ADSL paylaşımına yasak geldi

Bu konuyu okuyanlar

valtay77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
[size=8pt]Türk Telekom Sakarya İl Müdürü Ahmet Hamdi Zengin, adsl paylaşımının yasal olmadığını belirterek ADSL hattı paylaşımı yaptığı belirlenen abonelerin sözleşmelerini iptal ettiklerini söyledi.

Zengin, yaptığı açıklamada, bir ADSL hattı ile birçok eve hat çekildiğini kaydederek vatandaşların buna izin vermemesi gerektiğini ifade etti.

Aboneleriyle yaptıkların sözleşmelerde, bunun yasal olmadığının belirtildiğini ifade eden Zengin, şunları söyledi:

ADSL hattı paylaşımı yapan abonelerimizin sözleşmelerini iptal ediyoruz. Şu ana kadar bununla ilgili yasal yola başvurduğumuz herhangi bir vaka gelişmedi. Kurum olarak bunları hukuki boyuta taşımadık. Zaten kurum olarak, ADSL ile ilgili birçok uygun kampanya yapıyoruz ki, insanlar evlerine internet bağlatabilsinler diye. Bu yola başvurmalarına gerek olmadığını düşünüyoruz.''

-''HATTINIZI PAYLAŞTIĞINIZ İNSANLARIN İNTERNETTE NELER YAPTIĞINI BİLEMEZSİNİZ''-

Vatandaşların ADSL hattı paylaşımına izin verdikleri zaman, gelebilecek her türlü olumsuz şeyi baştan kabul ettikleri anlamına geldiğini kaydeden Zengin şöyle devam etti:

Kurum olarak vatandaşlarımızı uyarıyoruz. İnternette suç oranları arttı ve eğer ADSL paylaşımına izin veriyorsanız, hangi zorluklarla karşılaşacağınızı bilemezsiniz.

Komşunuza, arkadaşınıza sizin IP numaranızla internete bağlanmasına izin veriyorsunuz ama güvendiğiniz insanların internette neler yapacağını bilemezsiniz. Bunu kontrol etmeniz ya da tehlikelerin önüne geçmeniz mümkün değil.

Ve karşıdaki kişi internette yasal olamayan bir iş yaptığında, yasak sitelere girdiğinde hukuki bir olayın meydana gelme olasılığı çok yüksek. Çünkü sadece sizin kullanmanız için verilen hattı başkalarının da kullanmasına izin verme gibi bir hakkınız zaten bulunmamakta.

Alıntı.[/size]

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
ya aslında bir bakıma haklı neden derseniz sonuçta sizin üzerinize kayıtlı ip ile başka bir bilgisayar internete giriyor ve internette tehlikeli işler yaparsa bütün herşey sizin üzerinize kalabiliyor 8)

aklayarar

Asistan
Reaksiyon puanı
16
valla bizde kullanan kullanana yasasın paylaşımcılık :)

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
ben bi ara ortak buldum sonradan adam caydı :D

Aman

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bu konularda ayrıntılı bilgisi olan cevaplayabilir mi ?
IP konusunda haklı evet ama ben para cezası yazdıklarını da duydum, yazıda hiç bahsedilmemiş.

Şöyle düşünün: Evde 2 bilgisayar var. Eee... ' modem mi almalıyız, 2 bağlantı mı kurmalıyız ? Bu yönüyle hat paylaşılmaması çok saçma. 1 hattı 12 kişi kullanma biraz insafsızlık olabilir, işyerleri hep böyle kullanıyor. ::) ;)

Bir de şunu sormak istiyorum. Örneğin hattımızı superonline ya da ekolay'dan aldık. E şimdi n'olcak ? TTnet karışabilir mi paylaşıma ?

Bu sorularımı yanıtlayan olursa ( ama lütfen kulaktan duyma bilgiler olmasın ::) ) çook sevinirim. :)

Aman

Asistan
Reaksiyon puanı
1
çok açıklayıcı olmuş sağol. :-X

Reaksiyon puanı
0
Aman dedi ki:
Bu konularda ayrıntılı bilgisi olan cevaplayabilir mi ?
IP konusunda haklı evet ama ben para cezası yazdıklarını da duydum, yazıda hiç bahsedilmemiş.

