katılımcıların, mesleki deneyim kazanarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması amaçlanıyor.

Sekiz saat çalışma

-Program süresi, günlük en az beş en fazla sekiz saat olmak üzere, haftalık kırk beş saatten ve toplamda yüz altmış fiili günden fazla olamaz.

-Katılımcılar, yirmi dört ay içinde en fazla 160 fiili gün işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.

Engelliler de başvurabilr

-Engellilerin de yararlanabildiği işbaşı eğitim programının süresi onlar için 24 ay içerisinde 320 fiili gün olarak uygulanabiliyor.

-Emekliler programdan yararlanamıyor.

Patronlar nasıl yararlanır

-5510 sayılı Kanunun 4/1-a maddesi kapsamında en az iki çalışanı bulunan işyerlerinde uygulanabiliyor. 10 kişiye kadar elemanı olan iş yerlerine 1 işbaşı eğitim programı çalışanı gönderilirken; 11 ve üzeri elemanı bulunan işyerlerine sigortalı sayısının yüzde 10’u kadar kişi gönderiliyor. Örneğin, 20 çalışanı olan bir işyeri ‘işbaşı eğitim programı kapsamında’ eleman talep ederse, kendisine 2 kişi gönderilebiliyor. Bu program, kamu işyerleri ile belediyelerde uygulanamazken; özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında uygulanabiliyor.

Patron yakınına yok

-Programa katılmak için kişinin; İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, 15 yaşını tamamlamış olması ve işverenin birinci (anne, baba ve çocuk) ve ikinci derece (büyükbaba, büyükanne, torun, kardeş) kan hısmı olmaması gerekiyor. Ayrıca programın uygulanacağı işyerinin son üç aylık kayıtlı ve kayıt dışı çalışanı da olmaması şartı bulunuyor.

kaynak

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Desene artık patronlar bedavadan işçiyi 6 ay çalıştırıp gönderecek

thesavarona

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Aynen 6 ay kullanır sonra memnun değilim der yollar 2.olanı alır

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
olmamış bu uyguluma yol parasını bile vermeye çekinen patronlar varken direk aklında şöyle düşüncek patron iyi 6 ay çalıştırırım sonra beğenmedim memnun kalmadım deyip işkurdan yeni işçi ister.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
olmamış bu uyguluma yol parasını bile vermeye çekinen patronlar varken direk aklında şöyle düşüncek patron iyi 6 ay çalıştırırım sonra beğenmedim memnun kalmadım deyip işkurdan yeni işçi ister.

Buna sınır getirmek zor mu?
Der bu işçi burda 6 ay çalışacak ama beğenmeyip geri gönderdikten sonra 1 sene sana iskurdan işçi verilmez. Böyle olursa zor olur kullanıp atmaları.

Ay Parçası

Profesör
Reaksiyon puanı
27
bence çok saçma bir uygulama olan yine işçiye olacak yeterki patronlar rahat otursun koltuğunda

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
aldığı işçileri 1 ay çalıştırıp yarı maaşla gönderen işverenlere gün doğdu. umarım denetimi iyi yapılır

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
İdeolojilerimiz doğrultusunda eleştirmeyi o kadar seven milletiz ki... Olsa eleştiririz, olmasa gene eleştiririz... Bu ülkede siyaset yapmak gerçekten zor.

blur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
art niyetli patron çok olur benden demesi...

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
desene vampirlere gün doğdu maaş dan çalar mesai den çalar sigortadan çalar zamanından çalar tüm haklarını çalar allah ıslah etsin

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İşsiz kalıcam bu uygulama yüzünden :)

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
ben mi yanlış okudum maaşı kurum vermeyecek mi çalışana yani işkur?

