Aidata notebook nasıldır acaba ?

Bu konuyu okuyanlar

teknomax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar elimde masa üstü bir bilgisayar var ve baya bi eskidi yenilemeyi düşünüyorum bu yüzden de bir laptop almaya karar verdim...bütçe sınırlı olduğu için en fazla verebilecegim fiyat 1500 tl civarı ...
hazır kdv indirimi de varken uygun fiyata bir notebook almak istiyorum. aslında tercihim toshibadan yana ama onun içinde rahat bir 1500 üstü gözden çıkarmam gerekiyor galiba... bana önerilen bir marka var siz bu marka ve özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz...

aidata notebook kameralı
15.4 wxga parlak geniş ekran,glarey type
intel core 2 duo t6400 2.0 ghz
2048 mb ddr2 mhz ram
250 gb sabit disk sata
dvd rw multi recorder
256 mb ekran kartı
7.1 dijital ses çıkış 3d teknolojisi 2 adet stereo hoparlör
7-1 kart okuyucu
external crt monitör mini eee1394,4x usb 2.0
10/100/1000 gigabit ethernet
wireless 2200(802.11 54 mbps)
işletim sistemi Dos ( acab bu hem vista hem xp anlamında mı denmiş?)
birde 2 yıl garantisi var işte

Fiyatı ise:1080 tl civarı bişey

sizce bu özelliklere sahip bir notebook iyi mi? veya varsa 1100-1500 civarı aralıgında önerebileceğiniz sağlam bir notebook görüşleriniz bekliyorum...
birde şunlara baktım

TOSHIBA SATELLITE A300D-16N NOTEBOOK

CASPER NIRVANA CN-TKT6600E NOTEBOOK

toshibanın işlemcisiAMD Turion X2 RM-72 casperin ise Intel® Core 2 Duo T6600 acaba amd işlemci nasıldır. bildiğim kadarıyla ısınma sorunu oluyor amdlerde ama turionlarda oluyor mu onu bilmiyorum....

sizce nasıl bir laptop almalıyım oyunla aram yok o yüzden oyun oynamayı düşünmüyorum yazılım amaçlı photoshop delphi gibi uygulamalar için kullanacagım...

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Kardeş oyun için AMD photoshop gibi işler için intel derim amd turionu pek bilmiyorum yani çoğu kişide kullanmıyordur zannediyorum sen casper nirvanaya tekrar bir göz at derim.

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
başlık düzeltildi lütfen forum kurallarını okuyunuz

teknomax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş oyun için AMD photoshop gibi işler için intel derim amd turionu pek bilmiyorum yani çoğu kişide kullanmıyordur zannediyorum sen casper nirvanaya tekrar bir göz at derim.

eyvallah kardeş caspere pek güvenmediğimden ikisi arasında bir tercih yapacağım büyük ihtimal. aidata nedir ne değildir onu da bek bilmiyorum önerdiler ama kendi mallarını satmak için olabilir.önemli olan laptobu aldıktan sonra servisleri nasıl kimisi var 40 gün sonra teslim ediyor... en iyisi yarın heryeri dolaşmak.

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
işletim sistemi olarak dos'un manası, hiçbir lisanslı işletim sistemi yüklü değil. sen istersen kendi cd-dvd'nden kendi istediğin işletim sistemini kurabilirsin.. maliyeti düşürmek için yapılan birşey bu.. ama bazen driverları bulmak sıkıntı olabiliyor.. alacağın modelin önce internetten driverlarını kontrol edip indirmek lazım...

işlemci seçerken saat hızının yanında önbellek miktarına da bakmak lazım. amd turion x2 core 2 duo ile core duo arası bir performans sağlayan işlemci serisidir..amd nin önceki birçok işlemcisinde ısınma sorunu vardı ama artık akıllandı biraz.. yani çok serin işlemcileri de var.. bazı işlemcilerdeki cool'n quiet(işlemci kullanılmadığı zaman hızı azaltılıp güç tüketimi ve ses azaltılıyor) özelliği de çok işe yarıyor ancak bazen geçişlerde sıkıntı olabiliyor.

ekran kartında ise sadece belleğe değil, yonga setine bakmak daha mantıklı olur..

son olarak, teknosa'dan daha iyi ve daha hesaplı alternatifler de var..vatan computer'ı öneririm, oldukça ucuz..

ulen ex. öyle demişsin ki, intel kullanıp da oyun oynayan yok gibi bi izlenim oluşmuş.yada amd kullanıp photoshop açamayan.. intel de amd de her işi yapar.normal kullanıcı için hiçbir farkı olmaz.ayrıca eğer ille de karşılaştıracaksak intel fiyat hariç birçok alanda amd den önde..