Şöyle düşünün: Evde 2 bilgisayar var. Eee... ' modem mi almalıyız, 2 bağlantı mı kurmalıyız ? Bu yönüyle hat paylaşılmaması çok saçma. 1 hattı 12 kişi kullanma biraz insafsızlık olabilir, işyerleri hep böyle kullanıyor. ::) ;)

Bir de şunu sormak istiyorum. Örneğin hattımızı superonline ya da ekolay'dan aldık. E şimdi n'olcak ? TTnet karışabilir mi paylaşıma ?

Bu sorularımı yanıtlayan olursa ( ama lütfen kulaktan duyma bilgiler olmasın ::) ) çook sevinirim. :)

Hayır yanlış anladığın birşey var. TTnet'in bahsettiği şey aynı ev içindeki farklı bilgisayarlarla yapılan paylaşımlar değil. 1 bağlantı alarak apartmandaki farklı dairelere (yani apayrı ailelere-insalara) dağıtılan internet bağlantıları yapmak yasak. Yoksa kendi evindeki telefon hattıyla ADSL üyesi oldun ve bunu evindeki 134 bilgisayara dağıtmak istiyorsun, buna kimse karışamaz.

E-Kolay'dan Superonline'dan aldığın bağlantılar da aslında TTnet'ten alınmış bağlantılar. :) Sen sözleşmeni o özel şirketlerle de yapmış olsan onların da sözleşmesi aslında TTnet ile. Bu yüzden emin ol TTnet'in sözleşmesinde sana nasıl bir kısıtlama getiriliyorsa Superonline sözleşmesinde de aynı maddeler mevcuttur. Yasak her türlü yasak olur kısacası... Buna kim karışır? ONdan emin değilim, TTnet'de karışabilir, anlaşma yaptığın özel şirket de muhtemelen.

Aman

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler cevabınız için. :) Bu uygulama yapılmasın demiyorum ama eksik kalan tarafları da olduğu belli! Veya biz Türkler her şeye bi kılıf buluyoruz. ;)

Yalnız 134 bilgisar benim apartmanımda, ya da villamda ::) olduğunda bunu tespit edip
iptal etmeleri zor olacak. Bilmiyorum evlere ya da işyerlerine girip arama yetkileri var mı ?
Sonuç ne olacak merakla bekliyorum. Tekrar teşekkür.

syncmaster72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet ortak kullanan arkadaşlar var biliyoruz.telekoma tavsiyem fiyatları düşürsünde herkez evinde telefonundan bağlansın.asgari ücretin 400 ytl olduğu ailede 29 ytl fazla!!!!!!!!!!!!!

Sheythun

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Bu konuyla ilgili ne diyebilirimki, TT yine abuksubuk konuşuyor... Zaten kazık yiyoruz, 29 YTL sınırsız olsun canımı yesin...Yoksa ortak kullanan çok olur...

birindar_hasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
YA BİZİM BU ŞİRKETLERİMİZDE BİRAZ DAHA BİRAZ DAHA KOPARTALIM MİLLETTEN, AYAĞINA GİDİYOORLAR,YAZIK YA MİLLETİ DOLANTIRACAĞINIZA BİRAZ MİLETE HİZMET EMEK VERİN, YAW ZATEN BİZİM OKUYUP BUYUK ADAM OLANLAR YA YURT DIŞINA GİDİP BAŞKA DEVLETLERE HİZMET VERİYOR YADA BURDA KALIP MİLETİ DOLANDIRIYOR :'( :'( :'(

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
birindar_hasan dedi ki:
YA BİZİM BU ŞİRKETLERİMİZDE BİRAZ DAHA BİRAZ DAHA KOPARTALIM MİLLETTEN, AYAĞINA GİDİYOORLAR,YAZIK YA MİLLETİ DOLANTIRACAĞINIZA BİRAZ MİLETE HİZMET EMEK VERİN, YAW ZATEN BİZİM OKUYUP BUYUK ADAM OLANLAR YA YURT DIŞINA GİDİP BAŞKA DEVLETLERE HİZMET VERİYOR YADA BURDA KALIP MİLETİ DOLANDIRIYOR  :'( :'( :'(

