Haber Akıllı telefon satışlarında gerileme devam ediyor

allura

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
73

2022'nin son çeyreğinde beklentilerin de üzerinde rekor bir gerileme yaşayan akıllı telefon sektörü, 2023'ün ilk çeyreğine de düşüş ile başladı. Geçen yılın toplam pazar lideri Samsung senenin son çeyreğinde gerisinde kaldığı Apple'ı, bu yılın ilk çeyreğinde geçmeyi başardı​

3589722_810x458.jpg

Dünyanın teknoloji devleri, en büyük satış kalemleri arasında yer alan akıllı telefon sevkiyatında kan kaybetmeye devam ediyor. Pandemi sonrası dönemde tüm teknoloji firmaları gibi düşüş yaşayan akıllı telefon üreticileri 2022 yılını çok sert bir düşüşle kapatmıştı. IDC verilerine göre, akıllı telefon sevkiyatları son çeyrekte yüzde 18,3 ve 2022 toplamında yüzde 11,3'lük bir düşüşle yaşayarak tarihin en büyük gerilemesi ile karşı karşıya kalmıştı. 2023 yılı da ilk çeyrekte farklı bir senaryo çizmedi. Akıllı telefon pazarı bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 7 daraldı.

Teknoloji pazarı araştırma firması Counterpoint'e göre genel akıllı telefon pazarının yıllık yüzde 14'lük ve çeyreklik bazda yüzde 7'lik bir düşüşle 2023'ün ilk çeyreğinde toplam 280,2 milyon sevkiyat birimiyle sonuçlandığını bildirdi.

Kaynak: Akıllı telefonda düşüş sürdü

galaxyfan

Doçent
Reaksiyon puanı
582
Piyasa doydu diye düşünüyorum, katlanabilir ekranlar hariç, inanılmaz büyük bir gelişme olmuyor, Türkiyede 5G geçişinde 5G li telefonlar satışını arttırabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Piyasa doydu diye düşünüyorum, katlanabilir ekranlar hariç, inanılmaz büyük bir gelişme olmuyor, Türkiyede 5G geçişinde 5G li telefonlar satışını arttırabilir.
Örneğin benim babam. 6 senedir Gm 5Plus kullanıyor, işimi görüyor neden bozulmadan para vereyim diyor.

wildecooke

Asistan
Reaksiyon puanı
76
2010-2017 arasındaki teknoloji farkı 2017-günümüz arasında yok. Her telefon herşeyi yapıyor.

galaxyfan

Doçent
Reaksiyon puanı
582
2010-2017 arasındaki teknoloji farkı 2017-günümüz arasında yok. Her telefon herşeyi yapıyor.
Katılıyorum, mesela ben İnstagram youtube Beinconnect ve bankacılık kullanıyorum sadece, elimde Honor X9a var, eskiden Gm 20 prom vardı ekran kalitesi ve batarya hariç ondan da memnundum.