Ailem 5 vakit namaza kızıyor

Bu konuyu okuyanlar

Mertrt_01

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Ben bugüne kadar çok günah işledim, örnek verecek olursak; küfür etmek, terbiyesizlik, ailemi kandırmak, (bunu söylerken çok utanıyorum ama) birkaç defa ateist olup tekrar Müslüman olmak, çok fazla yalan söylemek. Daha bir sürü var da aklıma gelmiyor. İnternetten baktım ve tövbe namazı diye bir namaz varmış. 2 rekat. Kılayım dedim, sonra dedim ki hazır başlamışken tekrardan 5 vakit namaza başlayayım. Yani bir vakit namaz kaçırmak 80 sene cehennem azabı, bunu göze alamam ve ayrıca da Cenab-ı Allah tüm dünyayı kusursuz yaratmış ve iyiliği emretmiş, bize bir dünya daha yaratmış, o zaman biz de O'nun emrettiklerini yapıcaz. Daha önce 5 vakit namaz kılmaya çalışıp genelde 4 vakit veya 5 vakit ama sabah namazının sadece farzı(kaza) şeklinde oluyordu. Günün çoğu zamanı okulda geçiyordu, ben de karar verip okulda namaz kılmaya başladım. Sonra ailem kızdı böyle yapmama, okulda zor olur diyorlardı, aslında çok kolaydı, derslerime geç kaldığımı sanıyorlardı, ama aslında kalmıyordum. Sonra babamın zorlamasıyla evde kaza kılmaya başladım. Bir gün gece yatsı namazı ile birlikte tüm günün namazının kazalarını(yatsı namazı normal) kıldım ve annemin yanına gittim. Annem kaç rekat kıldın uzun sürdü dedi, sessizce kazalarını kıldım ya hatırlamıyon mu dedim. Sonra babam çağırdı yanına, ve aramızda şu konuşma geçti:
Neden bu kadar uzun sürdü?
Kazalarını kıldım baba.
—Ben sana bi kaza yapacam!
Bu nasıl bir günahtır! Yani ben bundan sonra namazı bıraktım. Şimdi başlamaya karar verdim. Ama bu yıl sınav senem ve izin vermicekler. Hatta anneme söyledim biraz, yine alttan alttan kızdı gibiydi. Ailem Müslüman, annem de 5 vakit namaz kılıyor babam kılmıyor ama bana izin vermiyorlar anlamıyorum bu nedir? Napıcam ben? Evden kaç falan, böyle yorumlar yapılmasın lütfen.

Son düzenleme:

SleeepyJosef

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Ben bugüne kadar çok günah işledim, örnek verecek olursak; küfür etmek, terbiyesizlik, ailemi kandırmak, (bunu söylerken çok utanıyorum ama) birkaç defa ateist olup tekrar Müslüman olmak, çok fazla yalan söylemek. Daha bir sürü var da aklıma gelmiyor. İnternetten baktım ve tövbe namazı diye bir namaz varmış. 2 rekat. Kılayım dedim, sonra dedim ki hazır başlamışken tekrardan 5 vakit namaza başlayayım. Yani bir vakit namaz kaçırmak 80 sene cehennem azabı, bunu göze alamam ve ayrıca da Cenab-ı Allah tüm dünyayı kusursuz yaratmış ve iyiliği emretmiş, bize bir dünya daha yaratmış, o zaman biz de O'nun emrettiklerini yapıcaz. Daha önce 5 vakit namaz kılmaya çalışıp genelde 4 vakit veya 5 vakit ama sabah namazının sadece farzı(kaza) şeklinde oluyordu. Günün çoğu zamanı okulda geçiyordu, ben de karar verip okulda namaz kılmaya başladım. Sonra ailem kızdı böyle yapmama, okulda zor olur diyorlardı, aslında çok kolaydı, derslerime geç kaldığımı sanıyorlardı, ama aslında kalmıyordum. Sonra babamın zorlamasıyla evde kaza kılmaya başladım. Bir gün gece yatsı namazı ile birlikte tüm günün namazının kazalarını(yatsı namazı normal) kıldım ve annemin yanına gittim. Annem kaç rekat kıldın uzun sürdü dedi, sessizce kazalarını kıldım ya hatırlamıyon mu dedim. Sonra babam çağırdı yanına, ve aramızda şu konuşma geçti:
Kazalarını kıldım baba.
Yani ben bundan sonra namazı bıraktım. Şimdi başlamaya karar verdim. Ama bu yıl sınav senem ve izin vermicekler. Hatta anneme söyledim biraz, yine alttan alttan kızdı gibiydi. Ailem Müslüman, annem de 5 vakit namaz kılıyor babam kılmıyor ama bana izin vermiyorlar anlamıyorum bu nedir? Napıcam ben? Evden kaç falan, böyle yorumlar yapılmasın lütfen.
ben de Yks ye hazırlanıyorum.5 vakit namaz da kılıyorum,mülk,yasin gibi süreleri de ezberliyorum.Hiç canını sıkma bence,ailene de bu konuda sert çıkma tatlı dille konuşmaya çalış çünkü anne baba hakkı ödenmez ne derlerse desinler ,musab bin umeyr in hayatına bak derim hatta.Bu arada hem çalışıp hem nasıl yapıyorsun diyorsan ben de şaşırıyorum.Okuduğum lise de kolay değil yüzde 1.9 luk bir yerdeyim.

