AKP Sadece Ankara' da Bile Heykellere 342 Milyon TL Harcamış

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın belediyeye 284 adet otobüs alımı için borçanma teklifini, komisyonda reddeden AKP ve MHP grubu, Mecliste “evet” oyu verdi. Yavaş, borçlanmayı eleştirenlere “Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın verilerine göre 342 milyon çeşitli heykellere harcanmış. Bu, 457 tane otobüse denk geliyor. Dinozor ve kamuflaj malzemelerine harcanan para ise 26 otobüse denk geliyor. Halk karda kışta, güneşte otobüs bekleyip çile çekerken benim dinozora para harcayacak halim yok” dedi.

HEYKELLERE 342 MİLYON HARCANMIŞ!
Meclise 3 kere borçlanma getirdiğini söyleyen Yavaş, “Bunların hepsi acil yapılması gereken hizmetlerdi. Çayyolu kavşağını hemen yapmak istedik çünkü oradaki kazalarda sürekli insanlar ölüyordu. Biz ‘borçları ödeyelim, 3 sene sonra da yapabiliriz’ diyebilirdik. Ama öyle demedik. ‘Bırakın borçlanalım ama bir an evvel yapılsın, Ankaralı mağdur olmasın’ dedik. ASKİ için borçlanma istedik. Çünkü Ankara’nın su boruları acil değişmezse o borular patlayacak Ankara en az 1 ay susuz kalacaktı. Yıllardır sizin yapmadıklarınızı yapmak için bunları meclise getirdik” dedi. Ankaralıların en çok otobüslerden şikâyet ettiğini belirten Yavaş, şunları kaydetti:

“Keşke belediyeyi 2 bin otobüsle bulsaydık da ihtiyaç olmasaydı. Ama niye böyle olmuş söyleyeyim. Herkesin bir önceliği var. Benim önceliklerim halkın can sağlığı. Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın verilerine göre 342 milyon çeşitli heykellere harcanmış. Bu, 457 tane otobüse denk geliyor. Saatler 7 otobüs, kediler 1 otobüs, dinozor ve kamuflaj malzemelerine harcanan para ise 26 otobüse denk geliyor. Ankara’ya yapılan giriş kapılarının maliyeti ise 95 adet otobüs yapıyor. Toplam 439 milyon lira ölü yatırımlara gitmiş. 586 otobüs almaktan mahrum kalmışız. Halk karda kışta, güneşte otobüs bekleyip çile çekerken benim dinozora para harcayacak halim yok. Tasarruf ettik daha da edeceğiz. Benim 200 gün raporumdaki her şeyi meclis üyeleri rakam rakam teyit ettirebilir.”

“‘Çok iyi yönettiğiniz’ (!) Ankara için sürekli yetki istemişsiniz. Bu yetkileri istediğinizde hükümettesiniz, niye istiyorsunuz? Ben istemekte haklıyım. Ben geldim sekiz buçuk milyon borç, ayda 52 milyon sizin harcadığınız paranın faizini ödüyorum. O yetmiyor, ayda 10 milyon lira ödenen raylı sistemlere yılda 120 milyon TL ödemeye başladık. O da yetmiyor, benden önceki dönemde 400 milyon liralık SGK borcu gelmiş tepemize çökmüş. Siz benden aynı performansı istiyorsunuz.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1708098/mansur-yavas-heykellere-342-milyon-harcanmis.html

