AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi yasalaştı

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
Yeni düzenleme şu şekilde oluştu;

*İnfaz hakimliği her il merkezinde ile bölgelerin coğrafi durumları ve iş yoğunluğu göz önüne tutularak belirlenen ilçelerde Hakimler ve Savcılar Kurulu olumlu görüşü alınarak Adalet bakanlığınca İnfaz Hakimliği kurulacak. İnfaz hakimleri, Cumhuriyet savcısının ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin verdiği kararlara karşı yapılan şikayetleri inceleyecek. İnfaz hakimleri, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin mahsup, ceza zaman aşımı ve hükümlünün ölümü hallerinde verilecek kararlar da dahil olmak üzere hakim veya mahkeme tarafından verilmesi gerekli kararları alacak ve işleri yapacak.

*Kasten yaralama suçunun, üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle, kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanılarak silahla işlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılırken, canavarca hisle işlenmesi halinde ise ceza bir kat oranında yükseltilecek.

4 YILDAN 8 ÇIKARILDI

*Kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kuranlar veya yönetenler, örgütün yapısı, sahip bulunduğu üye sayısı ile araç ve gereç bakımından amaç suçları işlemeye elverişli olması halinde, 2 yıldan 6 yıla kadar aldıkları hapis cezası 4 yıldan 8 yıla çıkarıldı.

*Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 500 gün adli para cezası ile cezalandırılacak.

*Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikle, hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren 1 yıl 6 ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılacak.

Sıfır-altı yaş grubunda çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile maruz kaldığı ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen hükümlüler de infaz düzenlemesinden yararlanabilecek.

*Korona virüs salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020’ye kadar izinli sayılacak. Salgının devam etmesi halinde bu süre 2 aylık sürelerle 3 kez uzatılabilecek. Ağır hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlüler de denetimli serbestlikten yararlanacak.

BASINI İÇEREN DÜZENLEME

*Basın İlan Kurumu aracılığıyla resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan gazeteler, ceza infaz kurumuna kabul edilmeyecek. Yabancı dilde yayımlanmış gazete ve dergilerin ceza infaz kurumuna kabul edilmesinde Adalet Bakanlığı yetkili olacak.

*Toplam 10 yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkum olanlar ile terör suçları, örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçları, örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlar, kasten öldürme suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ve uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarından mahkum olanlar hakkında yapılacak açık ceza infaz kurumuna ayırmaya, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazına ve koşullu salıverilmeye ilişkin değerlendirmelerde idare ve gözlem kuruluna Cumhuriyet başsavcısı veya belirleyeceği bir Cumhuriyet savcısı başkanlık edecek.

*Teklifle, hükümlülerin mazeret iznini kullanabilmesi için ceza infaz kurullarında iyi halli olarak geçirmesi gereken süre de kısaltılıyor. Hasta ziyareti amacıyla verilen mazeret izin hakkı ikiye çıkarılıyor. Düzenlemeyle hükümlülere, aileleriyle bağlarını sürdürmelerini veya güçlendirmelerini ve dış dünyaya uyumlarını sağlamak amacıyla verilen özel izin süresi üç günden yedi güne çıkarılıyor. Hastalık veya doğal afet gibi zorunlu hallerde bu izinler birleştirilerek kullanılabilecek.

VERİLECEK CEZA

*Salgın hastalık, doğal afet, savaş veya seferberlik durumunda bu sebeplerden dolayı izinden dönemeyen veya geç dönen hükümlülere ceza verilmeyecek. İzinden dönmeyen veya iki günden fazla bir süre geçtikten sonra dönen hükümlüler ile firar eden hükümlülere bir daha özel izin verilmeyecek.

*Türk Ceza Kanununda yer alan kısa süreli hapis cezasının yaptırım seçeneklerinden kamuya yararlı bir işte çalıştırma cezasına ilişkin düzenleme yapılıyor.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda yer alan, açık ceza infaz kurumunda bulunup da koşullu salıverilmesine bir yıl veya daha az süre kalanların cezalarının denetimli serbestlik tedbiri altında infazına imkan veren düzenleme muhafaza edildi.

KOŞULLU SALIVERME

*Düzenlemeyle, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar otuz yılını, müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar yirmi dört yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanlar cezalarının yarısını infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilecek.

Ancak Türk Ceza Kanununda belirtilen kasten öldürme, neticesi itibarıyla ağırlaşmış yaralama suçu, işkence, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz suçlarından süreli hapse mahkum olanlar, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan ve uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan hapis cezasına mahkum olan çocuklar, devlet istihbarat hizmetleri ve Milli İstihbarat Kanunu kapsamına giren suçlardan mahkum olanlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlarından süreli hapis cezasına mahkum olanlar, cezalarının üçte ikisini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilecek.

*Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020’ye kadar izinli sayılacak. Salgının devam etmesi halinde bu süre 2 aylık sürelerle 3 kez uzatılabilecek.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012

Akp ve Mhp birleşti, diğer vekiller de derse desin kulak tıkadılar ve her şeyi kendileri biliyormuşçasına kanun çıkardılar. Söyleyecek söz bulamıyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Akp ve Mhp birleşti, diğer vekiller de derse desin kulak tıkadılar ve her şeyi kendileri biliyormuşçasına kanun çıkardılar. Söyleyecek söz bulamıyorum.

Ben bu İnfaz düzenlemesini yakından takip ediyordum ve CHP'nin bu konu hakkında en ufak bir uyarısı veya önerisin görmedim. HDP zaten kendi adamları salınmadığı için kafadan karşıydı.
Savundukları infaz düzenlemesinde eşitlik diyerek dönüp dolaşıp Terör suçlarıda düzenleme kapsamına alınsın siyasal suçlarda alımsın diyerekten FETO ve HDP'li PKK'lı terör suçu işleyenleride işin içine katmaktı.

Ayrıca buradada gene çok güzel bir algı dönüyor gibi. Bakalım maddeler bir kesin gelsin yarın Cumhurbaşkanıda onaylaması gerekiyordur heralde ondan sonra belli olur.
Ama bu tweetlerde itiraz edilen kısım metin doğru ise şu:

1586819819557.png

Maddeleri iyi okuyup irdelemek lazım...

Ekli dosyalar

• 1586819677713.png
    1586819677713.png
    363.7 KB · Görüntüleme: 204

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Ben bu İnfaz düzenlemesini yakından takip ediyordum ve CHP'nin bu konu hakkında en ufak bir uyarısı veya önerisin görmedim. HDP zaten kendi adamları salınmadığı için kafadan karşıydı.
Savundukları infaz düzenlemesinde eşitlik diyerek dönüp dolaşıp Terör suçlarıda düzenleme kapsamına alınsın siyasal suçlarda alımsın diyerekten FETO ve HDP'li PKK'lı terör suçu işleyenleride işin içine katmaktı.

Ayrıca buradada gene çok güzel bir algı dönüyor gibi. Bakalım maddeler bir kesin gelsin yarın Cumhurbaşkanıda onaylaması gerekiyordur heralde ondan sonra belli olur.
Ama bu tweetlerde itiraz edilen kısım metin doğru ise şu:

Ekli dosyayı görüntüle 93268

Maddeleri iyi okuyup irdelemek lazım...
Emin olun ben de meclisteki konuşmalara kadar yakından takip ettim ve kimin ne istediğini, hangi partinin neyi savunduğunu gayet iyi biliyorum. :)

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Geçici bir madde eklemesi olacak, ne olacak ki? (!)

Cezaevlerinde bulunmaları sucluların gerekir suclularin ve hangi akla hizmet aliniyor bu geçici kanun?

Boyle bir tasarının teklifi bile olmamalı.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Tecavüzcüler sapıklar hapçılar keşler sübyancılar çıkmadığı sürece sorun yok...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Emin olun ben de meclisteki konuşmalara kadar yakından takip ettim ve kimin ne istediğini, hangi partinin neyi savunduğunu gayet iyi biliyorum. :)
Madem yakından takip ediyon açık söylede bizde bilek. Kim neyi savunmuş bu forum bu yüzden var.