Mertrt_01

Öğrenci
Aslında 5 vakit namaz kılmaya belki izin verirler. Kuran-ı Kerim okuma geçmişim olduğu için okumaya başlasam kendimi kaptırrım. Ama kafanı karıştırma falan derler. Ben en iyisi 5 vakit namaza başlayayım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Knk bence namaz kılmaya devam et sınavda namaz kılsan ne olacakki günlük 30 dknı alır eğer karşı çıkarlarsa bağırabilirsin :)
Bağırmak değil de, gerçekten 30dk mı alıyor sadece desem ikna olabilirler.

MURAT/712

Asistan
Kazalarını kıldım baba.
Bu nasıl bir günahtır! Yani ben bundan sonra namazı bıraktım. Şimdi başlamaya karar verdim. Ama bu yıl sınav senem ve izin vermicekler. Hatta anneme söyledim biraz, yine alttan alttan kızdı gibiydi. Ailem Müslüman, annem de 5 vakit namaz kılıyor babam kılmıyor ama bana izin vermiyorlar anlamıyorum bu nedir? Napıcam ben? Evden kaç falan, böyle yorumlar yapılmasın lütfen.
Namazını kılmaya devam et onları takma

onları biraz zorla ne derlerse desinler seni bundan vazgeçiremeyeceklerini anlayınca belki bırakırlar

KamtariR

Profesör
mücadele verilerek yapılan ibadet, rahatlık içerisinde yapılandan daha güzeldir.

Allah kabul etsin kardeşim, sen devam et.

Mehmet_Emir

Doçent
Youtube'da olan bir kaç hocanın namazla alakalı videolarını göster olmazsa Buhari okumaya başla orada illaki namazla alakalı bir şey vardır ve onu ailene gösterirsin o da olmazsa Kur'an meali okumaya başla orada illa ki namazla alakalı bir şey vardır ve onu ailene göster o da olmazsa ailen zaten müslüman değildir.

SleeepyJosef

Öğrenci
Youtube'da olan bir kaç hocanın namazla alakalı videolarını göster olmazsa Buhari okumaya başla orada illaki namazla alakalı bir şey vardır ve onu ailene gösterirsin o da olmazsa Kur'an meali okumaya başla orada illa ki namazla alakalı bir şey vardır ve onu ailene göster o da olmazsa ailen zaten müslüman değildir.
kuran türkçe meali sıkıntılı hocam ya,kelime manasında cümlede anlamda eksik.Arapça öğrenmek lazım.Sırf bu yüzden ateist olanlar var maalesef

rover_xp

Profesör
Ailenin yaptığı yanlış bir şey. Ama şunu da ekleyeyim İslamiyete göre eğer müslüman olmayan birisi sonradan müslüman olursa kul hakkı dışındaki tüm günahları affediliyor.

BERMALİ

Öğrenci
Kazalarını kıldım baba.
herkes kendi bildiği yoldan gider kendi bildiği yoldaki sorulara bakar. herkesi takma bu konuda.

forumu camiye çevirdik .d
bu yorumların faydalı olacağını düşünüyorum

ömerim55

Profesör
namaza kızamaz. Sen şu anda vakti vaktine kıl. Kazaları ileride yaparsın.

Ama aileler sırf sınav ders vs. uğruna çocuklarına üniversiteye gidene kadar dini anlatmıyorlar.

SDN Son Haberler

Son mesajlar