Acaba Sorun Bios ile mi İlgili ?

Bu konuyu okuyanlar

yigitemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sistem Özelliklerim:

İşlemci: İntel Core 2 Quad Q9550 @ 2.83 Ghz. Ston Fanlı.
Anakart: Gigabyte EP45C-DS3R- DDR2 / DDR3 Combo.
Bellek: Ocz 2x2 (4.00 GB) 800 Mhz . Vista perf. CL5.
Sabit Disk 1 - 500 gb Seagate 7200.12 rpm 16 mb cache ( İşletim sisteminin yüklü olduğu sabit diskim )
Sabit Disk 2 - 500 gb Seagate 7200.11 Rpm- İkincil yedek.
Harici Olarak da: 1 TB FireWire den bağlı olarak; Western Digital Mybook Home Edition kullanıyorum.
Ekran Kartı: 512 Mb / 256 bit. Zotac 9800 gt amp edition
Ekran: 19 inch Samsung 932 B Plus. Dvı dan bağlı kullanıyorum.
Kasa / PSU: Thermaltake WingRs-101 . Önceden 400 w psu i vardı. Şuan Thermaltake 650 w qfana yükselltim.
Optik 1 : Asus x - multi Dvd Rw
Optik 2 : LG Secur disk Dvd Rw
Kart Okuyucu: Frisby Çok fonksiyonlu kart okuyucu.
İnform New Guard 1500 VA Kesintisiz Güç Kaynağı.
İşletim Sistemi: Lisanslı 32 bit Windows Vista Home Premium Sp2 Oem / TR.

Sorunum: Bilgisayarıma Kasadaki tuştan direkt reset attığım zaman, sistem açılmaya başlarken Power supply imin gücü yetersiz gibi; 4 -5 defa kapanıyor . Geri açılıyor. Kapanıyor . Geri Açılıyor. Önceki 400 w lık Power Supply imde de aynısını yapıyordu. Acaba sorun biosdaki güç ayarları ilemi ilgili.Önceden topraklama sorunum vardı. Şuan topraklama hattı ile ilgili sorunum bulunmamaktadır. Bu arada DRAM Timing Selectable (SPD) Ayarını Manuel olarak 5 - 4 - 4 - 12 olmadığı zaman. İşletim sistemi mavi ekran hatası veriyordu. Biosa girerken kilitlenme yapıyordu . Bu sorunu bellek zaman ayarını manuel olarak ayarlayarak çözmüştüm . Ama ard arda 4 - 5 kez kapanma sorunu nu çözemedim. Şimdiden Teşekkür Ediyorum.

captaingreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Bence sen ilk önce 400W üstü başka bi power supply ile denemelisin,bios ile alakalı olacağını sanmıyorum 450W gibi bi power supply ile denesen hiç fena olmaz.BİOS'unu güncelle ve ayarlarıyla oynama eğer senin donanımlar bios ayarları ile oynamadan çalışmıyorsa anakartında problem var demektir.dediğim gibi bunları bi dene.

Ecevit BIKTIM

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
ard arda kapanması bellekten
Bellekleri 5-5-5-12 olarak çalıştır. Belleklere verdiğin voltaja dikkat et.
Diğer bir durum belleklerin yuvasına bakmalısın. Dual channel çalışmalı bellekler. Yani aynı renk slotuna tak. DRAM 1 yuvası ile başla. Aksi takdirde bu sorunlar devam eder.

Ocak 2006 dan beri chip ii takip etmen olayını anlamadım. ?

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
bencede sorun belleklerle alakalı.
bios güncelleme ile sorun giderilebilir.gideremezsen bellek zamanlamasını biostan manuel ayarla 5-5-5-15 yada sorun devam ederse 6-6-6-18 i dene.
birde bellek voltajının doğru seçildiğinden emin ol.

yigitemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Şimdi tekrar şunu belirtim. Sadece Kasadaki reset tuşuna bastığım zaman. 4 - 5 kez kapanıp geri açılıyor. Bunun dışında, sistem çalışırken, hiç bir zaman kendi kendine kapanma, resetleme, olmuyor. Gayet stabil bir şekilde çalışıyor... Bellek ayarınıda manuel yapmak zorundayım. Manuel kullanmadığım zaman bios da kilitlenmeler . Stabil çalışan işletim sisteminin çökmesi yada yüklenememesi gibi sorunlar oluşuyor. Sırf bu yüzden bios update etmiştim ama bios update ile ilgiisi yokmuş . Bu arada Bios tarihim : Date. 12 / 16 / 2008 .

http://www.gigabyte.com.tr/products/...c-ds3r_10.html

İndir... F517/12/2008

1. Enhanced memory compatibility
654.4 Kb
Tarihli bir bios var onumu yüklesem acaba.

Bir de beta bios var, beta biosu yüklemek ne kadar mantıklı olabilir bilmiyorum ? Ama beta biosun tam sürümü de çıkar elbet .

---------- saat 17:06 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:46 eklenmişti ----------

http://img690.imageshack.us/i/69kc69ftmp.jpg/http://img690.imageshack.us/i/69kc69ftmp.jpg/

Arkadaşlar belki bu cpuz resimi de yardımcı olabilir.

Son mesajlar