Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri'nde imzalar atıldı

Bu konuyu okuyanlar

zambaklar

Asistan
Katılım
11 Ağustos 2018
Mesajlar
122
Reaksiyon puanı
45
Puanları
28
Yaş
63
Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi, SSB ile TUSAŞ arasında imzalandı. Helikopterin ilk test uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor

67030


Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında AğırSınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi imzalandı.
SSB'de düzenlenen imza törenine, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), TUSAŞ ve savunma sanayisi sektör temsilcileri katıldı.
Sözleşmeye İsmail Demir, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Borat tarafından imza atıldı.

ETKİN VE CAYDIRICI HELİKOPTER

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi, TSK'nın bu alandaki ihtiyacına yönelik olarak başlatıldı.
Projeyle yüksek miktarda faydalı yük taşıyabilen, zorlayıcı çevresel etmenlere dayanıklı, ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme, elektronik harp, seyrüsefer, haberleşme ve silah sistemleriyle donatılmış, yüksek manevra kabiliyetine ve performansına sahip, etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin tasarlanarak üretilmesi planlanıyor.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri'nde imzalar atıldı


Projeyle ayrıca yerli sistem kullanımının azami seviyeye çıkarılması, tedarik güvenliği ve ihracat serbestliğinin sağlanması hedefleniyor.
Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi'nin yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve TSK'nın etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

ÖZELLİKLERİ
Geliştirilecek helikopter, mevcut Atak helikopterinin yaklaşık 2 katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yerini alacak. Helikopterin ilk test uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor.
Helikopterin teknik özellikleri şöyle:
  • 10 ton sınıfında yerini alacak
  • 2 adet Turboşaft motora sahip olacak
  • Bin 200 kilogramdan fazla faydalı yüke sahip bulunacak
  • Tandem kokpitli olacak
  • Yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilecek
  • Çevresel etmenlere dayanıklı olacak
  • Yüksek ileri hız limitine sahip olacak
  • Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri bulunacak
  • Yüksek kalibreli top, yeni nesil 2,75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri olacak.
Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri'nde imzalar atıldı


 

Usain

Dekan
Cezalı
Emektar
Katılım
17 Mayıs 2018
Mesajlar
9,297
Reaksiyon puanı
15,063
Puanları
113
Yaş
19
Düşüp duran helikopterleri kullanmak zorunda kalmayacağız sonunda. Güzel gelişme inşallah devamı gelir.
 

Son mesajlar

Üst