Açıköğretim Dikey Geçiş, Yatay Geçiş, İkinci Üniversite ve Lisans Tamamlama Kayıtları

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT, İŞLETME FAKÜLTELERİ 2013-2014 ÖĞRETİM YILI İNTERNET BAŞVURU VE KAYIT DUYURUSU

Bu duyuru Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin aşağıda sıralanan kayıt türlerine “İnternet Başvuru ve Kayıt” işlemlerini kapsamaktadır.

1- ÖSYS Ek Yerleştirme: Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Ek Yerleştirme ile yerleştirilen adaylar,

2- Dikey Geçiş: Açıköğretim Fakültesi veya Meslek Yüksekokulları Önlisans Programı mezunu olup mezuniyet alanları “http://kayit.anadolu.edu.tr” adresinde ilan edilen Tablo 1 - Tablo 2’de yer alanlardan, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin 5.yarıyılına başvuracak adaylar,

3- İkinci Üniversite: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim bölüm ve programlarında kayıtlı öğrenciler, okudukları veya mezun oldukları programlardan farklı olmak kaydıyla Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri lisans bölümlerinin veya önlisans programlarının 1. yarıyılına başvuracak adaylar,

4- Yatay Geçiş: Yatay geçiş kapsamında 06 Eylül 2013 tarihine kadar Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine başvuranlardan başvurusu kabul edilen adaylar,

5- Lisans Tamamlama: 4 yıllık fakülte veya yüksekokullarda okumakta iken 2 yıllık önlisans diploması alarak ayrılanlardan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin 5. yarıyılına başvuracak adaylar, İnternetten başvurup kayıt yaptırabilirler.

Adayların kayıtlarını aşağıda yer alan adımları izleyerek yaptırmaları gerekmektedir. Adaylar; 30 Eylül - 25 Ekim 2013 (25 Ekim saat 17.00’ye kadar) tarihleri arasında http://kayit.anadolu.edu.tr adresinden İnternet Başvuru işlemi yapacaklardır.

İnternet başvuru işlemi sonunda oluşacak “İnternet Başvuru Belgesi”nin yazıcı dökümünü alacaklardır. http://ogrenci.anadolu.edu.tr ve http://kayit.anadolu.edu.tr adreslerinde yer alan “Çoklu Kayıt İnternet Başvuru ve Kayıt Kılavuzu”nda açıklanan kayıt belgelerini hazırlayacaklardır.

Dönem Öğretim Gideri ödemelerini Vakıfbank’a yapacaklardır.

30 Eylül - 23 Ekim 2013 (mesai saati bitimine kadar) tarihleri arasında hazırladıkları kayıt belgeleri ile birlikte AÖF bürolarına bizzat başvurarak kayıt işlemini tamamlayacaklardır.

Bu tarihler arasında mazeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanlar 24, 25 Ekim 2013 tarihlerinde bizzat veya yakınları aracılığıyla kayıt yaptırabilirler. 25 Ekim 2013 tarihinden sonra mazeret beyan ederek kayıt yaptırmak isteyenlerin başvuruları kabul edilmeyecek ve kayıtları kesinlikle yapılmayacaktır.

05 Ekim 2013 Cumartesi günü AÖF büroları kayıt işlemleri için açık olacak ve kayıt yapılacaktır.

Kayıt belgeleri eksik ise kayıt yapılmaz ve belgeleri tamamlamak üzere ek süre verilmez.

İnternet Başvuru ve Kayıt süresi uzatılmayacaktır.

Belirtilen tarihler arasında her ne sebeple olursa olsun kaydını yaptırmayan adaylar Fakülteye kayıt hakkını kaybederler ve herhangi bir hak iddia edemezler. Posta ile kayıt yapılmaz.

“İnternet Başvuru ve Kayıt” ile ilgili resmi çağrı bu ilanla yapılmaktadır.

NOT: ÖSYS Ek Yerleştirme ile kayıt yaptıracak adaylar, İnternet başvuru ve kayıt işlemlerini 07-25 Ekim 2013 tarihleri arasında yapabileceklerdir.

İLETİŞİM

Öğrencilik işlemleriniz ile ilgili sorularınız için 444 10 26 numaralı telefondan Açıköğretim Etkileşim Merkezini (Çağrı Merkezi)
arayabilirsiniz.

http://www.anadolu.edu.tr adresindeki “Açıköğretim” linkinden büro hizmetleri ve AÖF bürolarının adreslerine ulaşabilirsiniz.

e-posta: aofbilgi@anadolu.edu.tr (e-postanıza ad, soyad ve T.C. kimlik numaranızı mutlaka yazınız).

İLGİLİLERE DUYURULUR

AÖF

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Açıköğretime giricem bende ek yerleştirme ile lakin birkaç sorum var.

2 tane birbirinden bağımsız 2 yıllık üniversite bitirince askerlik 6 aya düşüyor mu ?

