Afrikalılar "pahalılık" nedeniyle internet kullanamıyor

Bu konuyu okuyanlar

MuhammedSC

Müdavim
Katılım
12 Haziran 2016
Mesajlar
2,040
Reaksiyon puanı
467
Puanları
83
1.jpg


Afrika'da Mobil İnternetin Durumu raporuna göre, bir Nijeryalının 500 MB mobil internet hizmeti satın almak için bir Alman'dan 28 kat fazla çalışması gerekiyor.

Teknolojinin gelişmesiyle mobil internet kullanımının dünya genelinde arttığı ancak Afrikalıların yüksek ücretlendirmeler ve gelir dağılımındaki eşitsizlik gibi nedenlerle mobil internete erişimde sıkıntı yaşadıkları belirtildi.

Uluslararası ağ tarayıcısı Opera'nın hazırladığı "Afrika'da Mobil İnternetin Durumu" raporunda, Afrikalıların mobil internet kullanımında dünyanın birçok bölgesinden daha geride olduğu ifade edildi.

3.png
Rapora göre, 500 megabayt (MB) mobil internet için Almanya'daki bir kişi 1 saat çalışmak zorundayken, bir Nijeryalının yaklaşık 28 saat çalışması gerekiyor.

Aynı miktarda mobil internet hizmetini satın almak isteyen bir Güney Afrikalının 18 saat çalışması gerekirken, bir Amerikalının yaklaşık 6 saat çalışması yeterli oluyor.


4.jpg


Nijeryalılar sosyal ağları tercih ediyor


Raporda, Gana, Kenya, Seyşeller ve Mauritius gibi ülkelerin kıtada mobil internet kullanımının en yüksek olduğu yerlerin başında geldiği, bu ülkelerdeki aylık kullanım miktarının da yaklaşık 160 MB olduğu kaydediliyor.

Afrika ülkeleri arasında en çok mobil internet kullanımının Güney Afrika'da olduğu, buradaki internet kullanıcılarının 3'te birinin ise mobil interneti tercih ettiği belirtilen raporda, Güney Afrika'yı Gana, Nijerya ve Kenya'nın takip ettiğine değiniliyor.

Öte yandan Güney Afrika'daki internet kullanıcılarının yüzde 59'unun ise internete her gün erişim sağladığı aktarılıyor.

Güney Afrikalıların mobil interneti daha çok alışveriş yapmak ve haber okumak için kullandığı bildirilen raporda, Nijeryalıların tercihinin çoğunlukla sosyal ağlarda gezintiden yana olduğu ifade ediliyor.

Yaklaşık 170 milyonluk nüfusa sahip Nijerya'da sosyal paylaşım ağı Facebook'un kullanıcı sayısının 16 milyona yaklaştığı da aktarılıyor.

Bunun yanı sıra raporda, Norveç'te yaklaşık 400 kişiye bir baz istasyonu düştüğü belirtilirken, bu rakamın Nijerya'da 6 bin olduğuna vurgu yapılıyor.

Kaynak
 

eSa

Müdavim
Cezalı
Katılım
5 Kasım 2011
Mesajlar
9,782
Reaksiyon puanı
308
Puanları
83
Ben 2 gb için 1 saat çalışıyorum. Bunu da günde yarım saatten 2 defa çay molasına denk getirdik mi. İnternet bedavaya gelir :D :D
 
Üst