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Öncelikle biraz daha araştırmanı tavsiye ederim...
Casper a güvenmiyorum demişsin ama casper sonuçta Türk markası servis konusunda daha az sıkıntı yaşarsın...
İşlemci konusunagelince core 2 duo bir işlemci senin her türlü ihtiyacını karşılar...
Masaüstü olsa AMD al derdim ancak Laptoplar da INTEL daha tavsiye ediliyor...

Eğer senin için öncelik fiyat ise yani marka takıntın yoksa alternatifleri çoğalt... exper casper gibi... Bir de arkadaşın dediği gibi Teknosa yerine Media Markt ya da Vatan Computer a bakarsan daha uygun modeller bulabilirsin... Ne alırsan al şimdiden hayırlı olsun...

teknomax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zaten internet üzerinden almayı düşünmüyorum..internet üzerinden bir ön araştırma yapayım dedim. vatan computerı öneren çok ama bizim burada malesef teknosa,mavi bilgisayar,denix ,bimeks tarzı firmalar var.benim gözüme çarpanlar yukarıdakiler oldu. eğer önerebileceğiniz bir notebook var ise( 1100tl ile 1500 tl arasında ) iyi olur...

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Bendede Aidata markalı masa üstü Pc'si var Yetkili servis konusunda çok iyi Garanti kapsamında 1 2 kere gönderdim 3 4 günde yapıp gönderdiler hemen

ertugrul16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AİDATA notebook mu dedin bence 2 kez düşün AİDATA notebook asla alma zaten gitsen gezsen bi Teknosa yı Vatan ı Bimeks i sonra sana sorsam hiç 1 tane AİDATA notebook gördün mü diye hayır dersin çünkü satmazlar çünkü alan olmaz ve tutulmaz AİDATA masasütü pc satılır ancak ama notebook satılmaz bu yüzden de az satıldığı için teknik servisi deneyimsizdir sorun çıkınca ne yapacağını şaşırır driverlarını kolay kolay bulamazsın öyle sorsan kullanıcıları yoktur ki yardım etsinler ,
biz almıştık çok sorun çıktı memnun edemedi servisi asla almayız bi daha bence sen de mağdur olma hiç adamlar notebookumuz bozuldu kilitleniyordu fanı deli gibi durmadan döndüğü halde çareyi bulmuşlar ve bize gönderdiler ne yapmışlar?
fansız geri döndü notebook fanı sökmüşler var mı böyle bişey ya ve yine kilitlenip duruyordu ve de fan hiç olmadığı için açılır açılmaz en fazla 5 dk sonra reset

ama şunu da belirteyim şimdi casper nirvana notebook kullanıyorum ve çok memnunum servisi ilgileri çok iyi geçende bi sorun çıktı gönderdim 2 gün sonra halletmişler ve sorunsuz kullanyorum şimdi bence alacaksan casper al bence güven konusunda çok iyi

istersen bi araştırma yap şu linke bak casper kullananlar çok memnun
http://forum.donanimhaber.com/m_26533744/tm.htm
casper notebooklar hakkında her türlü bilgi paylaşım var burda aldığında sormak istediklerini diğer kullanıcılara sorabilirsin ama aidata da böyle bi seçeneğin yok

teknomax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işletim sistemi olarak dos'un manası, hiçbir lisanslı işletim sistemi yüklü değil. sen istersen kendi cd-dvd'nden kendi istediğin işletim sistemini kurabilirsin.. maliyeti düşürmek için yapılan birşey bu.. ama bazen driverları bulmak sıkıntı olabiliyor.. alacağın modelin önce internetten driverlarını kontrol edip indirmek lazım...

