Acun'dan SDN Forum'a ihtar!

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Merhaba arkadaşlar,

Yıllardır severek izlediğimiz programların yapımcılığını ve çoğunun sunuculuğunu yapan Acun Ilıcalı, bugün sitemizin forumuna bir ihtar göndermiştir.

Önce ilgili ihtarı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Sayın İlgililer,

Müvekkil Şirket, yapımcılığını üstlendiği ve Show TV logolu televizyon kanalında yayınlanmış/yayınlanmakta olan “YOK BÖYLE DANS”, “O SES”, “SURVIVOR” ve “YETENEK SİZSİNİZ” isimli show programlarının (kısaca “Programlar”), internet yayın hakları da dahil tüm mali ve manevi haklarına sahip bulunmaktadır.

Programları, forum.shiftdelete.net adresinde bulunan internet sitesinde izinsiz olarak kullandığınız/yayınladığınız tespit edilmiştir. Eylemleriniz haksız, hukuka aykırı, Müvekkil Şirketin piyasadaki ticari itibarını zedeleyen, iltibas yaratan ve her aşaması Müvekkil Şirket tarafından gerçekleştirilmiş olan Programlar üzerinden haksız kazanç elde etmeye yönelik eylemlerdir.

İşbu ihtarnamenin internet sitenize gönderilmesi tarafınıza tebliği hükmündedir. Tebliğ tarihinden tibaren DERHAL; a) yukarıda bahsedilen haksız ve hukuka aykırı eyleminize son vererek birinci paragrafta adları anılan Programların internet sitenizden çıkarılmasını b) bu Programların gelecekte herhangi bir zamanda bir daha bu veya başka bir şekilde kullanılmamasını c) 5651 Sayılı Kanunun ve ilgili Yönetmelik hükümleri kapsamında “İzinsiz olarak yayınladığımız “YOK BÖYLE DANS”, “O SES”, “SURVIVOR” ve “YETENEK SİZSİNİZ” isimli show programlarının ___.___.2011 tarihi itibariyle sitemizden kaldırdık. Hak sahibi Acun Medya Prodüksiyon ve Reklam Hizmetleri A.Ş.’den özür dileriz” cümlesinin bir hafta süreyle internet sitenizin açılış sayfasında yayınlanmasını, AKSİ TAKDİRDE, fazlaya ilişkin tüm haklarımız saklı kalmak üzere; a) 5651 Sayılı Kanunun ve ilgili Yönetmelik hükümleri ile Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun ilgili hükümleri kapsamında ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağını b) Haksız ve hukuka aykırı eylemlerinizden Telekomünikasyon Kurumunun haberdar edileceğini c) Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve sair mevzuatımızda düzenlenmiş bulunan Haksız Rekabet hükümlerine aykırı eylemlerinizin nedeniyle Şirketimizin uğradığı ve/veya uğrayacağı maddi ve manevi tüm zararlarının tazmininin talep edileceğini İHTAR EDERİZ.

Acun Medya Prodüksiyon ve Reklam Hizmetleri A.Ş
Vekili
Av. E. Esra KIRIMLI

Bu konuda yapılması gerekenler bellidir ama ben yine de kendi eleştirilerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Birincisi, söz konusu içerikler sitemizin sunucularında değil YouTube, Facebook, Dailymotion gibi video paylaşım sitelerinde host (barındırma) edilmektedir.

İkincisi, söz konusu içeriklerde logonuz, program adı gibi unsurlar yayınlanmaktadır. Buradan haksız bir kazanç elde etmek söz konusu olamaz diye düşünüyorum. Üstelik, bu videoların internette paylaşılması, tanıtım açısından kendi yararlarınadır.

Anladığım kadarı ile bir zamanlar tanıtım konusunda destek almak, hatta içeriğinden faydalanmak ve stratejik kararlar almak için verilerinden faydalandıkalrı internette açtıkları site olan acunn.com üzerinden yeterli gelir elde edememiş olacaklar ki, bu tarz içeriklerin paylaşıldığı yerlere savaş açtılar.