Ayrıca bu sene 2 yıllık adalet bölümüne gittim diyelim seneye açıköğretimden yine 2 yıllık bir bölüm seçebiliyor muyum, yoksa sadece 4 yıllık seçme imkanım mı oluyor ?

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
2+2 yılla lisansı tamamlarsan kısa dönem yapabilirsin. Ama ikisi de önlisansta kalırsa yapamazsın.

Dikey geçiş yapman gerekiyor.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Şunu demek istiyorum örneğin şu an sosyal bilimlere giriş yaptım, seneye 2 yıllık işletmeye girme imkanı var mı, 3 sene sonunda iki önlisans tamamlanabiliyor mu ?

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
2 yıllık işletmeyi ikinci üniversite kapsamında okuyabilirsin. Yani lisans kapsamına girmez.

Aynı anda iki farklı üniversiteyi okuyup, tek bir üniversite gibi bitiremezsin.

İki ayrı önlisansın tek bir lisans olması için bölümlerin birbiriyle bağlantılı olması gerekiyor.

legolas11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben işletme yönetimi önlisans bitirdim şimdi açıkögretimden lisans tamamlamak istiyorum fakat şimdi bölüm seçme konusunda kararsız kaldım (İŞLETME,MALİYE,İKTİSAT) Bu bölümler arasında hangisi seçersem daha iyi olur.Hedefim Yönetici olmak bunun için hangi bölümü seçmeliyim.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
ben işletme yönetimi önlisans bitirdim şimdi açıkögretimden lisans tamamlamak istiyorum fakat şimdi bölüm seçme konusunda kararsız kaldım (İŞLETME,MALİYE,İKTİSAT) Bu bölümler arasında hangisi seçersem daha iyi olur.Hedefim Yönetici olmak bunun için hangi bölümü seçmeliyim.

Kamuda ve özel sektörde açık öğretimin pek bir hükmü yok. Örgün öğretim okumayacaksan 3 bölüm arasında en rahat okuyacağın işletme..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar merhaba bi konu hakkında kafam çok karışık.

şimdi ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı bitirdim. dikey geçiş olarak işletmeye kaydoldum. lisansı tamamlayacağım burası tamam.

ama 2. üniversite ile okunan 2 yıllık işletme ile dgs ile geçiş yapılan 2 yıllık işletme arasında ne fark var? işletme için 2. üniversite'ye başvurmuş olsaydım 2+4 olup bilgisayar programcılığı diplomam + 4 yıllık işletme diplomam mı olmuş olacaktı? askerliği kısa dönem yapabilecek miydim? yoksa 2+2 olup 2 yıllık bilgisayar 2 yıllık işletme diploması sahibi olup askerliğim kısalmayacak mıydı?

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
İkinci üniversite olayı askerliği etkilemez.

DGS ile işletmeye geçtiğin için okulu bitirdiğinde lisans mezunu olacaksın. Böylelikle kısa dönem askerlik yapabileceksin.

İkinci üniversitenin lisansa hiçbir etkisi yok. O sana lisans dışında önlisans hakkı veriyor.

Bir başka deyişle iki tane ikinci üniversite bitirirsen 2+2=4 yıllık yapmıyor. Ayrı ayrı 2 yıl yapıyor.

FullScreen

Profesör
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar merhaba bi konu hakkında kafam çok karışık.

şimdi ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı bitirdim. dikey geçiş olarak işletmeye kaydoldum. lisansı tamamlayacağım burası tamam.

ama 2. üniversite ile okunan 2 yıllık işletme ile dgs ile geçiş yapılan 2 yıllık işletme arasında ne fark var? işletme için 2. üniversite'ye başvurmuş olsaydım 2+4 olup bilgisayar programcılığı diplomam + 4 yıllık işletme diplomam mı olmuş olacaktı? askerliği kısa dönem yapabilecek miydim? yoksa 2+2 olup 2 yıllık bilgisayar 2 yıllık işletme diploması sahibi olup askerliğim kısalmayacak mıydı?

DGS ile 2 yıllık üniversiteye geçilmez.Adı üzerinde Dikey Geçiş lisansa geçiyorsun. 2+2 yılın sonunda elinde kapı gibi lisans diploman olmuş oluyor.Lisans diploman olduktan sonra otomatikman askerliğin kısalıyor.Kısacası lisans diploman olmadan 100 tane de 2 yıllık bitirsen uzun dönem yaparsın. 2+2 = 4 yapıyor değil :)

Senin dikey geçiş ile kaydolduğun İşletme Fakültesi olması gerek yani 4 yıllık..2 yılın bilgisayar okuduğunu varsayarak şimdi 3.sınıftan başlayacaksın fark dersleriyle birlikte , 2014 de geçersen 2015 de mezunsun.

MysteЯio

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Web kayıtta durumunu tecilli belirten 91 doğumlular ve bu yıldan önce doğanlar askerlik şubesinden askerlik durum belgesi alsın. Kayıtta bu belgeyi istiyorlar.

Ben git gel uğraştım siz uğraşmayın :biggrin: