Açık kaynak kod Lisans Türleri Arasındaki farklar nelerdir? (MIT,GPL,GNU...)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan atm10
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

atm10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bendeniz telif haklarına dikkat eden biriyim.
Yapılmış bir emeğe haksızlık ve hakka girmeme adına lisans türlerini araştırıyorum.
Ancak bu konuda çok az Türkçe kaynak var.
Bulduğum kaynaklarda da çelişkiler buluyorum.

istiyorum ki; telif konularını araştırmak isteyenlere iyi bir kaynak ve yol gösterici olsun.
Cevaplar teorik olmaktan çok net ifadeler olursa daha anlaşılır olur.

Açık kaynak kodlu lisanslardan
1-) MIT Lisans Nedir?
2-) GNU Lisansı Nedir?
3-) GPL Lisansı Nedir?
4-) Creative Commons lisans Nedir? versiyonlar arasındaki farklar nelerdir?
5-) MIT Lisans ile GPL lisans arasındaki fark nedir?
6-) GLP1, GPL2,GPL3 lisanslar arasındaki farklar nelerdir?
7-) GNU Genel Kamu Lisansı ile GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı arasındaki fark nedir?
8-) Apache Lisansı nedir? versiyonlar arasındaki farklar nelerdir?
9-) Mozilla lisansı nedir?
10-) copyleft ve copyright lisanslar nedir?

Yukarıda neredeysetüm açık kaynak kodlu lisanları topladım.
Sorular size besit gelebilir.Bu konuda araştırma yapanlara çok iyi bir kaynak olacağını unutmayın.

sorulara teorik cevaplar yerine şöyle cevap veriniz.
Şu lisans
- ticari amaçlarda kullanılamaz, ticari amaçla kullanılır ancak kaynak gösterilmesi şarttır,ticari işlerde kaynak gösterilmeden de kullanılabilir
- Çoğaltılamaz, değiştirilemez, kaynak gösterilerek değiştirilebilir,kaynak gösterilmeden de gösterilebilir...vs

Kısa açık ve teorik cümleler dışında cevap verirseniz çok daha güzel kaynak ortaya çıkacaktır.

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,740
Ondan, bundan bilgi alacağına, doğrudan lisans sözleşmelerini okusan daha iyi olmazmı?

Bsd lisansını unutmuşsun.

Genel olarak: EULA lisansı (Kapalı kaynak, yada sahipli yazılım) ile lisanslanmış yazılımlar. Hak sahibine ait ve hak sahibinin sözleşmesinde (EULA'da yazılı) belirttiği şartlar dahilinde kullanılabilir. Kullanım hakkı için de ücret ödenmesi gerekir genelde. Ama hak iddia edilemez. Bir şekilde kiralanır. Bu Windows, Mac OS X sistemlerinin kendisi çin ve diğer aynı lisansa sahip yazılımlar için geçerli.

Freeware yazılımlar ise, EULA linslı yazılımların ücretsiz olanları.

Açık kaynak yazılımlar, genelde çok platformlu olduklarından, kaynak kod'ları da erişilebilir ve kullanılan sisteme bu şekilde daha rahat, bilgili ve yetkili kişilerce uyarlanabilir.

Gnu Lisans'ları gereği, kaynak kod, mutlaka bir yerlerde erişilebilir olmalı. Genelde, uygulama ücretsiz erişilebiliyorsa, herkesin erişebileceği ve edinebileceği bir ortamda kaynak kod yayınlanır. Veya uygulama kaynak kod olarak yayınlanır ve kullanıcı sistminde bu kaynak kod'ları derleyebilecek uygulamaları ve paketleme ve kurulum araçlarının barındırmakla yükümlüdür. Veya, program ile birlikte, kaynak kod'lar da birlikte, ayrı bir dosya içinde satılır.

Genel farklar bunlar. Detaylar hukuka girer.