Kızların ne kadar erken yaşlarda evlenmesini onaylamasamda bu düzenleme şu videodaki gibiler için çıkarılıyor.
Bir Cahillik edip 15-16 yaşlarında kaçıp evlenip hamile kalmışlar ise. Kız veya ailesi şikayetçi olmasa bile kamu davası açılıyor. Ve kız rızası ile hamile olup üstüne adamla evli olmasına rağmen adam 8-10 yıl hapis yiyor ve çocuğunun tecavüzcüsü olarak ceza alıyor adam.
Tekrar söylüyorum kızların 15 yaşını bırak yeni devirde 25 yaş bile erken bence evlenmeleri için ama. Kızı severek kaçtım ve çocuğumun babası dediği kişi tecavüzden 8-10 yıl hapis yatabiliyor bu durumlarda.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Madem yakından takip ediyon açık söylede bizde bilek. Kim neyi savunmuş bu forum bu yüzden var.
Günlerce birçok mv dil döktü akp mhp anlamadı burada anlayacağını mı sanıyorsunuz?

Ve kız rızası ile hamile olup üstüne adamla evli olmasına rağmen adam 8-10 yıl hapis yiyor ve çocuğunun tecavüzcüsü olarak ceza alıyor adam.
14 yaşında rıza
Siz kafayı yemişsiniz.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711

Kızların ne kadar erken yaşlarda evlenmesini onaylamasamda bu düzenleme şu videodaki gibiler için çıkarılıyor.
Bir Cahillik edip 15-16 yaşlarında kaçıp evlenip hamile kalmışlar ise. Kız veya ailesi şikayetçi olmasa bile kamu davası açılıyor. Ve kız rızası ile hamile olup üstüne adamla evli olmasına rağmen adam 8-10 yıl hapis yiyor ve çocuğunun tecavüzcüsü olarak ceza alıyor adam.
Tekrar söylüyorum kızların 15 yaşını bırak yeni devirde 25 yaş bile erken bence evlenmeleri için ama. Kızı severek kaçtım ve çocuğumun babası dediği kişi tecavüzden 8-10 yıl hapis yatabiliyor bu durumlarda.

Cahilliklerine ceza olsun işte. Kıyıda köşede kırsalda imam nikahıyla falan nikahlar kıyıyorlar sonrada ağlıyorlar.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
90 Bin mahkumu serbest bıraktı adamlar bir gece.. yazıklar olsun diyorum sadece

CHP Anayasa mahkemesine götürüyormuş zaten. Kısa vadede tahliye olmayacaktır. 1-2 ay sürse anayasa mahkemesi süreci içerdekiler korona gelip iyice kırıldıktan sonra kalan sağlar serbert bırakılır artık.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
CHP Anayasa mahkemesine götürüyormuş zaten. Kısa vadede tahliye olmayacaktır. 1-2 ay sürse anayasa mahkemesi süreci içerdekiler korona gelip iyice kırıldıktan sonra kalan sağlar serbert bırakılır artık.
Suçsuzları içeride tutup suçluları çıkarıyorlar zaten. Umrumda değil.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Umarım geçici yasanın iptaline gidilir, sükunet icin hiç iç açıcı degil bu.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Suçsuzları içeride tutup suçluları çıkarıyorlar zaten. Umrumda değil.
Suçsuz dediklerin kim oluyor ? Ayrıntılı konuş ya kerpeten ile laf alacaz ağızından takip etmişin biliyon madem...
Düzenlemeden yararlanmayanlar.
-terör,
- cinayet,
-uyuşturucu ve
-cinsel suçlar

Hangilerinin çıkmasını istiyon sen açık söyle ? Bu 4 suçtan ceza alanlarda düzenlemeye katılsın mı diyon?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Suçsuz dediklerin kim oluyor ? Ayrıntılı konuş ya kerpeten ile laf alacaz ağızından takip etmişin biliyon madem...
Düzenlemeden yararlanmayanlar.
-terör,
- cinayet,
-uyuşturucu ve
-cinsel suçlar

Hangilerinin çıkmasını istiyon sen açık söyle ? Bu 4 suçtan ceza alanlarda düzenlemeye katılsın mı diyon?
Daha müthiş bir fikrim var, hiçbir hükümlüye hiçbir af verilmesin.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Daha müthiş bir fikrim var, hiçbir hükümlüye hiçbir af verilmesin.
Mecliste 5 parti var ve AF ÇIKMASIN diyen yok.
AKP- MHP- CHP - HDP -İYİ parti hespi af çıksın istiyor. Mesela kimleri kapsayıp kapsamadığı. Sırf HDP'nin gönlünü almak için CHP terör suçlarınıda düzenleme kapsamına aldırmaya çalışıyor. ( Numunelik 1-2 kişi gösterip binlerce terör suçlusunu saldırmaya çalışıyorlar FETO'cu HDP'li veya PKK'lı. hepsi çıkar öyle olursa. )