Bu savaştan bir fayda beklemeleri mümkün değil. İnternetin özgür ruhuna karşı kimse savaş veremez.

Burada sözlerim yanlış anlaşılmasın sakın.

Özgürlük diye tutturup hak ihlali yapmak istemiyorum. Bunu yapan bir sitede görev almak da istemiyorum. Ama TV programı bu :) Koy bi TV salona, aynı görüntüler orda da var :) Logosu, yapımcısı, her şeyi belli. Logosunu silip SDN logosu yapıp üzerine de reklam almıyoruz ki.

Sonuçta kendileri bilirler.

SDN Forum, günde 85.000 kişinin ziyaret ettiği sosyal bir platform. Bu rakama ana sayfadaki haber, video ve makale okurları dahil değildir. Buradan Acun'a ait içerikleri kaldırmak çok zor değil. Ama Acun bu kadar adamı karşısına almak ister mi bilemiyorum :)

Söz sizin dostlar.

Ne dersiniz?

GÜNCELLEME (10-24-2011 18:16)

İlginç bir tesadüftür ki, Acun'un web sitesinde ShiftDelete.Net'e ait bir içerik izin alınmadan yayınlanıyır ve firma, bu haberden gelir elde ediyor.

acun.jpg

http://forum.shiftdelete.net/sdn-duyurulari/230147-acundan-sdn-foruma-ihtar-8.html#post2023397

Bilgi, paylaşıldıkça değerli. Bu bilgiyi ortaya çıkaran kişilerin isimleri ve kaynaklar belirtildiği sürece sorun yok.

Yani Acun, biz senin gibi olmayacağız ;)

Sen yine bildiğini okuyup, bizi dava edebilirsin.

Senisma34

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Çok gereksiz bir ihtar.
Mesela ben bu programları istisna hariç izlemiyorum. Forumdan bir arkadaş bu programlardan birinin ilgi çekici olduğunu belirterek paylaştı. Bende gayri ihtiyari izledim ve hoşuma gitti, ilgi uyandırdı. İlgili kanalda artık izlemeye başladım. (Misal verdim).
Kazanan kim? Bu şahıslar.

Hakkı abi yerinde olsam kaldırırım, ilgili kişiler dışında kimseler kaybetmeyecektir.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Acunu forumumuza üye olmaya davet diyorum. İnternet dünyası hakkında öğreneceği çok şey olduğu izlenimine kapıldım. kendisine yardımcı oluruz :)

global_deejay

Doçent
Reaksiyon puanı
35
Acun'u severdim bu haberden sonra nefret etmeye başladım. Ayıp yaptığı.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
İçerikleri kaldırmak gerçekten sorun değil. Zaten getirilen yarışmalar, yurt dışında olan ve bizim ülkemize uyarlanan yarışmalar. Burada dediğiniz gibi tanıtımları yapılıyor. Haksız kazanç elde edilmiyor.

Kaldırmasına kaldırırız ama forum olarak birlik olup, gereken cevabı da vermek gerek diye düşünüyorum.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Hadi be oradan!

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Harbi saçmalamışlar.

Bunların olsa olsa komik video bölümünde 3 5 videosu vardırki onlarda youtube vs sitelerde barındırılıyor.

sdbz

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Bilişimden bihaber olanların yapabileceği bir davranış bu... Bu kadar bilgisizliği ben yakıştıramadım Acun efendiye...
Eminim bu ihtarı, youtube, faebook gibi paylaşım medyalarına da göndermiştir. Bahsi geçen gösterim hakları ihlalleri oralarda da oluyor çünkü...

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
teknoloji cahilleri oldukları ne kadarda belli. gidip youtube, dailymotion gibi siteleri uyaracağına kime sataşmışlar:)

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Ne diyeceğimi bilemedim gerçekten, aslında bir şeyler derim de olmaz şimdi. Güzel bir cevap vermek lazım aslında.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
gönderdikleri ihtarnameyi komik yazılar bölümüne alalım :)

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
İçerikleri kaldırmak gerçekten sorun değil. Zaten getirilen yarışmalar, yurt dışında olan ve bizim ülkemize uyarlanan yarışmalar. Burada dediğiniz gibi tanıtımları yapılıyor. Haksız kazanç elde edilmiyor.

