Acer laptop sebepsiz kasma

Bu konuyu okuyanlar

Telefonmağduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Acer marka laptopum(detaylar görselde) aşırı derecede kasma yapıyor pc içerisinde bir dosya açmak için bile dakikalarca bekliyorum.

Bir şeyi yanlış mı yaptım bilemediğimden format attırdım fakat hala aynı. basit bir sitede haber okumak, fotoğraflarım arasında gezinmek bile işkence.

Cihaz şuan eski sayılabilir bu yüzden normal diyebilirsiniz fakat cihazı ilk aldığım zamanlarda da çok akıcı değil hatta hemen hemen aynıydı. Fazla kullanmadığım için köşeye atıp unutmuştum. Şimdi lazım oluyor 5 dakikalık işi abartmadan 15 dakikda yapıyorum daha eski cihazların daha seri olduğunu gözlemleyebiliyorum

Sizce sorun nedir?

İyi forumlar...

Ekli dosyalar

• 470DB03E-77AC-42E2-A748-9CB9A4AA9421.jpeg
    470DB03E-77AC-42E2-A748-9CB9A4AA9421.jpeg
    63.4 KB · Görüntüleme: 134

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Dual boot yaptığımda başıma gelmişti. Formatladım düzeldi.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
İlk aldığımda bir kaç kez oyun oynamak ve internette gezmek dışında kullanmadım. Herhangi bir değişiklikte yapmadım. Maalesef formatta çare olmadı.
Windows 10 ile daha kasıntı hale gelebiliyor. Mutlaka ssd istiyor sistem. Zaten nefret ediyorum windowsdan. Ama oyunları düzgün çalıştıracak başka işletim sistemi yok.

Telefonmağduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Windows 10 ile daha kasıntı hale gelebiliyor. Mutlaka ssd istiyor sistem. Zaten nefret ediyorum windowsdan. Ama oyunları düzgün çalıştıracak başka işletim sistemi yok.mwc
Windows 10 ile daha kasıntı hale gelebiliyor. Mutlaka ssd istiyor sistem. Zaten nefret ediyorum windowsdan. Ama oyunları düzgün çalıştıracak başka işletim sistemi yok.
Mecburen deneyeceğim. İnternette haber bile okuyamıyorum oyun oynamak hayal geliyor.

Telefonmağduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Windows'da orijinal yani. Kmspico falan kullanmadınız değil mi?
Hayır. Bilgisayardan çok fazla anlayan biri olmadığımdan fazla kurcalamadım hiç. İlk aldığımdan beri kasıyor olmasına hala anlam veremedim. Sıfır sonuçta.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Diskte sıkıntı da olabilir. Zaten 5400 rpm disktir. Yani yaramaz.
Baştan hatalı seçim yapmışım o zaman...

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Hayır. Bilgisayardan çok fazla anlayan biri olmadığımdan fazla kurcalamadım hiç. İlk aldığımdan beri kasıyor olmasına hala anlam veremedim. Sıfır sonuçta.
Benim arkadaşın laptop da öyleydi. Aynısını söyledim şimdi herşey hızlı çalışıyor. 5400 rpm hdd ler artık windows 10 için yetersiz gelmeye başladı. Bir sebebi de bu.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580

Baştan hatalı seçim yapmışım o zaman...
Bilgisayarı şu an sıfır almak imkansız. İşlemci baya eski. Nereden aldınız bu bilgisayarı ve ne zaman aldınız?

Telefonmağduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Benim arkadaşın laptop da öyleydi. Aynısını söyledim şimdi herşey hızlı çalışıyor. 5400 rpm hdd ler artık windows 10 için yetersiz gelmeye başladı. Bir sebebi de bu.
Dikkate alacağım
Bilgisayarı şu an sıfır almak imkansız. İşlemci baya eski. Nereden aldınız bu bilgisayarı ve ne zaman aldınız?
ilk çıktığı zamanlarda almıştım baya oldu alalı. Vatandı yanlış hatırlamıyorsam. O zamanlar satın alıp eve getirdiğimde de yeni cihaz hissi yoktu aynı şekilde hantaldı. Bir kaç proje için kullanıp bir daha gerek duymayınca önemsememiştim.