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Ben daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Gayet iyi biliyorsunuz.
Kendi pisliğinizde boğulun.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
14 yaşında bir kız çocuğunun rızası falan olamaz. Kız sizlerin deyimiyle ''rıza'' gösteriyor olabilir ancak karşısındaki erişkin bireyin bunun yanlış olduğunu idrak edebilmesi gerekiyor. İdrak edemiyorsa bunun elbet bir cezası var ve sonuna kadar çekecek. Lütfen bunun burda tartışmasını yapmayalım, ayıptır günahtır. Belki evlatlarınız var ya da Allah izin verirse elbet olacak. Allah korusun böyle bir durum yaşarsak ama rızası vardı mı diyeceğiz? Yazarken bile çok utanıyorum bunları. Biz bugün bunları onaylarsak yarın toplum kendi adaletini sağlamaya çalışanlarla dolacaktır ve bu sefer ve bu konuda o insanları suçlayamayız. Allah kimsenin başına vermesin. Bir yanlış varsa bu işte tez zamanda düzeltilsin. Tekrar kendi adıma altını çiziyorum. Çocuk, kadın, erkek fark etmez cinsel istismarın, uyuşturucu satıcılarının ve terör suçlarının affı olmaz. Bu insanlar evlere ateş düşüren, hayatları yok eden soysuzlardır.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Mecliste 5 parti var ve AF ÇIKMASIN diyen yok.
AKP- MHP- CHP - HDP -İYİ parti hespi af çıksın istiyor. Mesela kimleri kapsayıp kapsamadığı. Sırf HDP'nin gönlünü almak için CHP terör suçlarınıda düzenleme kapsamına aldırmaya çalışıyor. ( Numunelik 1-2 kişi gösterip binlerce terör suçlusunu saldırmaya çalışıyorlar FETO'cu HDP'li veya PKK'lı. hepsi çıkar öyle olursa. )
Meclisteki bütün partiler destek veriyor diyorsun dostum, bu 5 partide hata yapınca ve bu hataya dur diyen olmayınca bu partiler hatasız mi olmuş oluyor? Hataları hata yaptıklarıyla duruyor, CHP şunu yapıyor AKP sunu yapıyor meselesine de girmeyeceğim çünkü bunu yapma sebepleri her iki partinin de (veya o meclisteki herhangi bir partinin) halkın ve devletin çıkarı icin degil (örnek veriyorum neden MHP ve HDP ikilisinden biri buna dur demiyor, bu ikili ülkenin birbirine en zıt -HDP’nin zihniyetinin allah belesini veriyor, Ülkü zihniyetine laf bile söyleyemiyorum, bir gün 16 Mart’tan başlayayıp hepsinin hesabı sorulacaktır- görüşte olan siyasi partileri degil mi? Her ikisi de kendi teroristlerini/destekçilerini/seçmenlerini kurtaracak, olay bu. Tecavuzculer icin de bunun sebebinin ileride biz -milleti kandirma adında- hilafeti getiriyoruz, bakın bunlar kanıtımız, kahrolsun laiklik -zamanında Refah’cilarin söylediği gibi, ne kadar başarılı olacaklarının cevabı tarihimizde var- diyecekleri icin -yanı demeye çalıştığım bir çocuğa tecavuzu din adı altında normalleştirecekler, sadece bu konuda degil birçok konuda yanlış fetvalar ile de -öyle bir şey olur mu diyenler olursa Osmanlı dönemindeki kardeş kardeşi öldürebilir fetvası örnektir- halkımızın gözünü boyayacaklardır, fakat bu ülkenin ordusunu hesaba katarsam bu dediklerim hiçbir zaman olmayacaktır).

• Sevgi dolu
Reactions: bud

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
14 yaşında bir kız çocuğunun rızası falan olamaz. Kız sizlerin deyimiyle ''rıza'' gösteriyor olabilir ancak karşısındaki erişkin bireyin bunun yanlış olduğunu idrak edebilmesi gerekiyor. İdrak edemiyorsa bunun elbet bir cezası var ve sonuna kadar çekecek. Lütfen bunun burda tartışmasını yapmayalım, ayıptır günahtır. Belki evlatlarınız var ya da Allah izin verirse elbet olacak. Allah korusun böyle bir durum yaşarsak ama rızası vardı mı diyeceğiz? Yazarken bile çok utanıyorum bunları. Biz bugün bunları onaylarsak yarın toplum kendi adaletini sağlamaya çalışanlarla dolacaktır ve bu sefer ve bu konuda o insanları suçlayamayız. Allah kimsenin başına vermesin. Bir yanlış varsa bu işte tez zamanda düzeltilsin. Tekrar kendi adıma altını çiziyorum. Çocuk, kadın, erkek fark etmez cinsel istismarın, uyuşturucu satıcılarının ve terör suçlarının affı olmaz. Bu insanlar evlere ateş düşüren, hayatları yok eden soysuzlardır.

Hocam ben bu olayı savunmuyorum zaten. Bırak 15 yaşında evlenmeyi 25 yaşında iyice aklı başına gelince bilinçlenince doğru hayat arkadaşını bunlunca evlenmesi taraftarıyım kızların.

Ama üstte videosunu attım o kızları görüyorsun. Ben kocamı istiyorum diyor. ( Sen burada kız ben severek kaçtım diyor kızın ailesi sikayetçi değil ( Benim kızım olsa ben şikayetçi olurdum ) Kızın çocuğu olmuş adamla evlenmiş. ( Ailenin rızası ile oluyor evlilik ben ailesi olsam rıza vermezdim ) Burada adama hapis vererek kimi cezalandırıyorsun ? 10-15 yıl hapis yatınca kim ne kazanmış olacak. Hem o kızın hayatı kayıyor hem adamın hemde doğan çocuğun düşünsene o çocuk okula gidecek senin baban tecavüzcüymüş ondan hapisteymiş diyecekler dalga geçecekler nasıl bir çocuk olacak o annesi ne durumlara düşecek.)
Ayrıca bu madde 10 Nisan'a kadar böyle gerçekleşen olayları kapsıyor benim anladığım. O yaşlarda birisi ile evlenmek kaçmak hamile kalmak flan halen suç bundan sonrası için. Bundan sonra bunu bilerek kaçanlarla yapanlar yatsın ceza evinde ne diyem haktır.
( Zaten benim takip ettiğim kadarı ile bu maddeyi kabul etmeyen parti bile yok bu olay için tüm partiler hem fikir kavga siyası ve terör suçlularının salınıp salınmamasında çıkıyor )

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Hocam ben bu olayı savunmuyorum zaten. Bırak 15 yaşında evlenmeyi 25 yaşında iyice aklı başına gelince bilinçlenince doğru hayat arkadaşını bunlunca evlenmesi taraftarıyım kızların.