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
ah ulan ah, hadi saray neyse elle tutulur bir şey o saatlere ne bakan var ne de o dinozora bakıp aah rahatladım diyen. bunların bize faydası var mıydı?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Heykel mi??! Bu haber doğru ise çok garip sesler duyduk o zaman. Mustafa Kemal heykeli için mi, kendisinin heykeli için?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Kimin heyeli acaba, heykelini yapsak *********'na beton yetmez misali olmuş herhalde :) Hem haklı hem haksız bir isyan ama heykele o parayı harcayacağınıza halka harcasalar emin olun Ankara daha düzgün ve daha oturaklı bir kent olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Heykel mi??! Bu haber doğru ise çok garip sesler duyduk o zaman. Mustafa Kemal heykeli için mi, kendisinin heykeli için?
Bu heykeller kardeş.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Kimin heyeli acaba, heykelini yapsak *********'na beton yetmez misali olmuş herhalde :) Hem haklı hem haksız bir isyan ama heykele o parayı harcayacağınıza halka harcasalar emin olun Ankara daha düzgün ve daha oturaklı bir kent olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu heykeller kardeş.
Süs olsun diye mi? Saçma olmuş ve çok komik geldi bana. @Sardaukar gerçekten gözüm açık kaldı.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
Ankara hızla dış ilçelere doğru genişliyor, metro otobüs kullanımı fazlalaştı bayağı. otobüs almak en mantıklısı çünkü metro kısa sürecek bi iş değil. zaten bi tanesini birleştirdiler baya 2 saatte korudan sincan osbye kadar gidebiliyosun :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
bu kadar parayla ankarada çok köklü değişimler yapılabilirdi 340 milyon az para değil
Gene meydanı boş bulmuşun sallıyonda sallıyon :) Haberin kaynağı nedir bu maliyet kaç yıllık masraf. Nerelere yapılmış heykeller flan hiçbir şey belli değil. Sen sanıyorsun ki Ankara'da tek bir belediye var bütün heykelleri masrafı o tek başına yapıyor. İlçe belediyeler dahildir bu masraflara (25 ilçe belediyesi var.)
Melih Gökçek 1994 yılında Ankara belediye başkanı oldu ve 2017 idi sanırım istifa etti. Kendisini pek sevmem ama yalan dolan ile dönüp dolaşıp 24 yıllık belediye başkanlığını 2 heykele getirip hiçbir şey yapmadı demekte haksızlık olur bence.
Yaklaşık 23-24 yıllık masraftan mı bahsediliyor haberde ?

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
sonuç olarak yine de heykele yatırım yapılmayabilirdi demi? biz zaten hiç bir şey yapmadı başkanlık sürecinde felan demedik..

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Gene meydanı boş bulmuşun sallıyonda sallıyon :) Haberin kaynağı nedir bu maliyet kaç yıllık masraf. Nerelere yapılmış heykeller flan hiçbir şey belli değil. Sen sanıyorsun ki Ankara'da tek bir belediye var bütün heykelleri masrafı o tek başına yapıyor. İlçe belediyeler dahildir bu masraflara (25 ilçe belediyesi var.)
Melih Gökçek 1994 yılında Ankara belediye başkanı oldu ve 2017 idi sanırım istifa etti. Kendisini pek sevmem ama yalan dolan ile dönüp dolaşıp 24 yıllık belediye başkanlığını 2 heykele getirip hiçbir şey yapmadı demekte haksızlık olur bence.
sallayan yok mansur yavaş açıklamış mansur yavaş. ondaki hesap kitaptan iyi verimi var ? adam belediye başkanı

ayrıca melih gökçekide biliyoruz

caminin siluetini bozuyor diye 100 yıllık tarihi eser niteliğinde bankayı yıktırması (mahkeme yıkıldıktan sonra yıkılmaması gerekirdi diye karar çıkardı)
parsell parsel olayı
mansur yavaş öndeyken elektriklerin ne hikmetse kesilmesi
kesilen odtü ağaçları
ankapark saçmalığı

daha sayimmi ?

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933

Mansur başkan belediye meclis oturumunda söyledi saat heykeli Ankaranın girişine yapılmış olan bana göre ucube kapılar dinazorlar falan :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
sallayan yok mansur yavaş açıklamış mansur yavaş. ondaki hesap kitaptan iyi verimi var ? adam belediye başkanı

ayrıca melih gökçekide biliyoruz

caminin siluetini bozuyor diye 100 yıllık tarihi eser niteliğinde bankayı yıktırması (mahkeme yıkıldıktan sonra yıkılmaması gerekirdi diye karar çıkardı)
parsell parsel olayı
mansur yavaş öndeyken elektriklerin ne hikmetse kesilmesi
kesilen odtü ağaçları
ankapark saçmalığı

