ADSL Bağlantınız yavaş mı?

Bu konuyu okuyanlar

Pesimistyle!

Profesör
Reaksiyon puanı
50
Hep suçu Telekoma atarız. Ya suç kendimizdeyse.

Tamam kabul ediyorum, Türk Telekomun Adsl fiyatları hız - fiyat olarak çok kötü.
Ama şöyle birşey var çoğu kişiden duyuyorum;

"Internet hızım test ettiğimde çok düşük çıkıyor Telekomu arıyorum hattınızda sorun yok diyorlar hay ben böyle işin..."

Hiç sorunu kendinizde aradınız mı. Çoğunlukla hayır. Bilinçsiz tüketici olarak ülkemizde çoğunluk var. Alışmışız hemen şirketleri suçlamaya.

Şimdi birkaç bilgi vereceğim:

Türk telekom sizin telefonunuza portu verd ve adsl hizmetiniz başladı. Benim ilk yaptığım hız testidir. Düşük çıkarsa ilk önce telekomu arar bilgi alırım. Aldığım ilk bilgi şudur.

"Benim telefonuma yakın ana dağıtıcı ne kadar uzakta?"

Cevap olarak kısa bir yer söylenirse ve internet hızım yavaşsa ilk önce bağlantılarımı kontrol ederim.

8Mbit e geçtim geçenlerde hızım çok iyiydi ana dağıtıcıya 250 - 300 metre uzaklıktayım. Evi temizleyeceğim diye kabloları oynadım hızım 4 mbit hızlarına kadar düştü. aşağıdaki kablo bağlantısını tekrar düzgün şekilde yapınca saniyede 750 - 800 e kadar çıkmaya başladı hızım ;)

Şimdi bunu nasıl düzelttim ona geçelim;

Telefon hatlarında çoğunlukla tam temas etmeyen bağlantılar kablolar arasında paslanmaya sebeb olur buda veri aktarımını düşürür. İlk önce bağlantıları kontrol edin. Eğer açıkta kablolarınız varsa bağlantıları söküp tekrar kablo uçlarını açıp birbirine güzelce temas edecek şekilde bağlayın.

Mümkünse elektronikçilerden telefon kablo bağlantı kutuları var onlardan alıp vidayla bağlayın mümkün değilse iki kabloyu aşağıdaki step 3 yazan şekilde bağlayın.(ip düğümü bu internetten buldum idare edin :))
dugum9yh6.gif

image.php

Böyle bağlamanızın sebebi en iyi temas ve en az kayıp sağlamaktır. Bağlantıyı yaptıktan sonra elektrik bandı ile havasız bir şekilde bantlamanız ve insanların eline ayağına dolaşmayacak şekilde bir yere sabitlemeniz iyi olur.

Bağlantıyı halletik. Sıra geldi modeme.

Piyasadaki çoğu modem kalitelidir. Ama yinede önerme yapmam gerekirse şu modemleri kullanmanızı tavsiye ederim. Daha doğrusu markaları:

USRobotics
Pikatel
ZyXel
Airties
Zoom
ve SpeedCom

Önermeyeceklerim:
Asus ve diğer markalar kısaca.

Önerdiğim markalar tamamen telekom ürünleri ürettikleri için ve durmadan donanımlarını geliştirdikleri için öneririm.

Özellikle USRobotics bu konuda uzmanlaşmış bir markadır. ADSL bağlantısını çok hızlı bir şekilde yapıyor. Sürücü destekleri yüksek. Devamlı firmware güncellemesi yapan bir marka.

Modemin kaliteside internet hızını etkiler kısaca.

Modem alırken şunada dikkat edin modemlere değinmişken. Ethernet portu olan bir modem almaya dikkat edin. Türk Telekom dikkat ettiyseniz özellikle ethernetli bir modem verir. Sebebi basit. Bilgisayara tanıtması çok basittir. Linux,MacOS,Windows hepsi driver a gerek kalmadan tanır ;) Artı internet paylaşımı rahattır.

Splitter kullanımı.

ADSL hattı telefon bağlantısı üzerinden geldiği için normal ses sinyalleriyle birlikte taşınır dijital olarak ama bu ADSL in veri kaybına sebeb olur artı sizin telefon konuşmanızıda etkiler. Yapacağınız şey kaliteli bir splitter kullanmak. Modemlerin içinden çıkanlar yeterli olsada ucuz işçilik olduğundan kalite kötü olur. 10 - 15 tl ye çok güzel splitterlar bulunuyor.

Yazımın sonuna gelerekten;
ADSL bağlatınızda yukarıda saydığım 3 önemli faktör çok rol oynamaktadır. Hernekadar ülkemizde hatlarımız zayıfta olsa bunları uygulamazsak işkence haline gelen bir bağlantımız olur. Böyle bağlantı sorunları yaşıyorsanız yukardakilere dikkat edin derim.

nihmare1222

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
katılmıyorum kardeş bu işlreden tek suçlu ttnet'tir.interneti 4 ayönce bağlattım internet 10dk geliyordu.2 ay böyle kullandım.1milyar masraf yaptırdılar komple bilgisayar değişti.3 tane modem aldık kablo filan,sonra 1 telefon alo beyefendi sorununuzu çözdük naptınız işte birşeyler yaptık.cevaba bak naptıkları bile belli deyil 10 dk çözülen sorun için 1 milyar çok güzel demi..
şu sitede ve türkiyede ttnet kullanıclarına sor 1 tane memnun insan yoktur.
1-)internet çok yavaştır
2-)internete çok geç bağlanır
3-)internet çok sık kopar
4-)çok aşırı yüklenince net kopar
vs... bu sorunlar herkezde mevcuttur ttnet kullanıyorsan sendede mevcuttur kardeş ben çok çektim ttnetten biliyorum :D

İnternet

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Onlar her zaman sorun yok derler, elektirk kesilirse elektrik idaresine gitseniz aynı cevabı veirler. Sorun yok da ne diye yıllardan beri fiber optik kablo yerine en küçük titreşimden bile etkilenen kabloları kullanıyorlar vs vs vs. Ayrıca kabloyu çeken, kuran onlar, biz sadece çalıştırıyoruz, bilgi akışı onlara ait, bilgileri(veriyi) biz kendimiz aktarmıyoruz ki onlar bize bir araç sayesinde aktarıyorlar.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Güzel yazı olmuş. Elinme sağlık Pesimistyle. Sende editör olacak kapasite var, haberin olsun :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
İdare eder işte ne yavaş ne hızlı..

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
kabloyu sarmasak da lehimlesek daha mı kötü olur acaba?niyetim yok ama öğrenmek istedim.

kabloya dikkat ettim de şimdi, zaten lehimlenmiş kablo:) ama dokununca internet gitmiş.

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Güzel yazı olmuş. Elinme sağlık Pesimistyle. Sende editör olacak kapasite var, haberin olsun :)

alıntı yazısını görmedin galiba :D
bu arada kayank kendisinden alıntı yapılmasına izin vermiyor.birazdan modlar kilitleyebilir konuyu :D