AKP’den erken seçim açıklaması: Tarih geriye çekilebilir

Bu konuyu okuyanlar

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,253

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Hocam Z Kuşağı oyları ne durumda hala?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Seçimlerin 15-20 gün öne alınmasına erken seçim mi diyorsunuz siz :)

AKP'nin umrunda değil aslında seçimi tarihde yapmak istiyorlar. Ama aynı aya Üniversite sınavları geliyor üstüne Kurban bayramı geliyor. Ayrıca Hac dönemi geliyor ve tatil dönemi denk geliyor !

Ayrıca tatil sezonu açıldığı için milyonlarca insan tatile gidiyor oy kullanamya gelemiyor köyüne giden dönemiyor flan.

Seçimi belli bir süre öne alalım ki hiç biri çakışmasın kimse mağdur olmasın diyorlar. Herkes kafası rahat tatile gidecek olan tatile köyine gidecek olan köyüye bayram kutlayacak olan bayramına sınava girecek olan sınava girsin.

Düşünsene Üniversite sınavına gireceğin hafta seçim var meydanlarda millet ses gürültü seçim kampanyaları seçim müzikleri seçimi A kişisde kazansa B kişiside kazansa sokaklarda kutlamalar olacaktır 1 hafta kadar. Kafayı sınava veremez kimse.

Veya ne güzel Kurban bayramı tatiline çımışın tatilerini birleştirdin ama seçim var ! Ne yapacan tatili yarıda bırakıp oy kullanamya mı gelecen !

Son düzenleme:

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
RTE'yi tek yenebilme şansı olan adam Mansur Yavaş. Eğer aday olmazsa karşısına kim çıkarsa çıksın kaybedecek gibi duruyor.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
RTE'yi tek yenebilme şansı olan adam Mansur Yavaş. Eğer aday olmazsa karşısına kim çıkarsa çıksın kaybedecek gibi duruyor.

Bu ihtimale yüzde 90 katılıyor...

Diğer bir ihtimal arkasına rüzgar alan mağdur edebiyatı yapan bir İmamoğlu olabilir yüzde 70-80 İhtimal ile kazanma şansı.

Bana göre kazanma ihtimali olmayan veya en az kazanma şansiolan aday Kemal Kılıçdaroğlu. Kazara kazanırsada kıl payı kazanır ve Mecliste çoğunluğuda alamazlar gibime geliyor. Ve bu yüzden muhalefet KK'yi aday gösterecektir. Çünkü ezici bir çoğunlukla hem Cumhurbaşkanlığını hem Meclisi kazanmak istemiyorlar. Öyle olursa sistemi değiştirmek zorunda kalırlar.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,253
Eğer kılıçdaroğlu düşündüğümü yapıyorsa ki öyle umuyorum çok sağlam strateji yapıyor, milletin kendisini sevmediğini biliyor ama şimdi kendi çıkacakmış gibi inceden mesaj veriyor son dakika Mansur başkanı çıkaracak sonra Akuma temalı K.O olacak

Temsili video

Akuma=Mansur başkan
Gen=RTE

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Seçimlerin 15-20 gün öne alınmasına erken seçim mi diyorsunuz siz :)

AKP'nin umrunda değil aslında seçimi tarihde yapmak istiyorlar. Ama aynı aya Üniversite sınavları geliyor üstüne Kurban bayramı geliyor. Ayrıca Hac dönemi geliyor ve tatil dönemi denk geliyor !

Ayrıca tatil sezonu açıldığı için milyonlarca insan tatile gidiyor oy kullanamya gelemiyor köyüne giden dönemiyor flan.

Seçimi belli bir süre öne alalım ki hiç biri çakışmasın kimse mağdur olmasın diyorlar. Herkes kafası rahat tatile gidecek olan tatile köyine gidecek olan köyüye bayram kutlayacak olan bayramına sınava girecek olan sınava girsin.

Düşünsene Üniversite sınavına gireceğin hafta seçim var meydanlarda millet ses gürültü seçim kampanyaları seçim müzikleri seçimi A kişisde kazansa B kişiside kazansa sokaklarda kutlamalar olacaktır 1 hafta kadar. Kafayı sınava veremez kimse.

Veya ne güzel Kurban bayramı tatiline çımışın tatilerini birleştirdin ama seçim var ! Ne yapacan tatili yarıda bırakıp oy kullanamya mı gelecen !
Özkan hocam ben yine YKS'ye gireceğim bu yılda bakalım bu yıl nasıl geçecek acaba yeniden? ?

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442

Diğer bir ihtimal arkasına rüzgar alan mağdur edebiyatı yapan bir İmamoğlu olabilir yüzde 70-80 İhtimal ile kazanma şansı.