daha sayimmi ?
Yaa sana cevap vermeyim diyomda o kadar saçma konular açıyon ki insan duramıyor cevap yazmadan. Bir insan 4-4 lük olmaz 24 yıllık belediye başkanlığından bahsediyoruz tabi ki hoşunıza gitmeyen veya günümüz şartlarına göre saçma gelen hareketleri attığı adımları olacak.
100 yıllık binada tarihi eser olacaksa işimiz var. İnsiyatifi varsa yıktırma konusunda birşey diyemem.
Parsel Parsel olayını kanıtlasınlar ceza aldırsınlar o zaman 24 yıldır belediyebaşkanlarının dokunulmazlığı yok birşeyi yok tutan mı var şikayet etsinler haksızlık varsa mal varlığına el koysunlar cezai işlem hapis uygulasınlar.
Elektirik muhabbetini kanıtlsaydı Mahsur yavak madem oy çalındı kendi hakkını savunamıyorsa ben ne yapam ( Gene kafanda kuruyorsun. Hiç oy kullanmaya gittin mi bilmiyorum ama. Bir odada 4-5 partiden adam oluyor 1 okul oy çalabilmen için en az 100-150 farklı partiden adamı susturman veya kafalaman lazım çok zor gibi geliyor bana eğer varsada ispat edecek )
Kesilen ODTÜ ağaçlarını sanki zevkine kesti oraya yol yapıldı şuan o yolu en çok gene ODTÜ öğrencileri kullanıyor çokta güzel oldu.
Ankapark mantıken güzel birşey ama uygulamada yanlışlıkları var. Türkiye'nin başkentine güzel bir park yakışır ama işletme ve planması yanlış.
Adamın 23-24 yıllık belediyesinde elle tutulur 2-3 gerekçe sayamıyorsun. Mahsur Yavaşıda severim siyasi hamlelerini ve hoşgörüsünü beğenirim. İlerde Cumhurbaşkanı adayı olursa Ekrem İmamoğluna görede daha çok şansı olduğunu düşünüyorum ama 6 aydır zorda kaldıkta durup durup Dinazor heykeli demesi artık sıkmaya başladı bence.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Yaa sana cevap vermeyim diyomda o kadar saçma konular açıyon ki insan duramıyor cevap yazmadan. Bir insan 4-4 lük olmaz 24 yıllık belediye başkanlığından bahsediyoruz tabi ki hoşunıza gitmeyen veya günümüz şartlarına göre saçma gelen hareketleri attığı adımları olacak.
100 yıllık binada tarihi eser olacaksa işimiz var. İnsiyatifi varsa yıktırma konusunda birşey diyemem.
Parsel Parsel olayını kanıtlasınlar ceza aldırsınlar o zaman 24 yıldır belediyebaşkanlarının dokunulmazlığı yok birşeyi yok tutan mı var şikayet etsinler haksızlık varsa mal varlığına el koysunlar cezai işlem hapis uygulasınlar.
Elektirik muhabbetini kanıtlsaydı Mahsur yavak madem oy çalındı kendi hakkını savunamıyorsa ben ne yapam ( Gene kafanda kuruyorsun. Hiç oy kullanmaya gittin mi bilmiyorum ama. Bir odada 4-5 partiden adam oluyor 1 okul oy çalabilmen için en az 100-150 farklı partiden adamı susturman veya kafalaman lazım çok zor gibi geliyor bana eğer varsada ispat edecek )
Kesilen ODTÜ ağaçlarını sanki zevkine kesti oraya yol yapıldı şuan o yolu en çok gene ODTÜ öğrencileri kullanıyor çokta güzel oldu.
Ankapark mantıken güzel birşey ama uygulamada yanlışlıkları var. Türkiye'nin başkentine güzel bir park yakışır ama işletme ve planması yanlış.
Adamın 23-24 yıllık belediyesinde elle tutulur 2-3 gerekçe sayamıyorsun. Mahsur Yavaşıda severim siyasi hamlelerini ve hoşgörüsünü beğenirim. İlerde Cumhurbaşkanı adayı olursa Ekrem İmamoğluna görede daha çok şansı olduğunu düşünüyorum ama 6 aydır zorda kaldıkta durup durup Dinazor heykeli demesi artık sıkmaya başladı bence.
''100 yıllık binada tarihi eser olacaksa işimiz var. ''

ya şimdi sana ne cevap vereyim ? bi söyle bu cümleyi kuran birisine laf anlatılırmı ?