Kaldırmasına kaldırırız ama forum olarak birlik olup, gereken cevabı da vermek gerek diye düşünüyorum.

bizde bildirimi yayınlasak yada onlara ihtarmı çektirsek:)

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Biz (izleyiciler) olmazsak Acun da olmaz.Burda gördüğüm videolardan sonra programlarını az çok takip ediyordum.artık izlemem olur biter :D

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Aslında twitter da bir tepki dalgası başlatılabilir ama biraz yanlış zamana denk geldi bu ihtar, deprem ile ilgili tweet'lerle karışır o da iyi olmaz.

Senisma34

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Bu konudan Acun'un haberi var mıdır, bilinmez. Bahsettiğiniz gibi aslında kendisi de diğer ülkelerden (ç)alıntı programlar yapıyor.
Ayrıca bu nedir arkadaş; "Hak sahibi Acun Medya Prodüksiyon ve Reklam Hizmetleri A.Ş.’den özür dileriz” cümlesinin bir hafta süreyle internet sitenizin açılış sayfasında yayınlanmasını..

Şerefsiz bir ismin (Baydemir) basın açıklamasındaki hakaretini söylemek istiyorum. Hsscktr!

tatar59

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ne gerekiyorsa yapalım dicemde Dünyanın en zor işi cahil insanla uğraşmak oldugunu hepimiz çok iyi biliyoruz sitesini biraz topa tutsak hiç fena olmaz hani ;)

necrofx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Diyeceğim şudur ki Acun kendini bitiriyor. Eskiden hakkında tek kelam kötü söz edildiğini duymazdım. Şimdi yavaş yavaş insanların gözünden düşüyor. İnşallah hatırlar bu gün geldiği o noktaya onu bu halkın desteği getirmiştir. O destek bir gün biterse geldiği yere geri döner.

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Bu adamın paraya gözü doymuyor milletimiz sağ olsun şişirdikçe şişirdiler verin üçbeş kuruş derdi para:)

ShaLaLa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bunu göndermelerinin tek nedeni acunn.com'u tıklanır hale getirmek.
youtube , dailymotion'a yüklenmesi fazla fark etmiyor onlar için. sizin sitenizde o videolar izleniyorsa, acunn.com'a gidip izlemeyeceğiniz anlamı çıkıyor. sadece hit kazanmak için..

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Dava açsınlar. Kazanamazlar ki... Blöf gibi bir şey olmuş :D

erhandenizz

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bence belli bir gün ve saat bulup, belirleyip;

Twitter, Facebook, Kendi sitesi vs her türlü ulaşabileceğimiz sosyal paylaşım sitesinden kınama bombardımanı uygulayalım.

Ayıptır yaaa...

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Arkadaşlar, Tweeter kullananlar Erol Köse'yi takip listesine eklesinler. Acun'a da Deprem hakkında duyarsızlığı sebebiyle bir iki laf etti.
Karşı atak böyle olur. Para kimseyi şımartmasın.
[h=3]erol köse (@drerolkose) on Twitter[/h]

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
yuh diyorum. saçmalıktan başka bir şey değil.

1.si videolar youtube gibi video paylaşım sitelerinden. şimdi bu ihtarnameyi youtube'a da mı gönderecek acunmedya. vay youtube, siz bizim programlarımız üzerinden haksız kazanç sağlıyorsunuz diye. insanlar buna nasıl güler tahmin edebiliyorum.:4:

2.si videolarda ilgili programların yayınlandığı kanalın logosu var. biz bunun neresinden haksız kazan elde etmiş oluyoruz. sanki logoları kaldırıp üstüne sdn logosu basmışız.

bi de sitede özür yazısı yayınlayacakmışız. yok daha neler. bilişimden zerre kadar anlayamayan kişilerin başının altından çıkmış bir olay.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Acundan beklenir bu tür şeyler :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...