Ama üstte videosunu attım o kızları görüyorsun. Ben kocamı istiyorum diyor. ( Sen burada kız ben severek kaçtım diyor kızın ailesi sikayetçi değil ( Benim kızım olsa ben şikayetçi olurdum ) Kızın çocuğu olmuş adamla evlenmiş. ( Ailenin rızası ile oluyor evlilik ben ailesi olsam rıza vermezdim ) Burada adama hapis vererek kimi cezalandırıyorsun ? 10-15 yıl hapis yatınca kim ne kazanmış olacak. Hem o kızın hayatı kayıyor hem adamın hemde doğan çocuğun düşünsene o çocuk okula gidecek senin baban tecavüzcüymüş ondan hapisteymiş diyecekler dalga geçecekler nasıl bir çocuk olacak o annesi ne durumlara düşecek.)
Ayrıca bu madde 10 Nisan'a kadar böyle gerçekleşen olayları kapsıyor benim anladığım. O yaşlarda birisi ile evlenmek kaçmak hamile kalmak flan halen suç bundan sonrası için. Bundan sonra bunu bilerek kaçanlarla yapanlar yatsın ceza evinde ne diyem haktır.
( Zaten benim takip ettiğim kadarı ile bu maddeyi kabul etmeyen parti bile yok bu olay için tüm partiler hem fikir kavga siyası ve terör suçlularının salınıp salınmamasında çıkıyor )
Bunun sebebi de sosyal medya, hayatı boyunca Porno filmlerini izleyerek büyüyen bir neslin mükemmel bir fikir yapısında olmasını bekleyemeyiz, hayatları boyunca göndermeli veya direk olarak gördükleri şeyi yapacaklardır. Bunun önünü almak bizlerin elinde.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bunun sebebi de sosyal medya, hayatı boyunca Porno filmlerini izleyerek büyüyen bir neslin mükemmel bir fikir yapısında olmasını bekleyemeyiz, hayatları boyunca göndermeli veya direk olarak gördükleri şeyi yapacaklardır. Bunun önünü almak bizlerin elinde.
Ben tam tersini düşünüyorum. Genellike bu tarz olaylar eğitimisz cahil veya bilgisiz ailelerde ufak şehirlerde veya köylerde yaşayan insanlarda oluyor. Kız hayata kapalı büyütüldüğü için ergenlik çağında ( 14-15 ) yaşlarına gelmiş doğru dürüst gezmemiş görmemiş hayata karşı bilgisiz tecrübesiz dışarıda gördüğü en ufak ilgiyi sevgiyi gözünde çok büyütüyor ve hayatımın aşkını buldum hayellerine giriyor. Bunun sonucundada evlenmeyi kaçmayı flan iyi birşey sanıyor. O adam ile dünyanın en mutlu insanı olacağını sanıyor.
Senin yukarda söylediğin hayatı sosyal medyada gezen porno film izleyerek büyüyen nesilin gözü bir nebzede olsa açık oluyor ben kaçarsam ne olur korunmazsam ne olur onun bilincide oluyor.( Hİç yoktan 18 yaşına gelmeden evlenilmeyeceğini biliyordur)
Bunun önliemin olay olmadan önce almak lazım gerçekleştikten sonra sonuçları bek iç açıcı olmuyor.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Ben tam tersini düşünüyorum. Genellike bu tarz olaylar eğitimisz cahil veya bilgisiz ailelerde ufak şehirlerde veya köylerde yaşayan insanlarda oluyor. Kız hayata kapalı büyütüldüğü için ergenlik çağında ( 14-15 ) yaşlarına gelmiş doğru dürüst gezmemiş görmemiş hayata karşı bilgisiz tecrübesiz dışarıda gördüğü en ufak ilgiyi sevgiyi gözünde çok büyütüyor ve hayatımın aşkını buldum hayellerine giriyor. Bunun sonucundada evlenmeyi kaçmayı flan iyi birşey sanıyor. O adam ile dünyanın en mutlu insanı olacağını sanıyor.
Senin yukarda söylediğin hayatı sosyal medyada gezen porno film izleyerek büyüyen nesilin gözü bir nebzede olsa açık oluyor ben kaçarsam ne olur korunmazsam ne olur onun bilincide oluyor.( Hİç yoktan 18 yaşına gelmeden evlenilmeyeceğini biliyordur)
Bunun önliemin olay olmadan önce almak lazım gerçekleştikten sonra sonuçları bek iç açıcı olmuyor.
Birçok sebebi var ben o şekilde düşünüyorum ama senin demiş olduğunda büyük bir etken, her ne olursa olsun bu yanlış ve önlemi alınmalı.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338

Ceza verip hapis yatırarak devlet madem öyle ben burdayım diyor aslında. Bu cahilliğin, bu suçun önüne geçiyor. O yaşta bir çocuğun ''Ben kocamı istiyorum.'' demesi hiçbir şey ifade etmiyor biliyorsunuz. O insan hayatı tanıyacak, kendine hüküm verecek yaşta değil. Devlet işte tam burada devreye girerek cezalandırıyor ve belkide ileride parçalanmış, sonunun ne olacağı belirsiz bu aile tablosunu en baştan yıkıyor. Takdir edersiniz ki o yaşlarda kurulmuş bir ailenin temelleri hiçte sağlam olmayacaktır. Bir evladın, bir soysuzun himayesinde ömür boyu bir nevi ''esir'' hayatı geçirmesini önlemektedir bir nevi devlet. Şikayetçi olmayan o sözde ailenin yerini almaktadır. Her zaman söylediğimiz şey aslında. Devlet işte burada ''baba'' olmuştur o bireye.

Diğer bir dediğinize katılıyorum ben de. Bu devirde 20'li yaşlar bile evlenmek için erken.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Bu 14 yaş meselesi benim de midemi bulandırdı. Şu videodaki durumda olanlara bir çare bulup diğerlerini ömür boyu gün yüzü göstermemek lazım diyecem de hukuk başka türlü işliyor işte.

HDP'nin istekleri yerine getirilmedikçe diğer konularda muhalefeti de dinlemek lazım diye düşünüyorum.