tarihi eseride ben demiyorum mahkeme diyor koskoca mahkeme ‘Tescilli Kültür Varlığı’ ilan etmiş

o mantıkla bakarsak eyfel kulesi 1890 a doğru açıldı yani 132 yıl önce şimdi senin mantığına göre eyfel kulesi tarihi eser değilmi ?

ya özgürlük heykeli ?

ayrıca bülent arınç diyor parsel parsel sattın diye bülent arınç koskoca bakan yalanmı söylüyor ?

mahkemeye gelirsek. bağımsız siyasetin elini çektiği hakimler savcılar göreve gelince yargılarlar merak etme

cidden cevap vermek gereksiz sana şu cümleleri sağlıklı bir insan kurmaz

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ya bak güzel kardeşim belediye meclisinden karar çıkmış ve belediye başkanıda onaylamışsa her bina yıkılabilir. Bahsettiğin bina yaklaşık 80 yıllıkmış nasıl tarihi eser statüsüne sokuyorsunuz anlamıyom. Bana saçma sapan Eyfel kulesi ve Özgürlük heykeli örneği veriyorsun onlar Turistik yerler sen düne kadar bu bina nerde onu bile bilmiyordun belki. Yıkılınca kıymete bindi.
1576335173814.png

tarihi eseride ben demiyorum mahkeme diyor koskoca mahkeme ‘Tescilli Kültür Varlığı’ ilan etmiş
Bu dediğin karar daha yeni çıkmış. Adam belediye başkanlığından 2017'de istifa etti 2019 da bina yıkılmış saçma sapan karar çıkıyor. Bu tür kararlar tamamen siyasi oluyor.
ayrıca bülent arınç diyor parsel parsel sattın diye bülent arınç koskoca bakan yalanmı söylüyor ?
Başka zaman AKP'li birisi birşey söyledimi kesin yalandır dersin şimdi işine geldimi doğrumu diyorsun ? Şuan belediye başkanı CHP'den kanıtlasın içeri attırsın Melih Gökçeği bende vatandaş olarak destekleyem. Kesin kanıtlı belgeli hangi davayı açmışta kaybetmişler hep bir varsayım üstünden akıl okuma şeklinde konuşuyorlar ne yazık ki.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Ya bak güzel kardeşim belediye meclisinden karar çıkmış ve belediye başkanıda onaylamışsa her bina yıkılabilir. Bahsettiğin bina yaklaşık 80 yıllıkmış nasıl tarihi eser statüsüne sokuyorsunuz anlamıyom. Bana saçma sapan Eyfel kulesi ve Özgürlük heykeli örneği veriyorsun onlar Turistik yerler sen düne kadar bu bina nerde onu bile bilmiyordun belki. Yıkılınca kıymete bindi.
Ekli dosyayı görüntüle 83181

Bu dediğin karar daha yeni çıkmış. Adam belediye başkanlığından 2017'de istifa etti 2019 da bina yıkılmış saçma sapan karar çıkıyor. Bu tür kararlar tamamen siyasi oluyor.

