Açılırken Kapanan Sistem Bir Daha Açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

Nass

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarda statik elektrik olduğunu düşünüyorum. Sorunun nasıl oluştuğunu kısaca şöyle ifade edeyim. Bilgisayar açılırken anakartın logo ekranında kapandı aniden ve bir daha açamadım. Sistem yeni toplanmış bir sistem, özelliklerini en sonda tekrardan belirteceğim.

Yaptığım şeyler ;
-PSU'nun çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. İletici bakır kablo ile denedim ve çalışıyor.
-Başka bir PSU ile denedim, olmadı. PSU'nun modeli Valx VL-012 24 pin anakart çıkışı, 4 pin CPU çıkışı, ekran kartı çıkışı yok.
-Güç girişi bulunmayan eski bir ekran kartıyla denedim.
-RAM'leri tek tek denedim sonra da her birini iki farklı slotta denedim.
-Statik elektrik boşaltması yaptım ama becerebildim mi bilmiyorum.(Güç kablosunu soktuğumuz yeri kontrol kalemiyle temas ettirip her birinde 20 saniye Power tuşuna basılı tuttum.)
-Bir arkadaş PSU güç kablosunu çıkarıp bir kaç saat bekle dedi, 5 saat bekledim denedim ve yine olmadı.
-Farklı farklı 3 prizde denedim. Mutfak ve banyo da da denedim internetten okuduğum şeylere göre ama yine sonuç alamadım.
-Sistemi tamamen söküp tekrardan topladım fakat yine sonuç yok.

Açıkçası sorunun tam olarak statik elektrik olduğunu bilmiyorum. Eğer başka bir sorun varsa söyleyebilirsiniz.

1)Anakart güç almıyor olabilir mi ? Eğer öyleyse bekletmeden servise yollayacağım.

2)Sorun statik elektriklenme ise bunu nasıl atabilirim bilgisayardan ?

3)Statik elektiklenme parçalardan birini bozmuş olabilir mi ?

4)Denemem gereken başka şeyler var mı ?
5) Anakart ve ekran kartını statik poşetlerine koyarsam statik elektriği alır mı ? Biraz saçma bir soru ama düşünmedim değil.

Arkadaşlar yaşadığım sorun baya canımı sıktı, sinirlendim durduk yere. Çözüm arıyorum öğlenden beri. Yardım ederseniz sevinirim.

Sistem Parçaları ;

Ryzen 5 2600
GTX 750 Ti
MSI B350M Pro VD Plus
XPG Gammix D10 2x8 3000 MHz
Adata SU650 240 GB SSD
Seagate Barracuda 1 TB HDD
High Power Simplicity 600W 80+