Bana göre kazanma ihtimali olmayan veya en az kazanma şansiolan aday Kemal Kılıçdaroğlu. Kazara kazanırsada kıl payı kazanır ve Mecliste çoğunluğuda alamazlar gibime geliyor. Ve bu yüzden muhalefet KK'yi aday gösterecektir. Çünkü ezici bir çoğunlukla hem Cumhurbaşkanlığını hem Meclisi kazanmak istemiyorlar. Öyle olursa sistemi değiştirmek zorunda kalırlar.
İmamoğlu'nun nerde düzgün bir başarısı var ki aday olup kazanacak ? Mansur Yavaş'ın bir kere Dünya Belediye Başkent ödülü var. Ayrıca MHP tabanından gelme. HDP Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'na bayılıyor ama Mansur Yavaş'ı hiç sevmiyorlar bu bile yeter bana.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
@OzkanK. Hocam bir itirafta bulunacak olursam eğer geçtiğimiz yılın yaz mevsimi aylarında yaptırdığım IQ testine göre hafif zeka geriliği ortaya çıktı bende bu yıl 20 yaşında olduğumu varsayarsak beyin yaşımı 10 olarak sayabiliriz. 10 yaşından kastım 10 yaşındaki çocuk yani kısacası zamanında dediğiniz şekilde zaman sizi haklı çıkardı. (Ciddiyim trollüyorsam ve dalga geçiyorsam eğer sizinle ekmek kuran, incil, tevrat ve zebur çarpsın.)

Ekstra: Bana soracak olursanız kendimi AKP'ye koyun gibi oy veren Erdoğanizm'e tapan zihniyetten oldukça zeki görüyorum.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
İmamoğlu'nun nerde düzgün bir başarısı var ki aday olup kazanacak ? Mansur Yavaş'ın bir kere Dünya Belediye Başkent ödülü var. Ayrıca MHP tabanından gelme. HDP Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'na bayılıyor ama Mansur Yavaş'ı hiç sevmiyorlar bu bile yeter bana.

Mesele o zaten.

Bir insanı HDP sevmiyorsa anla ki o iyi birisi... Ama HDP biz arkasındayız destekliyoruz derse bir acaba oluyor bende. Aynı şey Yunanistan ve ABD'de bir isimi desteklediğinde oluyor.

Ekstra: Bana soracak olursanız kendimi AKP'ye koyun gibi oy veren Erdoğanizm'e tapan zihniyetten oldukça zeki görüyorum.

Aferin sana. Sen aslansın sen kralsın. Sen en zekisisin forumun.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460

Mecliste çoğunluğu alamadıktan sonra kazanmanın hiçbir espirisi yok.

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,247
@OzkanK. Hocam bir itirafta bulunacak olursam eğer geçtiğimiz yılın yaz mevsimi aylarında yaptırdığım IQ testine göre hafif zeka geriliği ortaya çıktı bende bu yıl 20 yaşında olduğumu varsayarsak beyin yaşımı 10 olarak sayabiliriz. 10 yaşından kastım 10 yaşındaki çocuk yani kısacası zamanında dediğiniz şekilde zaman sizi haklı çıkardı. (Ciddiyim trollüyorsam ve dalga geçiyorsam eğer sizinle ekmek kuran, incil, tevrat ve zebur çarpsın.)

Şu zamanda akp ye oy veren koyun tamam da diğerlerine oy veren ne? Onların bir farkı var mı sence

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Seçimler tarihinde yapıldığı taktirde Erdoğan aday gösterilemiyor herhalde erken seçim meclise gelecek ve akp-mhp'nin oyları erken seçime yetmiyor bakalım hangi partiler akp-mhp'ye destek verecek erdoğanın adaylığı için.

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,247
Hocam bana soracak olursanız her başımıza geçmek isteyen ülkeyi soyup soğana çevirmek istiyor.
Şu durumda bana göre de öyle. Hepsi birbirinden beter. Ama millet tek kötü akp geri kalanlar çok iyiymiş gibi davranıyor. Gelen gideni aratmasın da

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,253
Şu durumda bana göre de öyle. Hepsi birbirinden beter. Ama millet tek kötü akp geri kalanlar çok iyiymiş gibi davranıyor. Gelen gideni aratmasın da
Tam tersi millet tek iyi AKP diğerleri kötüymüş gibi davranıyor

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
6'lı masanın 6'lı koalisyon planı işleyebilecek bir plan gibi görünmüyor. Neymiş, cumhurbaşkanı stratejik her karardan önce 6 lider(!)in imzasını alacakmış. Birinin tamam dememesi hâlinde o iş akim kalacak yani.

