Akıncı İHA Projesi sona yaklaştı

Bu konuyu okuyanlar

zambaklar

Asistan
Katılım
11 Ağu 2018
Mesajlar
122
Reaksiyon puanı
45
Puanları
28
Yaş
63
Terörle mücadelede için önemi büyük olan yeni SİHA'ların yapımında sona gelindiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeledi.

1548667925427.png


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tesis ve Hizmetlerin Toplu Açılış Töreni'nde önemli bir müjdeyi paylaştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi insansız hava aracının, silahlı olarak çok büyüğünü yapıyoruz ki birkaç ay içinde bitecek ve o, dünyada örnek teşkil edecek." dedi.

asd_3269.jpg

Erdoğan'ın bahsettiği proje, yüksek irtifa uzun havada kalış (HALE) sınıfı Akıncı Taarruzi İHA projesi.

AKILLI BOMBALARI ÜZERİNDE TAŞIYACAK

Akıncı İHA Projesi kapsamında; 5 ton ağırlığında, 900 kilogram faydalı yük, 450 kilogram dahili faydalı yük taşıyabilecek bir İHA hayata geçiriliyor. Tamamen yerli imkânlarla üretilecek olan Akıncı, daha etkili füze ve akıllı bombaları üzerinde taşıyabilecek.

sad_1124.jpg

Birçok yeni teknolojiyi üzerinde barındıracak olan Taarruzi İHA Akıncı’nın, 2019’un ilk çeyreğinde gökyüzüyle buluşması hedefleniyordu.
24 SAAT HAVADA KALABİLİYOR
40 bin feet irtifaya kadar çıkabilen Taarruzi Akıncı sistemi, 24 saat havada kalabiliyor ve faydalı yük taşıma kapasitesi 1.350 kilograma kadar ulaşıyor. Bu özellikleriyle, savaş uçaklarımızın yaptığı bir kısım görevleri icra edebiliyor.
Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapabilecek.

asd_7416.jpg

SAVAŞ UÇAKLARININ YÜKÜNÜ AZALTACAK
Akıncı’nın taşıdığı elektronik sistemler, milli olarak geliştirilen ve geliştirilecek sistemler olacak. Akıncı, bu sistemleri bir arada taşıyabilen, havadan taarruz gücüne sahip ve hızlı şekilde hedefe angaje olabilen bir sistem. Adeta savaş uçaklarımızın yükünü azaltacak, onların görevlerini, havadan bombardımanı da icra edebilecek.
Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava füzeleriyle donatabileceğimiz Akıncı İHA, hava görevlerinde de kullanılabilecek. Akıncı, kendi sınıfında 3 sene içinde dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelecek.
Akıncı İHA Projesi sona yaklaştı
 
Üst