AKK Sizce Kaç Gb Olmalı ?

Sizce AKK Kaç Gb Olmalı ?


  • Kullanılan toplam oy
    290

orcnd

Dekan
akk'nin varlığının tek sebebi altyapı yetersizliği. dolayısıyla altyapı geliştirilmedikçe akk de pek değişmeyecektir.
zira network donanımlarının kapasiteleri bellidir. mühendisler bu kapasiteleri abone sayısına bölüp bir aylık sürede oluşacak trafiği hesaplıyorlar.
network donanımları geliştikçe kapasite artacaktır. kapasite arttıkça akk de artacaktır.
internet hızını katladık falan diye reklam yapmalarının sebebi de bu. altyapı çok hızlı gelişmiyor fakat şirketlerin birşeyler pazarlaması gerekiyor.
akk koruyarak hızı arttırıyorlar böylece siz yine aynı kapasiteyi kullanıyorsunuz ama daha hızlı diye daha çok para veriyorsunuz.

konu artık özel şirketlerin insafına kaldığı için büyük altyapı yatırımları da beklemiyorum pek. zira özel firmalar altyapıdan çok pazarlamaya önem verirler.
benim endişem elimizdeki internetten de olmak. çünkü kayda değer bir altyapı çalışması yapılmadan daha çok aboneye hizmet veriliyor.
gün geçtikçe hizmetin kalitesinin düşmesi söz konusu olabilir.
 

Katates

Öğrenci
AKK olması baştan saçma. Ancak AKK olmasının sebebi denildiği gibi altyapı yetersizliği değil sadece. Amaç paylaşımı (daha çok korsanı) engellemek.

50 mbit/s yani saniyede yaklaşık 5-6 mb dosya indirebildiğim fiber bağlantım var ancak AKK 100 Gb. Aynı parayı ödeyen yabancı birine falan anlatsam gülerler heralde :)
 

falcon291

Profesör
Öncelikle şunu kabul etmek lazım. AKK neden değil sonuç. AKK'nin kalktığı ortamda Türkiye'nin yurtdışı hattının yetmemesi gibi bir tablo ile karşılaşma riski var. Bu nedenle AKK 8-24 saatleri arasında uygulanmalı örneğin, yoksa para kazanmanın bir aracı değil, herkesin en uygun şekilde Internet'i kullanması olmalı amaç...
 

ss1984

Asistan
Akk gündüz saatlerinde olabilir. Örneğin gece 12:00 den sabah 08:00 e kadar akk olmazsa en azından internetten birşeyler indiren benim gibi kişiler rahat eder.
 

Neutral

Profesör
50 GB'ı 2 defa geçtim her zaman artıyor bu ay kotayı geçtim o da 30'dan fazla film yükledim diye daha da bir ay içerisinde bu kadar film yüklemem zaten. 75 bana yeter.
 

webrettin

Profesör
Akk sınırı her zaman olmamalı. Sınırın olmaması veri trafiğine aşırı yükleme yaptığında aylik ortalamada yoğun trafiğe sahip kullanicilarin hızı trafiği rahatlatmak adına belki o an icin sadece trafigi rahatlatacak kadar yapılabilir.3 mbit yaptim hepsini demek kolaycilik.Trafik rahatladiginda yine kota kalkmalı hızını yukseltmeli. Bizde ezber yapılıyor hersey. Bu Akk bakır kabloların 2048 bağlantı yetmediği için uygulaniyordu. 1 mbit'ti mahkeme 3 olsun dedi. Şimdi en azından bağlantılar kötünün iyisi ve fiber bağlantıya sahip kullanıcılara uygulanan Akk yi anlamakta mümkün değil. Bunun sebebi 20 mbit bağlantıya sahip bir kişi 12 saat boyunca indirme yaptığında akk sınırı dolacak ve geri kalan 29 gün 12 saat boyunca 7 kat düşük bağlantıya 3 mbit hıza kanaat edecek. Tam bir saçmalık.
 

oslun

Dekan
Tek bilgisayar olunca adil kullanım kotasına katlanılabilir lakin evdeki herkeste akıllı cihaz olunca tam bir işkence oluyor.. Keşke hiç olmasa ama olacaksa da 100 GB olmalı.
 

ck-xe

Dekan
Zamanında ankete 200gb oyu vermişim. Aradan 2 yıl geçmiş ve 200'de kararlıyım :) 200 olursa koleksiyoncu gibi indirenler hariç, herkesin sesi kesilir :D
 

sakarboy

Asistan
Ortalama bir ev kullanimi icin 100 gb makuldur.. isyerleri belki biraz daha yuksek olabilir.
Bilisim sektorundeyim ortalama 5-6kisilik bir aile 40-60 gb anca kullaniliyor. Istisna olarak evde net ile cok ugrasan olursa 70-80 oluyor

Torrentciler ise ayri mesele onlar 100-200-300 aliyor basini gidiyor.. demem oki herkes ozgurluk deyip parayi basarim full kotasiz alirim kafasinda

Ama sunu unutmayalimki turkiyenin diger ulkelerin telekom kurumlari ile antlasmalari ve belli kurallari var... Sen tek basina neti somuremezsin.. senin ozgurlugunun bittigi yerde bir baskasininki baslar dolayisiyla yok avrupa oyle yok abd oyle

Akk olayi farkli sekillerde dunyanin heryerinde uygulanmakta.. kiminin altyapisi cok ilerde daha uygun veriyor o cok farkli mesele...
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence ev için 100TB iş yerleri için 1024TB ideal olabilir...
 

TEGİN

Profesör
AKK gibi bir anlamsızlığın kaç gb olmasının yerine olmalı mı olmamalı mı bunu tartışmalıyız ancak çaresizce kaç gb olması gerektiği konusunda kendimizce bir şeyler söylüyoruz. Ama söylesek ne olacak ki ? Belki de arttırırlar efendilerimiz. Ama birazcık. Sonra reklamlara, tv lere çıkıp sınırlarınızı buuuu kadaaaaaaaaaar gb genişlettik diye kasılırlar....!??!!!
 

tarikk

Asistan
Her ne kadar sevmesem de böyle en iyisi. Olmasaydi veya com yüksek olsaydı altyapi olmadığı için yine bize zararı olacaktı.
 

windows8

Profesör
Arkadaşlara katılıyorum bencede olmamalı ps4 alıp mağazadan 3 5 oyun indirsen bide film izlesen bitiyo.
 

Ɲevermore

Profesör
Siz hiç sırf AKK olmasın diye fiber parasına sınırsız 8 MBit hız alan ve sözleşmesi yüzünden halen bu parayı ödeyen birini gördünüz mü görmediyseniz o benim 123 lira fiyat Ekimde sözleşme sona eriyor ve TTnet kökü ile kapatılacak :)
 

Son mesajlar

Üst