Mesajlarının tamamını büyük harfle yazmamalısın. ::)

http://www.shiftdelete.net/forum/forum_kurallari-t181.0.html

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Aslina bakarsaniz TT-Net disinda da ADSL disinda da farkli alternatifler sunmak lazim.Yani sadece br tekel olmamasi lazim.Bu sekilde kazanan hicbir zaman vatandas olmamistir ve nitekim onlar da akternatif cozumler aramaya kalkismislardir...
ADSL fiyatlarinin ve hizinin cazip olmasinin cok otesinde olmasindan dolayi vatandas bunlari icat etmistir.Bir yandan daonlar da hakli.Sen hizli interneti ucuz yada makul fiyata verirsen kimse bu tarz seylere kalkismaz.

Bu konuda Bulgaristanin bile cok gerisindeyiz,orda bile ADSL disinda LAN network ulkenin her yerine yayilmis durumda ve cok daha hizli internet cok daha cazip fiyatlarda sunulmaktadir.

Burdaki bir internet dagiticisinin kendi sitesinde yer alan hiz ve fiyatlari asagida vermek istiyorum.Anlamayanlar icin biraz uzerinde degisiklik yatim.Bunlara bakarsaniz anlarsiniz bizdeki internet kullanicini ve burdaki internet kullanici arasindaki farki...

wwwmegalanbgil6.jpg

laax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
valla kullanılsın diyenler 2 gün soora sabah uyku sersemiyken polis merkeze derse görürüm

Reaksiyon puanı
23
blackwhite dedi ki:
Aslina bakarsaniz TT-Net disinda da ADSL disinda da farkli alternatifler sunmak lazim.Yani sadece br tekel olmamasi lazim.Bu sekilde kazanan hicbir zaman vatandas olmamistir ve nitekim onlar da akternatif cozumler aramaya kalkismislardir...
ADSL fiyatlarinin ve hizinin cazip olmasinin cok otesinde olmasindan dolayi vatandas bunlari icat etmistir.Bir yandan daonlar da hakli.Sen hizli interneti ucuz yada makul fiyata verirsen kimse bu tarz seylere kalkismaz.

Bu konuda Bulgaristanin bile cok gerisindeyiz,orda bile ADSL disinda LAN network ulkenin her yerine yayilmis durumda ve cok daha hizli internet cok daha cazip fiyatlarda sunulmaktadir.

Burdaki bir internet dagiticisinin kendi sitesinde yer alan hiz ve fiyatlari asagida vermek istiyorum.Anlamayanlar icin biraz uzerinde degisiklik yatim.Bunlara bakarsaniz anlarsiniz bizdeki internet kullanicini ve burdaki internet kullanici arasindaki farki...

wwwmegalanbgil6.jpg

zaten bir tek ttnet yokki

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
tt neyse sanki, sanane kardeşim almışım bir kere istediğimi yaparım, parayı alırken yavaş hattı kakalarken birşey demiyorsun ama ??

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
TT, kendi oyunlarını kendi kendine ayak bağı etmiştir.
"12 bilgisayar bağlamak insafsızlıktır işyerleri de bunu yapıyor" derseniz insanların haklarını yemiş olursunuz. Çünkü ADSL abonesi olurken kayıt formunda size bu bağlantıyı nerede kullanacağınız soruluyor. (Ev mi iş yeri mi) Siz de bunlardan birini seçiyorsunuz. Hatta 100 bilgisayarlı bir internet kafe için başvuru da yapıyor olsanız bunu Telekom'a ibraz ediyorsunuz ve Telekom sizin için bir hat açıyor. Ve açtığı hat tam olarak normal bir ev kullanıcısı ile aynı fiyat!

Şimdi bunu yapan Telekom'un "bağlantı paylaşımı yasak" demesi kendi oyunlarında kendilerinin ebelenmesidir. Çünkü yedikleri kaymak onları doyurmamış ve bizleri daha çok sömürmek için başka arayışlar içine girmişlerdir. Halbuki normalde diğer ülkelere göre çok çok yavaş olan bağlantı için bile bir kişinin ayda 90 ytl ödemesi asıl vicdansızlık ve insafsızlıktır. Dolayısıyla da kullanıcılar bu yükü hafifletme yoluna gitmişlerdir.

Telekom'u bundan dolayı protesto edecek organizasyon olgunluğuna katkıda bulunmaya davet ediyorum herkesi!