Başka zaman AKP'li birisi birşey söyledimi kesin yalandır dersin şimdi işine geldimi doğrumu diyorsun ? Şuan belediye başkanı CHP'den kanıtlasın içeri attırsın Melih Gökçeği bende vatandaş olarak destekleyem. Kesin kanıtlı belgeli hangi davayı açmışta kaybetmişler hep bir varsayım üstünden akıl okuma şeklinde konuşuyorlar ne yazık ki.
yıkamassın nereye yıkıyorsun ? mahkeme kararı var o binanın tarihi önemi var

ha 80 ya 100 ne fark eder cumhuriyetin bir sembolü kazanımı o bina. barbarca cami siluetini bozuyor gibi saçma bir sebepten barbarca yıkamassın hakkın yok buna

turistlik yerlermiş ne fark eder ? bugün o eserlere tarihi kültürel miras olarak bakılıyormu evet bitmiştir bu iş

al mansur yavaş afişe ediyor melih gökçekin israflarını

senin ne dediğin savunman hiç bir şey ifade etmiyor koskoca belediye başkanı mansur yavaşın elindeki verilerin karşısında

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
İsrafın her türlüsüne karşıyım. Kimin yaptığının önemi yok. İsrafı yapan kişi vatandaşın dişinden tırnağından artırdığı, emeği ile kazandığı ve vergi olarak verdiği paranın çarçur edilmesi demektir ve asla kabul edilemez.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
İsrafın her türlüsüne karşıyım. Kimin yaptığının önemi yok. İsrafı yapan kişi vatandaşın dişinden tırnağından artırdığı, emeği ile kazandığı ve vergi olarak verdiği paranın çarçur edilmesi demektir ve asla kabul edilemez.
Bu dediğine hayır diyemez zaten kimse. Ama kime göre neye göre tasarruf veya israf. Herkesin önceliği ve dünyaya bakış açısı farklı.
Şimdi bir belediye çıkar Vatandaşa İftar verir. Ne güzel bir uygulama dimi. Adam oruç tutmuyordur veya müslüman değildir banane bundan benim vergilerimle neden millete yemek veriyorsunuz der şimdi bu israf mı oldu bunu kaldırınca tasarruf mu edilmiş oldu. Veya Ankara belediyesine otobüs alınacak ne güzel bir şey dimi otobüs alınsın sefer sayısı artsın otobüsler rahatlasın boşalsın ama adamın arabası vardır babane belediye otobüsünden önce şu yolları düzeltin genişletin ekstra bulvar yapın benim arabam var diyebilir. Sen park bahçe yapmak istersin vatandaş gelsin otursun soluklansın diye diğeri başlıyacam parkınıza öğrenciye yurt yok kiralık ev bulamıyoz biz şuralara ev yapın diyebilir. Öğrenciler ve gençler belediye konser versin eğlence yapsın ister yaşlılara göre boşuna masraftır bu işler. 3-5 yıl önce haberlerde vardı biryerde belediye lüx cenaze araçları almış şimdi bu israf mı yoksa mantıklımı. Açıklamaya bakıyorsun adam diyor uzak illere cenaze gitmesi gerekiyor klima olmalı diyor mantıklı geliyor. Dİğer taraftan baktımı ulan 1 cenaze arabası alacağına 1 otobüs alsan daha çok kişi kullnacak flan. Bu örnekler uzar gider. Belediye kömür dağıtır oy için dağıtıyor derler burs verir kendi adamlarına veriyor deniyor vb.
Veya bence bunların içinde hangi mantıkla yapılıyor veya destekleniyor bilmediğim heykel açılışları var. Kim izin veriyor ve neden yapıyor anlam veremediğim uçuk rakamlı işler ( Atatürk heykelide olsa bence paranın heykele anıta havuza gömülmesi çok saçma.)
Herkesin ihtiyacı ve beklentisi farklı neye israf neye çok mantıklı diyeceksin. Birde zamanın şartlarına göre değerlendirmek lazım 15 yıl önceki yapılan iş şuanun şartlarında çok saçma gelebilir ama o zamanlar mantıklı olabilir.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Süs olsun diye mi? Saçma olmuş ve çok komik geldi bana. @Sardaukar gerçekten gözüm açık kaldı.
Evet süs olması amaçlanarak yapılan bir faaliyet, neyin veya kimin heykeli olursa olsun sana, bana vs fayda sağlamadığı sürece ŞAHSEN karşıyım. Otoban genişletmesi, metro-tramvay vs yapılabilir veya bakanlıkların (özellikle MEB'in, ülkecek çok gerici bir eğitim sistemimiz var) bütçelerine ayrılabilir bu paralar.