'Açım' diyen çiftçiye 'telefonunu göster' dedi, olanlar oldu

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Sokak röportajı sırasında öğretim üyesi olduğu belirtilen bir kişinin "Devlet dünya kadar tarıma destek veriyor. Gidip çalışıyor mu bu gençler? İşsizlik değil bunun adı işi beğenmemek. Dünya kadar tarlalar boş duruyor" demesi üzerine çevredeki vatandaşlar tepki gösterdi.

"Devlet herkese iş vermek zorunda mı?" diyen kişi "Devlet işini vermek zorunda, insanına bakmak zorunda. Siz hangi akıldan gidiyorsunuz? " şeklinde yanıt verdi.
Bir çiftçi de öğretim üyesi olduğu belirtilen kişiye buğdayın fiyatını sordu. Buğdayın fiyatını bilmediğini söyleyen öğretim üyesi gübreye ve mazota gelen zam hakkında da yorum yapmadı.
1300 lira maaş aldığını söyleyen ve 'açım' diyen çiftçiden telefonunu göstermesini isteyen öğretim üyesinin davranışı ve sonrasında yaşananlar ise sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi.

Cumhuriyet

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Tarlalar boş diyor, arkadaşım adamlar kazanamıyor ki borçlarla bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama bu seferde ürün para etmiyor. Destek devede kulak bile değil bu kadar ön yargılı olunmaz bi adamı dinle cebindeki telefonu sorgulamak nedir? Iphone çıksaydı adamı yalancılıkla mı suçlayacaktın.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Sokak röportajı sırasında öğretim üyesi olduğu belirtilen bir kişinin "Devlet dünya kadar tarıma destek veriyor. Gidip çalışıyor mu bu gençler? İşsizlik değil bunun adı işi beğenmemek. Dünya kadar tarlalar boş duruyor" demesi üzerine çevredeki vatandaşlar tepki gösterdi.

"Devlet herkese iş vermek zorunda mı?" diyen kişi "Devlet işini vermek zorunda, insanına bakmak zorunda. Siz hangi akıldan gidiyorsunuz? " şeklinde yanıt verdi.
Bir çiftçi de öğretim üyesi olduğu belirtilen kişiye buğdayın fiyatını sordu. Buğdayın fiyatını bilmediğini söyleyen öğretim üyesi gübreye ve mazota gelen zam hakkında da yorum yapmadı.
1300 lira maaş aldığını söyleyen ve 'açım' diyen çiftçiden telefonunu göstermesini isteyen öğretim üyesinin davranışı ve sonrasında yaşananlar ise sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi.

Cumhuriyet
Yazık çok yazık ülkenin hali

gaspennah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
"her şey dışardan geliyor."

"ticaret nedir"

biz herşeyi satıcağız hiç bir şey almayacakmıyız

insanlar ne bekliyor anlamıyorum.

herşeyi satıp hiç bir şey almayıp dünyanın tek ülkesimi olacağız.

hayatındaki her olumsuzluğu devlete yüklemek bence kolaycılık tembellik.

insanları tembelleştirmek yunanistan veya venezuella gibi çöküşe sebep olur.

petrol gelirlerini halka daatırsan mantıklı gelir tabiki ama sonunda venezuella olursun.

erken emekli edip ürettiğinden çok maaş verirsen yunanistan olursun çipras da kıvranır durur düzeltceğim diye.

90 larda tartıştığımız konuları tekrar tekrar ters yönlü olarak gündeme getirmenin anlamı yok.

tarımdan sanayi toplumuna geçelim diye tartışıyorduk saman ithal ediliyor deniyor.

her şey özelleşsin diye tartışıyorduk şimdi fabrikalar kapanıyor tartışması çıktı .

araplar niye tr ye yatırım yapmıyor diyorduk şimdi kovmadığımız kaldı.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
"her şey dışardan geliyor."