Reaksiyon puanı
0
fiyatlar düştü diye biliyorum ben ama yinede bilemem zaten çok kişiye dagıtıp neden netimi yavaşlatıyım ki

bkadri

Asistan
Reaksiyon puanı
0
e ozaman fiyatı 5 yada 10 ytl düşürün kullanmasın millet.

blackwolf_6687

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güvenlik kodunun gelmesi 42sn,youtubeda 6dklık bir video23dk,hotmailin açılması1.23dk,telekomun snde işittiği küfür PAHA BİÇİLMEZ ...

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
blackwolf_6687 dedi ki:
Güvenlik kodunun gelmesi 42sn,youtubeda 6dklık bir video23dk,hotmailin açılması1.23dk,telekomun snde işittiği küfür PAHA BİÇİLMEZ ...

Süper yazmışsın :D :D :D Daha açıklayıcı olamazdı. Ttnet in buna yapma hakkı yasal olarak yok. TTnet o açıdan yaklaşırsa herkes sömürmeye başlar. Düşünün elektrik hattınızı yan evde kullanıma açtınız. Faturasını ödüyorsunuz sonuçta kimse kimseden birşey çalmıyor. Başka bir açıdan yaklaşırsak müzik albümü aldınız, o zaman bizden başkası dinlemesin. Şimdi bunu arkadaşıma dinletirsem buda suç olur gidip alsın kendine aynı albümü. Yada aldığım çamaşır makinasını, arabamı başkası kullanmasın. Gene başka bir yaklaşım; müzik albümü arkadaşınla ortak aldın, ama fatura her zaman tek kişiye kesilir, bunu albümü iki kişi dinler.

Sonuçta TTnet hizmet veriyor yada verdiğini sanıyor. Bende 1 Mbits sınırsız var en fazla 105 Kbits ile indirebiliyorum. Gidip bunu başkasına paylaştırsam gene kendim bilirim. Sonuçta bir ayda indirebileciğim veri miktarı gene sınırlı. Yani bu bant genişliğini ben hepsini kullanmıyorum gel arkadaşım sende kullan verdiğim para boşa gitmesin diyebilirim. Aynı; yazıcıyı ağ paylaşımına açmak gibi, hangi firma yazıcının ortak kullanılmaması için şikayette bulundu.

Benim İngiltere'de arkadaşımın ödediği internet faturası ülkemizden daha ucuz ve daha hızlı. Üstelik komşularının bilgisi dahilinde komşularının netini kullanıyor.

Ttnet'e webcam görüşmesini bile sağlayamayan internet bağlantısı verdiği için sonsuz teşekkürler, Turbo Adsl olmazsa biz ne yapardık ;D

Byteman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sonuçta TTnet hizmet veriyor yada verdiğini sanıyor. Bende 1 Mbits sınırsız var en fazla 105 Kbits ile indirebiliyorum.

TTNET in ya da Türkiye deki hiç bir telekom şirketinin bir hizmet vermediğine ve sadece halkı sömürdüğüne dibine kadar katılıyorum, yalnız tahminimce bağlantı hızın olan 1 Mbit, 1 Mbit de; senin maksimum indirebiliyorum dediğin 105 Kbit, 105 Kbit değil ,"105 Kbyte".

Hız düşüklüğü ya da hoparlörlerin çıkış gücünün 3- 5 watt gibi kıytırık kaçtığı durumlar için özellikle büyüklük meraklısı Japonların ürettiği PMPO benzeri bir birim oyunu bu kbit ve kbyte olayı.

8 bit 1 byte oluyor ve 1024 kbit de 128 kbyte a tekabül ediyor. Bunun bir kısmı handshake sinyali, bir kısmı error correction bir kısmı bir fincan acı kahve ve bir kısmı da gürültü kaybı diye düşününce veri olarak sana ulaşan kısmı 105 ise durum normal sayılabilir. aslında kavram karmaşasına çok müsait bizim ülkede. :wacko:

buraqq

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
nerden bilcek ansını satim...

o zaman e-cafeler iflas eder...

biz bir mbitimizi adam gibi 1mbit olarak indirebilsek ben herkesi ttnet abonesi yapoarım:S

Son mesajlar