işlemci seçerken saat hızının yanında önbellek miktarına da bakmak lazım. amd turion x2 core 2 duo ile core duo arası bir performans sağlayan işlemci serisidir..amd nin önceki birçok işlemcisinde ısınma sorunu vardı ama artık akıllandı biraz.. yani çok serin işlemcileri de var.. bazı işlemcilerdeki cool'n quiet(işlemci kullanılmadığı zaman hızı azaltılıp güç tüketimi ve ses azaltılıyor) özelliği de çok işe yarıyor ancak bazen geçişlerde sıkıntı olabiliyor.

ekran kartında ise sadece belleğe değil, yonga setine bakmak daha mantıklı olur..

son olarak, teknosa'dan daha iyi ve daha hesaplı alternatifler de var..vatan computer'ı öneririm, oldukça ucuz..

ulen ex. öyle demişsin ki, intel kullanıp da oyun oynayan yok gibi bi izlenim oluşmuş.yada amd kullanıp photoshop açamayan.. intel de amd de her işi yapar.normal kullanıcı için hiçbir farkı olmaz.ayrıca eğer ille de karşılaştıracaksak intel fiyat hariç birçok alanda amd den önde..

arkadaşım dediğin gibi vatan computer bir numara fiyat karşılaştırmalarına bakınca aradaki fark görülüyor zaten... internet ortamından almayı düşünmüyorum ama aldık farzedelim teknik servis olarak nereye başvuracagız bir şey oldugunda bizim burada vatan computer olsada burdan alsak dicem... Teknosa carfursa denix, mavi bilgisayar felan var ve onların fiyatlarıda internet ortamındakinden daha fazla Bu gün elime şöyle bir broşür geçti carfursanın

Samsung R520 Notebook

Intel core 2 dou T6400 2 ghz işlemci
4 gb bellek 250 gb hdd
Dvd-rw
ekran 15,6"
ATI MOBİLİTY RAEDON HD 4650- 1GB gDDR3 harici ekran kartı
webcam,kablosuz bağlantı,bluetooth vista home premium Türkçe işletim sistemi kurulu

Fiyatı ise 1300 TL

Galiba şu model SAMSUNG R520 FS01TR C2D T64004G250G 15.4 VHP marka takıntım yok ama ... her gün farklı modeller karşıma çıkınca kafada karışıyor...

Reaksiyon puanı
188
aidata, casper, arçelik falan buların hepsi aynı b..k'un laciverti.
o yüzden almayınız aldırtmayınız. tavsiye etmeyiniz ettirtmeyiniz...

toshiba, asus, dell, sony gibi markalara yönelirsen verdiğin paranın karşılığını aldığını görürsün...

entır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aidata markası laptop olarak tercih edilmez tam bi fiyasko marka olarak onu bi çıkar aklından !
diğerlerine gelince ben SAMSUNG un yeterince kaliteli iyi olduğunu sanmıyorum laptoplarında çok sorun çıkıyor diye duydum ve de kullanıcıları Türkiyede düzgün birteknik servisi olmadığından şikayetçi yani SAMSUNG un servisi iyi değil daha yaygın değil Türkiyede bilgisayar sektöründe

Toshiba,SONY desen verdiğin para markaya gider ! boşuna markaya para verilmez

benim tercihim CASPER neden dersen f/p oranı en iyi olan o fiyatı özelliklerine göre çok uygun oluyor ve teknik servis konusunda çok iyi yaygın bir marka
bence Teknosa da,Bimeks te,Vatan da her yerde bulabileceğin için CASPER modellerine bak incele

Winchester

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
her markanın iyiside var kötüsüde var. hakkında birşey bilmeden atıp tutmakta iyi değil. yerli markalarda benim bildiğim vestel hariç diğer markalar yurt dışından getiriyorlar. aidata nın daha önceki getirdiği laptoplar clevo markaydı. aynı şekilde casperda clevo getiriyordu. casper şimdi nereden getiriyor bilmiyorum ama aidata artık clevo getirmiyor başka bir markaydı ama hatırlamıyorum. aidatanın en yeni laptoplarını toms hw incelemişti. linki aşağıdadır(linki özel mesajlada attım, sorun olacaksa aşağıdaki link editlenebilir.):

