Soru Adil (Adaletli) Miyiz Yoksa Eşitlikçi Veya Tarafsız Mıyız?

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Katılım
5 Mayıs 2017
Mesajlar
10,103
Reaksiyon puanı
6,573
Puanları
113
Eşitlik ve adalet farklı tanımlardır, belki eşitiz diyen çok olur da adalet demekle ne adaletli olunur ne de adalet dağıtılır... Ben eşitliğe değil Adalete inanan biriyim, eşitlik matematiksel bir ifade gibi lanse edilir ama aslında matematik bile eşitliği kabul etmez her zaman.

Adâlet, Kur’ân-ı Kerîm’de ve hadislerde genellikle “düzen, denge, denklik, eşitlik, gerçeğe yani HAKÎKAT'e uygun hükmetme, Allah için doğru yolu izleme, takvâya yönelme, dürüstlük, tarafsızlık” gibi anlamlarda kullanılmıştır.

Sözün sonuç kısmına ise şunları yazayım; Bu alemde iki güç her zaman savaş halindedir... Kimileri buna iyilik ve kötülük derler ama aslında bu insan ile şeytanın savaşıdır! İster insan olsun ister başka bir yaratılışta varlık olsun tarafını seçmek durumundadır, tarafsızlık diye bir üçüncü yol yoktur; ya Allah yolunda şeytana insan şerefi, onuru için savaş ilan edecek ya da şeytan ve kötülüğü kazanacaktır. Hz İbrahim gibi tarafımızı belirlemeliyiz. Tarafsızlık ise meselenin iç yüzü bilinemediğinde ancak geçici bir süre korunabilir, mesele açıkça zuhur ettiğinde ise HAKÎKAT'e uygun hükmetme durumundayız.

 
Üst