"ticaret nedir"

biz herşeyi satıcağız hiç bir şey almayacakmıyız

insanlar ne bekliyor anlamıyorum.

herşeyi satıp hiç bir şey almayıp dünyanın tek ülkesimi olacağız.

hayatındaki her olumsuzluğu devlete yüklemek bence kolaycılık tembellik.

insanları tembelleştirmek yunanistan veya venezuella gibi çöküşe sebep olur.

petrol gelirlerini halka daatırsan mantıklı gelir tabiki ama sonunda venezuella olursun.

erken emekli edip ürettiğinden çok maaş verirsen yunanistan olursun çipras da kıvranır durur düzeltceğim diye.

90 larda tartıştığımız konuları tekrar tekrar ters yönlü olarak gündeme getirmenin anlamı yok.

tarımdan sanayi toplumuna geçelim diye tartışıyorduk saman ithal ediliyor deniyor.

her şey özelleşsin diye tartışıyorduk şimdi fabrikalar kapanıyor tartışması çıktı .

araplar niye tr ye yatırım yapmıyor diyorduk şimdi kovmadığımız kaldı.
Senin anlattığının tek mantıklı yönü kararında olması o olmasın bu olsun diye bişey yok her şey kararında olacak.Arap turist her ülke vatandaşı gibi turizmde %8 bilemedin %10 yer kaplar %25 değil.Ticaret konusuna gelirsek ithalat tabi ki yapılacak ama kendin üretebilecekken de her şeyi dışardan almak mantıklı değil sende olmayanı alırsın ülkende zamanında tarımda dışa bağımlı değilken şimdi dışarıda türk soğanı bulamıyorsun osmanlı ekonomisini batıran şey neydi adamlar ucuz diye yabancı mallara yığıldılar türk tüccar esnaf ne varsa iş yapamadı yeri geldi fabrikalar bile çalışmadı.Sonra bi savaş bi fatiha Allah rahmet eylesin.

gaspennah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
şirketleşmiş günümüz dünyasında çok zor .

aynı dejavuyu ben yaşadım yaşınız gençse sizde yaşarsınız.

1 liraya ereğliyi devrederken tansu çilleri herkes ayakta alkışladı.

özelleştirmeden başka çare yok.

iyimi kötümü apayrı konu.

osmanlı da iş gücü ucuzken dünya lideriydi makinalaşmayı yakalayamayınca iflas etti.

osmanlı ya bakarken 1939 60 arası antlaşmalarıda göz önünde tutmak lazım.

Truman Doktrini: 12 Temmuz 1947 Antlaşması
Başbakan Recep Peker, ABD basınına: “Başkan Truman, tam geçekçi ve tam insani bir görüşten mülhem olmuştur.” diyordu. 24 Mayıs 1947′de subay üniformaları, Amerikan subaylarınınki örnek alınarak değiştirilir. 2. Dünya Savaşı sonunda 245 milyon Dolarlık döviz ve altın stoku olan Türkiye, kendi olanaklarıyla yatırım yapabilecekken, ABD güdümüne sokulur. ABD, Türkiye’yi bir açık pazar, bir hammadde kaynağı olarak yapılandırır.

Petrol Yasası:1954
Yabancı petrol şirketlerinin adamı Max Ball’e (AS Bell) hazırlatılan ve petroldeki devlet tekelini kaldıran “Petrol Yasası” aynı yıl TBMM’de kabul edilir. Yasanın değiştirilen 136. maddesinde; “Bu yasa, yabancı şirketlerin izni olmadan değiştirilemez” deniliyordu. (AS: Günümüzde de benzer düzenleme Anayasa md. 90/son’da var..)

yukardakiler alıntıdır.

1939 abd ile yapılan yarı kapitülasyon antlaşmasıda var.

kiminde sol kiminde sağ iktidarda olsa bu antlaşmalar yapılmış.

katar emiri daha yeni trump la yemekte paraları konuşuyordu. bizde tank palette az lastik değiştirmek için yapılan basit gündemimizle uğraşıyorduk.