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Der bu işçi burda 6 ay çalışacak ama beğenmeyip geri gönderdikten sonra 1 sene sana iskurdan işçi verilmez. Böyle olursa zor olur kullanıp atmaları.

dediğin gibi olursa mantıklı olur ama onlarda o kafa nerde :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ben mi yanlış okudum maaşı kurum vermeyecek mi çalışana yani işkur?

ilk 6 ay işkur işçinin maaşını sgksını cartunu curtunu işkur verecekmiş

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Nitelikli eleman sıkıntısı çok. Bununda aşılması gerekiyor.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Caydırıcı bi uygulama yapılabilir ama bu olmaz çünkü işverenler işkurdan eleman almayı istemiyor buna bana işkurda çalışan arkadaşım söyledi firmalara gidip yalvarıyoruz biz elaman gönderelim ama adamlar kabul etmiyo büyük firmalarda sadece işçi bulamayanlar yada devamlı işçi alıp çıkartanlar bizimle çalışıyor diyo.Geneldede mağazacılık sektörü işkura giderseniz zaten çok fazla elaman arandığını ama aranan sektörün çok kısıtlı olduğunu görürsünüz.Yani bu olaylardan dolayı bence caydırıcı bi ceza olmaz ama başka bir yol bulunabilir.

gerçi ne olursa olsun internette ki kariyer siteleri var olduğu sürece işçi patronun her dediğine evet demek zorunda.çünkü eleman bulmak patron için çok kolay bi kafanı kaldırsan hemen patron çık git internete ilan verip yarın 50 kişiyi mülakata çağırırım diyo. (bizzat yaşadım bunu adamın dediği gibide oldu muhasebeci bişe istedi patron hayır diyip çıkardı ve anında ilan verdi ertesi gün 50 olmasada 25 kişi civarında mulakata gelen oldu ve biri işe girdi)

thesavarona

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Uygulama saçma daha iyi birşey bulmaları lazım. yat yat sonra piyasa biraz çalkalansın diye böyle :)

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Neden olmasın.Bence Nitelikli eleman boşluğu var Piyasada.İki milyonda işsiz.İşsizlerin çoğu genç.Patronlarda genelde tecrübesiz Eleman almak istemezler.En azından herkes birbirini denemiş olacak.Dürüst Patronlar için biçilmiş Kaftan.Gençler içinde yeni bir umut olur işte.Ha baktınız olmadı,yeni kurallar getirilir.Yada uygulama toptan kaldırılır.Bu uygulamada bir kişi iş bulsa kar kardır.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcıya bugün biri bakanım işten çıkarıldım diyor.daha önceden haber verilmedi.ne yapacam çoluk çocuğum daha önceden haber verilseydi en azından bir şeyler yapardım diyor.

hayati yazıcının cevabı daha önce calıştığın günlere say diyor.ALLAH bunların şerrinden korusun bizi.bu zihniyettekilere 1 kuruş hakkım geçiyorsa.helal etmiyorum.

northpower

Asistan
Reaksiyon puanı
0
elleri oy pusulasına giderken düşünmeli insanlar. refah ne demek. refah kime gelecek bu oy alıp da yönetimi ele alırsa? bana mı patronlara para sahiplerine mi?
ayrıca yeni mezun olmuş olduğundan iş bulamıyor artık komik geliyor bana.yeni mezun olmuş öğretmen yazıyor haberde. yeni değil 6 yıldır mezun olan öğretmenler var hala iş bulamıyorlar. kadro verilmiyor ki zaten o da sınavla olmasına rağmen iş yok çünkü bakanlık öğretmen ihtiyacım yok diyor. Allah aşkına biri söylesin bana kim 10-15 kişilik sınıflarda okudu da mezun oldu devlet okullarından bu ülkede. bize niye öyle sınıflar okullar denk gelmiyor. çünkü öğretmen ihtiyacı olmadığına göre bu ülkedeki tüm okulların tüm sınıfları en fazla 15-20 kişilik demektir.

thesavarona

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcıya bugün biri bakanım işten çıkarıldım diyor.daha önceden haber verilmedi.ne yapacam çoluk çocuğum daha önceden haber verilseydi en azından bir şeyler yapardım diyor.

hayati yazıcının cevabı daha önce calıştığın günlere say diyor.ALLAH bunların şerrinden korusun bizi.bu zihniyettekilere 1 kuruş hakkım geçiyorsa.helal etmiyorum.

Bakan bu o sırtını dayamış duvara ...

A

ada adana

SDN Okuru
gelin iki gun deneyelim diyolar, iki gun sora olmadi diolar yeni kisi gelio ole ole devam ediolar is kurla baglanti kurmadan islerini yaptirip yolluyolar calisanlari