ADSL Ucuzluyor, 4 Megabit Geliyor

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
Türk Telekom, ISS'lerle yaptığı anlaşmalarda fiyat indirimine gidiyor. Toptan satışlarda sağlanacak bu indirim, kullanıcılara da yansıyacak. İşte yenilikler.

Türk Telekom, TTNET ve Superonline gibi internet servis sağlayıcılarına (ISS) toptan satış teklifini hazırladı. Bu teklifi kabul eden firmalar için çok özel indirimler mevcut. Bu indirimlerin yanı sıra listede yer alan 4 Megabit'lik seçenek de gözlerden kaçmadı. Şimdilik son kullanıcıların bu indirimden ne kadar faydalanacağını söylemek mümkün değil. Son kararı ISS'ler verecek.

İşte O Tablo

internet_tarifeleri.gif

Bilgi için: Türk Telekom
Yazan: Hakkı Alkan
SDN – http://shiftdelete.net

Kutay

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yani şimdi 1024 Kbps limitsiz internet 43 milyonmu oluyo ???

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
bu tabloyu son kullanıcı fiyatı olarak algılamak yanlış olur arkadaşlar. Bunlar, Telekom tarafından ISS'lere satılacak olan toplu fiyatlar. O nedenle bizim ISS'lerden haber beklememiz gerekiyor.

Çoğumuz TTNet'ten alıyoruz ADSL hizmetini. TTNet tarafından yapılacak açıklamayı beklemeliyiz. Bu tablo sadece iyiye işaret.

sdn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TTnetten neret ediyorum. ayda 4 gb anormal derecede az! daha 15 günde 4 gbyi geçiyorum sonra her mb için üstüne yazıyo.

TozyeT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
256da indirimmi yok kaldırdılarmı indirim yoksa çıldırmak istiyorum!!!!!!!!

Cursed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İndirim şöyle dursun, ekşi sözlük sayesinde edindiğim şu kaynakyan(http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=18534) aktarılan bilgiye göre temmuz ayı içerisinde 256 kbps sınırsız kullanıcıların 1mbit sınırsıza fiyatlarda sabit tutalarak geçileceği doğrultusunda...Tabii ki her ne kadar adölesan fantazisi gibi bir durum oluştuysada ;yakın bir zamandaki yaz fırtınası davasına yeni kullanıcılara 1mbit sınırsız tarifeyi yarı fiyatına 2 yıllık sözleşme imzalamak koşuluyla vermesi bu idiaya temel hazırllar nitelikte ve insana bi acaba dedirtiyor...Napalım umut fakirin ekmeği :)

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
Ne güzel şeyler söylüyorsun... :)
Dur kaçma sarılcam :)

LiMiCRo12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
4 Mbit bağlantı için talibim ama bize yansıyacak fiyatlar hakkında ipucu verebilir misiniz?

LiMiCRo12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence 4 Mbit bağlantı en fazla 108 YTL,2 Mbit bağlantı 85 YTL,1 Mbit bağlantı 62 YTL, 512 Kbps bağlantı 54 YTL olacak.Tabi önceki yüzdeler alındığında.

Bunları neye dayanarak söylediğimi açıklayabilirim.Şu an ullanılan fiyatlara baktığımızda(limitsiz).Şu an kullanılan fiyatlarda toptan fiyatının 512 Kbps bağlantıda %40,1 Mbit bağlantıda %44,2 Mbit bağlantıda %48 fazlası alınıyordu(TTnet fiyatlarında).Buna dayanaak 4 Mbit en fazla %52 daha fazla fiyatla kullanıcıya sunulabilir.

LiMiCRo12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
256 Kbps büyük ihtimalle aynı fiyatla daha hızlısına geçecek.

NaSrOk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tt nette calısanlara 2mbit neti 29ytlye veriliyordu acaba bu 4 mbit mi olucak, zaten internet yawas trde bide 4 mbit olayı yaparlarsa katliama marus kalırıs :S

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
kdv,ötv vs eklenmeden bu fiyatlara hemen heveslenmemek lazım :( o_O :L ;(

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
böyle giderse bi 5 seneye dünyayı yakalaıycaz net fiyatlarında

iyimser bir balış acısı (A)

cga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teklif hazırlama kısmına açıklık getirmeye çalışayım öncelikle.
Biliyorsunuz Oger Telecom, Türk Telekom şirketini satın aldı. Ancak kurum ve şirketlerin iç sözleşmeleri gereği iç hiyerarşide TTNet ve Telekom ayrı şirketler olsalar ve TTNet daha önceden özelleştirilmiş olsa da ikisi de aynı şirkete ait. Ama sırf bürokrasi yerini bulsun diye teklif hazırlanıyor. Superonline, Sabancı Telekom ve Doğan Telekom gibi şirketler de bir çok yerinden TTNet'e bağımlı olduğundan Oger, TTnet ile danışıklı dövüş yapıyor sayılır..

Telekomun TTNet'e ve ISS'lere sunduğu toptan "LİMİTSİZ" ADSL fiyatları ile ISS'lerin mevcut artırım oranlarını hesaplarsak ortaya, ortalama "1,225" gibi bir kat sayı çıkıyor. Bu kat sayıdan yola çıkarsam yeni toptan tarifenin, son kullanıcıya yansıyışı tahminen şöyle olacaktır;

512k - 39,20 -> 48,02
1024k - 43,20 -> 52,92
2048k - 57,72 -> 70,70
4096k - 71,44 -> 78,51

"LİMİTLİ" ADSL oranları ise kotalar yükseldikçe 1.20 (4g), 1.24 (6g), 1.28 (9g) şeklinde artıyor.. Bunu bir sabite bağlayamadığımdan ortalama eş değer bir hesap yapmaya çalışacağım..