Giriş - Üç Aidata Altima Dizüstü İncelendi - Taşınabilir Aygıt - Tom's Hardware Guide - Türkiye

teknomax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugün bilgisayarcıları dolaştım onlardan da bir fikir aldım...Kim hangi markayı satıyorsa onu övüyor diğerini kötülüyor...Bulunduğum şehirde hiç bir ürünün teknik desteği yok Bir Türkom var o da Hp ve toshibanın yetkisi imiş şimdi sadece Hp yetkilisi olarak devam ediyorlarmış...

burdan Hp ve toshiba 2 notebooktan fiyat aldım.

Toshıba Satellite a300 serisi
İntel core 2 duo T6400 -2.0ghz (2mb l2 cache)
bellek 2.0 gb DDR2 800 mhz
sabit disk:320 gb sata 5400RPM
ekran kartı İntel gma 4500mhd (max 1.340mb grafik belleği)
Ekran boyutu:15.4"
Ekran tipi :TFT WXGA
İşletim sistemi: windows vista home premium Tur/ENG
Pil ömrü :Li-on (3 saate kadar)
fiyatını:1020$ =1572 tl Toshıba Satellite a300 serisi
-------------------------------------------------------

HP 4510s T6570 2.1 GHZ 15.6" HD 3072/320
İşlemci:[SIZE=-1]INTEL CORE 2 DUO IŞLEMCI[/SIZE] T6570 ön bellek 2mb
Sabit Disk:320 gb sata 5400 rpm
ekran kartı:ATI [SIZE=-1]ATI MOBILITY RADEON HD4330[/SIZE] 512MB(1024 MB hyper memory)
Ekran tipi :WXGA Parlak ekran
bellek:3072 mb ddr2 8000mhz (1x2048-1x1024mb)
İşletim sistemi: windows vista home basic
Pil ömrü: 6 cell lithium-Ion
Fiyatı:901.80$ kuru yanlış hesapladılar veya hesabı yuvarladılar galiba 1400 tl dediler ... (1387 civarı ancak ) HP 4510s T6570 2.1 GHZ 15.6" HD 3072/320
------------------------------------------------
ASUS K50IN210DV

İşlemci:Intel Core 2 Duo T6500 2.1Ghz
Bellek:4 GB
Ekran kartı :NVIDIA GEFORCE G102M,512MB 15.6"
Sabit disk:250 gb 5400RPM SATA Disk

Fiyat:859$ + KDV = 1430 diyorlar..(bu bilgisayarcı baya bi abarttı galiba 1280 civarı gösteriyor sitelerde) ASUS K50IN210DV

Bu üç markadan biri olacak artık asus masaüstünde güveniyorum iyi ama notebooklarda nasıl hiç bir bilgim yok.Sizce Bu üçünden hangisi daha iyi ve makul.Bütçeme en uygun bunlar Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

turgay_1905

Asistan
Reaksiyon puanı
2
eski bir aidata çalışanı olarak almanızı tavsiye etmem,casper,beko,aidata notebookları aynı firmaya yaptırıyorlar,birbirlerinden bir farkı yok,samsung al daha iyi

kelebek83

Asistan
Reaksiyon puanı
0
SONY VAIO VGN-NW130J/S NOTEBOOK

İŞLEMCİ: Intel Core 2 Duo 800 MHz. 2.1 GHz. 2 MB Cache Bellek T6500 İşlemci
RAM: 4 GB DDR2 800 MHz Ram (Max 8 GB)
HDD: 320 GB SATA (5400rpm) HDD
OPTİK SÜRÜCÜ: DVD-RW Double Layer
EKRAN KARTI: ATI Mobility Radeon HD 4570 Max 2280 MB Ekran Kartı

320 GB SATA (5400 Rpm) HDD
1.3 Mega Pixel Webcam, HDMI, Windows 7 Upgrade
Microsoft Windows® Vista™ Home Premium İng-Tr (64bit)

