Akıl

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Esas akıl

Bir akıl hastanesini ziyareti sırasında, adamın biri sorar:
"Bir insanın akıl hastanesine yatıp yatmayacağını nasıl belirliyorsunuz?"

Doktor, "Bir küveti su ile dolduruyoruz. Sonra hastaya üç şey veriyoruz. Bir kaşık, bir fincan, ve bir kova. Sonra da kişiye küveti nasıl boşaltmayı tercih ettiğini soruyoruz. Siz ne yapardınız?" der.

Adam, "Ooo! Anladım. Normal bir insan kovayı tercih eder. Çünkü kova, kaşık ve fincandan büyük."
"Hayır,"
der doktor, "Normal bir insan küvetin tıpasını çeker."

Ders
: Akıl, sadece bize sunulanlar dışında çözüm bulmaktır.

Son düzenleyen moderatör:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Esas akıl

Doktor, "Bir küveti su ile dolduruyoruz. Sonra hastaya üç şey veriyoruz. Bir kaşık, bir fincan, ve bir kova. Sonra da kişiye küveti nasıl boşaltmayı tercih ettiğini soruyoruz. Siz ne yapardınız?" der.

Adam, "Ooo! Anladım. Normal bir insan kovayı tercih eder. Çünkü kova, kaşık ve fincandan büyük."
"Hayır,"
der doktor, "normal bir insan küvetin tıpasını çeker."

Ders
Devir tasarruf devri, hem İstanbul'un susuzluk çektiği şu günlerde ağzına kadar dolu küvetteki temiz suyu boş yere israf eden o doktor asıl aklını peynir ekmekle yemiştir. Böyle çalım satıp akıl yakan doktorlara millet hasta zaten... ?? Ben o teste girenin yerinde olsam israf olmasın diye o doktor bozuntusunu Bİ KAŞIK SUDA BOĞARDIM ?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Esas akıl

"Hayır,"
der doktor, "Normal bir insan küvetin tıpasını çeker."

Ders
Bunu okuyunca aklıma şu geldi.
Aklın güçleri dörttür.
Takip: birbirine bağlama
Tahlil bağlanmışları çözme
Terkip: birbirine eşleştirme
Tafsil: eşleşmişleri ayırma

Daha kusursuz ve koplike düşünce sistemleri oluşturmak beyinde kayıtlı bilgi derinliği ve kalitesi ile direkt bağlantılıdır.