Şahsen geçmişte Ak Parti'ye oy vermiş bir seçmen olarak benim açımdan Erdoğan'ın karşısında İmamoğlu'nun veya Mansur Yavaş'ın aday olması çok da problemli bir durum değil. Ama 6 partinin kuklası olacak bir adayın seçilmesi ve bu 6 partinin genel başkanlarının ortak (oy çokluğu da değil, ortak) kararı olmadan iş yapamaması problemli bir durum. Oy oranı %1 ya var ya yok olan partilerden birinin, diğer 5 partinin kararını veto edebildiği bir sistem ülkemizi istikrarsızlığa sürükleyebilir. Kılıçdaroğlucu olmayan CHP'liler ve Akşenerciler böyle bir şeyi kabullenebiliyorsa bu da biraz şaşırtıcı bir durum. Sırf Erdoğan'ı indirmek için böyle saçma bir plana tamam demek yerine, Erdoğan'ı indirmenin başka yollarının da olduğunu unutmayın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Belirlenen seçim tarihinden bir gün önce dahi yapılmışsa erken seçimdir. Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz.
Erken seçim değil, burada meclisi feshetme gibi bir durum söz konusu değil. Seçim takviminde güncelleme olarak geçiyor, kanunlarda da belirtilmiş.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Seçimler tarihinde yapıldığı taktirde Erdoğan aday gösterilemiyor herhalde erken seçim meclise gelecek ve akp-mhp'nin oyları erken seçime yetmiyor bakalım hangi partiler akp-mhp'ye destek verecek erdoğanın adaylığı için.
Böyle bir durum yok. Ben de öyle biliyordum ama yakın zamanda konuyla ilgili yapılan tartışmaları takip ettim. Erdoğan eski sistemde 1 kere seçilmiş, yeni sistemde de 1 kere seçilmiş. Yeni sistemde 2. kez aday olmasının önünde bir engel yok. Kanunu belirlerken ona göre belirlemişler zaten, maddede yazıyor. Seçim tarihini biraz erkene çektiği zaman da bu erken seçim sayılmıyor. Muhalefetin beklentisi 6 Nisan veya daha önce erken seçimin yapılması ama öyle görünüyor ki 14 Mayıs veya buna yakın bir tarih seçim tarihi olarak belirlenecek.

Son düzenleme:

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Erdoğan eski sistemde 1 kere seçilmiş, yeni sistemde de 1 kere seçilmiş. Yeni sistemde 2. kez aday olmasının önünde bir engel yok. Kanunu belirlerken ona göre belirlemişler zaten, maddede yazıyor.

Hangi madde o paylaşın bakalım yeni ve eski sistemi ayırıp engeli ortadan kaldıran.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Hangi madde o paylaşın bakalım yeni ve eski sistemi ayırıp engeli ortadan kaldıran.
Kanunda Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. yazıyor bunun da 2019 seçimlerinden itibaren geçerli olduğu belirtilmiş. Hatta bir ara CHP Abdullah Gül'ü aday göstermeyi planladığı için o zamanki kanuna göre 7 yıllığına seçilen bir cumhurbaşkanı bir daha aday olamıyordu diye konuyu anayasa mahkemesine sormuşlar, yeni sistemde tekrar aday olabileceği söylenmiş. Bir de eski kanunla yeni kanun çelişiyorsa yenisi esas alınıyormuş vs. vs.

yenilikci

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
122
akpye oy vermeyeceğim

yenilikci

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
122
"Vermezsen verme, bize milletimiz yeter."
Recep Tayyip Erdoğan
Hocam isterse 84999999 insan oy versin ona ama ben yine de oy vermeyeceğim, maksat tarafım belli olsun ? Bu iki üç sene önce covidden dolayı uni sınavını ertelesin diye afedersiniz ama bir yerimizi yırttık ama ertelemedi. 2 milyon tweet atmıştı öğrenciler. Trenddeydik. O gün bugündür daha da soğudum

Son düzenleme:

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Hocam isterse 84999999 insan oy versin ona ama ben yine de oy vermeyeceğim, maksat tarafım belli olsun
Türkiye'de işler biraz garip işliyor. Seçimin yapılacağı tarih ya üniversite sınav tarihi dikkate alınarak değiştirilebilir ya da seçim tarihi kesinleştikten sonra ÖSYM sınav tarihini erteleyebilir. ÖSYM YÖK'e bağlı, YÖK geçmişte başbakanlığa bağlıydı şimdi cumhurbaşkanlığına bağlı diye biliyorum. Bu YÖK'ten üniversiteler de şikâyetçi, siyasetçiler de şikâyetçi ama kimse de bu sistemi kaldırmadı. 6'lı masanın da böyle bir niyeti var mı yok mu bilmiyoruz. Buna dair açıklamaları olduğuna rastlamadım.