Adobe Programları için(Photoshop, Premiere Pro, After Effects) Macbook Pro Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

parskan06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, grafik tasarım okuyorum. Elimde DELL Inspiron 7577 (İ7 7.nesil gtx1060 max Q , 16 gb ram 250 gb SSD) mevcut fakat Premiere pro da 2-3 dakikalık video işlerinde bile çok sıkıntı yaşıyorum örnek olarak işlediğim videoları önizleme yaparken kare kare gelmesi ve bazen kasması gibi... Oyun oynamayacağım fiyat konusunda da çok sıkıntı değil ama yaklaşık bütçe 9-10 Bin tl hatta 8 bile olabilir.

Bu sebepten ve elimdeki laptopun ağırlığından dolayı macbook pro almayı düşünüyorum. 2.El olarak. Tabiki başka tavsiyeleriniz varsa eğer ve belirtirseniz çok sevinirim.

Sizlere sorularım şunlar;
-En düşük hangi modeli alırsam, işlerimi kolayca yapabilirim? yani yıl olarak 2016,2017 gibi
-Diyelim ki 2016-2017 model aldım ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim yani alıp da elimdeki laptopta yaşadığım sıkıntıları yaşar mıyım ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu dediğiniz işlemler için 2016-2017 bir MacBook almanız performans anlamında size çok bir fark yapmayacaktır. Gerçekten performans farkı yaşamak istiyorsanız M1 işlemcili Air modeline bakabilirsiniz ancak onda da fan olmadığı için Render işlemlerinde ne kadar ısındığını iyi incelemek lazım.

parskan06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu dediğiniz işlemler için 2016-2017 bir MacBook almanız performans anlamında size çok bir fark yapmayacaktır. Gerçekten performans farkı yaşamak istiyorsanız M1 işlemcili Air modeline bakabilirsiniz ancak onda da fan olmadığı için Render işlemlerinde ne kadar ısındığını iyi incelemek lazım.Hep
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu işler için Air alınmaz diye duyuyorum hep yanlış anlamayın bilmediğim anlamadığım için soruyorum peki Air işimi görür diyorsunuz, birçok farklı modeli var ram ,ssd gibi en az nasıl özelliklerde olmalı

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu işler için Air alınmaz diye duyuyorum hep yanlış anlamayın bilmediğim anlamadığım için soruyorum peki Air işimi görür diyorsunuz, birçok farklı modeli var ram ,ssd gibi en az nasıl özelliklerde olmalı
Estağfurullah istediğinizi sorabilirsiniz. Air dememin sebebi aslında Air'den değil :D İçerisindeki M1 işlemci Apple'ın yeni işlemcisi ve 16" MacBook Pro'daki işlemciden bile daha güçlü. Ancak dediğim gibi Air modellerinde fan olmadığından dolayı Render alırken bilgisayar ısınır mı emin değilim. İnceleme videolarını izlemek gerekiyor. Hani deseniz M1 işlemcili 13" MacBook Pro alınır mı diye, gözünüz kapalı alabilirsiniz derdim ama Air olunca iş biraz değişiyor. SSD size bağlı bir durum, ilk etapta 8 GB RAM yeterli olur.

parskan06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Estağfurullah istediğinizi sorabilirsiniz. Air dememin sebebi aslında Air'den değil :D İçerisindeki M1 işlemci Apple'ın yeni işlemcisi ve 16" MacBook Pro'daki işlemciden bile daha güçlü. Ancak dediğim gibi Air modellerinde fan olmadığından dolayı Render alırken bilgisayar ısınır mı emin değilim. İnceleme videolarını izlemek gerekiyor. Hani deseniz M1 işlemcili 13" MacBook Pro alınır mı diye, gözünüz kapalı alabilirsiniz derdim ama Air olunca iş biraz değişiyor. SSD size bağlı bir durum, ilk etapta 8 GB RAM yeterli olur.
Anlıyorum M1 işlemcili pro bana fazla pahalı açıkcası ama dediğinizden şunu anlıyorum 2016-2017 ikinci el bir macbook pro yerine M1 işlemcili Air (sıfır) almanız daha mantıklı olur diyorsunuz. Render konusunda ısınma ihtimali var diyorsunuz elimdeki bilgisayar da ısınıyor açıkcası sonuçta bunlar yaptığımız işlere göre gayet kompakt bir boyutta oldukları için ısınmayı çok sorun etmiyorum tabi bunu, bu güne kadar windows işletim sistemli dizüstü kullandığım için söylüyorum belki macbooklarda ısınma sorunu ciddi bir sorun olabilir ama sanırım benim için sorun olmaz

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Anlıyorum M1 işlemcili pro bana fazla pahalı açıkcası ama dediğinizden şunu anlıyorum 2016-2017 ikinci el bir macbook pro yerine M1 işlemcili Air (sıfır) almanız daha mantıklı olur diyorsunuz. Render konusunda ısınma ihtimali var diyorsunuz elimdeki bilgisayar da ısınıyor açıkcası sonuçta bunlar yaptığımız işlere göre gayet kompakt bir boyutta oldukları için ısınmayı çok sorun etmiyorum tabi bunu, bu güne kadar windows işletim sistemli dizüstü kullandığım için söylüyorum belki macbooklarda ısınma sorunu ciddi bir sorun olabilir ama sanırım benim için sorun olmaz
Eğer 4K veya uzun saatler süren renderlar yapmıyorsanız Air modelinin de ısınacağını düşünmüyorum. 2016-2017 yıllarını geçtim, en sonra çıkan Intel işlemcili Pro modelinden bile daha iyi performans sunuyor M1 işlemcisi. Özellikle Safari vb. gibi Apple'ın kendi uygulamalarında fark daha da açılıyor.

parskan06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer 4K veya uzun saatler süren renderlar yapmıyorsanız Air modelinin de ısınacağını düşünmüyorum. 2016-2017 yıllarını geçtim, en sonra çıkan Intel işlemcili Pro modelinden bile daha iyi performans sunuyor M1 işlemcisi. Özellikle Safari vb. gibi Apple'ın kendi uygulamalarında fark daha da açılıyor.
Birkaç yabancı video izledim işlemci olarak dediğiniz gibi daha performanslı gözüküyor i7 işlemci ile kıyaslıyor hatta dell xps modeli ile de kıyaslıyor kat kat daha iyi performans ama sanırım render kısmında 80 90 dereceleri görüyor o yüzden 8 çekirdekli alın gibi birşey söylüyor sanırım M1 işlemcili Air alacağım.Isınması problem değil benim için. Başka tavsiyeniz var mıdır apple tarafında değil de başka bilgisayarlarda masaüstü haricinde