1024k 4g - 23,78 -> 28,53 (1.20)
1024k 6g - 30.42 -> 37,72 (1.24)
1024k 9g - 37,24 -> 47,66 (1.28)
2048k 6g - 37,24 -> 47,66 (1.28)

..
TTNet'in kendine özel (hemde çok özel) fatura hesaplama yöntemleri ve garip ekleri olduğundan bu fiyatlar faturaya +2 +3 lira ile yansıyabilir..
..
Neden o çok özel Özel İletişim Vergisini hesaplamadım?
Oranlarda baz aldığım eski fiyatlara vergileri dahil ederek oran aldım. Bu verilen listedeki topan fiyatlarda ise hiç vergi eklemedim kanımca vergiler dahil ancak oranlardan ötürü son fiyatların fazla çıkma şansı da yok.. Tabi ISS'ler yani dolayısıyla TTNet ve dolayısıyla Oger bir numara yapıp bu tekliflere de zam yapmadığı sürece..

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
Bu işin parasında değilim ben. :mad: İnsan kendi evini 3 kuruşa satıp 5 kuruşa yine kendi evinde kira vererek oturur mu?

Tahminlerinse mantıklı geldi bana. Göreceğiz artık. |)

cga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Volkan, gerçekten haklısın.. Ben de ne parasında ne pulundayım. Hatta hız artırımı bile istemiyorum. Sadece şu anda evden aldığım 256k sınırsız ve bürodan aldığım 2mbit sınırsız hizmeti yurt içi ve yurt dışında tam verimlilik ile kullanabilmek istiyorum.

Kimsenin dikkat etmediği iki şey var gördüğüm:
İlki, yaşanan orta çaplı cezayir kıyısındaki deniz depreminde hasar gören kablolarımız hala tamir edilmedi! Bağlantı sadece Allah'a emanet üç beş tane eklenmiş uyduyla sağlanıyor ve sabit bir optik hat döşeme, omurga döşeme çalışması yok! O yüzden hava parçalı bulutlu olduğunda yurt dışı çıkışları %10 oranında hava kapalı olduğundaysa %20 oranında ciddi düşüşler gösteriyor, tecrübeyle sabittir.. =]
İkincisi ise, bu Oger Telecom düdükleri, acaba daha önce hiç adsl hizmeti vermiş mi? hangi ülke(ler)de vermiş? Ne kadar başarı göstermiş, ne kadar ücrete satmış? Kimsenin bunları irdelediğini yada düşündüğünü görmedim.

Neyse.. Fiyatlar iyi güzel ama, umarım hızlar da vaadettikleri gibi olur.

LAST

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
256 Sınırsızların 1MB e çıkması fiyatınında 49 olarak kalması haberi çok sevindirdi beni... Çünkü çoğu kişi benim gibi kullanıyor.
İnş. fiyatlarda ciddi manada indirim olur

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
256'yı 1 MB yapmazlar. :D Cem Yılmaz'la toplayamadıkları imajını belkide böyle toplarlar. Ama 1 MBit uzak çok uzak |)

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
LAST dedi ki:
256 Sınırsızların 1MB e çıkması fiyatınında 49 olarak kalması haberi çok sevindirdi beni... Çünkü çoğu kişi benim gibi kullanıyor.
telekomun intiharı gibi bişey hatta Türkiye'nin AB'ye girmesi gibi bişey
(mümkün değil)
:S :(

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ya telkomun anlamadıgım kampanyalarında bırı daha gleıcek sanırım yaz kampanyası dıye eskı usterılerı delırttıler. sımdıde 256 sınırsız 1024 sınırsız olucak 49 ytl. ben 1024 4 gb kotalı 30 ytl. ole ısmı olr ya

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Yine yapacağını yapan TürkTelekom hiç kimseye yaramayan bir tarife değişikliğine gidiyor bir tarafı düzeltirken bir darafı deviriyor daha 256kbps hızı saniyede 27 kb den yukarı veremeyen bir hizmetten nasıl olurda yüksek hızlarda sınırsız adsl hizmeti beklenir.Ben açıkçası TürkTelekom ne zaman paraların arasında boğulacak o zaman bu tarifeler normale dönecek die düşünüyorum.

Yorganı kafamdan çekip uyumaya çalışıyorum olmuyor çünkü her ay verdiğim paraya aldığım hizmetin aslında promosyon olarak bile verilebildiği gerçeği aklıma geldikçe sıcak basıyor yine atıyorum yorganı üzerimden...

Ama yineden Son sürat internet Hatta interjet o tişörtlerden bastırıyorum var mı alan :D

LAST

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Jojoba dedi ki:
LAST dedi ki:
telekomun intiharı gibi bişey hatta Türkiye'nin AB'ye girmesi gibi bişey
(mümkün değil)
:S :(

Keşke iddaya girseydim yaa :)
Arkadşalar Yargıtay felan kararı iptal etmediği için o kadar seviniyordum.
Şimdi evimdeki internet 1,Mb oldu.
İşimdeki internet de 4096...

Ama uzun süre fiyatlarda indirim ve hızlarda artış yapılmaz.
Şimdilik birtek altyapı sorunu ve sürekli kopma sorunları kaldı...
Hayırlısı neyse o olsun