Satellite A505-S6965 TOSHIBA DÜNYASI

İŞLEMCİ: Yeni Nesil Intel Montevina 1066 MHz. 2.0 GHz. 3 MB Cache Bellek P7350 İşlemci
HDD: 500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
OPTİK SÜRÜCÜ: DVD-RW Double Layer with Labelflash
EKRAN KARTI: ATI® Mobility Radeon™ HD 4570 Max. 2302 Mb Vga (512 mb paylaşımsız)

Harman Kardon Stereo Hoparlörler!!
500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
Windows® Vista™ Home Premium Tr / İng (64 bit)

Vostro 1510 DELL DÜNYASI

İŞLEMCİ: Intel Core 2 Duo 800 MHz. 2.5 Ghz. 6 MB Cache Bellek T9300 İşlemci
RAM: 4 GB DDR2 667 Mhz. (Max.4 GB) Ram
HDD: 250 GB SATA (5400 Rpm) HDD
EKRAN KARTI: Mobile Intel® X3100 358 MB Ekran Kartı

250 GB SATA (5400rpm) HDD
4 GB DDR2 667 Mhz (Max.4 GB) RAM
Windows XP Pro İng-Tr - Vista Bussinies İng-Tr Upgrade

enzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SONY VAIO VGN-NW130J/W NOTEBOOK

320 GB SATA (5400 Rpm) HDD
1.3 Mega Pixel Webcam, HDMI, Windows 7 Upgrade
Microsoft Windows® Vista™ Home Premium İng-Tr (64bit)

kelebek83

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben Toshiba tavsiye ederim.. Kaliteli ve özelliklerde gerçekten çok iyi.

Satellite A505-S6965 TOSHIBA DÜNYASI

İŞLEMCİ: Yeni Nesil Intel Montevina 1066 MHz. 2.0 GHz. 3 MB Cache Bellek P7350 İşlemci
OPTİK SÜRÜCÜ: DVD-RW Double Layer with Labelflash
EKRAN KARTI: ATI® Mobility Radeon™ HD 4570 Max. 2302 Mb Vga (512 mb paylaşımsız)

Harman Kardon Stereo Hoparlörler!!
500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
Windows® Vista™ Home Premium Tr / İng (64 bit)

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bu tarz donanım packard bellde de 1000 lira; hiç düşünme amerikana yazıl.
Ülkemi seviyorum ama aidatayı asla!
4 kere bozuldu bi monitör sonunda servise göndermedik attık.

kelebek83

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende kesinlikle Aidata notebook alma derim. Benim Aidata masaüstüm vardı sıkıntı yoktu. Ama notebookta aynı iddiayı sürdürdüklerini söyleyemiycem. Notebook söz konusu olunca Toshiba , Asus ve Sony 'den başkasına bakma derim. Sana 1-2 alternatif gönderiyorum. Alacağın ürün şimdiden hayırlı olsun.

ASUS X83VB-X2
İŞLEMCİ: Intel Core 2 Duo 800 MHz. 2.0 GHz. 2 MB Cache Bellek T6400 İşlemci
RAM: 4 GB DDR2 800 Mhz. (Max. 4 GB) Ram
HDD: 250 GB SATA (5400 Rpm) HDD
EKRAN KARTI: NVIDIA GeForce 9300M GS 512 Mb Paylaşımsız Ekran Kartı

ASUS G50VT-X5R
İŞLEMCİ: Yeni Nesil Intel Montevina 1066 MHZ 2.13 GHz. 3 MB Cache Bellek P7450 İşlemci
RAM: 4 GB DDR2 800 Mhz. (Max. 4 GB) Ram
HDD: 320GB SATA (7200 Rpm) HDD
EKRAN KARTI: NVIDIA GeForce 9800M GS 512 MB Paylaşımsız Ekran Kartı

TOSHİBA Satellite A505-S6965

SONY VAIO VGN-FW463J/T
İŞLEMCİ: Yeni Nesil Intel Montevina 1066 MHz. 2.53 GHz. 3 MB Cache Bellek P8700 İşlemci
HDD: 320 GB SATA (7200 Rpm) HDD
EKRAN KARTI: ATI Mobility Radeon HD 4650 Max 2790 MB Ekran Kartı

SONY VAIO VGN-NW130J/S