Benim arkadaşın laptop da öyleydi. Aynısını söyledim şimdi herşey hızlı çalışıyor. 5400 rpm hdd ler artık windows 10 için yetersiz gelmeye başladı. Bir sebebi de bu
Dikkate alacağım.

Telefonmağduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Aldığımdan beri kasıyor demiş. 6 yıl sonra konu açması tuhaf geldi.

zaman bi kaç kere kullanıp kenara
Aldığımdan beri kasıyor demiş. 6 yıl sonra konu açması tuhaf geldi.
İhtiyacım olmadığı için çok uzun süre kullanmadım. Kullanması da keyif vermiyordu seri olmadığı için. Bi çözümü varsa bakıcam yoksa yine kenarda durmaya devam edecek kötü gün için malum telefonlarla da bir çok şey yapılabiliyor

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
İhtiyacım olmadığı için çok uzun süre kullanmadım. Kullanması da keyif vermiyordu seri olmadığı için. Bi çözümü varsa bakıcam yoksa yine kenarda durmaya devam edecek kötü gün için malum telefonlarla da bir çok şey yapılabiliyor
Bence Windows 8.1'e geçmek için Usb hazırlayın ama kod yoksa boşuna hazırlamayın. Wifi çalışmıyor Windows'u etkinleştirmeden.
Kod almak için
Usb hazırlamak için

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,950
@Overclocked ın verdiği videoda direkt Rufus yazılımı adımına geçin. UEFI destekliyor çünkü. Disk bölüm düzenini kontrol etmeye gerek falan yok. :)

Bence Windows 8.1'e geçmek için Usb hazırlayın ama kod yoksa boşuna hazırlamayın. Wifi çalışmıyor Windows'u etkinleştirmeden.
Kod almak için
Usb hazırlamak için
Konu sahibinde zaten Windows 8.1 Single Language OEM keyi var ki?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Win 8.1 den yukseltme o laptop bir ust modelinde e5 573g de win10 ve win8.1 seklinde 2 farkli sekilde satildi

Yalniz o laptopun aynisi arkadasimda bir sonraki yil uretileni bende var. (E5 573g)
Win10 luk bir sorun yasamadik daha.
Hdd yavas ona sozum yokta tarayicida takilacak kadar bir zarari yok. Temiz kurulum yapilmamis olabilir veya hdd ömrümü tamamliyor olabilir. Her ne kadar wd marka hddsi olsada ?

Telefonmağduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Win 8.1 den yukseltme o laptop bir ust modelinde e5 573g de win10 ve win8.1 seklinde 2 farkli sekilde satildi

Yalniz o laptopun aynisi arkadasimda bir sonraki yil uretileni bende var. (E5 573g)
Win10 luk bir sorun yasamadik daha.
Hdd yavas ona sozum yokta tarayicida takilacak kadar bir zarari yok. Temiz kurulum yapilmamis olabilir veya hdd ömrümü tamamliyor olabilir. Her ne kadar wd marka hddsi olsada ?
Belirttiğim gibi çok hakim değilim detaylarına ama dakika tuttuğum için biliyorum bir fotoğrafı açmak için tıkladığımda yaklaşık 4-5 dk sonra açılıyor. Ara ara düzelip normal gibi olup ara ara aşırı kasıyor.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Belirttiğim gibi çok hakim değilim detaylarına ama dakika tuttuğum için biliyorum bir fotoğrafı açmak için tıkladığımda yaklaşık 4-5 dk sonra açılıyor. Ara ara düzelip normal gibi olup ara ara aşırı kasıyor.
Windows 10 fotoğraf uygulaması sıkıntılı zaten, başka uygulamalarda dener misin?

Telefonmağduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Windows 10 fotoğraf uygulaması sıkıntılı zaten, başka uygulamalarda dener misin?
Formattan yeni geldiği için şuan boş. Chrome açmak için tıkladığımda o da 1 dakikaya yakın süre sonunda açılıyor mesela. Pc çok hızlı açılıyor ama açıldıktan sonra kendine gelmesi uzun sürüyor